vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1275 στις: Απριλίου 07, 2017, 00:24 »
Τσιπροποσίας; Τον πρωθυπουργό θα πιούμε;; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1276 στις: Απριλίου 07, 2017, 00:27 »
 :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Έγραψες Μάκη.
Όχι αυτός έχει βάλει σκοπό να μας στεγνώσει.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1277 στις: Απριλίου 07, 2017, 00:29 »
[justify]@30SmokingYears, καλησπέρα. Πρώτα απ’ όλα, υποκλίνομαι στην αμφισβήτησή σου και στη μόνιμη διερευνητική ματιά σου. Αν και είδα το βινεάκι, αν και τον είχα πάνω κάτω και πλαγίως, αν και διάβασα αρκετούτσικες παρατηρήσεις, ε, δεν κατάλαβα τίποτα. / Όσο για τα 3ml που μέτρησα. Ναι, μέτρησα max 3ml, μάλιστα είχε περιθώριο, αν και ελάχιστο, για 3.3, 3.4ml (όλα αυτά μέχρι το μεταλλικό άνω όριο, αν φαίνεται και στην προηγούμενη εικόνα), άρα ατμίζω κανονικά (τουλάχιστον εγώ τώρα πήγα στα 3ml, άνοιξα την τροφοδοσία, μπουρμπουλήθρισα κανονικά το σύμπαν μου και ατμίζω σαν πασάς, όλα καλά, κανένα θέμα).[/justify]
Δεν αμφισβήτησα τα λεγόμενά σου, αντιθέτως αναρωτήθηκα μήπως η δική μου σύριγγα ήταν λιγότερο ακριβής, λόγω της φτωχότερης διαβάθμισης.

Όμως τώρα, στα 3.4ml, μάλλον θα το κάνω. Ο ατμοποιητής δεν γίνεται να δεχτεί αυτά τα ml - δεν έχει διαθέσιμο χώρο για αυτή την τάξη μεγέθους.

Εκτός και εάν παίζει κάτι με τα τζαμάκια, παρότι μου φαίνεται απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1278 στις: Απριλίου 07, 2017, 01:19 »


Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1279 στις: Απριλίου 07, 2017, 01:27 »
Το κουνημα που λεει ο κυρ Φιλ το κανει. Με ολα κουμπωμενα στην εντελεια. Πταισμα. 3 και κατι εμελ παιρνει. Πταισμα.  Γιατι οταν του βαλεις το 3*1.5 σλοτ , νιφε30 6 σπειρες σε 2.5 αξονα, native wicks ισα που να γλυφει το ντεκ, τον ποτισεις με καστρο- υγρο του ανοιξεις 3.5 στροφες την καμπανα,  δωσεις 18 βαττακια και 215 βαθμους στο Ντανι και πατησεις το φαιρ μπατον.... 
Μπεντλευ θα τον χαρακτηριζα. Τιποτα λιγοτερο. Ο κλαουντ ειναι μαρανελο 355. Αυτος ειναι μπεντλευ. Φωτο δεν βαζω. Μετα τον Τζο ντρεπομαι.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1280 στις: Απριλίου 07, 2017, 09:40 »
Joe, αν όντως δεν ασχολείσαι με DIY, εύχομαι να μην είσαι διαβητικός...

Ο δικός μου Skyline δεν έχει αυτή την χωρητικότητα - στα 3ml έχει ξεχειλίσει. Κάθε έλεγχος από κοντά, δεκτός.

Προσωπικά, θεωρώ το ότι ο ατμοποιητής πουλήθηκε με προδιαγραφή χωρητικότητας 4ml ( αλλά στην πραγματικότητα αυτή είναι 2.5, τρία πάρα κάτι, 3, τρία και κάτι, whatever ), φάουλ του κατασκευαστή. Δεν έχω τίποτε να πω για τον Βασίλη, εκτός από το ότι τον εκτιμώ όσο λίγους στον χώρο. Αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους!

Ζητώ συγγνώμη που εξακολουθώ να επιμένω, αλλά όλη μου η ζωή είναι μια ένσταση απέναντι στο άδικο.

Αποσυνδεδεμένος eckotek

  • ***
  • 522
  • Φύλο: Άντρας
  • MAKE LOVE NOT WAR
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1281 στις: Απριλίου 07, 2017, 10:51 »
Μήπως βιάστηκα που τον αγόρασα την πρωτοχρονιά. Με 10 ευρώ παραπάνω θα έπερνα :
Package includes
  • Handmade Wood Box
  • User Manual
  • Skyline RTA
  • 316L Drip Tip
  • Pom Drip Tip (Food Grade)
  • Special designed Tool to extract Airdisks
  • AirDisk
  • Spare Glass Tank Borosilicate 3.3 Tempered & Firepolished
  • Spare set orings
  • Extra spare Slotted grub screws SS 316L
  • Τώρα αν θέλω το airdisk με 1χ1,5mm για πιό σφικτό θα δώσω άλλα 45 ευρώ ( το παλιό τι να το κάνω) και για το Spare Glass Tank Borosilicate 3.3 Tempered & Firepolished άλλα 16 σύνολο 61 ευρώ και όλος μαζί ο ατμό θα μου κοστίσει 236 ευρώ....Μπράβο μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2017, 11:01 από eckotek »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1282 στις: Απριλίου 07, 2017, 11:00 »
Το κουνημα που λεει ο κυρ Φιλ το κανει. Με ολα κουμπωμενα στην εντελεια. Πταισμα.

Αν όλα είναι κουμπωμένα στην εντέλεια αλλά πάραυτα κουνάει, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ( ή πταίσμα ) στον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1283 στις: Απριλίου 07, 2017, 11:17 »
@joebarteam

Για βάρα ένα ενδοφλέβιο με αυτές τις σύριγγες και ανέβασε photo μετά. :tongue_smilie:


@30SmokingYears

Το νέο batch Skyline θα έρχεται με ένα τανκάκι χωρητικότητας 2ml και με ένα 4 ml.
Όταν ρώτησα στο official topic του κατασκευαστή αν για το 2ml θα υπάρχει/χρειάζεται
ξεχωριστεί καμπάνα, μου είπε πως όχι. Για να έχει το 2ml τζάμι ίδιο μέγεθος με το 4ml,
ο μόνος τρόπος -στο μυαλό μου- είναι είτε να κάνει καμπύλες προς τα μέσα (δύσκολο),
είτε να είναι πιο χοντρό σε πάχος. Που θέλω να καταλήξω... μήπως έχεις διαφορετικό
τανκάκι από του joe ή μήπως για x/y λόγους το δικό σου είναι πιο χοντρό;


Όσο για τα airdisk, κάποιοι (σαν τον PBusardo) ονειρεύονται μέθοδο να αλλάζουν τα airdisks
από κάτω. Το δικό μου όνειρο έχει πάει λίιιιιιγο παραπέρα. Ένα κυκλικό airdisk -με πλήθος
διαφορετικών τρυπών επάνω- σχεδόν όσο μεγάλο όσο το εσωτερικό της βάσης, τοποθετημένο
στο εσωτερικό της βάσης, και με κάτι σαν μοχλό (ή εγκοπή που θα βάζεις εργαλείο και θα
περιστρέφεις) θα μπορείς να αλλάζεις το airflow σε real time. Αν η μέθοδος γίνεται από τα πλάγια
θα είναι challenging να είναι κομψό οπτικά, αν η μέθοδος γίνεται από κάτω από το deck, θα πρέπει
να ξεβιδώνεις τον ατμοποιητή για να ρυθμίσεις. Όπως και να 'χει, αυτό -όπως έγραψα- είναι ένα όνειρο
και ως εκεί, για μένα. Αν και "παλιά" άλλαζα τις ρυθμίσεις αέρα συνέχεια σε ό,τι χρησιμοποιούσα, πλέον
θα επιλέξω μια χ "ιδανική" ρύθμιση και τέλος (set it and forget it που λέει και ο PB).


Κατά τ' άλλα, όσοι περιμένουμε, μας βλέπω να κάνουμε Πάσχα χωρίς Skyline (λες και δεν μας φτάναν
τα Five Pawns χωρίς διακετύλιο).

/συνεχίζει_να_κλαίει_στη_γωνία

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1284 στις: Απριλίου 07, 2017, 11:25 »
@30σμοκινγιαρς
Ναι έχει λίγο τζόγο. Δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά ξέρω πως δεν είμαι ο μόνος. Κοντά σε όλα τα άλλα που μου δίνει το θεωρώ πταίσμα. Αν έμενα Αθήνα, θα περνούσα μια βόλτα από το κατάστημα να του ρίξουν μια ματιά.
@eckotek
Ναι μεν αλλά εμείς το χαιρόμαστε εδώ και μήνες. Ότι έβαλε στο πακετάκι είναι ότι έπρεπε εξαρχής να υπάρχει. Ανταλλακτικό τανκάκι πιστεύω πήραν οι περισσότεροι χώρια με την παραγγελία του άτμο και η ιστορία με τα airdisk έχει αναλυθεί. Ναι μας βγήκε καμμιά 80αρα παραπάνω. Κατά την γνώμη μου το απόλυτο customer care θα ήταν τα εξτραδάκια να μας τα δώσουν με μια γενναία έκπτωση της τάξης του 30-50% και δωρεάν μεταφορικά. Αλλά πάμε παρακάτω. Όλοι μαθαίνουμε σ' αυτή την ζωή.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1285 στις: Απριλίου 07, 2017, 11:41 »
@30SmokingYears

Το νέο batch Skyline θα έρχεται με ένα τανκάκι χωρητικότητας 2ml και με ένα 4 ml.
Όταν ρώτησα στο official topic του κατασκευαστή αν για το 2ml θα υπάρχει/χρειάζεται
ξεχωριστεί καμπάνα, μου είπε πως όχι. Για να έχει το 2ml τζάμι ίδιο μέγεθος με το 4ml,
ο μόνος τρόπος -στο μυαλό μου- είναι είτε να κάνει καμπύλες προς τα μέσα (δύσκολο),
είτε να είναι πιο χοντρό σε πάχος. Που θέλω να καταλήξω... μήπως έχεις διαφορετικό
τανκάκι από του joe ή μήπως για x/y λόγους το δικό σου είναι πιο χοντρό;

Έχω διαβάσει τόσο τις ερωτήσεις σου, όσο και τις απαντήσεις του κατασκευαστή. Είμαι ενήμερος.

Για το γυάλινο τανκ κατέθεσα και εγώ τον ενδοιασμό μου, παρότι σημείωσα πως κάτι τέτοιο το θεωρώ μάλλον απίθανο. Και που το βρήκα εγώ αυτό το τανκ των 2ml, χωρίς να κυκλοφορεί επίσημα; Περισσότερο λογικό μου φαίνεται να είναι το standard τανκ στα 2ml ( το γνωστό τανκ που έχουμε όλοι οι κάτοχοι, δηλαδή ), και επιπρόσθετα να κυκλοφορήσει και ένα λεπτότερο ( μαζι με πιο χοντρά o-rings, ίσως ) στα 4ml. Σαν να λέμε, το σετ των τανκς που θα παρέχεται μαζί με το επόμενο batch.

Το θέμα μου, βέβαια, δεν είναι αυτό. Φαντάζομαι πως καταλαβαίνεις που εστιάζει η ένστασή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2017, 11:47 από 30SmokingYears »

Αποσυνδεδεμένος gnkgr

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1286 στις: Απριλίου 07, 2017, 11:50 »
Ρε παιδια χωρις να θελω να θιξω κανεναν εχω δυο οπως ξαναειπα και κανενας απο τους δυο δεν εχει το κουνημα που λετε. Μιλαμε για τελεια εφαρμογη.... Ειδα το βιντεο και επαθα πλακα με το πως κουνιοταν η καμπανα.
Επισης εχω και στους δυο το Ultem Tank Polished και ειναι σιγουρο οτι παιρνει πανω απο 3,5 ml.
Απο αδειο τελειως μου χωραει ακριβως 4 αμπουλες του 1 ml η καθεμια.
Δεν το εχω μετρησει αλλα εχω την εντυπωση οτι με το γυαλινο ταγκακι παιρνει λιγοτερο. Το ταγκακι που φοραω εχει στο επανω και στο κατω μερος εσωτερικα μια πατουρα για να σφραγιζει με τα orings. Επισης με την αφη και μονο καταλαβαινεις οτι τα τζαμακια ειναι πιο χοντρα απο το Ultem Tank Polished.
Μηπως εκει παιζει η διαφορα στα ml?
Θα καθησω αυριο που θα πεσει καθαριοτητα να μετρησω χωρητικοτητα με συριγγα και θα επανελθω.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1287 στις: Απριλίου 07, 2017, 12:18 »
Εμπειρικά και μόνο, επειδή δεν έχω μετρήσει, πιστεύω κι εγώ ότι μια διαφορά στη χωρητικότητα υπάρχει ανάμεσα στο ultem tank και το αρχικό γυάλινο που έχω, προς όφελος του ultem. Υποθέτω πως το νεώτερο γυάλινο, καθώς είναι χοντρότερο, θα περιορίζει κάπως την χωρητικότητα.
Αυτό για το κούνημα, μήπως θα μπορούσε κάποιος να πει σε ποιο χρονικό σημείο (στο περίπου) του βίντεο βρίσκεται?
Είμαι περίεργος να το δω γιατί όπως είπα, σε μένα δεν συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1288 στις: Απριλίου 07, 2017, 12:23 »
Το αναφέρει σε διάφορα σημεία Γιώργο αλλά δες από το 27:25 και μετά που δείχνει ακριβώς πως γίνεται στον δικό του skyline τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #1289 στις: Απριλίου 07, 2017, 12:40 »
Στον δικό μου υπάρχει αυτό το κούνημα αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό και θέλει γερό πιάσιμο στο σημείο για να μπορέσει κάποιος να το κουνήσει. Επίσης κινείται τόσο ανεπαίσθητα που περισσότερο πιστεύω ότι κουνάω όλο τον ατμοποιητή κι όχι το συγκεκριμένο κομμάτι μεμονωμένα. Σε καμία περίπτωση δεν με απασχόλησε, δεν το παρατήρησα ποτέ στην πράξη. Τώρα που αναφέρθηκε απλώς διαπίστωσα μια ελαφριά "κίνηση". Ίσως έχει να κάνει με τα orings που κουβαλάει πάνω του το συγκεκριμένο κομμάτι, ίσως όμως το εξάγωνο κόψιμο που έχει να μην εφαρμόζει σωστά στο εξάγωνο της εσωτερικής καμπάνας. Ίσως ακόμα το καπάκι-δαχτυλίδι αναπλήρωσης να μην το πιέζει τόσο όσο χρειάζεται για να το κρατήσει πιο σταθερό, ξέρω'γω.

Ο Μπουσάρντος θα φταίει, άλλος ένας ατμοποιητής που χάλασε απ' τα χέρια του. Ο "Joe bar" της Αμερικής :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14716 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix