vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Tem, manoslykos, Ηρακλης

Twitter

Υγρά Halo

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3525 στις: Μαΐου 03, 2016, 15:50 »
Οι δύο μέρες είναι σχετικά λίγες.
Σε μια εβδομάδα ή και σε δύο (αν το έχεις ακόμα το υγρό) θα αρχίσεις να διαπιστώνεις διαφορές.
Αυτό φυσικά ποικίλλει από υγρό σε υγρό.

Wow ! Θα κάνω μια προσπάθεια. Δηλαδή προτείνεις να το αφήσω ανοιχτό σε κανά συρτάρι πχ για 1-2 βδομάδες και μετά να το ατμίσω ή άνοιημα για μικρό χρονικό διάστημα και άτμισμα μετά από 1-2 βδομάδες ? 

Χρειάζεται ανακάτεμα στο ενδιάμεσο ?

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3526 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:14 »
Έχω δοκιμάσει μόνο τριμπέκα και αμέσως είπα πως θέλω να είναι απο τα βασικά μου υγρά. Στη συνέχεια άρχισα να ατμίζω περισσότερα ml γενικά και κατέληξα πως δεν είναι για την τσέπη μου. Θέλω τα υγρά μου να μην ξεπερνούν τα 0,50€/ml.
Εκτός απο αυτό είχα στο νου μου να δοκιμάσω και κάποια άλλα Halo αλλά επειδή δοκιμάζοντας διάφορα υγρά παρατήρησα πως ενώ κάποια "φθηνά" μου άρεσαν, όταν τα δοκίμαζα ξανά μετά απο μια δοκιμή κάποιων πιο "premium" υγρών καλομάθαινα και μετά μου κακοφαινόταν το φθηνό. :eyesplash:
Καταλήγω λοιπόν στο εξής:...αν δεν έχω σκοπό να αγοράζω Halo λόγω τιμής να μην δοκιμάσω καν τα υγρά γιατί υπάρχει κίνδυνος να μου αρέσουν! :)) Εκτός και αν....(και εδώ θέλω τα "φώτα" σας) μπορούν να σηκώσουν αραίωμα (και πόσο). Έχω βάλει σκέτη βάση σε ήδη ποτισμένη με άρωμα αντίσταση και παρατήρησα πως στις πρώτες τζούρες κρατούσε το άρωμα. Πολύ καλύτερο σκέφτηκα απο το να κάνεις χάλια υγρά ή και σκέτη βάση αλλά δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως ενά αραίωμα τύπου 1:1 σε αυτά τα υγρά αξίζει. Δεν με πειράζει αν χάσω την ένταση, αναμενόμενο,...το ερώτημα είναι πως ακόμα και μια αραίωση τέτοια θα φέρει το κόστος γύρω στα 0.65€/ml και αναρωτιέμαι αν..."αξίζει"? :hmmm:

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3527 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:23 »
Δεν γνωρίζω αν ενδείκνυται το αραίωμα, αλλά για φθηνότερη εναλλακτική  νομίζω οτι bebeca   από atmos lab μοιάζει αρκετά με tribeca

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3528 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:36 »
Wow ! Θα κάνω μια προσπάθεια. Δηλαδή προτείνεις να το αφήσω ανοιχτό σε κανά συρτάρι πχ για 1-2 βδομάδες και μετά να το ατμίσω ή άνοιημα για μικρό χρονικό διάστημα και άτμισμα μετά από 1-2 βδομάδες ?

Χρειάζεται ανακάτεμα στο ενδιάμεσο ?
.Οχι ανοικτο 1-2 εβδομαδες.Κανα εικοσαλεπτο ανοικτο και μετα 1-2 εβδομαδες κλειστο .Το φραπεδιασμα καλο θα του κανει ,(γνωμη μου).



Διορθωση παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2016, 17:00 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3529 στις: Μαΐου 03, 2016, 17:00 »
Παίδες, έχει πάρει κανείς Tribec-άρα από την High VG σειρά να μας πεί εντυπώσεις/διαφορές σε σχέση με το κλασσικό που έχει 70% PG;
Αξίζει ή να μείνω στο κλασσικό που έχει φούλ γεύση και πολύ χτύπημα (αλλά και "σκασιματάκια") λόγω περισσότερης PG;
Χάνει καθόλου σε γεύση έστω και λιγάκι λόγω VG;

(Ναι, μπορεί να έχει ξανά αναφερθεί πιο πίσω, αλλά τεμπέλιασα και δεν έψαξα τις προηγούμενες σελίδες του νήματος. Το λέω χύμα...  ;D )

Τρυφ; Τι λες εσύ;

Έχω ανεβάσει κριτική, μην τεμπελιάζεις! Τα έχω βάλει και στο blog.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3530 στις: Μαΐου 03, 2016, 17:05 »
Εγώ φταίω που το είπα και χύμα κιόλας! ! ! Δεν σας αρέσει η ειλικρίνεια ε;;;  :laugh1:

Θα το τσεκάρω λοιπόν, Τρυφωνάκο μου! Θέϊνξ..  ;)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3531 στις: Μαΐου 03, 2016, 18:19 »
Σε όλα τα halo ανοίγεις, κλείνεις και τα ατμιζεις μετά από δύο μέρες.
Άλλοι προτιμούν να τα αφήνουν με το καπάκι πάνω αλλά ξεβιδωμενο, άλλοι να τα αφήνουν 10-20 λεπτά ανοιχτά και μετά κλειστά, άλλοι να τα τους τραγουδούν κουφογιάνγκο νύχτες με φεγγάρι κ.ο.κ.

Το θέμα είναι ότι αυτή διαδικασία γίνεται για να εξατμιστούν αλκοόλες και λοιπά ματζούνια που κρατάνε "φρέσκο" το υγρό μέχρι να το ανοίξουμε. Σαν την γκοτζίλα στο στρατό ένα πράμα :laugh1:

Anyway, ότι βολεύει τον καθένα. Απλά ανακάτεμα, φραπεδιασμα, ανοιχτό δέκα μέρες κλπ, δεν βοηθάνε :)

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3532 στις: Μαΐου 04, 2016, 11:40 »
Σε παραγγελία Τριμπέκα που έκανα πρόσφατα, από το κατάστημα είχαν πάνω του κολλημένο χαρτάκι, που έλεγε ότι η Halo προτείνει 12 ώρες ανοιχτό το μπουκαλάκι και μετά άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3533 στις: Μαΐου 04, 2016, 11:56 »
Πάντως το εχω κοντά 3 βδομάδες τωρα και η Γευση ειναι ίδια ειτε το ατμιζα την πρώτη μερα ειτε σημερα :(


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3534 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:38 »
Για την φάση έστειλα ένα mail στην halo. Αν και λένε ότι είναι pre-steepped , προτείνουν 1-2 μέρες steeping με το καπάκι ξεβιδωμένο αλλά πάνω στο μπουκάλι σε σκοτεινό μέρος.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3535 στις: Μαΐου 04, 2016, 15:48 »
Λοιπόν, θα γράψω μια απορία που έχω πέντε χρόνια τώρα και περίμενα να βγάλω άκρη, αλλά δεν...
Το θέμα ξεκίνησε με το πώς θα έφευγε η "οινοπνευματίλα" από τα υγρά. Η μυρωδιά προφανώς οφείλεται στο ότι τα αρώματα είναι διαλυμένα σε αλκοόλες (και η αιθανόλη = οινόπνευμα αλκοόλη είναι ) που έχουν παρόμοια μυρωδιά με το οινόπνευμα, αφού ανήκουν στην ίδια χημική οικογένεια.
Οι αλκοόλες είναι πολύ καλοί διαλύτες, άρα για να τις χρησιμοποιούν οι άνθρωποι της Halo κάτι ξέρουν. 
Το μπουκαλάκι το ανοίγουμε για να εξατμιστεί η αλκοόλη, που είναι πολύ πτητική, άρα τα αρώματα παύουν να είναι πια τόσο καλά διαλυμένα, άρα...;  :confused1:  :dontknow:

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3536 στις: Μαΐου 04, 2016, 16:10 »
  αν μου  επιτρεπεις   :)
τα  αρωματα  σπανε  σε οργανικη  αιθυλικη  αλκοολη [απόσταξη γεωργικής προέλευσης ]  ιδια  αλκοολη  με  τα  ποτα  [ δυσκολο  να την  βρεις  σαφως  ]

γιαυτο  πολλοι  κατασκευαστες  βαζουν  vodka -  θελει  μαγαλη  διαδικασια  για  αλκοολη  ποτων  ...για  να αγορασεις

το  οινοπνευμα  ναι  μεν  αλλα  δεν  ειναι  για  διαλυση  αρωματικων  ουσιων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2016, 16:26 από xalkidapro »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3537 στις: Μαΐου 04, 2016, 17:07 »
Νομίζω ότι η αλκοόλη βοηθάει το άρωμα να ομεγενοποιηθεί μέσα στα υπόλοιπα συστατικά του υγρού.
Με την εξάτμιση απλά φεύγει η "οινοπνευματίλα", το άρωμα προσωπικά το βρίσκω πιο γεμάτο μετά την ωρίμανση.
Δες το και αλλιώς, δεν μπορεί ο κατασκευαστής να σου προτείνει να κάνεις κάτι που θα μειώνει τη γεύση του υγρού του.

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3538 στις: Μαΐου 04, 2016, 17:10 »
σαν  διαλυτης και  εγω πιστευω  ειναι  πιο  [ καλος ]  απο  την  pg  

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3539 στις: Μαΐου 04, 2016, 17:11 »
 ...
τα  αρωματα  σπανε  σε οργανικη  αιθυλικη  αλκοολη 

...
το  οινοπνευμα  ναι  μεν  αλλα  δεν  ειναι  για  διαλυση  αρωματικων  ουσιων

Είναι η μόνη λογική εξήγηση που έχω ακούσει  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro