vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας

Αποσυνδεδεμένος marios kon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:36 »
Υπάρχει κάποιος αλήθεια, με ό,τι TC θέλει και σε όποια αντίσταση και Watt θέλει, που δεν γεύτηκε έστω και λίγο το καμένο (δε μιλάω για "καψούλι") πριν επέμβει το TC για να κόψει το ρεύμα όταν ο ατμοποιητής του δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ή ξέμεινε από υγρό;

Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Ρωτάω αλήθεια.
Με το ss έχω προσπαθήσει να φάω καμένο κλείνοντας τα υγρά για να δοκιμάσω το tc και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα 28ga 316L 2,5mm πυρήνας 6 σπείρες 0.63 ohm 15watt 210 βαθμούς με tcr 88 με το tcr που είχε το mod για το ss (ιstick pico ) το βαμβάκι μαύριζε.

Καμένο παίρνω πάντα όταν δεν έχω καλή τροφοδοσία το θέμα είναι πως όσο καιρό παίζω με TC και είμαι μόνο με ατσάλι και φανατισμένος κιόλας μπορώ να πω πως έχω καλύτερη γεύση όσο για το θέμα καμένο και χρώμα στο βαμβάκι, διαβεβαιώνω πως σε κάθε αλλαγή βαμβακιού πάντα στη μέση είναι μαυρισμένο.
Ο λόγος που είναι μαυρισμένο είναι οτι εκεί πιάνει την κλασική καρβούνα απο το σύρμα.
Οπότε το TC για μένα είναι μόνο για γεύση άντε και στην καλύτερη για κανένα ασφαλές ντουμάνι επειδή αν δεν έχω καλή τροφοδοσία θα με σταματήσει να φάω καψούλι.
Οπότε όπως και να το δούμε το TC δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο απο ασφάλεια αφού φας το πρώτο καμένο άντε και ίσως καλύτερη γεύση...
 
Αυτη η μαυρίλα στο βαμβάκι πιστεύω είναι υπολείμματα από τα αρώματα αν βάλεις σκέτη βάση το βαμβάκι λογικα θα βγει  πεντακάθαρο 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 02:42 από marios kon »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:38 »
Υπάρχει κάποιος αλήθεια, με ό,τι TC θέλει και σε όποια αντίσταση και Watt θέλει, που δεν γεύτηκε έστω και λίγο το καμένο (δε μιλάω για "καψούλι") πριν επέμβει το TC για να κόψει το ρεύμα όταν ο ατμοποιητής του δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ή ξέμεινε από υγρό; Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Ρωτάω αλήθεια.

Δεν έχω πάρει ποτέ καμένο με TC. Για να καταλάβεις, σε drippers το χρησιμοποιώ επί τούτου για να στεγνώσω το βαμβάκι όσο περισσότερο γίνεται πριν αλλάξω γεύση. Το μόνο που καταφέρνω είναι να φτάσει να μην βγάζει σχεδόν καθόλου ατμό. 

Αυτά με Ti και SS σε επισκευάσιμους όμως. Έχω να πιάσω εργοστασιακή κεφαλή από το 2ο μήνα μου στον ατμό, οπότε εκεί δεν ξέρω. Αυτές καίγονται από μόνες τους όποτε τους αρέσει  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 29, 2016, 02:51 »
 Για το τελευταίο ερώτημα του παραπάνω μηνύματός μου άνοιξα μια ψηφοφορία εδώ:
Έχω mod με έλεγχο θερμοκρασίας και ο ατμοποιητής στέγνωσε. Αποτέλεσμα:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2022, 03:53 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 29, 2016, 03:00 »
Για μένα το στήσιμο απλών αντιστάσεων σε VW είναι πολύ πιο εύκολο και απλό για να πάρεις εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Με TC χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη προσοχή στο στήσιμο για να πάρεις καλό αποτέλεσμα.
Όμως...
Ατμίζω σκέτη βάση και αλλάζω αντίσταση κάθε βδομάδα. Χονδρικά κάθε 60-70ml.
Άλλες βδομάδες στήνω με kanthal ή SS σε power mode κι άλλες με TC (διάφορα σύρματα).
Στο τέλος της εβδομάδας με TC το βαμβάκι βγαίνει πάντα κάτασπρο. Μόνο με μεγεθυντικό φακό μπορώ να διακρίνω κάποιες αμυδρές κιτρινίλες.
Σε power mode το βαμβάκι παίρνει μια κιτρινο-καφέ απόχρωση που σημαίνει ότι χωρίς να το καταλαβαίνω έχω τραβήξει κάποιες στεγνές τζούρες και άρπαξε.


Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 29, 2016, 03:12 »
'Αρα λοιπόν, όποιος χρησιμοποιεί ατμοποιητές με εργοστασιακές κεφαλές δεν έχει ουσιαστικά λόγο να ασχοληθεί με έλεγχο θερμοκρασίας (εκτός και αν έχει βρεί κάποιες έτοιμες συμβατές κεφαλές με νικέλιο όπως αυτές που είπε ο Γιάννης και θέλει να τις δοκιμάσει).
Για επισκευάσιμους και με χρήση SS, Ni, Ti, το νήμα που μας υπέδειξε ο φίλος chzamp έχει πολλές γνώμες και πληροφορίες.
Εγώ τουλάχιστον καλύφθηκα και ευχαριστώ την ομάδα για την βοήθεια.  :thumpup:
Παρ' όλα αυτά κάθε νέα απάντηση είναι φυσικά ευπρόσδεκτη!  ;D
Εγω παντως με istick 40 και εννοειται με εργοστασιακες κεφαλες νικελιου δεν ειχα κανενα προβλημα. Αντιθετα οταν πηρα καλυερο μοντ, αρνιοταν να δουλεψει με κεφαλες νικελιου! Καλυτερα να ρωτησεις και σε δυο τρια καταστηματα για να το δουν και πιο εμπειροι. Παντως ειναι εφικτο, απαντω εκ πειρας

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 29, 2016, 03:36 »
Όσοι είναι ατμιστές περισσότερο από 2 χρόνια κατάφεραν να κόψουν τον καρκίνο χωρίς να χρειαστούν
1. Επίσκεψη στο Μαντείο των Δελφών
2. Να διαβάσουν τα οστά
3. Θυσιάσουν αθώα πουλερικά
4. 5. 6. 7. κτλ (συμπληρώστε κατά προτίμηση)
παράλληλα με ατμοποιητές και μπαταρίες που η απόδοσή τους και η αξιοπιστία τους ήταν σαν να συγκρίνεις την ζωή πριν και μετά την ανακάλυψη του ΤΡΟΧΟΥ. 
Ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο και απόλυτα επιτυχημένο κόλπο marketing. 
Βγήκε λοιπόν μια μέρα η evolv και αποφάσισε ότι με το ni200 που την βόλευε γιατί είχε τα πιο βολικά χαρακτηριστικά για την πλακέτα που δημιούργησε θα προσπαθήσει να ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ την θερμοκρασία στην οποία είναι ασφαλής η ατμοποίηση του υγρού αναπλήρωσής μας. 
Και από τότε και 2 χρόνια σχεδόν μετά, ακόμα μαντεύουμε. Απλά επειδή καταφέραμε να λύσουμε ΟΛΑ τα προβλήματα με το ni200 αποφασίστηκε να περάσουμε και στα σύρματα τιτανίου, ανοξείδωτου ατσαλιού, και διάφορων άλλων κραμμάτων σιδήρου. (σαρκασμός)
 Αυτός είναι ο έλεγχος θερμοκρασίας. Το κυνήγι του ιδεατού κατά φαντασία. Διότι ουσιαστικά δημιουργεί ανασφάλεια και προβληματισμό χωρίς όμως να αποδίδει οφέλη αντίστοιχα του αντίστοιχου μόχθου για την κατανόηση και ορθή λειτουργία του. 
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι με τον modivin, ότι όντως αν καταφέρεις να τον δουλέψεις σωστά μπορείς να αλλάξεις γεύσεις εύκολα χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις βαμβάκι.....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 29, 2016, 13:22 »
 
Υπάρχει κάποιος αλήθεια, με ό,τι TC θέλει και σε όποια αντίσταση και Watt θέλει, που δεν γεύτηκε έστω και λίγο το καμένο (δε μιλάω για "καψούλι") πριν επέμβει το TC για να κόψει το ρεύμα όταν ο ατμοποιητής του δεν τροφοδοτήθηκε σωστά ή ξέμεινε από υγρό;

Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Ρωτάω αλήθεια.

EDIT: Για το τελευταίο ερώτημα άνοιξα μια ψηφοφορία εδώ:
Έχω mod με έλεγχο θερμοκρασίας και ο ατμοποιητής στέγνωσε. Αποτέλεσμα:

Βασικά υπάρχουν τρεις τρόποι να ατμίσεις σε TC, σε μοντ που σου επιτρέπουν και αλλαγή watt.

1) Πολλά watt, λογική θερμοκρασία: εδώ πιάνεις αμέσως την θερμοκρασία και ατμίζεις σε αυτήν. Θεωρητικά, αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος

2) Λίγα watt, λογική θερμοκρασία. Εδώ είναι σαν να ατμίζεις σε Power Mode, με την έξτρα ασφάλεια του κόφτη θερμοκρασίας

3) Πολλά watt, μεγάλη θερμοκρασία. Εδώ στην ουσία παρακάμπτεις το TC και είναι σαν να ατμίζεις σε power mode με σύρματα τα οποία δεν προορίζονται γι αυτό. Το μόνο που κερδίζεις είναι η προστασία της πλακέτας σε σύρματα με πολύ χαμηλή αντίσταση, Ni200 ας πούμε. Πάω και στο νέο νήμα να καταθέσω τη σοφία μου! Όχι by Leo, τη δική μου! :))

Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 29, 2016, 13:45 »
Όσοι είναι ατμιστές περισσότερο από 2 χρόνια κατάφεραν να κόψουν τον καρκίνο χωρίς να χρειαστούν
1. Επίσκεψη στο Μαντείο των Δελφών
2. Να διαβάσουν τα οστά
3. Θυσιάσουν αθώα πουλερικά
4. 5. 6. 7. κτλ (συμπληρώστε κατά προτίμηση)
παράλληλα με ατμοποιητές και μπαταρίες που η απόδοσή τους και η αξιοπιστία τους ήταν σαν να συγκρίνεις την ζωή πριν και μετά την ανακάλυψη του ΤΡΟΧΟΥ.
Ο έλεγχος θερμοκρασίας είναι ουσιαστικά ένα τεράστιο και απόλυτα επιτυχημένο κόλπο marketing.
Βγήκε λοιπόν μια μέρα η evolv και αποφάσισε ότι με το ni200 που την βόλευε γιατί είχε τα πιο βολικά χαρακτηριστικά για την πλακέτα που δημιούργησε θα προσπαθήσει να ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ την θερμοκρασία στην οποία είναι ασφαλής η ατμοποίηση του υγρού αναπλήρωσής μας.
Και από τότε και 2 χρόνια σχεδόν μετά, ακόμα μαντεύουμε. Απλά επειδή καταφέραμε να λύσουμε ΟΛΑ τα προβλήματα με το ni200 αποφασίστηκε να περάσουμε και στα σύρματα τιτανίου, ανοξείδωτου ατσαλιού, και διάφορων άλλων κραμμάτων σιδήρου. (σαρκασμός)
 Αυτός είναι ο έλεγχος θερμοκρασίας. Το κυνήγι του ιδεατού κατά φαντασία. Διότι ουσιαστικά δημιουργεί ανασφάλεια και προβληματισμό χωρίς όμως να αποδίδει οφέλη αντίστοιχα του αντίστοιχου μόχθου για την κατανόηση και ορθή λειτουργία του.
Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι με τον modivin, ότι όντως αν καταφέρεις να τον δουλέψεις σωστά μπορείς να αλλάξεις γεύσεις εύκολα χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις βαμβάκι.....

με  καλυψε  στο  100%  ο  xxpistoss  

μιλαμε  για  εναν  αλγοριθμο - μαρκετιστικο  στο  μεγιστο  βαθμο  με  παραπλευρα  ωφελη  οπως  η ευκολη αλλαγη  γευσης  -  κατ αλλα ................. ;) 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 30, 2016, 02:09 »


Αυτό που με προβληματίζει είναι τα σύρματα του TC.  Τα δύο που έχουν μεγάλη θερμική μεταβολή (υψηλό TCR) Τιτάνιο και Νίκελ και δουλεύουν καλύτερα/πιο εύκολα σε TC έχουν στο μυαλό μου υποσημειώσεις για την καταλληλότητα τους. Το τιτάνιο λόγο του οξειδίου του Τιτανίου και το Νίκελ ε.... είναι Νίκελ.


Για το νικελ οκ, ειναι γνωστο αλλα σχετικα με το οξειδιο του τιτανιου πρεπει να μας πληροφορησει καποιος γνωστης για το κατα ποσο ειναι επικινδυνο η οχι... το διοξειδιο του (λευκο του τιτανιου) θεωρειται εδω και πανω απο εναν αιωνα εντελως ακινδυνο και χρησιμοποιειται παντου, απο χρωματα ζωγραφικης , μελανια για τατου, μεχρι καλυντικα και σε τροφιμα (Ε171) τωρα για τα οξειδια που βγαζει το μεταλο κατα την ατμοποιηση δε γνωριζω


Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 30, 2016, 02:24 »
Φίλε Nick74 αν και με τρώει το θέμα καταλληλότητας συρμάτων TC νομίζω πως είμαστε σε λάθος θέμα για να το συζητήσουμε ενδελεχώς. 
Παντως για το Τιτάνιο η wikipedia λεέι "Titanium dioxide dust, when inhaled, has been classified by the International Agency for Research on Cancer (IARC) as an IARC Group 2B carcinogen, meaning it is possibly carcinogenic to humans.[62] "
https://en.wikipedia.org/wiki/Titanium_dioxide


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Απορία νέου περί ελέγχου θερμοκρασίας
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 30, 2016, 14:22 »
Γι' αυτή την ερώτηση πιστεύω ότι το πιο κατάλληλο θέμα είναι το
Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;
Εκεί συζητιούνται όλα αυτά περί μετάλλων συρμάτων, οξειδίων κτλ.
Αν θέλετε να συνεχίσετε τη συζήτηση, κάντε το εκεί για να μην έχουμε παράλληλες συζητήσεις για το ίδιο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2022, 00:09 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem