vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 7 χρήστες
tibolaso, athanasiosm, vasim, manoslykos, Milarepa, camber, myiorgos

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 04, 2013, 14:58 »
Δέσιμο του αρώματος με τη βάση και σωστή ανάδειξη των αρωμάτων μέσα από αυτή;;;
Πιστεύω πως πιο πολύ οι αλλαγές οφείλονται σε δέσιμο των μορίων του αρώματος με τις βάσεις που βάζουμε. Ούτε καμιά ζύμωση γίνεται, ούτε κάτι αντίστοιχο με αυτό νομίζω....
Προφανώς και γι' αυτό τα έτοιμα δεν απαιτούν χρόνο για κάτι τέτοιο, γιατί ώσπου να τα πάρουμε, ήδη έχουν "δέσει" τα συστατικά τους στο μπουκάλι.....

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 04, 2013, 15:21 »
Ή μπορούμε απλά να δεχτούμε την ορολογία steeping! Ως μετάφραση το μόνο που βρίσκω  είναι διαβροχή (;;; ) που με οδήγησε να ψάξω στο τι είναι αυτό, και αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν την διαδικασία παραγωγής υγρών από τα φύλλα καπνού που τα βουτάμε μέσα και περιμένουμε. Κάτι σαν την παραγωγή σούπας με τον πατροπαράδοτο τρόπο, δηλαδή βουτάμε τα κόκαλα ή τα λαχανικά ή ότι και τα αφήνουμε. Αν ζεσταίνουμε τη σούπα για την παρασκευή, επιβάλλεται χαμηλή θερμοκρασία, συχνό ανακάτεμα. Αυτό πιστεύω ότι γίνεται με την όλη διαδικασία και στα υγρά, και η ονομασία ωρίμανση πράγματι είναι περίεργη, αλλά να υπογραμμίσω πως εκεί που λες τελείωσε και ανακατεύτηκαν όλα, αν το αφήσεις άλλους δυο μήνες πάλι θα δεις διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 04, 2013, 15:23 »
Εδώ, θέλω να ξανατονίσω, ότι το καλύτερο είναι ήπια ανάδευση με κυκλικές κινήσεις και όχι βίαιο χτύπημα στυλ φραπέ.
Το ζητούμενο είναι να έρθουν τα μόρια κοντά το ένα στο άλλο κι όχι να χτυπήσουν με δύναμη το ένα πάνω στο άλλο....
Εγώ προσπαθώ να το αφήνω 1 βδομάδα. Όπως και κάποιος άλλος προείπε (@ urahara), όταν ανοίγω ένα μπουκάλι, κάνω το επόμενο, ώστε να δένει όσο ατμίζεται το προηγούμενο....
 

Αποσυνδεδεμένος dimitrix

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 14, 2013, 22:03 »
εγώ σημερα αφού σκάλισα λίγο το φόρουμ, στο 2ο μου DIY δοκιμάσα το εξής: χωρίς μπουκαλάκια, με ψηλά σφηνακοπότηρα σε σχήμα σωλήνα (μέγεθος ένας μεγάλος biq αναπτήρας τα σφηνάκια), για αναδευτήρα χρησιμοποίησα ένα απλό καλαμάκι το οποίο το έσχισα στην άκρη του για να κάνω 2 μικρά πτερύγια και τα πλάγιασα σε σχήμα Τ (classic πατέντα αν θες να χτυπήσες φραπέ ). Και απλά περιστρέφω το καλαμάκι απαλά στο σφηνακοπότηρο χωρίς να κάνω γρήγορες κινήσεις.

Σε ένα μπρίκι ζέστανα νερό στους 38 C βαθμούς (χρησιμοποίσα θερμόμετρο τσαγιού) και έβαλα μέσα στον μπρίκι το σφηνάκι, το θερμόμετρο  το άφησα στο μπρίκι για να ξέρω συνεχώς την θερμοκρασία του νερού, το μπρίκι έτσι όπως είναι το έβαλα πανω στο κλειστό ματι της κουζίνας (απλά θερμότο μάτι, όσο χρειάστηκε για να πάει το νερό στους 38). Και ανακάτευα με τον αναδευτήρα το υγρό για μισό λεπτό και επέστρεφα κατά διαστήματα και το ξαναανακάτευα (σύνολο 6 ώρες στο νερό 32-36 C).

αυτό με το μάτι της κουζίνας  είναι λίγο ..., αλλά εφόσον είναι ελάχιστα ζεστό (σβηστό πάντα όμως) η θερμοκρασία του  νερού μπορεί να κρατηθεί στους στους 32-26 C για 1 μέχρι έως και 2 ώρες χωρίς να χρειαστεί να ξανανάψεις το μάτι της κουζίνας, ειδικά τώρα που μπήκε και το κάλοκαιρι ακόμα πιο άνετα.

Σκέφτηκα να παραγκείλω αυτό το gadget που μπαίνει σε usb και σου ζεσταίνει τον καφέ για να μην χρησιμοποιώ το μάτι της κουζίνας.

Το νερό το πήγα στην αρχή στους 38 γιατί αφού βάλω το σφηνάκι πέφτει λίγο η θερμοκρασία του νερού και πάει στο 32-36.

ΥΓ. νομίζω σαυτές τις 6 ώρες ίσως εξατμίζεται λιγο νερό από το διάλυμα , αλλά δεν νομίζω τόσο - ώστε να αλλάζει την περιεκτικότητα. Αφού πέρασαν 6 ώρες το υγρό το έβαλα σε μπουκαλάκι και μπήκε σε ντουλάπι για καμιά βδομάδα 1 βδομάδα. Μέτα από 24 ώρες θα δοκιμάσω για πρώτη φορά και θα συνεχίσω να δοκιμάζω μέσα στην εβδομάδα για να δω πως θα αλλάζει το υγρο

Εδώ, θέλω να ξανατονίσω, ότι το καλύτερο είναι ήπια ανάδευση με κυκλικές κινήσεις και όχι βίαιο χτύπημα στυλ φραπέ.
Το ζητούμενο είναι να έρθουν τα μόρια κοντά το ένα στο άλλο κι όχι να χτυπήσουν με δύναμη το ένα πάνω στο άλλο....
Εγώ προσπαθώ να το αφήνω 1 βδομάδα. Όπως και κάποιος άλλος προείπε (@ urahara), όταν ανοίγω ένα μπουκάλι, κάνω το επόμενο, ώστε να δένει όσο ατμίζεται το προηγούμενο....
 

το ανακάτεμα σε στυλ φραπέ νομίζω είναι λάθος γιατί όταν δημιουργούνται φυσαλλίδες και ανακατεύονται βίαια με το υγρο,  το οξυγόνο που έρχεται σε επαφή με το άρωμα το κάνει να εξασθενεί σε ένταση στην γεύση που θα έχει όταν το ατμίσεις, Η μυρωδιά του υγρού θα ναι ίσως πιο έντονη αν το φραπεδιάσεις αλλά νομίζω θα χάνεις από γεύση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2013, 22:21 από dimitrix »

Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 15, 2013, 02:06 »
φιλε καλη η ιδεα σου αλλα πρεπει να εχεις και μια επιλογη οτι δοκιμασα αλλα σε μερικα υγρα δεν εγινε τιποτε ενω σε αλλα ειδα διαφορα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 15, 2013, 03:50 »
Λοιπόν προσπαθώ να αρχειοθετήσω αυτά που έχω μάθει για τη διαδικασία, κι εδώ με τις ιδέες που πέφτουν κάθε φορά κερδίζω γνώσεις.. Προς το παρόν, με steeping έχω δει


αναλογική διαφορά σε γλυκά τύπου desert αρώματα (καραμέλες, βανίλιες, τιραμισού, καπουτσίνο...)
μετά έρχονται τα καπνικά, και
τρίτα με ελάχιστη αλλαγή τα φρούτα.


Στη μίξη (επειδή προφανώς το έλεγξα) ακολουθώντας τη λογική, αν για παράδειγμα μίξεις γλυκά με φρούτα, θα υπάρξει αλλαγή.

Ένα ακόμα πείραμα, το ίδιο υγρό φτιαγμένο, μετά από μία βδομάδα, το χωρίζω σε αναλογία όγκου 10/1, το αφήνω στο ίδιο ντουλάπι. Το μικρό μπουκαλάκι "αρπάζει" πολύ πιο εύκολα.

Τέλος, εκείνο το μπισκοτάκι που έγραφα στις 20 Φλεβάρη, με ήδη στην πλάτη του 1 μήνα steepingh το ξαναδοκίμασα. Λοιπόν, δεν ξέρω τι λέτε πως δεν είναι ωρίμανση, αλλά πάλι ήταν καλύτερο(υποκειμενικό) και σκουρότερο (αντικειμενικό), τόσο που υπερίσχυσε του πειράματος να δω πόσο θα πάει και το άτμισα όλο. Το συμπέρασμα που θέλω να πω είναι πως δε σταματάει αυτό το πράγμα, σκουραίνει εκεί που λες δεν πάει άλλο, άρα ανακάτεμα απλό σίγουρα δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 11, 2013, 04:18 »
Εγώ πιστεύω ότι με μία θερμοκρασία 36-40 βαθμούς κελσίου σε κλειστό μπουκαλάκι για να αποφύγουμε εξάτμιση, σε δύο μέρες τα 20μλ υγρό ωριμάζουν άνετα. Εννοείται ότι ανακατέυουμε αν μπορούμε και δύο φορές την ημέρα και δεν νομίζω να χρειαστεί τίποτα άλλο. Το θέμα είναι αν σε αυτή τη θερμοκρασία χαλάμε τη δομή της βάσης. Εάν αλλάζει δηλαδή η πολικότητα του μορίου της γλυκερίνης , ή της προπυλενογλυκόλης? Και  κατόπιν εάν σε ευτή τη θερμοκρασία σχηματίζονται ίδιου τύπου δεσμοί , όπως με την stp. Ας μιλήσουν οι χημικοί να με κατατοπισουν πιο εξειδικευμένα οι οποίοι θα έχουν και περισσότερο εμπειρία στις οργανικές ενώσεις, ή να διορθώσουν εάν πιστεύουν ότι έχω πέσει σε λάθος.   
Καλοκαίρι είναι ούτως ή άλλως, και όλο και κάποιος χώρος σε κανένα σκοτείνο ντουλαπάκι κάτω από τη κουζίνα θα υπάρχει.   8)  Άνετα!


Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 13, 2013, 04:01 »
Εγώ πάντως η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής:
Αρχική μίξη και 3-5λέπτο ήπιο ανακάτεμα σε ποτήρι ζέσεως με ράβδο ανάδευσης
Ήπια 2-3λεπτη ανάδευση μέσα στα μπουκαλάκια τους καθημερινά για 7 μέρες
και τέλος, άνοιγμα κάθε μπουκάλι καθημερινά για κανα μισάωρο να πάρει αέρα για 7 μέρες

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:36 »
Ζηλεύω το κουράγιο σου φίλε μου. . .  Πολύ διαδικασία! Και για να το κάνεις πρέπει να έχει αποτελέσματα. . . Δηλαδή το υγρό που κατασκευάζεις το ατμίζεις μετά από 14 μέρες? Πόσα ml είναι η κάθε παρασκευή?

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:46 »
Xρόνος ωρίμανσης υγρών γιά ποσότητες κάτω από 50 ml: 2-3 μέρες είναι υπεραρκετές...    

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 13, 2013, 16:49 »
Το δοκίμασα & δεν βρήκα καμία διαφορά.Φτιάχνω τα υγρά μου και ατμίζω από το επόμενο δευτερόλεπτο.Το καλό υγρό φαίνεται και χωρίς ωρίμανση & διαδικασίες.Δεν έχω και υπομονή για κάτι τέτοιο... :-\

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 13, 2013, 17:07 »
Το δέσιμο επιτυγχάνεται με "απαλές" αλληλεπιδράσεις μεταξύ των γειτονικών μορίων των διάφορων συστατικών.
Θεωρητικά δεν φαίνεται εξάρτηση από το χρόνο ωρίμανσης και τον όγκο, αφού η πυκνότητα είναι ίδια. Ίσως πρακτικά να υπάρχει μια μικρή διαφορά, διότι σε μικρό όγκο τα "δρομολογημένα" μόρια συνορεύουν με λιγότερα μόρια που "ψάχνονται".
Πάντως, η χρονική διαφορά δεν πρέπει να είναι μεγάλη - μάλλον κάποιες ώρες επιπλέον.

Αποσυνδεδεμένος Giorgakis

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 30, 2013, 22:04 »
''Έχω δει διαφορά, θέλω να κάνω, αλλά βαριέμαι να περιμένω, το κάνω περιστασιακά.''
[/size]
[/size]Όταν φτιάχνω καμιά φορά δικά μου, γιατί βασικά βαριέμαι και Ατμίζω έτοιμα.[/font]

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 21:55 »
όσο ωριμάζει το υγρό τόσο καλύτερα
τα Diy θέλουν πιο πολύ χρόνο απο τα έτοιμα
ειδικά αν φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα κάποια στιγμή θα πιάσεις εκτός απο το άρωμα
και το χρώμα των έτοιμων υγρών

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 22:07 »
Αν έχουμε τις έτοιμες βάσεις πχ balanced της atmos και ρίξουμε το άρωμα, χρειάζεται ωρίμανση;;
Η μόνο όσα φτιάχνονται από την αρχή χρειάζονται ωρίμανση;;

Sent from my Optimus G using Tapatalk 4


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4688 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix