vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, djfloor, Steamer_Dreamer, Jorge, gfilip, I.P

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
αντισταση απο κινεζικο κλωνο δεν ειναι μικροκολι και δεν ειναι πυρωμενο μηπως κατι ξερουν οι κινεζοι.
εκανα μια μολις τωρα χωρις dry burn ,αφου διαβασα το θεμα. 0,4 κανθαλ με 6 σπειρες σε καιφουνι μια χαρα ειναι καμια διαφορα.εχω κανα 6μηνο να κανω αντισταση χωρις να ειναι μικροκοιλ, ποσα μεταλα ατμισα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 14:14 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ

Μ' αυτά και μ' αυτά, αυτό που καταλαβαίνω εγώ στα σίγουρα είναι ότι αποχαιρετάμε το mesh και τους ατμοποιητές τύπου genesis.
Διαφορετικά είναι σαν να προκαλούμε την τύχη μας :hmmm:

Βρε Γιώργο, αφού δεν ξέρουμε αν και τι, γιατί να τα αποχαιρετήσουμε?
Αν με μία εικασία σταματάμε να κάνουμε πράγματα, τότε χαθήκαμε...
Αν κάποιος είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό ανήσυχος, ας σταματήσει το άτμισμα τελείως.
Θα βγουν μετά οι εταιρείες κτ και θα περάσουν ότι νομοθεσία θέλουν για να μην "τρώμε" τα επι μέρους υλικά από τα σύρματα/βαμβάκια/υγρά γιατί μόνο τα δικά τους  προιόντα θα είναι "ασφαλή".

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

αντισταση απο κινεζικο κλωνο δεν ειναι μικροκολι και δεν ειναι πυρωμενο μηπως κατι ξερουν οι κινεζοι.
δεν είναι πυρωμένο και δεν είναι ενωμένες οι σπείρες επίσης... δεν είναι κανονικό μικροκόλι, κοστίζει η θέρμανση και η πίεση :)
Εδώ στις έτοιμες φιτολοαντιστάσεις ακόμα σιλικόνη βάζουν όταν ο περισσότερος κόσμος βάζει βαμβάκι. Είναι πιο εύκολο και οικονομικό να στρίψεις με φιτίλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 14:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος nikhaji

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • VapeOn
Παιδιά δεν είναι και κάτι φοβερό αυτό που μας λέει ο Γιατρός μας , είναι συνήθεια. όπως συνήθεια ήταν να το πυρώνουμε για να μικρύνει σε μήκος η αντίσταση μας. την οποία εγώ να πω την αλήθεια δεν την ήθελα και πολύ κολλημένη οπότε πάντα την άφηνα με λίγο κενό.
Σήμερα έκανα μία με 028 σε 2,5 πυρήνα με 7 σπείρες μου βγαίνει 1,5Ω δεν την πύρωσα αλλά την έκλεισα όσο γινόταν με το χέρι. Και..... Ω του θαύματος και στο ντεκ του V4 χώρεσε και μια χαρά μου αποδίδει!!!
Για ποιο λόγο λοιπόν να συνεχίσω με τον παλιό τρόπο ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Χωρις ερευνητικες εργασιες οτι συμπερασμα βγαζει κανεις μεσω της λογικης οχι μονο ειναι αυθαιρετο αλλα μπορει στο μελλον να αποδειχθει αντιθετο απο την αληθεια.
Πως λετε πολλοι εδω μεσα "μακρυα απο το οξειδωμενο συρμα". Μπορει καποιος να σας αποντησει οτι ενα λεπτο επιχρησμα οξειδιων σταθερα προσκολημενων σε ενα μεταλλο (αληθεια τι μεταλλο? ??? ) αποτελει φραγμο, και ειναι καλυτερο. Εγω δεν λεω οτι αυτο συμβαινει.
Σας πληροφορω οτι οτι το τιτανιο που κατα κορον χρησιμοποιουμε σε ενθεσεις μεσα στα οστα εχουν πια  ενα στρωμα οξειδιων εξωτερικα, μεταξυ των αλλων για να το προστατευει απο περαιτερω διαβρωση/οξειδωση/αλλοιωση. Το αντιθετο για παραδειγμα γινεται στο σιδηρο, που υπαρχει αποκολληση των οξειδιων , επανοξειδωση της νεας εξωτερικης επιφανειας, νεα αποκολληση κοκ.


ΑΡΑ.... ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 14:28 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ

Τα ίδια λεγόταν και με τις subohm αντιστάσεις (0.2-0.3Ω) που τις αφόριζαν σχεδόν όλοι σαν βραχυκύκλμωμα, έως ότου οι εταιρείες άρχισαν να βγάζουν subtanks, mods με ni200 και έλεγχο θερμοκρασίας στα 0.16Ω κτλ.
Όπου φυσάει πάμε μου φαίνεται.
Πλην των αντιστάσεων τιτανίου, δεν έχω δει επίσημα κάποιον να αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται να καίμε το kanthal.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
...γιατί να τα αποχαιρετήσουμε?
Αν με μία εικασία σταματάμε να κάνουμε πράγματα, τότε χαθήκαμε...

Δεν είμαι από αυτούς που πανικοβάλλονται, αρκεί να θυμίζω ότι όπου να 'ναι τελειώνω ένα λίτρο γλυκερίνης 99,5% καθαρότητας, εκεί που πολλοί εδώ μέσα θεωρούσαν ότι αν είναι κάτω από 99,8%, είναι επιλήψιμο και εγείρει ζήτημα υγείας.
Όμως, όταν διαβάζεις για επιστροφή σε εργοστασιακούς, για άμεση αντικατάσταση της αντίστασης με βάση τα νέα πρότυπα, για χρήση ψιλότερων συρμάτων και σχολαστικό καθαρισμό τους πριν τη χρήση, για κανένα μα κανένα dry burn κ.λπ. κ.λπ. για τους επισκευάσιμους, ε τότε οι meshάτοι πρέπει να εξοβελιστούν στο υπερπέραν. Αυτό βγαίνει ως λογικό συμπέρασμα.
Τώρα το τι θα κάνω εγώ κι εσύ είναι άλλο θέμα :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
εγω αφησα να περασουν μερικες σελιδες για να γραψω αυτα που αποκομισα σφαιρικα ...


κωστα θα σου προτεινα να εισαι πιο ψυχραιμος γιατι απο τα ποστ σου και ειδικα το πρωτο φαινεται να τρομοκρατησε ευκολα και παιρνεις και αλλους μαζι χωρις λογο ..


ο γιατρος ειπε την αποψη του , δεν εκανε καμια ερευνα πανω σε αυτο ουτε εδωσε κανενα επιστημονικο στοιχειο ...


αν θελουμε να ειμαστε εντελως καθαροι απλα κοβουμαι τα παντα... κανεις δεν ειπε πως το Η.Τ ειναι καθαρος αερας η δεν υπαρχει καμια ουσια που να μη το καθηστα εν μερη επικυνδινο ...


οποιος γουσταρει την καιει οποιος δε γουσταρει και εχει καποιες αμφιβολιες απλα δεν παταει το φιρε ...


οταν βγει καποια επισημη ερευνα με στοιχεια για το τη συμβαινει και τη οχι τοτε το ξανα συζηταμε το θεμα , σοβαρα ομως ....

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Δεν είμαι από αυτούς που πανικοβάλλονται, αρκεί να θυμίζω ότι όπου να 'ναι τελειώνω ένα λίτρο γλυκερίνης 99,5% καθαρότητας, εκεί που πολλοί εδώ μέσα θεωρούσαν ότι αν είναι κάτω από 99,8%, είναι επιλήψιμο και εγείρει ζήτημα υγείας.
....
....
Α τώρα εξηγείται το τρίτο μάτι στο κούτελο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
επειδη Αποστολε δεν τρομοκρατησα ουτε θα το ηθελα αυτο ... και σε παρακαλω μην μπουμε σε τετοιες διαδικασιες αν εσυ εχεις αλλη γνωμη σεβαστη .. εγω μεταφερα τις λεξεις του γιατρου και αυτο για το λογο να γινει μια συζητηση ..( μην τ κανουμε νημα Κ4 και εδω ) δεν ειναι τιποτα αστειο ουτε απλα να το βλεπουμε με το δικο μας ματι .. αν ειχα γνωση θα γινομουν γιατρος .. και επειδη δεν ειμαι  ρωταω αναφερω αναδημοσιεύω οτι ακουσα και ζητησα γνωμες ...  αν εσυ τα βλεπεις οτι δεν τρεχει τιποτα .. καλα κανεις δεν θα σου φερω αντιρηση .. ειλικρινα ..  αν εσυ δεν τρεχει τιποτα .. δες τι λενε ανθρωποι που ειναι πιο εμπειροι στο ατμισμα απο μενα και απο σενα .. και μαλιστα ατομα που δεν ειχα κανενα προβλημα με sub συννεφα ουτε με watt  στο θεο ... αλλα ολοι το ακουνε και το συζητανε .. δεν εχουμε παρωπίδες και ουτε θα σταματησω να ρωταω .. δεν εχω την γνωση και την ζητησα ... sorry  φιλε μου ..


Κώστα πολύ καλά έκανες και άνοιξες το σχετικό νήμα γιατί ο κύριος Φαρσαλινός για να λέει δημόσια  κάτι τέτοιο σημαίνει ότι ακόμα και να μην είναι σίγουρος  100%,  έχει κάποια σοβαρή υποψία ή ένδειξη και πολύ καλά  κάνει ως γιατρός...

Παράθεση
οταν βγει καποια επισημη ερευνα με στοιχεια για το τη συμβαινει και τη οχι τοτε το ξανα συζηταμε το θεμα , σοβαρα ομως ....
Και στο κ.τ θα περίμενες επίσημες έρευνες για να σου πούν ότι βλάπτει;
Άν ακούσετε την εκπομπή με τη συνέντευξη του γιατρού θα καταλάβετε πολλά πράγματα, αν θέλετε να τα καταλάβετε, διότι μπαίνει και ο παράγοντας του πήρα μία συσκευή, σηνίθισα να την λειτουργώ με έναν συγκεκριμένο τρόπο και τώρα κάποιος μου λέει οτι δεν κάνει και δεν μου αρέσει αυτό. Ε καθίστε ρε παδιά, δεν πάει έτσι. Αν ακούγατε λοιπόν τα όσα ειπώθηκαν θα βλέπατε ότι γενικά έρευνες σε τόσο εξειδικευμένα πράγματα όπως σε λεπτομέρειες στους επισκευάσιμους δεν γίνονται, πολλοί γιατροί και ερευνητές εκει έξω δεν ξέρουν κάν τι είναι οι επισκευάσιμοι και οι περισσότερες έρευνες γίνονται πάνω σε τεχνολογίες παλιότερες. Ότι κάνει πάνω σε αυτόν τον τομέα, ο γιατρός εδώ και κάποιοι άλλοι μεμονωμένοι που τις περισσότερες φορές δεν είναι σε επίπεδο επίσημης χρηματοδοτούμενης έρευνας γιατί αφορά λεπτομέρειες με τις οποίες οι υπόλοιποι δεν ασχολούνται ακόμα.

Σε επίπεδο θεωρητικό όμως σου λένε κάποιοι ότι αυτό πιθανότατα δεν είναι καλό. Όταν λένε πράματα που θέλουμε να ακούσουμε τότε τα κρατάμε χωρίς κάν ενδελεχείς έρευνες, όταν όμως δεν μας αρέσουν τότε θέλουμε έρευνες να δούμε άν ισχύουν. Απο κει και πέρα είναι θέμα κοινής λογικής, όπως ήταν και με το κ.τ. Και η λογική του θα κόψω το ατμισμα γιατί δεν μπορώ να κάνω dry burn, ηα να ατμίσω custards, δεν είναι λογική. Υπάρχουν τόσες επιλογές. Εγώ το λέω ευκολότερα αυτό βέβαια γιατί δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμους, αλλά αυτά τα θέματα αφορούν όλους τους ατμιστές γιατί όταν βγαίνουν οι αντίστοιχες έρευνες τα μίντια τις κάνουν τούμπανο με τον τρόπο τους και οι καπνοβιομηχανίες καραδοκούν με τις δικές τους version η.τ, που μετά θα έχουν πάτημα να διαφημίσουν ώς πιό ασφαλείς.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
εγω θελω να μεινω και σε κατι αλλο,ποσοι πλενουν-καθαριζουν το συρμα τους πριν την χρηση?


θα ηθελα να ακουσω και την γνωμη του γιατρου για αυτ

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Σταθη κραταω αυτο που ειπες και τα λεει ολα

Όταν λένε πράματα που θέλουμε να ακούσουμε τότε τα κρατάμε χωρίς κάν ενδελεχείς έρευνες, όταν όμως δεν μας αρέσουν τότε θέλουμε έρευνες να δούμε άν ισχύουν.

Απλά να ξαναπώ για να μήν φανεί ότι έχω εχθρική διάθεση διότι δεν έχω, ότι δεν ασχολούμαι με επισκευάσιμους, αλλά μπορώ ίσως να καταλάβω την λογική κάποιου που σηνίθισε έναν συγκεκριμένο τρόπο και μετά του λένε ότι δεν είναι ίσως καλός. Απλά υπάρχουν και εναλλακτικές.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
οχι ετσι ειναι .... απο εχθες .. και μενα μου ξίνισε το ολο .. γιατι εχασα ολο το μαγικο .. να στριβω να πυρωνω να παταω με το κεραμικο τσιμπιδι .. και να βλεπω να λαμπει ... και μετα να το κραταω για κανα 12 μερες χωρις .. αλλαγη ... αυτο ομως ... οταν καθησα και το σκεφτηκα σαν ενήλικος ειπα ... σιγα ρε συ .. αφου καποιος πιο γνωστης απο μενα ειπε αυτο ας κανω αυτο .. και ισως εκει πιο κατω μου αρεσει η καινουρια συνηθεια .. γιατι ολα αυτα που κανουμε τωρα .. γιατι τα κανουμε ?  επειδη καποιοι σαν και μας τα ανακαλυψαν μεσα στην απολαυση τους ατμισματος .. χωρις να κανουν ερευνες αν ειναι σωστα ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4217 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro