vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, Milarepa, lagoudakis, camber, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf

Twitter

Eleaf iStick 100W

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Eleaf iStick 100W
« στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 13:47 »
Ας ξεκινήσω το θέμα για το ολόφρεσκο μοντάκιον της Eleaf, αφού κανείς άλλος δεν φαίνεται διατεθειμένος να το κάνει.  ;D

Μου ήρθε χτες από το fasttech στα 35 ευρώ τιμή, και το παράγγειλα για έναν φίλο που ξεκινάει μια σοβαρή προσπάθεια να κόψει το κάπνισμα. Μαζί με το μοντ, του αγόρασα κι έναν μεγάλο Subtank plus. Το μοντάκι έρχεται σφραγισμένο με σελοφάν.






Και μόλις ανοίξουμε το κουτί.






Μόλις σηκώσουμε το επάνω διάζωμα με το μοντάκι, βρίσκουμε από κάτω τα καλούδια που το συνοδεύουν. Ένα κουτάκι με το καλώδιο φόρτισης για τη θύρα USB, έναν αντάπτορα από 510 σε eGo, και ένα εγχειρίδιο χρήσης με τόσο μικρά γράμματα, που ακόμα και με όραση 20/20 θα χρειαστείτε δυνατό μεγεθυντικό φακό για να μπορέσετε να το διαβάσετε.  ;D






Το επάνω μέρος με τον κλασικό 510 κονέκτορα, που είναι αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο. Δυστυχώς είναι ελαφρά ρηχός, με αποτέλεσμα όλοι οι ατμοποιητές που δοκίμασα να αφήνουν ένα μικρό κενό, όπως θα δείτε παρακάτω. Ευτυχώς όχι τόσο μεγάλο κενό που να γίνεται αντιαισθητικό.






Το κάτω μέρος με τη θύρα φόρτισης USB, που σας δίνει επιπλέον τη δυνατότητα να ατμίζετε με το iStick την ώρα που το φορτίζετε! Very nice!  :thumpup:
Εάν αγοράσετε έναν φορτιστή τοίχου για το μοντάκι, τηρήστε με ευλάβεια ότι σας γράφει η Eleaf: ο φορτιστής πρέπει να δίνει 5V και ρεύμα.





Το εσωτερικό είναι πολύ περιποιημένο και τα πάντα είναι τακτοποιημένα όπως πρέπει. Οι οχτώ συνολικά μαγνήτες, τέσσερις στο αλουμινένιο πορτάκι, και τέσσερις στο κυρίως σώμα του μοντ είναι εξωφρενικά πανίσχυροι, μακράν οι ισχυρότεροι που έχω δει εγώ τουλάχιστον ποτέ.  :o

Το κάλυμμα ρουφιέται με απίστευτη δύναμη και φυσικά μένει σαν βράχος στη θέση του, ενώ οι μαγνήτες είναι τόσο πανίσχυροι που ρουφάνε και μαγνητίζουν επάνω τους τις μπαταρίες όταν τις βάζετε στο μοντ.  :o






Για μπαταρίες διάλεξα ένα ζευγάρι από τις ολόφρεσκες Samsung των 3000 mAh που δίνουν με άνεση 20-25A. Ο φιλαράκος μου ζητάει τη μέγιστη δυνατή αυτονομία από το μοντάκι του.  :)





Εδώ το μοντ με φορεμένη την Ατλαντίδα 2. Μένει ένα μικρό κενό, κάποια δέκατα του χιλιοστού.






Και μία πλαινή φωτό με την Ατλαντίδα 2. Το μοντ έχει απλά εξαιρετικό κράτημα στο χέρι, ενώ είναι και αρκετά ελαφρύ για μοντάκι με δύο 18650 μπαταρίες. Με φορεμένες τις δύο Samsung, το iStick 100W ζυγίζει 240 γραμμάρια. Σημαντικό προτέρημα το ότι δεν μένουν δαχτυλιές στο αλουμινένιο σώμα του μοντ, μόνο στην πάνω και κάτω πλευρά που είναι νίκελ.






Κι εδώ το iStick 100W ανάμεσα στο ZeroSX και τον Χιονόλυκο για τις συγκρίσεις των μεγεθών. Με διαστάσεις 100x54x25,8 χιλιοστά, το μοντάκι θα δεχτεί με χαρακτηριστική άνεση οποιονδήποτε ατμοποιητή μέχρι και 25 χιλιοστά διάμετρο με πολύ καλό οπτικό αποτέλεσμα.






Εδώ ο TFV4 φορεμένος στο iStick. Δυστυχώς αφήνει ελαφρά μεγαλύτερο κενό από αυτό της Ατλαντίδας 2, σε καμία περίπτωση όμως αντιαισθητικό.





Κι εδώ με τον πρώτο μεγάλο Subtank στα 25 χιλιοστά διάμετρο. Δυστυχώς μένει ακόμα λίγο μεγαλύτερο κενό, στο όριο του να αρχίσει να φαίνεται.  :hmmm:






Και μία κοντινή για να μπορέσετε να δείτε το κενό που αφήνει ο Subtank.






Και τέλος, με φορεμένο τον έναν μου Kayfun Lite plus με το τανκ από το Steam tuners. Ο Kayfun βιδώνει πολύ καλά στο iStick, αφήνοντας ένα ελάχιστο κενό. Χαχαχά, το οπτικό αποτέλεσμα μου θυμίζει ένα μικρό παιδάκι που έχει καβαλήσει καθαρόαιμο αρσενικό αραβικό επιβήτορα!  :))





Τρύπα ισχύος;!  :(
Έχοντας διαβάσει ένα review για το iStick 100W, στο οποίο ο τύπος ισχυριζόταν ότι το μοντάκι δίνει υποτονικά ρεύματα αποκλειστικά στην περιοχή των 0,2Ω αντίσταση, θέλησα φυσικά να δω εάν αληθεύει. Βίδωσα λοιπόν τον TFV4 με την εργοστασιακή τριπλή κεφαλή των 0,2Ω στο iStick, ρύθμισα 80W και ξεκίνησα να ατμίζω. Με την πρώτη κιόλας τζούρα αντιλήφθηκα ότι το μοντ δίνει υποτονικό ρεύμα, τουλάχιστον σε σύγκριση με τον Χιονόλυκο στα ίδια βατ. Όχι μόνο το ντουμάνι ήταν λιγότερο, αλλά και η γεύση του υγρού δεν έβγαινε το ίδιο έντονη και γεμάτη όπως την είχα συνηθίσει με τον Χιονόλυκο.

Φυσικά και έπρεπε να μετρήσω με το βολτόμετρο, για να δω τι παίζει. Εδώ βλέπετε την μέτρηση με το iStick ρυθμισμένο στα 80W. Μαζί με το βολτόμετρο, το iStick αντιλαμβάνεται την συνολική αντίσταση στα 0,24Ω και επομένως θα έπρεπε να δίνει 4,38V. Όμως δίνει μόνο 3,88V όπως βλέπετε, μισό ολόκληρο Volt λιγότερο από το ιδανικό.  :(




Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι αντί για 80W στον TFV4 παίρνετε μόλις 62W με την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω. Πήρα συνολικά πέντε μετρήσεις με το βολτόμετρο, τρεις με τον TFV4 στα 80W, 90W και 100W και δύο με την Ατλαντίδα 2 στα 70W και 80W. Έχουμε και λέμε:

TFV4
Στα 80W παίρνουμε 3,88V και 62W πραγματικά.
Στα 90W παίρνουμε 4,15V και 71W πραγματικά.
Στα 100W παίρνουμε 4,35V και 78W πραγματικά.

Οι δικές μου μετρήσεις είναι ελαφρά βελτιωμένες σε σχέση με το review του τύπου, ο οποίος έπαιρνε μόλις 68W πραγματικά στα 0,2Ω όταν ρύθμιζε το μοντ στα 100W.

Ατλαντίδα 2
Στα 70W παίρνουμε 4,48V και 60W πραγματικά.
Στα 80W παίρνουμε 4,75V και 68W πραγματικά.

Όπως βλέπετε το μοντ παρουσιάζει μικρότερη απόκλιση με την Ατλαντίδα 2 που την μετρούσε στα 0,33Ω συνολική αντίσταση μαζί με το βολτόμετρο.



Τα αντισταθμιστικά οφέλη  ;D
Μπορεί να το iStick 100W να παρουσιάζει τρύπα ισχύος στην περιοχή των 0,2Ω-0,35Ω και να προβληματίζει έτσι πολλούς που θα το ήθελαν για χρήση super subohm, έχει όμως και μερικούς δυνατούς άσσους στο μανίκι του. Πρώτον τη θύρα φόρτισης USB που σας επιτρέπει παράλληλα να ατμίζετε ενώ φορτίζετε το μοντάκι, και δεύτερον, φοράει τις μπαταρίες του σε παράλληλη σύνδεση και μπορεί έτσι να σας δώσει μέχρι 10V στην έξοδο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί να δώσει τέλειο ρεύμα, με 8,21V στην κεφαλή του 1,5Ω για τον TFV4 στα 45W. Ούτε ο Χιονόλυκος, αλλά ούτε και τα περισσότερα κουτάκια με δύο 18650 μπαταρίες σε σειρά δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, απλά πράγματα.


Συμπερασματικά
Στα 35 ευρώ τιμή από το fasttech, θεωρώ το istick 100W εξαιρετική αγορά, για να μην πω κελεπούρι!  ;) Δεν διαθέτει φυσικά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ούτε εξαιρετικό φινίρισμα. Τα πλήκτρα του, στο δικό μου κομμάτι τουλάχιστον, κουδουνίζουν σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό, που αγγίζει τα όρια του γελοίου!  :)) Φαίνεται επίσης να έχει όντως πρόβλημα με το ρεύμα που αποδίδει στην περιοχή των 0,2Ω-0,35Ω. Όσοι θα το θέλατε αποκλειστικά για χρήση super subohm, μάλλον θα πρέπει να κάνετε δεύτερες σκέψεις.

Από κει και πέρα όμως, και εάν μπορείτε να του συγχωρήσετε τα παραπάνω, το μοντάκι είναι απλά εξαιρετικό. Με άριστο κράτημα στο χέρι, αρκετά ελαφρύ και με πολύ φωτεινή οθόνη που θα την διαβάζετε με άνεση παντού. Οι μπαταρίες σε παράλληλη σύνδεση, η θύρα USB και τα 10V στην έξοδο του δίνουν συγκριτικό πλεονέκτημα, απέναντι σε πολλά άλλα, πολύ ακριβότερα μοντάκια με δύο 18650 μπαταρίες σε σειρά...  :)

Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, ρωτάτε ελεύθερα, αλλά δεν θα κρατήσω το iStick για πολύ ακόμα, σε μερικές μέρες αναχωρεί για να το απολαύσει ο φιλαράκος μου.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:13 »
Πολυ ωραια παρουσίαση μπράβο!

Πόσες μέρες σου έκανε να σου έρθει από fasttech;  Της μπαταρίες από εκεί της αγόρασες;

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:17 »
12-13 μέρες, εάν θυμάμαι καλά.

Τις μπαταρίες τις πήρα από εδώ, από το CrazyVaper...  :)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2015, 14:45 »
 Το κενό που αναφέρεις οτι αφήνει οφείλεται μάλλον στην αρχιτεκτονική του καινούριου πόλου και όχι στο βάθος αυτού. Εαν δεν κάνω λάθος, σύμφωνα με τις φωτό, έχει το ίδιο "στεφάνι" εξωτερικά και πάνω απο τον πόλο με το TC40. Ο ατμο βιδώνει μέχρι το σημείο που θα πατήσει πάνω σε αυτό και τα διαφορετικά κενά υποθέτω οτι έχουν να κάνουν με την βάση του εκάστοτε ατμοποιητη..  Σε κάποιους δεν άρεσε αυτό, εγώ το εκτίμησα να σου πω την αλήθεια γιατι δεν αφηνει σημαδια..

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 12:59 »
Τα βολτομετράκια αυτά έχουν αρκετές απώλειες. Προσωπικα με 0.19Ω στήσιμο σε Troll RDA, στα 80W μετράω στις βίδες 3.63V με 3.8V ένδειξη οθόνης (69W). Στα 100W με 4.3V ένδειξη μετράω 4.08V ήτοι 87W.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 13:36 »
Εμενα μετα απο μια βδομαδα αρχισε να κολλα το fire button

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 14:16 »
Πολύ ωραία η παρουσίαση. :thumpup:
Θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να πω τα καλύτερα για το 100άρι μιας και το έχω μία βδομάδα.
Το δουλεύω βέβαια με ΚL+ και μέχρι τα 12 Watts. Δεν σκοπεύω να το κάνω χρήση για sub Ohm ατμοποιητές γιατί δεν με ενδιαφέρει το άθλημα.
Το πήρα για την τεράστια αυτονομία του.
Με το πρώτο καλό φόρτισμα και καινούργιες μπαταρίες LG HE4, μου κράτησε 3 ημέρες γεμάτες, τη στιγμή που το ταπεινό clouporάκι μου κρατούσε 1 μέρα.
Είναι λίγο "γομάρι" αλλά έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι και αρκετά ελαφρύ για το μέγεθός του με δύο 18650.
CLOUPOR MINI:162gr (με μπαταρία)
ISTICK 50W: 150gr
ISTICK 100W: 240gr (με 2 μπαταρίες)
Η λειτουργία του για μένα που δεν είμαι extreme ατμιστής είναι πολύ καλή.
Στα θετικά του:
Πανεύκολο μενού,
καλό φινίρισμα,
όμορφο (υποκειμενικό),
Αυτονομία,
Ρυθμιζόμενος πόλος
Επαφές μπαταριών ελατηριωτές για τέλεια επαφή,
Πολύ καλό και δυνατό κλείσιμο της θήκης των μπαταριών
Τα ρεύματά του στα λίγα Watts που το δουλεύω πολύ καλά (στα πολλά Watts μπορεί να υστερεί λίγο όπως προείπε και ο Zarko27 στην όμορφη παρουσίαση του μοντακίου, αλλά αυτό προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά). Επίσης το ρεύμα που δίνει πατώντας το fire button είναι άμεσο, χωρίς καμμία καθυστέρηση όπως π.χ. το Cloupor mini.

Στα αρνητικά του:
Μεγάλο μέγεθος
Τα 2 κουμπιά up και down κουδούνιζαν σαν τις κουδουνίστρες που έχουν τα μωρά.
Άλλα αρνητικά δεν βρήκα προς το παρόν αλλά αυτό θα δείξει στην πορεία.
Επίσης επειδή με ενόχλησε πάρα πολύ το κουδούνισμα των δύο μικρών πλήκτρων, πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία που το εισάγει και μου είπαν αφού άνοιξαν και άλλα καινούργια κουτιά με Istick 100, ότι όλα κουδουνίζουν το ίδιο.
Έτσι λοιπόν σαν Ελληνάρας που είμαι μπήκα στον πειρασμό αφού μου την έσπαγε το κουδούνισμα να ανοίξω την κάτω βάση (3 βιδάκια νομίζω λέγονται Τ5 αστέρι) και αφού ήδα με μεγενθυντικό φακό και φακό που είναι το θέμα έκανα την παρακάτω ενέργεια με προσωπική μου ευθύνη
Εκοψα δύο μικρές λωρίδες από ένα υλικό σαν σφουγγαράκι και το έβαλα με προσοχή μέσα εσωτερικά δεξιά και αριστερά από τα δύο κουμπάκια. Έκλεισα την βάση και τέλος.
Τόσο απλά σταμάτησε το ενοχλητικό κουδούνισμα.
Για να προλάβω κάποιους που θα πουν ότι μπορεί να πάρει φωτιά ή οτιδήποτε άλλο να πω ότι το υλικό που έβαλα είναι πυρίμαχο (δεν καίγεται) και εξάλλου εκεί μέσα έχει ένα σωρό πλαστικά.
Το εγχείρημα αν το επιχειρήσει κάποιος θέλει πολύ προσοχή γιατί εκεί βρίσκεται η πλακέτα με το ευαίσθητο κύκλωμα του μοντακίου και θέλει λεπτούς και προσεκτικούς χειρισμούς για να μην γίνει ζημιά.
Τα παραπάνω τα έγραψα για κάποιον που τον εκνευρίζει το ντρίγκι - ντρίγκι των κουμπιών αλλά δεν φέρω καμμία ευθύνη αν προκαλέσει από απροσεξία ζημιά.
Εγώ το έκανα με δική μου ευθύνη μετά από ώριμη σκέψη. :))

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 14:28 »
Το κουδούνισμα των πλήκτρων εγώ το έλυσα με τη χρήση λίγου γράσου σιλικονης χωρίς να βάλω χέρι στις βίδες.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 15:18 »
Εγώ το σφουγγαράκι το έβαλα από πάνω, χωρίς να χρειάζεται να ανοιχτεί το μοντ. Ανάμεσα από κενό που αφήνουν τα κουμπιά με το πλαίσιο. Δεν φαίνεται ούτε ακούγεται τίποτα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 16:54 »
Δηλαδή το έβαλες ανάμεσα στα κουμπιά από την έξω μεριά; Πώς το χώρεσες;  :o

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 17:10 »
Πολύ λεπτό κομμάτι σφουγγαράκι και το έχωσα στο κενό πιέζοντας με ένα κομμάτι χοντρό χαρτί (πχ εισιτήριο, χαρτί από διαφημιστικά κτλ). Με λίγη προσπάθεια μπαίνει και το δουλεύεις γύρω γύρω να μπει καλά και πατάς το κουμπί μερικές φορές και κομπλέ. Ένα στο + και ένα στο - κουμπί, δεν κουνιέται τίποτα τώρα.

Το έχω ανοίξει και εγώ και αποφάσισα να μην προσπαθήσω να τα σταθεροποιήσω από μέσα. Δεν μπόρεσα να βγάλω την πλακέτα τελείως για να βάλω μονωτική, όπως φτιάχνεται το 20/30w δηλαδή και δεν ήθελα να αρχίσω να χώνω πράγματα μέσα και ξεκολλήσω τίποτα κατά λάθος  :))

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 17:48 »
Τα βολτομετράκια αυτά έχουν αρκετές απώλειες. Προσωπικα με 0.19Ω στήσιμο σε Troll RDA, στα 80W μετράω στις βίδες 3.63V με 3.8V ένδειξη οθόνης (69W). Στα 100W με 4.3V ένδειξη μετράω 4.08V ήτοι 87W.


Το βολτομετράκι μου είναι καρατσεκαρισμένο με πάμπολλα μοντάκια, και οι απώλειές του είναι μηδαμινές. Εφόσον με στήσιμο στα 0,19Ω έπαιρνες 87W με ρύθμιση στα 100W, μάλλον φαίνεται να επιβεβαιώνεται αυτό που υποψιαζόμουν αρχικά, αλλά δεν ήθελα να το γράψω στην παρουσίαση ελλείψει αρκετών στοιχείων: ότι δεν χάνουν όλα τα iStick το ίδιο ακριβώς, αλλά είναι θέμα ποιο κομμάτι θα σου κάτσει. Βλέπεις εδώ ότι ο τύπος έπαιρνε στα 0,2Ω, 68W με ρύθμιση στα 100W, εγώ πήρα 78W στα 100W κι εσύ πήρες 87W στα 100W. Άρα;




Πρόσεξε όμως και το άλλο σημαντικό: εσύ μέτρησες οριακά λίγο χαμηλότερα στην αντίσταση, στα 0,19Ω και όπως βλέπεις και ο τύπος παίρνει τζιτζί ρεύματα στα 0,15Ω στα 80W και στα 100W. Φαίνεται να μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη και μικρή περιοχή, όπου το iStick παρουσιάζει το πρόβλημα, ανάμεσα στα 0,2Ω έως τα 0,35Ω...

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 21:01 »
Καθώς οι παλιές αντιστάσεις στον Troll ήταν για πέταμα αποφάσισα να στρίψω λίγο 0.50 σε twisted και να κάνω ένα τεστ να δώ. Μου βγήκαν τα παρακάτω αποτελέσματα τα οποία τα θεωρώ καλά για mod που δεν έχει αντίσταση μέτρησης ρεύματος όπως τα DNA για να διορθώνει της ισχύ που χάνεται στον 510 κλπ.

Τέστ με 0.25Ω
-----------------
80W: Ενδεικτική τάση: 4.4V Πραγματική: 4.25V Ισχύς: 72W

100W: Ενδεικτική τάση: 5V Πραγματική τάση:  4.82V Ισχύς: 92W

Τεστ με 0.3Ω
----------------
80W: Ενδεικτική τάση: 4.8V Πραγματική: 4.65V Ισχύς: 72W

100W: Ενδεικτική τάση: 5,4V Πραγματική τάση: 5.24V Ισχύς: 92W

Το σετάπ μου



Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2015, 23:04 »
Μηπως ειναι παρτιδες και παρτιδες ρε παιδια?
Ισως καποια αστοχια υλικου?
Εμενα στα 100W με τον TFV4 βαραω πειρακια  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick 100W
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2015, 01:58 »
Φίλε ferongr, δεν αμφισβητώ τις μετρήσεις σου, ίσα ίσα που όσο περισσότερα συγκριτικά στοιχεία έχουμε από περισσότερα μοντάκια, τόσο καλύτερα συμπεράσματα βγάζουμε.  :)

Τι έγραψα στην παρουσίαση; Ότι ατμίζοντας με το iStick 100W με τον TFV4 και την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω στα 80W, το μοντάκι μου φάνηκε υποτονικό σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει να παίρνω με τον Χιονόλυκο και πάλι στα 80W και την ίδια κεφαλή. Αμέσως μετά έβαλα το βολτόμετρο και είδα ότι έπαιρνα 3,88V με το iStick στα 80W.

Με τον Χιονόλυκο δεν είχα μπει ποτέ στη διαδικασία να τον μετρήσω με το βολτόμετρο. Ορίστε λοιπόν μια μέτρηση, μόλις πριν λίγο την έκανα. Και πάλι με τον TFV4 και την τριπλή κεφαλή στα 0,2Ω. Όπως βλέπεις ο Χιονόλυκος δίνει 4,24V με την ίδια ρύθμιση στα 80W, δηλαδή δίνει σχεδόν 0,4V παραπάνω ρεύμα σε σχέση με το iStick. Φαντάζομαι ότι συμφωνείς ότι 0,4V παραπάνω ρεύμα με την ίδια ρύθμιση, μπορεί να το αντιληφθεί ο καθένας, έτσι δεν είναι;




Θα μου πεις τώρα και θα έχεις δίκιο, ότι και ο Χιονόλυκος δίνει λιγότερο ρεύμα σε σχέση με την οθόνη του, αφού λέει ότι 4,56V και δίνει 4,24V. Από τη στιγμή που παρεμβάλλουμε το βολτόμετρο ανάμεσα στο μοντ και τον ατμοποιητή, μεταβάλλουμε σε ένα βαθμό και την αντίσταση. Χωρίς το βολτόμετρο ενδιάμεσα, ο Χιονόλυκος μετράει την τριπλή κεφαλή των 0,2Ω σαν 0,23Ω. Άρα με τα 4,24V που δείχνει το βολτόμετρο με ρύθμιση στα 80W, δίνει πραγματικά 78W, πολύ κοντά στο ιδανικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix