vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 8 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, bloodlessz, grag, thanos1071, Geraki, manoslykos, tibolaso, I.P

Twitter

Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:20 »
Χρειαζεται λιγο παραπανω χρονο για να "στρωσει" αυτο το φυτιλι αλλα μετα ειναι οκ. Δεν το εχω βρασει ουτε και το καιω με γκαζακια, φλογιστρα κλπ, λιγο "αναμα" με την μπαταριοθηκη μονο. Γευστικα ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα υπολοιπα που κυκλοφορουν. Στα θετικα του το μη μαδημα και -απ'οτι δεχνει- τα λιγοτερα καταλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:22 »
Σύμφωνο και εγώ πως δεν θέλει καρφίτσα διότι όταν έκανα αντίσταση στον Α2 με καρφίτσα συνεχεία καμένο ενώ χωρίς είναι μια χαρά!!!

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:37 »
Παιδια συγνωμη, αλλα αυτο το οτι "θελει λιγο παραπανω χρονο για να στρωσει" το κανει αποτυχια το φιτιλι, αν οντως ειναι οπως τα λετε.
Θα καθομαι δηλαδη να τρωω την παπουτσιλα και την στιφιλα ολη την ωρα;
Οταν θελω να ατμισω, θελω να ατμισω και οχι να πειραματιστω.
Ελπιζω να μην ισχυει αυτο που λετε με τον χρονο και να φταιει κατι αλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2012, 00:01 από sothoms »

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:42 »
Προσωπικα μιλαω για καποιες τζουρες παραπανω (5? 10? 20?) και οχι για τερμινα. :D
Οφειλεται-μαλλον-στην πιο σφιχτη πλεξη του.

Αποσυνδεδεμένος casperino99

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:46 »
Σε 2-3 setup που εκανα δεν ειχα κανενα προβλημα με την γευση, ισα-ισα, ειναι πολυ καλο.

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 29, 2012, 23:50 »
Είναι πολύ-πολύ καλό.  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος kjimk

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 30, 2012, 00:20 »
Το χρησιμοποιώ εδώ και μια βδομάδα
Πολύ καλό  χωρίς φυτιλίλα χωρίς τίποτα
Γεύση πολύ καλή

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 30, 2012, 12:35 »
Παιδια συγνωμη, αλλα αυτο το οτι "θελει λιγο παραπανω χρονο για να στρωσει" το κανει αποτυχια το φιτιλι, αν οντως ειναι οπως τα λετε.
Θα καθομαι δηλαδη να τρωω την παπουτσιλα και την στιφιλα ολη την ωρα;
Οταν θελω να ατμισω, θελω να ατμισω και οχι να πειραματιστω.
Ελπιζω να μην ισχυει αυτο που λετε με τον χρονο και να φταιει κατι αλλο

Λόγω του ότι κι εγώ το ανάφερα, σχετικά με το στρώσιμο, ξεκαθαρίζω ότι, το φιτίλι δεν το έβρασα ή έκαψα με φλόγιστρο ή αναπτήρα, απλά λίγο DB πριν να του στάξω υγρό, όταν πρωτοέφτιαξα την αντίσταση. Δεν είχα  -  έχω καμία γεύση φιτιλίλας σε καμία στιγμή.!!! Διαβάζω αυτά που γράφετε σχετικά με τη φιτιλίλα και μένω περίεργος σχετικά με το τι συμβαίνει με το δικό σας φιτίλι, χωρίς ΒΕΒΑΙΑ να αμφισβητώ τα δικά σας γεγονότα.

Το μοναδικό που συνέβη σε εμένα ήταν ότι πήρα πλήρη γεύση του υγρού που ατμίζω μετά από το δεύτερο ml.

Έχω ατμίσει 10 ml ήδη και από χθες έφτιαξα υγρό με ΦΩΤΙΑ για δοκιμή (όσοι τη χρησιμοποίησαν ξέρουν τι εννοώ) από το οποίο άτμισα ήδη 2 ml και ενώ το χρώμα του φιτιλιού έχει πλέον σκουρήνει, το φιτίλι παραμένει διαυγές!!!!!! Μάκα ελάχιστη, ακόμη δεν χρειάζεται DB.

Δεν ξέρω τι να πω, μπορεί να είμαι τυχερός με το σετάπ που έφτιαξα!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 01, 2012, 13:33 »
...
Όντως έχει λίγο πιο "σκληρή" αίσθηση στην αφή/κάμψη σε σχέση με αυτά που έχω συνηθίσει μέχρι τώρα.
Έχω ήδη φτιάξει ένα σετάπ στον οδυσσέα και θα ποστάρω εντυπώσεις απ'τη χρήση του.
Φιτιλίλα καθόλου κι εγώ.
Ίσως μια ιδέα "στυφού" αρώματος σε δύο γεύσεις που δοκίμασα (tribeca η μία, μαστίχα η άλλη), αλλά μάλλον φεύγει όσο στρώνει. Μπορεί και να είναι εντύπωση που μου δημιουργείται, ψάχνοντας για κάτι αρνητικό.

Δοκιμή έγινε στο 2άρι και το 1mm.

Γενικά, πολύ καλή συμπεριφορά στο άτμισμα σαν πρώτη εντύπωση (4 ml υγρού έχει ατμίσει μέχρι στιγμής)
Τροφοδοσία απροβλημάτιστη, σε μεγάλο φάσμα βολτάζ (3,7-5) με νορμάλ αντίσταση (2,6Ωμ).

Όταν θα βγει για "έλεγχο κόπωσης" (επικαθίσεις), θα το τσεκάρω και με χαμηλή αντίσταση. ;)
Οδυσσέας.
0,13mm σύρμα, 2,6Ωμ, (σπείρες δε θυμάμαι πόσες βγήκανε, περίπου 4)
Μεγάλο φιτίλι 2mm και έξτρα τοπικά διπλό 1mm.
Το σετάπ έγινε με έμφαση στην απόδοση γεύσης. Γι αυτό κι η επιλογή του 0,13. ;) Παρ'όλ'αυτά και το χτύπημα είναι καλό για τα γούστα μου.

Το δουλεύω με VV by SEB 3,7-5Volts (για δοκιμαστικά ντουμάνια/τροφοδοσία/γεύση)

Γενικά, από τη γεύση είμαι ικανοποιημένος, και τα ντουμάνια μου είναι πλούσια. :thumpup:
Αν έχει κι αντοχή στα αναμενόμενα επίπεδα μ'αυτό το σετάρισμα (18-20ml δλδ), θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Τα διπλά/τριπλά φιτίλια τοπικά, ιδιαίτερα στον οδυσσέα, βοηθάνε στην απόδοση της γεύσης και απ'τη στιγμή που το φιτίλι έχει καλή τροφοδοσία σαν υλικό, αλλά και λόγω τύπου ατμοποιητή, τα ντουμάνια γίνονται ... ανελέητα. ;D

Αν έχεις και σωστά ρεύματα, τότε σαουνιάζεις το σύμπαν για πλάκα.

Το φιτίλι έχει ατμίσει ήδη 8ml και πάει για 10, χωρίς πτώση απόδοσης ή αλλοίωση γεύσης. :thumpup:
Έχει παρατηρήσει κανείς έντονη μαυρίλα με τη χρήση;
Το τσέκαρα μετά από 10 ml κατανάλωσης κι ήταν σε καλή κατάσταση.
Είμαι στα 14-16 ml  αυτή τη στιγμή, όταν θα ξαναγεμίσω θα το ξανατσεκάρω.
Το σετάρισμά μου φαίνεται εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9001.msg422166.html#msg422166
Υγρά διάφορες γεύσεις (καπνικά, φρουτώδη, γλυκά), 80/20 VPG.
τι να πω  παιδιά,ισωσ εγώ είμαι ο παράξενος αλλά το περίμενα καλύτερο με αυτα που είχα ακούσει.δεν λέω ότι είναι κακό  φυτίλι.λίγο σκληρό αλλά σίγουρα ά ποιότητα.απλά λέω ότι εχω δοκιμάσει πιο καλό για τα δικα μου γούστα.βέβαια σε σχέση value for money είναι αχτύπητο το φυτίλι που πήραμε.
Φίλε stam, το βασικότερο είναι να παραμένει "άθικτο" σχετικά με την πλέξη του και να μην έχει ελεύθερα μικροτριχίδια, είτε κατά το στρίψιμο, είτε μετά από σκληρή χρήση.
Χρωματισμό και "μαύρισμα" έχω παρατηρήσει σε όλα τα (καλής ποιότητας) φιτίλια που έχω χρησιμοποιήσει.
Πιστεύω αύριο-μεθαύριο που θα το βγάλω για τσεκάρισμα (20ml κατανάλωσης συνολικά), να έχω σαφή εικόνα για την συμπεριφορά του και σ'αυτόν τον τομέα ;)

Λοιπόν, επιστρέφω με τις διαπιστώσεις μου, μετά το τρίτο σετάρισμα με διάφορες αντιστάσεις και υγρά στον ίδιο ατμοποιητή (οδυσσέα παλιό, πάντα σε σύγκριση με άλλο τύπου φιτιλιού που χρησιμοποιούσα έως τώρα).

Πρώτα τα καλά:
Ατμιστική συμπεριφορά, κοντά στο τέλειο επιθυμητό για τα κριτήριά μου.
-Παραγωγή ατμού πλούσια :thumpup:
-Γεύση πολύ καλή (με σύρμα 0,13mm και αντίσταση μεγαλύτερη των 2-2,5Ωμ, είναι καλύτερο απ'το παλιό, σ'αυτόν το τομέα :thumpup:)
-Χτύπημα ικανοποιητικό (δεν είμαι οπαδός του έντονου)
-Αντοχή στη χρήση πολύ καλή. :thumpup:

Και μετά τα όχι και τόσο καλά:
-Ελέυθερα τριχίδια (λίγα στον αριθμό -δύο,τρία- αλλά υπάρχουν) κατά το στρίψιμο, αλλά και μετά από χρήση, στο χώρο του κεραμικού. :-\ (Μια φορά βρήκα και στο χώρο του υγρού, αλλά το θεώρησα τυχαίο αφού έχει ξανασυμβεί και με άλλο τύπου φιτιλιού στο παρελθόν)
-Υποτονική απόδοση γεύσης με αντιστάσεις κάτω από 1,8-1,9Ωμ. (διατομή σύρματος 0,17 και 0,2mm) ???
-Τάση "χαλαρότητας" στο στρίψιμο/αγκάλιασμα της αντίστασης με αποτέλεσμα εμφάνιση "hot spot(s)" πιο εύκολα σε σχέση με το παλιό. :-\

Εν κατακλείδι λοιπόν, είναι μια πολύ καλή επιλογή για τους ατμοποιητές μου, αρκεί να βρω μια λύση ώστε να εξαλείψω το φαινόμενο "απελευθέρωσης ινών" που είναι το σπουδαιότερο "θέμα" κατά τη γνώμη μου όσο αφορά τα φιτίλια.(γενικά, όχι μόνο για το συγκεκριμένο)

Το θέμα του κόστους φυσικά, δεν το αναφέρω καν. Άλλωστε προέχει το ζήτημα της "ασφαλούς συμπεριφοράς" του φιτιλιού για τη χρήση που το θέλουμε και μετά όλα τ'άλλα...

(Θα παραμείνω στο θέμα ενημερώνοντας όλους για οτιδήποτε άλλο προκύψει ;) )
 :bye:
 



Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 01, 2012, 13:55 »
Το φιτίλι είναι πολύ καλό, μόνο 2mm πήρα.

Τροφοδοσία και γεύση άψογο.

Το έβρασα 2 φορές αλλά ακόμα με δίνει την φιτιλίλα η οποία φεύγει με κάψιμο από αναπτήρα.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 01, 2012, 14:45 »
Επίσης να συμπληρώσω ότι δοκίμασα και τις τρεις διατομές.

Κι ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα που ξέχασα να γράψω:
-Όταν στεγνώνει δε δείνει καμένο, προειδοποιεί με "στυφή" γεύση.
Δείγμα πολύ καλής συμπεριφοράς σε τροφοδοσία/αποροφητικότητα. :thumpup:

"Φιτιλίλα" νόμιζα κι εγώ ότι μου έδεινε με χαμηλές αντιστάσεις, αλλά μετά από έλεγχο κατάλαβα ότι έφταιγε η κακή περιέλιξη που έκανα στο σύρμα. (Δημιουργούσε hot spot  σε μια σπείρα -δύο φορές την πάτησα)
Διαπίστωσα ότι λόγω πολύ καλής τροφοδοσίας, την "υποψία καμένου" απ'το hot spot την μπέρδευα με αίθηση φιτιλίλας, λόγω του ότι στυφίζει η γεύση αρκετά και τα υγρά μου είναι χαμηλά σε νικοτίνη.

Θέλει λίγο προσοχή στο συγκεκριμένο ζήτημα (καλή επαφή του σύρματος με το φιτίλι κατά το στρίψιμο)....

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 01, 2012, 15:36 »
Αυτό για την προειδοποίηση που αναφερεις το έχω παρατηρήσει κ εγώ

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 01, 2012, 18:23 »
Καλησπερα και απο μενα.

Μετα  απο πολλα διαβασματα στο νημα και πολυ φυτιλιλα θα ηθελα να παραθεσω την τελικη μου αποψη σχετικα με το φυτιλι.

1. Ειναι ποιοτικα πολυ καλο και αυτο φαινεται απο την διαρκεια του, κατι σαν το παλιο κρασι, οσο παλιωνει τοσο  πιο καλο γινεται :thumpup:
2. Δεν χρειαζεται ουτε βρασιμο, ουτε DB, ουτε τπτ.  :thumpup:
3. Κοβεις οσο θελεις, τυλιγεις οσες στροφες θελεις, τυλιγεις ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΑ το συρμα οποιαδηποτε διατομης ΧΩΡΙΣ καρφιτσα  :thumpup:
4. Δινεις μια φορα ρευμα να δεις αν εχεις Hot Spots κατα λαθος, αν δεν εχεις, το ποτιζεις υγρο και ατμιζεις απευθειας.  :thumpup:

Απλα πραγματα  :bow:


Το μονο ισως μειον που βρηκα ειναι καποια τριχιδια οπως   λετε και εσεις. Και σε αυτο θελει ενα και μονο πραγμα να προσεξουμε. Οταν κοβουμε να το πιανουμε απο ΕΝΑ σημειο μονο, μετα στροφαρουμε , βαζουμε συρμα και τελος  :thumpup:

Τα Σεβη μου σε ολους σας!   :respect:


ΥΓ. Να προσθεσω αλλο ενα μειον......να χετε παντα μαζι σας υγρο γιατι εχει τρελλη αποροφητικοτητα και θελεις να ατμιζεις συνεχεια  :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar: :cigar:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 01, 2012, 19:54 από Eizomar »

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 01, 2012, 22:10 »
Τι είναι Hot Spot.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Φιτίλι ομαδικής Εντυπωσεις, tips, φυλαξη κλπ
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 01, 2012, 22:16 »
Όταν, πατώντας για λίγο το κουμπί, κοκκινίζει κάποιο σημείο της αντίστασης, ενώ το φυτίλι είναι ποτισμένο.
Αυτό δείχνει ότι δεν ακουμπάει καλά το σύρμα στο φυτίλι σ' εκείνο το σημείο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 0 12 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:01
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix