vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 7 χρήστες
john67, Lazy Dog, Doubt, zalaros, manoslykos, dvelev, lagoudakis

Twitter

Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #75 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 22:09 »
θέλουν και αυτές
ίσως λιγότερο χρόνο
αλλά θέλουν

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #76 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 22:16 »
Με 1 μέρα αναμονή γίνεται δουλειά; :p

Sent from my Optimus G using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #77 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2013, 22:17 »
και μετά απο 2 ώρες μπορείς να το ατμίσεις
αλλά για μένα οσο πιο πολύ μένει τόσο καλύτερα

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #78 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 01:27 »
Η άποψή μου πάνω στο θέμα είναι η εξής απλή:
η ωρίμανση έχει να κάνει με το "αγκάλιασμα" των επιμέρους γεύσεων μεταξύ τους αλλά και με την ίδια τη βάση. Θεωρώ τη βάση ως γεύση διότι παρά το γεγονός οτι δεν έχει γεύση, αυτή η απώλεια γεύσης ως αίσθηση είναι ξεχωριστή και διαφορετική απο την ύπαρξη γεύσης, με αποτέλεσμα το τελικό αποτέλεσμα ενός μίγματος που μόλις φτάχτηκε, απο γευστικής άποψης να περιέχει και τον παράγοντα "μη γεύση".
Απο κει και πέρα ένα δεύτερο είναι η ομογενοποίηση του μίγματος (δεν είμαι χημικός οπότε τα λέω όπως μου έρχονται). Όπως και να'χει ένα μίγμα που μόλις φτιάχτηκε στο μάτι μπορεί να φαίνεται πεντακάθαρο και ομογενές αλλά προφανώς σε μοριακό επίπεδο είναι απλά ένας ανομοιογενής αχταρμάς, γι'αυτό και σήμερα έχει Α γεύση, αύριο Β κλπ κλπ εως ότου ομογενοποιηθεί πλήρως, οπότε και η γεύση που παίρνεις είναι μια μίξη γεύσεων και όχι η αίσθηση όλων των επιμέρους γεύσεων ξεχωριστά. Ένα σάντουιτς γεύσεων και όχι ένα μπωλ με τα συστατικά του σάντουιτς αυτού.
Για να το θέσω διαφορετικά:
παίρνουμε μαρούλι, λάχανο, αγγούρι, αλάτι, πιπέρι, λάδι και ντομάτα. Ταρίχνουμε σε ένα πιάτο, τα ανακατεύουμε αφού τα κόψουμε πρώτα σε μικρά κομμάτια και τα τρώμε. Μασουλώντας θα σκεφτούμε "τώρα μασουλάω λάχανο, α, να και λίγο αγγουράκι, να και λίγο αλατάκι.... αχ αυτη η μπουκιά είχε περισσότερο αλατάκι... ωωωω να και το αγαπημένο μου μαρούλι αλλά δεν έπιασε το λαδάκι.... " κλπ κλπ κλπ.
Παίρνουμε τώρα τα ίδια υλικά τα πετάμε σε ένα μπλέντερ , τα κάνουμε χυλό και τα βάζουμε σε ένα ποτήρι. Τρώμε μια κουταλιά. Έχουμε ακριβώς τα ίδια υλικά και στις δύο περιπτώσεις. Αυτή τη φορά όμως λέμε "εδω μέσα έχει λίγο αγγουράκι... περισσότερο μαρούλι, καλή ποσότητα αλατιού, λαδάκι, ίσως λίγο ντοματούλα....". Τα αισθανόμαστε ΟΛΑ μαζί ακριβώς στο ποσοστό των υλικών που προσθέσαμε αρχικά και ίσως κάποια να μη μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε διότι οι γεύσεις τους έχουν συνδυαστεί σε ένα ομογενές μίγμα δημιουργόντας μια νέα γεύση-συνδυασμό δύο ή περισσοτέρων απο τα υλικά μας.
Αυτό εγώ ακριβώς θεωρώ οτι συμβαίνει κατά την "ωρίμανση". Εκεί που είχες μόρια με τη μορφή"κανέλα-καραμέλα, καραμέλα, καραμέλα, καραμέλα-σοκολάτα, σοκολάτα, σοκολάτα-μάνγκο, μάνγκο" μετά την ωρίμανση έχεις ένα σύνολο αλυσίδων μορίων (λέμε τώρα, το οπτικοποιώ) τύπου "κανέλα-καραμέλα-σοκολάτα-μάνγκο//κανέλα-καραμέλα-σοκολάτα-μάνγκο// κλπ κλπ"
Δεν ξέρω γίνομαι κατανοητός ή σας μπερδεύω  :confused1: :wall:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #79 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 01:41 »
Απόλυτα κατανοητός.
Όλες οι προσπάθειες γίνονται για την... άκρη του σάντουιτς  :yes:
Σε ένα σάντουιτς είναι λογικό η αρχή και το τέλος να είναι σκέτο ψωμί.
Εδώ, όμως, δεν είναι δίκαιο η μια τζούρα να είναι πικάντικη και η άλλη... σκέτη βάση (=ψωμάκι).
Ειδικά όταν είσαι στη μέση του υγρού και προσδοκάς μια πικάντικη τζουρίτσα  :angel:

Επίσης, είναι πιθανόν να μην σου αρέσει ένα από τα επιμέρους συστατικά, αλλά να δένει μια χαρά με κάποιο άλλο.

Και το σάντουιτς και τη χωριάτικη σαλάτα και τα υγρά σου τα επιλέγεις εσύ.
Όμως, η συμπεριφορά των αρωμάτων είναι ακόμα απρόβλεπτη.

Μάλλον γιατί, ενώ η τομάτα θερμοκηπίου Α δεν έχει πολύ διαφορετική γεύση από την βιολογική τομάτα Β...
...το άρωμα Γ ενδεχομένως να είναι διαφορετικό από το Γ΄.

Η μεγάλη διαφορά είναι στις πρώτες ύλες, που ξεφεύγουν από τα βιολογικά δεδομένα.
Υπάρχουν πολλά γαριδάκια με "άρωμα" τυρί, αλλά ο βαθμός επιτυχίας εξαρτάται από πολλούς μεταβλητούς παράγοντες, που ξεφεύγουν από τα "γονιδιακά στάνταρτ" που αξιώνουν οι τροφές.

Αποσυνδεδεμένος GOTTHARD

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
  • PUFF DADDY
    • hardrockcity
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #80 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 06:48 »
η τελευταία μου αγορά είχε ρόδι και έχω πάθει την πλάκα μου. Τώρα σκέφτομαι έτσι πως κάθετε να ρίξω μέσα και λίγο απο αληθινό ρόδι να πάρει έχτρα γεύση. Τί λέτε? Το έχει δοκιμάσει κανείς σε κάτι παρόμοιο?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #81 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 08:49 »
Gotthard, το θέμα είχε συζητηθεί στο παρελθόν με συνφορουμίτη ο οποίος είχε σκοπό να βάλει μήλο. Αν θυμάμαι καλά, ο kallitexnis τότε είχε πει ότι κάτι τέτοιο ενδέχεται να αφήσει μικροοργανισμούς στο υγρό με απρόβλεπτα αποτελέσματα. Και επειδή ο συγκεκριμένος είναι χημικός και πιστεύω ότι μπορώ να εμπιστευτώ την πρότασή του, θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #82 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 14:40 »
Γεια χαρά! Έφτιαξα χτες βράδυ το πρώτο μου υγρό. Μικρή ποσότητα μεν (30ml) αλλά για πρώτη φορά νομίζω είναι καλά. Ως αναλογία (το ήθελα λίγο δυνατό) έβαλα 30ml βάσης (Umami 20MG vg/pg) και 25 σταγόνες άρωμα (Vanilla Atmos Lab). Επειδή διαβάζω διάφορα για τον χρόνο ωρίμανσης του υγρού, και γνωρίζοντας πως όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, πότε προτείνετε (έστω για πρώτη φορά) να το βγάλω απ' το μπουκαλάκι του και να το δοκιμάσω;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #83 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 14:53 »
Εγω συνηθως τα αφηνω 2-3 μερες, εκτος κι αν ο κατασκευαστης προτεινει περισσοτερες, με κανα-δυο φορες ανακατεμα ξανα στο ενδιαμεσο.
Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις τωρα που ειναι φρεσκο, να απομνημονευσεις τη γευση και το αρωμα του και να δεις αν θα εχει αλλαξει μετα απο 4-5 μερες.
Αν δε δεις διαφορα, τοτε ειτε δεν υπαρχει, ειτε δεν μπορεις να την καταλαβεις, οποτε ατμιζε το απο την πρωτη μερα. :)

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #84 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2014, 15:12 »
Η βανίλια του Άτμος δεν θέλει πολύ steeping (αν δεν έχει την αλλάξει). Με το χρόνο γίνεται πολύ σκούρο το υγρό αλλά δεν αλλάζει η γεύση ιδιαίτερα.


Σίγουρα δοκίμασε πάντως :)

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #85 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 01:32 »
Επειδή έχω τη συνήθεια να φτιάχνω αρκετά υγρά συνήθως μένουν για αρκετό καιρό,  πάνω από  δύο μήνες .   Όταν τα φτιάχνω αλλά και μέχρι να τα ατμίσω  τα αναδεύω περιστασιακά, ανάδευση και όχι χτύπημα φραπέ.  Φυλάσσονται  πάντα σε σκοτεινό μέρος και μακριά από πηγές θερμότητας. Τα περισσότερα σκουραίνουν από λίγο έως αρκετά, αλλά η γεύση είναι πολύ ποιο έντονη ακόμα και με λιγότερη ποσότητα αρώματος.  Σε μίξη αρωμάτων έχουμε  μια ομογενοποιημένη γεύση και όχι συνονθύλευμα αρωμάτων.  Κατά την  διάρκεια ωρίμανσης  με ένα dripper δοκιμάζω και αν χρειάζεται διορθώνω , εκτός αν πρόκειται για κάτι που έχω φτιάξει ξανά οπότε  ξέρω  πόσο άρωμα θα βάλω.  Λίγο αργή διαδικασία  (ίσως πολύ αργή στην περίπτωση μου) αλλά σε αποζημιώνει.           

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #86 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 11:24 »
Το post αυτό είναι απλά ενημερωτικό και θα ανανεώνεται για 3 ημέρες για όποιον προτιμήσει τα ίδια υλικά και έχει την ίδια απορία με εμένα:

Βάση: Umami Media (20mg-Vg/Pg)
Άρωμα: Vanilla by Atmo


Μετά από 12 ώρες ωρίμανσης, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Είναι το πρώτο μου υγρό και είμαι αρκετά ενθουσιασμένος. Πολύ δυνατή γεύση αλλά μοιάζει περισσότερο με ινδοκάρυδο.

Μετά από 24 ώρες ωρίμανσης, δεν παρατήρησα μεγάλη διαφορά στη γεύση. Είχα για ώρα την καπνική γεύση κουμπωμένη κι έτσι με το που το έβαλα στο στόμα ήταν πολύ έντονο. Παρατηρήθηκε ωστόσο αλλαγή στο χρώμα του, το οποίο από διάφανο γύρισε στο χρώμα της Coca Cola!

Μετά από 48 ώρες ωρίμανσης, η γεύση και το άρωμα έχουν αλλάξει λίγο, ενώ το χρώμα παραμένει σταθερό. Αυτό που παρατήρησα αρχικά, είναι ότι η επίγευση που αφήνει στο στόμα μετά την εκπνοή της τζούρας είναι εντονότερη. Η γεύση του θυμίζει πλέον κάτι σαν μπισκότο, ενώ το χτύπημα έχει "δυναμώσει" (ή έτσι μου φαίνεται)!


Μετά από 3 ημέρες ωρίμανσης, όλα έχουν μείνει ίδια! Η γεύση, η ένταση/χτύπημα, και το χρώμα παραμένουν σταθερά. Με αναλογία 25 σταγόνες σε 30ml βάσης (χωρίς μηδενική νικοτίνη) και το άρωμα βανίλια της Atmos Lab, έχει μια γεύση σαν μπισκότο με καθαρό άρωμα βανίλιας.


Ως επίλογο, θα ήθελα να ενημερώσω όποιον νέο ατμιστή κάνει προσπάθεια για το πρώτο του υγρό, με τις συγκεκριμένες βάσεις και αρώματα όπως αυτό που έκανα ο ίδιος, ότι θέλει 2 ημέρες για να πάρεις την γεύση που σου δίνει η βανίλια. Δεν ξέρω αν σε 1-2 εβδομάδες αλλάξει τόσο η γεύση του, αλλά σίγουρα μέσα σε 2 ημέρες καταλαβαίνεις γιατί αυτός ο συνδυασμός θεωρείται άριστος!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2014, 13:24 από kostasfender »

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #87 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 11:57 »
Συνήθιζα να τα ατμίζω στις 4-5 μέρες και όλα μου φάνηκαν υποτονικά με τη προτεινόμενη αναλογία.
Οπότε και είχα γυρίσει στα έτοιμα,μόλις δοκίμασα τα υγρά που είχα φτιάξει πριν 1 μήνα ήταν καταπληκτικά.Για εμένα θέλουν τουλάχιστον 2 βδομάδες ωρίμανση οπότε φτιάχνω 50-100 Ml από το αγαπημένο μου υγρό πολύ νωρίτερα από όταν τελειώσουν αυτά που έχω φτιάξει.


Πραγματικά εάν τα φτιάξεις νωρίς μερικά υγρά απογειώνονται άλλα όπως μερικά με μενθόλη χάνουν τη δροσιά τους και υπερισχύουν τα φρούτα που έχω βάλει μέσα.


Συμπέρασμα θέλει και πάλι δοκιμές δεν υπάρχει χρυσός κανόνας αλλά τουλάχιστον 1 βδομάδα θέλει ωρίμανση για εμένα το υγρό για να καταλήξεις εάν η αναλογία αρώματος ήταν επαρκής.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #88 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2014, 12:17 »
Μια παρατήρηση που ενδεχομένως να είναι και σύμπτωση. Απλά το αναφέρω μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο.

Τα ξεχασμένα υγρά (2-4 μήνες) που είναι σε καφέ γυάλινα μπουκάλια συνήθως γίνονται καλύτερα. Αντίθετα αυτά σε πλαστικά διαφανη ξεθυναινουν.

Είχα διάφορα υγρά ξεχασμένο κανα τετράμηνο.   Από την ίδια παρτίδα.

Αυτά που ειχα στα καφε μπουκάλια βελτιώθηκαν. Κατι μικρα πενταμελα που ειχα βαλει μετα απο 2 βδομάδες ωρίμανσης σε μικρά πλαστικά για να τα δοκιμαζω ποιο ευκολα ξεθυμαναν εντελώς.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Steeping (ωρίμανση) σε έτοιμα και DIY υγρά
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 24, 2015, 21:51 »
Αυτό το νήμα είναι για την ωρίμανση των χειροποίητων υγρών: αν την θέλουμε, πόσο την κάνουμε, σε τι συνθήκες, ίσως και πόσο για κάθε άρωμα αν θέλουμε. Δηλαδή για το τι κάνουμε αφού παρασκευάσουμε το υγρό μας.
Οι πληροφορίες για την παρασκευή υγρών (οδηγίες για DIY υγρά, τρόποι ανάδευσης και μίξης κλπ) ανήκουν στο σχετικό νήμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4637.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 76 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12341 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki