vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 11 χρήστες
chara22, Buliwyf, ramon, Jorge, Αράπης, I.P, camber, Sergios, thebull, Milarepa, grag

Twitter

Φτηνά υγρά, από πού;

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 14:34 »
Μια τιμή περίπου 10 ευρώ για 30ml (τιμή πριν το νέο χαράτσι) την θεωρώ έντιμη για ενα αξιοπρεπές υγρό, αν το υγρό ειναι αξιόλογο θα δικαιολογούσα και τα 15.
Αναφέρομαι σε Ελληνικές τιμές, υπολογίζοντας αγορά με απόδειξη κανονικότατα.
Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε να να φτιάχνετε υγρα με 3,5 ευρω τα 100ml, εγω το λιγότερο που έχω υπολογίσει ειναι τα 12 ευρω.
Σύν γάντια, wfi για καθάρισμα, σύριγγες. Και δεν υπολογίζω τις τυχόν αρχικές αγορές και κατασκευές.
Και βέβαια πρέπει να υπάρχει ποικιλία αρωμάτων που κάποια θα τα πετάξουμε αν παραμείνουν πολύ καιρό. Τα γράφω επειδή κατά 90% τα υγρά μου ειναι diy, τελευταία αγορά έτοιμου υγρού έκανα το Μάρτη. Με κατανάλωση 10-12 ml ημερησίως εγω και η κυρία μου, δεν με παιρνει για έτοιμα.
Α, να πώ ότι κανένας κλώνος από όσα εχω κάνει δεν ειναι ουτε καν κοντα στο αυθεντικό. Ελάχιστα άντε να φτάσουν ενα 80% , αρα κλώνοι δεν ειναι.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 14:55 »
Με τιμή νικοτίνης 140€ / lt με 100mg, και pg/vg συνδέσμου 3€ /kg εύκολα το κοστος πέφτει εκεί που αναφέρω. Βέβαια εαν εφαρμοστεί ο νέος νόμος αυτά τα ξεχνάμε...
Sorry για το offtopic.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 22:30 »
Η πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,31522.msg1082071.html#msg1082071

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 11, 2016, 00:10 »
Μια τιμή περίπου 10 ευρώ για 30ml (τιμή πριν το νέο χαράτσι) την θεωρώ έντιμη για ενα αξιοπρεπές υγρό, αν το υγρό ειναι αξιόλογο θα δικαιολογούσα και τα 15. Αναφέρομαι σε Ελληνικές τιμές, υπολογίζοντας αγορά με απόδειξη κανονικότατα. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε να να φτιάχνετε υγρα με 3,5 ευρω τα 100ml, εγω το λιγότερο που έχω υπολογίσει ειναι τα 12 ευρω. Σύν γάντια, wfi για καθάρισμα, σύριγγες.  

Το λιτρο θες μαλλον να πεις γιατι τα 100 ml δε βγαζει νοημα πως μπορει να φτασουν τοσο ακριβα εκτος αν βαζεις και τις αποτυχημενες δοκιμες οποτε εκει ειναι αλλο θεμα η αν χρησιμοποιεις αρωματα τα οποια ειναι ακριβα και οχι ιδιεταιρα συμπηκνωμενα.
Για να σου βγαινει τοσο ακριβα μαλλον καπου κανεις λαθος αγορες, οι συριγγες κοστιζουν 11 ευρω η 100δα, και δεν ειναι μιας χρησης, τα γαντια αν δε σε ενδιαφερει να παρεις ειδικα γαντια χημικων που κανουν 22 ευρω το πακετο και αρκεισαι στα απλα (και δεν εχεις κανενα λογο να παρεις τετοια) κανουν 3.60 ευρω η 100δα,  για πλυσιματα δε χρειαζεσαι wfi (υγρα ατμισματος φτιαχνεις, δεν παραγεις αντιυλη στο cern! ...η διαφορα σε αλατα του πλυμενου απο βρυση με αυτο που επλυνες με wfi δεν ειναι μηδαμινη αλλα ΜΗΔΕΝΙΚΗ, και η διαφορα φθορας αο τυχον απειροελαχιστα αλατα στο ss δε θα φανει ουτε σε κανα εκατομμυριο χρονια!  αλλα εστω, αν για ψυχολογικους λογους θες ντε και καλα wfi η αν το χρησιμοποιεις και σε αλλες χρησεις -πχ στον εσπρεσσο- τοτε καλυτερα να αγορασεις μια αντιστροφη οσμωση για να το παραγεις μονος σου και να μη πληρωνεις κερατιατικα τα μπουκαλια). Οσον αφορα τη νικοτινουχα βαση που θα αραιωσεις, αυτο επαφιεται στην κριση, στα skills στον εξοπλισμο και στην αυτογνωσια του καθ ενος. Φυσικα και οι τιμες μπορει να ειναι πολυ χαμηλες παιρνοντας πιο συμπηκνωμενη σε νικοτινη, αλλα αυτο ειναι θεμα που αφορα αποκλειστικα τον εκαστοτε χρηστη, και αν δεν εισαι σιγουρος οτι κατεχεις τη χρηση χημικων εκει καλα κανεις να μην κανεις μαγκιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2016, 00:16 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 17:46 »
Φίλοι επειδή σε αυτό το ποστ μιλάμε για οικονομικά υγρά, δεν θα το πιστεύετε αλλά υπάρχει Περίπτερο (Ναι Περίπτερο !!!!) και μάλιστα στην πόλη μου στα Τρίκαλα ΄(βέβαια αυτό δεν αφορά όλους) που πουλάει υγρά Liqua 10ml στα 3 ευρώ. Φυσικά και αγόρασα και έκανα έλεγχο και ναι είναι Original.
Τι να πεί κανείς τελικά πόσο είναι το κέρδος???

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 18:37 »
Μηπως βαζει κερδος 5% οπως τα τσιγαρα?

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 26, 2016, 18:44 »
Nick74  αναφέρομαι σε υγρα εμπορίου.
Τα δικά μου φτάνουν μέχρι 11 ευρώ τα 100ml με Ελληνικές τιμές στα υλικά, οι "ακριβές" συνταγές (+20% αρώματα, 0.3 nicotine).
Για το εσπρέσο εχω ριξει πολλά για εξοπλισμό, πάρα πολλά...

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #82 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 18:53 »

Μηπως βαζει κερδος 5% οπως τα τσιγαρα?
Τι να πώ θα προσπαθήσω να μάθω.


Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #83 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 08:58 »
Φίλοι επειδή σε αυτό το ποστ μιλάμε για οικονομικά υγρά, δεν θα το πιστεύετε αλλά υπάρχει Περίπτερο (Ναι Περίπτερο !!!!) και μάλιστα στην πόλη μου στα Τρίκαλα ΄(βέβαια αυτό δεν αφορά όλους) που πουλάει υγρά Liqua 10ml στα 3 ευρώ. Φυσικά και αγόρασα και έκανα έλεγχο και ναι είναι Original.
Τι να πεί κανείς τελικά πόσο είναι το κέρδος???
Ποιο περίπτερο; Ούτε που τα έχω δοκιμάσει και -απ'όσο ξέρω- αν τα ήθελα, υπάρχει και κατάστημα που είναι πιο φτηνό, αλλά μία επίσκεψη δεν βλάπτει. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #84 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 09:28 »
Nick74  αναφέρομαι σε υγρα εμπορίου.
Τα δικά μου φτάνουν μέχρι 11 ευρώ τα 100ml με Ελληνικές τιμές στα υλικά, οι "ακριβές" συνταγές (+20% αρώματα, 0.3 nicotine).
Για το εσπρέσο εχω ριξει πολλά για εξοπλισμό, πάρα πολλά...
Φιλε μπορεις να μου πεις τα συγκεκριμένα υλικα που χρησιμοποιείς και σου βγαινουν τα 100ml diy υγρου 11 ευρω?
(20% αρωμα βαζεις στα υγρα σου?????)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #85 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 18:04 »

Ποιο περίπτερο; Ούτε που τα έχω δοκιμάσει και -απ'όσο ξέρω- αν τα ήθελα, υπάρχει και κατάστημα που είναι πιο φτηνό, αλλά μία επίσκεψη δεν βλάπτει. :tongue_smilie:
Είναι το περίπτερο (ανακαινισμένο υποθέτω) στην γωνία της Νομαρχίας. Για ρίξε επίσης την πληροφορία που αλλού είναι φθηνότερα???

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #86 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 19:48 »
Φιλε μπορεις να μου πεις τα συγκεκριμένα υλικα που χρησιμοποιείς και σου βγαινουν τα 100ml diy υγρου 11 ευρω?
(20% αρωμα βαζεις στα υγρα σου?????)

Εχεις δίκιο, ίσως δεν ήμουν σαφής, 11 ευρώ το πολύ θα κοστίσει μια συνταγή με 20-25+ αρώματα, και όλες οι βάσεις από ατμομάγαζο. Εντάξει, μπορει να πάει και 10 ή 10.5, μπορεί και περισσότερο ανάλογα τα αρώματα. Ασχετα αν την φτιάχνω ή όχι.

Σαφώς ειναι πολύ οικονομικότερα το 90% των συνταγών μου.Το 100άμελο κλωνο-supreme παράδειγμα, κοστίζει 7,50 ευρώ. Το afterwork περίπου 4 ευρώ. Με αγορές υλών από Ελλάδα.


Αποσυνδεδεμένος Lisnya

  • **
  • 151
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #87 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 09:22 »
Είναι το περίπτερο (ανακαινισμένο υποθέτω) στην γωνία της Νομαρχίας. Για ρίξε επίσης την πληροφορία που αλλού είναι φθηνότερα???
Άνοιξε περίπτερο μπροστά στη Νομαρχία; Πώς δεν το έχω προσέξει; Στην Καποδιστρίου, απέναντι στο e-shop πρέπει να τα έχει 6€ τα 30ml. Αν δεν έχεις περάσει, πέρνα οπωσδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #88 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 09:48 »
Εχεις δίκιο, ίσως δεν ήμουν σαφής, 11 ευρώ το πολύ θα κοστίσει μια συνταγή με 20-25+ αρώματα, και όλες οι βάσεις από ατμομάγαζο. Εντάξει, μπορει να πάει και 10 ή 10.5, μπορεί και περισσότερο ανάλογα τα αρώματα. Ασχετα αν την φτιάχνω ή όχι.

Σαφώς ειναι πολύ οικονομικότερα το 90% των συνταγών μου.Το 100άμελο κλωνο-supreme παράδειγμα, κοστίζει 7,50 ευρώ. Το afterwork περίπου 4 ευρώ. Με αγορές υλών από Ελλάδα.
Φιλε παλι δεν σε καταλαβα,οταν λες 20-25+ αρωματα ενοεις ότι βαζεις 20-25% αρωμα στην συνταγή σου?
Γιατι δεν εχω ξανακουσει προσθηκη 20-25% αρωματος σε DIY συνταγή ποτε μου!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Φτηνά υγρά, από πού;
« Απάντηση #89 στις: Οκτωβρίου 29, 2016, 10:44 »
Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα.
Συνταγες με 25% αρώματα κοστίζουν περίπου 11 ευρω ανά 100ml. Συνταγες με 5-6 % κοστίζουν 4 ευρω τα 100ml. Ολα αυτα με 0,3 νικοτίνη και VG/PG από φαρμακείο.
Αυτα στο περίπου γιατί εχει να κάνει και με τις τιμές των αρωμάτων που χρησιμοποιούμε.

Οσο για τα δικά μου DIY, τα ποσοστά που βάζω κυμαίνονται από 3% εως και 12%. Ειναι όμως και το Gambit με 19,5 ή tribeca με 20. Κάποια εποχή τα έκανα, πλέον όχι.
Για να καταλήξω όμως στον τρόπο που τα φτιάχνω χρειάστηκα ένα έτος και κατέληξα σε μια διαδικασία μεχρι και 3 μήνες ωρίμανσης σε αρκετά υγρα για να τα καταναλώσω. Για θεωρήσω έτοιμο το afterwork χρειάζεται 2 μήνες, σε 4 φάσεις ωρίμανσης με συνδυασμό θερμότητας στον 1 μήνα.
Οπότε θεωρώ καλή μια τιμή 10ευρω/30ml γιατί άσχετα με το κόστος των υλικών προστίθενται και ανελαστικά έξοδα, φόροι, κέρδη ενδιάμεσων και πωλητών και πολλά ακόμα που θα πρέπει να εχεις κάποια λογιστική πείρα για να τα γνωρίζεις.
Ελπίζω να σε κάλυψα, δεν μπορώ να αναλύσω καλύτερα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1106005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 287128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro