vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, Christos Z

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Γρήγορη ανακεφαλαίωση:
1. Μοντάκι πάνω μας.
2. Υγρά στα ειδικά σακουλάκια μέχρι 50ml έκαστο για την χειραποσκευή ή στη βαλίτσα μεγαλύτερες ποσότητες.
3. Ατμοποιητής με υγρό μέσα πάλι στο ειδικό σακουλάκι, κλείσιμο υγρών (αν έχει) και ανάποδα μέσα στη καμπίνα για να μην έχω διαρροές.
4. Ατμοποιητής χωρίς υγρό όπου να ναι, δε μας ενδιαφέρει.
5. Μπαταρίες, μέχρι 4 το πολύ, και βγαλμένες από το μοντάκι.

Σωστά;
(1η φορά ταξιδεύω σαν ατμιστής...)
Πωπω κι αμάν αμάν ρε παιδιά, διάβασα αυτή τη λίστα και τρόμαξα!
Είχα ξαναγράψει παλιότερα σ' αυτό το νήμα με απορίες και ερωτήσεις. Τότε ταξίδεψα (1η φορά ως ατμιστής) χωρίς κανένα τελωνειακό πρόβλημα στην Ιταλία (Aegean) αλλά με διαρροές στο η.τ. (μάλλον λόγω του υψομέτρου και της ατμοσφαιρικής πίεσης). Πριν 2 βδομάδες ξαναταξίδεψα (Ellinair) στη Κρήτη, επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα! Πέρασα τον έλεγχο αφήνοντας στο μηχάνημα το μπουφάν μου που είχε στις τσέπες 2 μοντάκια και 2 μπουκαλάκια υγρών και φυσικά πέρασε κανονικά.

Πιθανολογώ πως μετά από 10 και πλέον χρόνια, τα ατμιστικά είδη τα περιλαμβάνει το σύστημα ελέγχου και δεν τα εντοπίζει ως επικίνδυνα. Δεν θα μπορούσε να είναι κι αλλιώς. Είναι πλέον τόσοι πολλοί οι ατμιστές που θα ήταν αδιανόητο να δημιουργείται πρόβλημα σε κάθε πτήση. Κοντεύουμε να γίνουμε όσοι και οι καπνιστές! Κάποτε μπορεί να ήταν ένας ανά 10 πτήσεις, σήμερα όμως μπορεί να είναι και 10/πτήση, οπότε είναι πρακτικά αδύνατο να καθυστερούν στον έλεγχο με τα μπιχλιμπίδια του κάθε ατμιστή :eyesplash:

Α! και κάτι ακόμα: διαρροές είχαν και πάλι και τα δύο μοντάκια μου από την δεξαμενή, το ένα μάλιστα μου έκανε χάλια το μπουφάν γιατί χύθηκε όλο το υγρό. Όσον αφορά δε στη χρήση, άτμιζα διακριτικά στη πτήση, παρότι με έβλεπαν οι διπλανοί μου και οι απέναντί μου και δεν παραπονέθηκε κανένας (φυσικά δεν φυσούσα τον ατμό προκλητικά). Μάλιστα σε κάποια φάση που ήρθε η αεροσυνοδός ξαφνικά από πίσω μου για το ρόφημα, κρατούσα στο χέρι τον Cubis pro :idiot1:και δεν με είπε τίποτα :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2017, 17:43 από vimana »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εσύ καλά τα λες.

Έλα τώρα στη θέση του σεκιουριτά που χειρίζεται το X-Ray και πες μου την αντίδρασή σου στην όψη ενός box με 3 μπαταρίες, πλακέτα, καλώδια, οθόνη και κάτι σαν τορπίλη να εξέχει από πάνω!

Το έζησα δις, μία στο Μακεδονία (χρειάστηκε να μιλήσω όταν η ωραιοτάτη υπάλληλος γούρλωσε μάτι στο πέρασμα της τσάντας) και μία στο ΕλΒεν που σκάλωσε ο υπάλληλος.

Αποσυνδεδεμένος igorewired

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Διάβασα πολύ για το θέμα και δεδομένου οτι πετάω στην Αγγλία 19/11 θα προσπαθήσω να είμαι πολύ διακριτικός.

Ατμοποιητής (kayfun v5) ξέχωρα απο το μόντ. (γεμάτος γτ θα χαρμανιάσουμε)..
Μόντ (therion 75) χωρίς τις μπαταρίες μέσα.
Μπαταρίες στο κλασικό πλαστικό κουτάκι.
Υγρά 30+30 και 10+10ml σε πλαστικό σακουλάκι κλπ. κλπ.

Τώρα σκεφτόμουν να κουβαλήσω και το coil master DIY κιτ μαζί μου ... αλλά λόγω κατσαβιδιών και άλλων "περίεργων αντικειμένων" μέσα μάλλον θα το αφήσω πίσω.
Έχετε κάποια πρόταση..; γιατί όσοι έχουν επισκευάσιμους σίγουρα θέλουν και τα εργαλεία μαζί τους... συρματα βαμβακια κατσαβίδια κλπ.

Τι κάνουμε εδω;;  ???

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
Πριν 3 χρόνια που είχα πάει εγώ Αγγλία, δεν αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα,το μοντάζ με μέσα την μπαταρία, το είχα ξεχωριστά από τον ατμοποιητη,τον οποίο τον έβαλα στο σακουλάκι με τα άλλα υγρά και σε ξεχωριστή τσάντα μεταξύ τους!
Στο xray,πήγαν οι τσάντες μου για έλεγχο, η υπάλληλος με ρώτησε αν θέλω να ανοίξουμε τις τσάντες, το δέχθηκα και έπειτα αφού τις τα έδωσα εγώ ένα ένα, τις εξήγησα(ήρθε και ένας άλλος ως προϊστάμενος) τι ακριβώς είναι και με ποιο τρόπο λειτουργούν και συνδέονται μεταξύ τους!
Η όλη φάση μου έκανε κυρίως ως το να σιγουρευτουν ότι δεν συμβαίνει κάτι άλλο και όχι ότι δεν έχουν ξαναδεί!
Εδώ και ένα χρόνο που έχω συγγενή εκεί και έρχεται 3 με 4 φορές Ελλάδα, καμία φορά δεν του έκαναν παραπάνω έλεγχο σε σχέση με εμενα από τότε!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2017, 19:13 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
είχα το al85 με τον tfv12 στην τσέπη στο μπουφάν και ζήτησαν στις ακτίνες να το δουν απο τότε το βάζω μαζι με το κινητό να φένεται και ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα τα υγρα στην βαλίτσα που παραδίδω μέσα σε  δεμένη σακούλα και όλα οκ

Αποσυνδεδεμένος spyvas

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • Newbie
σε αποσκευή που δεν θα πάει στην καμπίνα αλλά στον αποθηκευτικό χώρο, μπορείς να βάλεις ότι θες, κατσαβίδια υγρα DIY αρκεί να είναι προφανές ότι είναι για προσωπική χρήση. Και επίσης όχι μπαταρίες. Μπαταρίες μόνο στην καμπίνα.
Στην καμπίνα δεν περνάνε DIY και γενικα θα πρέπει να πέσει πολύ μπλα μπλα. Στην καμπίνα μπορούμε να κουβαλάμε τις μπαταρίες μοντ ατμοποιητές (empty), αλλά ισχύει ο περιορισμός στα υγρά. Στην βαλίτσα που πάει κάτω μπορείς να βάλεις ότι υγρα θέλεις.

Οπότε καλύτερα στην στην βαλίτσα που πάει κάτω να βάλουμε ότι δεν χρειαζόμαστε άμεσα αλλά όχι τις μπαταρίες (οι μπαταρίες αναγκαστικά μαζί μας στην καμπίνα.

εγώ τα βάζω όλα στην βαλίτσα που θα πάει κάτω εκτός από 1 μοντ, 1 ατμο γεματο, και 1 10μελο που τα βάζω στο σακουλάκι μαζί με τα υπόλοιπα υγρά για την καμπίνα.

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
μια ερωτηση: απο Αγγλια -> Ελλαδα 100ml νικοτινουχα βαση στη χειραποσκευη καμπινας επιτρεπεται να ερθει?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ισχύει ότι ισχύει για τα υπόλοιπα υγρά σε χειραποσκευή: μέγιστος όγκος 1 λίτρο σε περιέκτες όχι μεγαλύτερους των 100 ml και όλα αυτά σε πλαστικό, διάφανο και επανασφραγιζόμενο σακουλάκι.

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απο αεροδρομιο Μακεδονια για Παφο 45 ημερες πρίν σε μπανάνα ειχα 4 μπαταρίες 2 μοντ 
ΙPV D3 + Phenomenon+100ml + 50ml+30ml μπουκλάκια πλαστικά φαρμακειου.Στο σάκο φορτιστή XTAR 
και κουτακι με κατσαβιδι +κοφτάκι+ βαμβάκι +συρμα+περτσίνι κτλ.Στον γυρισμό τα ιδια με εξτρα
βάση 2 100ml ολα καλά λεμε.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Το τί πέρασε ο καθένας, δεν πολυενδιαφέρει. Αξία έχει το τί ισχύει ανά εταιρεία, αεροδρόμιο και ΙΑΤΑ. Τα υπόλοιπα ανήκουν στην κατηγορία του «εμένα το δέμα έφτασε και χωρίς τελωνείο»

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Ισχύει ότι ισχύει για τα υπόλοιπα υγρά σε χειραποσκευή: μέγιστος όγκος 1 λίτρο σε περιέκτες όχι μεγαλύτερους των 100 ml και όλα αυτά σε πλαστικό, διάφανο και επανασφραγιζόμενο σακουλάκι.
ευχαριστω για την απαντηση. η βασικη απορια μου ειναι αν αντιμετωπιζονται σαν δηλητηρια. οι pink mule πχ σε συγκεντρωση πανω απο 36mg/ml εχουν σημανση 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Δύσκολη ερώτηση, δεν μου έχει τύχει, θα συμβούλευα να διαβάσεις τους κανόνες της εταιρείας που θα πετάξεις.

Αποσυνδεδεμένος igorewired

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ κι εγώ για τις απαντήσεις σας.
Προσωπικά θα είμαι όσο πιο σεμνός γίνεται .. 

:angel:

Υπάρχει καμμία δέσμευση όσον αφορά υγρά και mod στο αεροπορικό ταξίδι? Μπαίνουν στη χειραποσκευή?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Ισχυει φυσικα ο περιορισμός των 100μλ ανα συσκευασια. Ατμο και μοντ στο τσαντακι χειρος/πλατης με κλειστα υγρά γιατί θα τα φτύσει ο ατμο κατα 99%. Τα υγρα τα δινεις πριν μπεις στον σεκιουριτα να στα βαλει σε μια τσαντα πλαστική δική τους που σφραγίζει μαζί με την θηκη που τα μεταφερεις και τα περνας μαζι με τις υπολοιπες αποσκευες από το scanner. Κανενα προβλημα σε πανω απο 20 ταξίδια μεχρι στιγμης. Και σε Ελλάδα και σε εξωτερικό
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2017, 14:35 από pugsang »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8821 1114053 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 13, 2024, 11:56
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506045 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8768 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243239 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293430 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1549 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762189 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 970 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13846 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios