vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

NextGen by VapeWare Mods

Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 01:17 »
Φέρε αλλη μια στροφή το συρμα απο εξω προς τα μεσα να κανει "s" και θα με θυμηθείς!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:15 »
Καλημέρα  σε όλους.

Έστησα έναν κλώνο NextGen και έχω διαρροές και μπουρμπουλήθρες (μου έδωσε και 1 καμένο κάποια στιγμή).  Τι φταίει συνήθως για αυτό;

28mm Kanthal, 0.9Ω

EDIT: Μόλις είδα ότι το πάνω oring είναι κομμένο οπότε μάλλον για αυτό έχω διαρροές συνέχεια.  Επιπλέον μάλλον έκανα λεπτό το mesh (λίγες στροφές) οπότε πλημμυρίζει ο θάλαμος.  Ισχύει κάτι τέτοιο;

EDIT 2: Έστησα ξανά.  Έβαλα ένα mesh 325, 10x20mm.  Kanthal 28mm, 1.15Ω, 12W.  Ξεκινάω να ατμίζω, όλα υπέροχα.  Μετά από λίγο, πλημμύρα, μέσα στον θάλαμο έχει μαζευτεί υγρό και αφού το φύσηξα να φύγει με έχει σκίσει στο καμένο.  Κάθε 4-5 τζούρες καμένο, τραβάω τζούφιες, ποτίζει το mesh μετά από λίγο πάλι τα ίδια  :wall:
Δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά  :dontknow:

EDIT 3:
ΜΕΓΑΛΟ RESPECT ( :respect: :respect: ) σε Shadockan & Netsplit (και ας μην το ξέρει).  Μου είπε ο Shado ότι πρέπει να κάνω πιο χοντρό το mesh για τις πλημμύρες (και καλύτερο κάψιμο για τα καμένα), είδα και το post του netsplit ότι βάζει #325 19x85mm και ήρθε και έδεσε :yes:

Τον έστησα ξανά με 19x60mm (το 85mm έβγαινε πολύ χοντρό, μάλλον δεν έχω μάθει να το στρίβω σωστά ακόμα), το έκαψα στο γκαζάκι αυτή τη φορά, έβαλα και 30mm kanthal 0.9Ω και εδώ και μισή ώρα  :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana:


Ούτε μπουρμπουλήθρες, ούτε διαρροές, ούτε ΚΑΜΕΝΟ, μόνο CLR και  :baby: :baby: :baby: :baby:


 :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2: :thank_you2:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 00:54 από achatzi »

Αποσυνδεδεμένος teot1

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 02:41 »
Φιλε μου δες τον προτεινόμενο στήσιμο στο YouTube και ολα καλα θα πανε!!!για το καμένο πριν τον γεμίσεις δες ολες οι σπυρες να ανάβουν ομοιόμορφα τέσταρε το και με λιγο υγρό πανω και ασε να στεγνώσει!!απο δικια μου εμπειρία το στήσιμο με 200 μεσα και 400 εξω παίζει καλυτερα και κραταει πιο πολυ υγρό ειδικά αν παίζεις με πολυ υψηλή vg !!!υ.γ το mesh να μην ειναι πολυ σφιχτό να περνάει αρε στον πόλο αλλα και στη τρύπα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 12:57 »
Διαπιστώσεις από διάφορα μέλη-κάτοχοι του NextGen...προσωπικά με βοήθησαν και ελπίζω το ίδιο να κάνουν και σε εσάς. :)

1) Όσο πιο χαμηλά η αντίσταση στο mesh, τόσο πιο έντονη και καλύτερη (αναλόγως με τα γούστα βέβαια το καλύτερη) η γεύση.

2) Όσο μεγαλύτερη η διάμετρος των συρμάτων της αντίστασης, τόσο εντονότερο το χτύπημα. Με διπλές παράλληλες μάλιστα ακόμα περισσότερο (άνετα κατεβάζει κάποιος νικοτίνη).

3)Βάση της αρχής λειτουργίας του, όσο μικρότερη η τρύπα εισαγωγής αέρα τόσο πιο ομαλά γίνεται η τροφοδοσία. Στις μεγαλύτερες τρύπες, ατονεί και για να δουλέψει καλά θέλει να υποστηριχτεί σωστά από το ανάλογο στήσιμο.

4)Καλό είναι να περνάμε με ένα φλόγιστρο μια γρήγορη το σύρμα της αντίστασης και να το τεντώνουμε μετά, πριν στήσουμε. Όχι για να φύγουν τυχόν κατάλοιπα, αλλά κυρίως γιατί τα σύρματα χαλαρώνουν (μόνιμα) με την θερμοκρασία. Έτσι αποφεύγουμε να χαλαρώσει το σύρμα και να μην κάνει, σε ένα ή και περισσότερα σημεία, επαφή με το mesh κατά τη χρήση.

5)Αν αισθάνεστε την τζούρα σας αρκετά σφιχτή για την τρύπα αέρα που έχετε επιλέξει τότε έχετε σφίξει αρκετά το mesh!

6)Σε γενικές γραμμές με ένα σωστό στήσιμο δεν επιστρέφει τίποτα στο τανκ. Σε αυτές τις περιπτώσεις τυχόν αλλαγές στο χρώμα του υγρού οφείλονται σε θερμοκρασία.

7)Δουλεύει άψογα σε μηχανικά ακόμα και σε sub-ohm. Αν το αισθάνεστε υποτονικό και είστε σίγουροι για τις μικρές απώλειες του mod σας, το στήσιμο σας έχει σίγουρα κάποιο βραχυκύκλωμα.

8)Όταν το τανκ είναι μισοάδειο μην τον γέρνετε, όπως οποιοδήποτε άλλο genesis, κατά τη λειτουργία. Κόβετε την τροφοδοσία και θα φάτε καψούλι.

9)Ο ατμοποιητής ότι είναι να δώσει θα σας το δώσει στα πρώτα 5-10 το πολύ λεπτά ατμίσματος. Δεν στρώνει, δεν χαλάει. Αν αυτό που παίρνατε μετά από αυτό το χρονικό διάστημα δεν σας ικανοποιεί το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τον λύσετε και να δοκιμάσετε να τον διορθώσετε (όχι απαραίτητα να ξεστήσετε τελείως).


Παρόλο που "λατρεύει" ο Next τα μεγάλης διατομής σύρματα..εγώ χρησιμοποιώ 0,22 και παίρνω πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα..ανάλογα βέβαια με τα γούστα του καθενός και το στήσιμο που κάνετε.








Αποσυνδεδεμένος SpSP

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 03, 2015, 19:06 »
Ουφ, λοιπόν προσπαθώ εβδομάδα τώρα μετά και τη βοήθειά σας αλλά και τα διάφορα video να δω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταφέρω να στήσω μια αντίσταση. Έφτασα στο σημείο να πω πως θα σε στήσω βρε γα...δι και μετά θα σε πετάξω. Αγόρασα Α4 μέγεθος mesh, πέταξα, έχυσα αρκετή ποσότητα υγρών αλλά τίποτα. Εχθές λοιπόν παρέλαβα 200 και 400 mesh και λες και σήμερα το πρωι ένα χέρι με έσπρωχνε και μια φωνή μου έλεγε άντε ταγάρι τελείωνε ξεκουβάλα.
Έτσι λοιπόν άρχισα να πυρπολώ mesh με τη καινούργια σχεδόν βιομηχανική μου συσκευή (δε ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω γιατί μάλλον θα πρέπει να κάνω και μαθήματα χειρισμού μπας και πυρπολήσω το σπίτι). Τοποθετώ το mesh in mesh κόβω σύρμα, βιδώνω σφιχτά τη βίδα αρχίζω να στρίβω με χέρια σταθερά χειρούργου, πιάνω τη βίδα κάτω, σφίγγω, 3,5 σπείρες 30άρι σύρμα, φτιάχνω σπείρες με την τσιμπίδα γιατί λέω ανεξάρτητα αν θα ατμίσω θα σε κάνω όμορφη αντιστασούλα, πατάω να διαβάσω την αντίσταση στον καρχαρία μου δίνει 0,8Ω, ωραία δίνω ρεύμα hotspot πάνω και κάτω, τσιμπάω λίγο και ναι ναι ναι ναι ναι ναι, έχετε δει τον ναυαγό όταν κατάφερε να ανάψει φωτιά, άρχισα να χορεύω, μετά άρχισα να βρίζω και να φωνάζω πάρτα, πάρτα μωρή ... κάπου εκεί ξύπνησε η γυναίκα μου και κατάλαβα πως μάλλον πρωινό quickie είναι εκτός συζήτησης.
Βάζω υγρό και γρήγορα κλείνω πάντα με την υποψία πως κάτι θα μου σκαλώσει στη πορεία, ατμίζω και δεν έχω σταματήσει μέχρι τώρα. Ωραία για πείτε τώρα, όταν καταφέρεις και τον στήσεις πως σταματάς να ατμίζεις γιατί είναι απίστεεεεεεεεευτο!!!

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 00:40 »
συμβαίνει και σε άλλον ?? .... μετά από μισό με ένα τανκ υγρού να μαυρίζει το υγρό και να αλλάζει κατά πολύ η γεύση ,, με οτι στήσιμο και αν έχω δοκιμάσει ..ενώ παίζει απίστευτα καλα  στην αρχή
,μετά μαυρίλα και σκουριά .. και με διάφορα υγρά 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 00:44 »
Παιδες , το στησιμο ειναι το θεμα σας.


Δεν το παιζω ''ο μαγκας του mesh'' , αλλα αυτο ειδα.
Σε οτι κι αν εχω κανει , το στησιμο ηταν το προβλημα για τα ασχημα αποτελεσματα .

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 22:52 »
Η αληθεια ειναι αυτη.
Στο mesh, καλως ή κακως, ολα παιζονται στο στησιμο.


Το πιο πιθανο φιλε Yannis74 ειναι να εχεις λιγο κοντο το καλαμακι του mesh.
Ισως να ειναι καποιο βραχυκυκλωμα που να μην το ειδες κατα το στησιμο.
Ισως ειναι αραιο αρκετα το mesh.


Το εχω παθει κ γω ειναι η αληθεια, οποτε θελει λιγο περισσοτερη προσοχη οταν σεταρεις τον ατμοποιητη.

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 23:25 »
το κάλο στήσιμο φαίνεται από την απόδοση ..δεν έχω κανένα θέμα με το στήσιμο ,ουτε hot-spots ουτε υποτροφοδοσια ,ουτε καμένο ,ουτε να στάζει ...

το μόνο θέμα είναι ότι μαυρίζει και το mesh και το σύρμα  μετα απο 1,5-,2 γεμίσματα σκουραινει και το υγρό άρα αλλάζει και η γεύση.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 23:34 »
Το οτι μαυριζει το υγρο μετα απο 1.5-2 τανκ, εχει να κανει με το mesh.
Κ γω το παθα μερικες φορες, αλλα εφταιγε η ποσοτητα ή το μηκος του mesh που ειχα βαλει.


Για ποιο υγρο μιλαμε? Γτ νταξει, εχει μερικα που αφηνουν τρελα καταλοιπα μετα απο λιγα ml

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 23:40 »
και εγώ αυτό συμπέρανα οτι με σκούρα υγρά π.χ. RY4 Liqua αυτό το μαύρισμα είναι αναπόφευκτο
(καλά αυτό το RY4 ακόμα και στο KF4 μαυρίζει) ..   8)

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 23:44 »
Δε θες να δοκιμασεις τοτε το crunch απο teleos..  ::)   :nope:   :tongue_smilie:
Aπ'οσο ξερω κ το ry4 της liqua αφηνει αρκετα καταλοιπα, οποτε ισως φταιει κ αυτο.
Σε φρεσκο στησιμο, καλο θα ειναι να δοκιμασεις κ κανα αλλο υγρο να δεις αν φταιει αυτο τελικα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 01:34 »
Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω τον κλώνο.


Η ερώτησή μου είναι mesh που βρίσκουμε..?????

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 01:39 »
Δες εδώ και εδώ. Έχει βέβαια και σε άλλα μαγαζιά εάν ψάξεις.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: NextGen by VapeWare Mods
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 29, 2015, 01:50 »
Εγώ τον άφησα στην άκρη.Εχει υποτονικό χτύπημα και είχα κάνει αρκετά στησίματα.Παράλληλα,χαμηλά στο deck,ψηλά στο deck,mesh in mesh,σκέτο mesh,απλά το χτύπημα δεν ήταν αυτό που εγώ έψαχνα.Σε κλώνο βέβαια αλλά και στον original Που είχα για λίγο στα χέρια μου το ίδιο πράγμα συνέβαινε.Μαυρίσματα και τέτοια κόλπα δεν έχω δει οπότε κάτι σε λάθος στήσιμο ή σε υπερθέρμανσή του άτμο/τη θα το απέδιδα μιας και η νικοτίνη είναι θερμο-φωτόευαίσθητη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro