vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?

Αποσυνδεδεμένος thanos_rr

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
    • Δρομοκρατία
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 16, 2011, 00:49 »
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι φίλε μου.
Παίρνεις πιο ψηλή βάση απ αυτή που συνήθως καπνίζεις και την αραιώνεις είτε με γλυκερινη είτε με προπυλενογλυκόλη μηδενικής νικοτίνης  ;)

Αποσυνδεδεμένος corduroy27

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • MARINALEDA Όταν η ουτοποία γίνεται πραγματικότητα
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 15:44 »
Αν και νέος ατμιστής, είπα να αρχίσω κι εγώ τις μίξεις, μιας και το να αγοράζω έτοιμες γεύσεις μέχρι να βρω τι μου αρέσει...
1ον Θα έχει μεγάλο κόστος
2ον Πολλά από αυτά που θα αγοράσω, θα πάνε στράφι, (αν δε μου αρέσουν).

Από το λίγο που ξέρω, στην Ελλάδα μπορούμε να πάρουμε μεταξύ άλλων σκέτα αρώματα από το FanStore, οπότε και το επέλεξα.

Με δεδομένο ότι θα ήθελα σε πρώτη φάση να δω αν με καλύπτει από μόνη της η VG, δεν πήρα PG:hmmm:
Πήρα λοιπόν:
- Ατμιστική βάση 12ml Velvet cloud low (το LOW αντιστοιχεί σε 9ml νικοτίνη απ' ότι μου είπανε)
- Διάφορες γεύσεις, (σκέτες).
- ΦΥΤΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ USP 50ml που όπως λέει στο site είναι ιδανική για αραίωμα των υγρών.


Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα πριν αρχίσω τις μίξεις...

1. Με τι αναλογία, (βάση - άρωμα) μου προτείνεται να ξεκινήσω;

2. Ποια είναι η ελάχιστη ποσότητα τελικού υγρού που μπορώ να φτιάξω;
(θα με βόλευε 0.5 με 1ml τελικού υγρού για παράδειγμα)

3. Ποιος είναι ο καλύτερος τόπος μέτρησης δοσολογίας; Σύριγγα "ακριβείας" ή σταγόνες;
(όταν λέω σύριγγα "ακριβείας", εννοώ κάτι πολύ λεπτές-μακρόστενες που έχω δει, που μετράνε τη δόση με σαφώς μεγαλύτερη ακρίβεια)

4. Η ΦΥΤΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ που είναι για αραίωμα, παίζει τον ρόλο του καθαρού (απιονισμένου-αποστειρωμένου) νερού; (WFI)
Θα μπορούσα δηλαδή αντί για αυτή, να χρησιμοποιήσω WFI από φαρμακείο;
Και αν ναι, ποια η διαφορά τους, (αν έχουν), στο άτμισμα;

5. Πρακτικά, μπορώ άφοβα να αναμίξω όλες τις σκέτες γεύσεις μεταξύ τους ή με άλλα έτοιμα υγρά;
Για παράδειγμα, σε έτοιμο υγρό (Latakia) που δεν μου αρέσει καθόλου,
θα μπορούσα να προσθέσω σταγόνες άλλης γεύσης-γεύσεων, μπας και πετύχω κάτι ικανοποιητικό;
(το πόσο θα μειωθεί η νικοτίνη δε με απασχολεί, αφού διατίθεμαι να κάνω ακόμα και χωρίς)

6. Ποια είναι η σωστότερη διαδικασία για να πετύχω σωστό μείγμα;
Απ' ότι διάβασα, η VG θεωρείται πιο δύσκολη γενικά. (υπ' όψιν, φούρνο μικροκυμάτων δεν έχω)

Επλίζω να μη σας κούρασα...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2011, 15:51 από corduroy27 »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 17, 2011, 16:06 »
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις τη μελέτη.
Οι περισσότερες απαντήσεις είναι εδώ...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html

Πάντως, μην ξεκινήσεις δικά σου υγρά αν δεν έχεις κάποια εμπειρία...
έστω και μικρή.

Αποσυνδεδεμένος corduroy27

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
  • MARINALEDA Όταν η ουτοποία γίνεται πραγματικότητα
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 18, 2011, 16:15 »
Ευχαριστώ spectrum

Επανέρχομαι λοιπόν, μετά από περισσότερο διάβασμα
εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html
και εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1907.0.html

Κάποιες από τις απορίες όντως φαίνεται να λύθηκαν...
Αφαιρώ λοιπόν την πρώτη ερώτηση, αφού βλέπω ότι ναι μεν υπάρχει
απάντηση αλλά κάπως γενική...

Σχετικά με την ελάχιστη ποσότητα τελικού υγρού δε μπορώ να πω ότι
μπόρεσα να βρω απάντηση. Από τα συμφραζόμενα όμως καταλαβαίνω ότι
το 1ml που θα ήθελα να φτιάξω σε πρώτη φάση είναι κάπως οριακό.
Παρ' όλα αυτά λέω να το δοκιμάσω και βλέπουμε...
(39 σταγόνες έτοιμης VG + 1 σταγόνα καθαρού αρώματος)

Για το 3, εξακολουθώ να θέλω τη γνώμη σας. Αν και σε πρώτη φάση,
(μέχρι να προμηθευτώ ακριβώς αυτά που θέλω), θα "παίξω" με σταγόνες.

Σχετικά με την ΦΥΤΙΚΗ ΓΛΥΚΟΛΗ και το WFI, κατάλαβα ότι το μεν 1ο κάνει για αραίωμα
του τελικού υγρού, το δε 2ο χρησιμοποιείται για το αραίωμα της βάσης (VG).

Αλλάζοντας λίγο το 5ο ερώτημα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη δυνατότητα να προσθέσω-αλλοιώσω τη γεύση έτοιμου υγρού.
Απ' ότι διάβασα, δεν υπάρχει πρόβλημα με τις μίξεις γενικότερα αλλά κάποιο όριο (5%) στο συνολικό ποσοστό των γεύσεων.
Δεν έχω ιδέα όμως τι ποσοστά χρησιμοποιούνται στα έτοιμα υγρά. Απλά γνώμη θέλω, ειδικά αν κάποιος από σας το έχει κάνει.

Τέλος, για την διαδικασία πείτε μου απλά τον τρόπο ανακατέματος, (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Τι προτιμάτε εσείς να κάνετε δηλαδή.
π.χ. κουνάμε το μπουκαλάκι 2 λεπτά (στιλ φραπέ) και αφήνουμε το υγρό 20 ώρες να ωριμάσει, (το δεύτερο θα γίνει ούτως ή άλλως)  ;)
ή ανακατεύουμε με λεπτό καλαμάκι μέχρι να δούμε ότι... κλπ. κλπ.

Μπορεί να το ψειρίζω λίγο το θέμα ΟΚ αλλά ζητώ τη βοήθειά σας γιατί το γεγονός ότι θα ασχοληθώ άμεσα με τις μίξεις υγρών, δεν αλλάζει.
Ας το κάνω λοιπόν όσο το δυνατόν καλύτερα, εκμεταλλευόμενος τη δική σας εμπειρία...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2011, 16:31 από corduroy27 »

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 00:37 »
Θέλω τι γνώμη σας αν κατάλαβα καλά τι πρέπει να κάνω...(για να δω αν θα μπω στη διαδικασία να πραγγείλω και να αρχίσω τις αλχημείες....)
Έχουμε και λέμε..

θέλω βάση 80%Pg και 20%VG:
για 100ml βάσης βάζω 80ml PG και 20ml VG (και οι 2 με 0 νικοτίνη!!)
(αν η VG έχει αναλογία μικρότερη του 20% νερό, την αραιώνω με νερό??? είναι απαραίτητο???)
Χτυπάω και έτοιμο...

Για τη νικοτίνη:
έστω έχω μια VPG 36 mg (με 50% PG και 50% VG)
εγώ θέλω 6 mg Νικοτίνης => τα 6 mg είναι το 1/6 (ή αλλιώς 16,67ml) του 36mg
=> βγάζω από τη βάση 16,67ml (και τα βάζω σε ένα άλλο μπουκαλάκι..) και βάζω στην υπόλοιπη βάση που μου έμεινε 16,67 ml από την 36άρα VPG...
=> έχω μια νικοτινούχα βάση 100 ml με 6 mg νικοτίνη και σύνθεση υγρού 80% PG και 20% VG..

Τα λέω σωστά ή κατάλαβα άλλα για άλλα????

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 00:56 »
Μια χαρά τα λες.
Όταν θέλεις να κάνεις έλεγχο για τις πράξεις σου, μπορείς να λές:
- έβαλα 16.67 ml των 36mg/ml. Συνολικά δηλαδη, 16.67Χ36 = 600mg νικοτίνης.
Στα 100ml του τελικού μίγματος, έχω βάλει 600mg νικοτίνης.
Άρα, το μείγμα έχει σε κάθε ml , 6 mg. Δηλαδή είναι 6mg/ml.


Το αν θα προσθέσεις νερό, εξαρτάται αν εσένα σου φαίνεται πολύ παχύρευστη ή όχι. Με 20% VG μόνο, εγώ δεν θα έβαζα.




Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 00:58 »
Σχετικά με την ελάχιστη ποσότητα τελικού υγρού δε μπορώ να πω ότι
μπόρεσα να βρω απάντηση. Από τα συμφραζόμενα όμως καταλαβαίνω ότι
το 1ml που θα ήθελα να φτιάξω σε πρώτη φάση είναι κάπως οριακό.
Παρ' όλα αυτά λέω να το δοκιμάσω και βλέπουμε...
(39 σταγόνες έτοιμης VG + 1 σταγόνα καθαρού αρώματος)

Εντάξει μου φαίνεται...

Για το 3, εξακολουθώ να θέλω τη γνώμη σας. Αν και σε πρώτη φάση,
(μέχρι να προμηθευτώ ακριβώς αυτά που θέλω), θα "παίξω" με σταγόνες.

Η σύριγγα είναι πιο ακριβής. Εγώ, πάντως, χρησιμοποιώ σταγόνες.
Δεν στέλνουμε και διαστημόπλοιο κάπου...
Θα τα βρούμε στην πορεία.

Τέλος, για την διαδικασία πείτε μου απλά τον τρόπο ανακατέματος[/b], (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Τι προτιμάτε εσείς να κάνετε δηλαδή.
π.χ. κουνάμε το μπουκαλάκι 2 λεπτά (στιλ φραπέ) και αφήνουμε το υγρό 20 ώρες να ωριμάσει, (το δεύτερο θα γίνει ούτως ή άλλως)  ;)
ή ανακατεύουμε με λεπτό καλαμάκι μέχρι να δούμε ότι... κλπ. κλπ.

Ο πρώτος τρόπος είναι ο σίγουρος.  :yes:
Δεν νομίζω ότι  θα γίνει ούτως ή άλλως...
Σε ακραίες περιπτώσεις πιθανόν να χρειάζεται ανακάτεμα, αν η διαφορά πυκνότητας είναι μεγάλη...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2011, 01:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Δημιουργία Υγρών από νέο ατμιστή. Είναι δυνατόν?
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 23, 2011, 01:54 »
(39 σταγόνες έτοιμης VG + 1 σταγόνα καθαρού αρώματος)
Αυτό θα σου δώσει ποσοστό αρώματος ανάμεσα στο 1% και το 3%. Καταλαβαίνεις πως αυτή δεν είναι αρκετή ακρίβεια! Εννοώντας, πως αν σου αρέσει και πας να αντιγράψεις την συνταγή επί 10, πολύ πιθανόν να είναι το άρωμα υπερβολικό ή πολύ λίγο.

Αλλάζοντας λίγο το 5ο ερώτημα, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη δυνατότητα να προσθέσω-αλλοιώσω τη γεύση έτοιμου υγρού.
Δεν ανακατεύονται όλα τα υγρά μεταξύ τους. Δεν είναι σαν τα χρώματα, όπου το κόκκινο με το κίτρινο θα σου δώσει πορτοκαλί. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να ανακατέψεις σοκολάτα με βανίλια και να σου βγει ...παστουρμάς.
Κάθε ανάμιξη είναι διαφορετική. Δοκιμάζεις με μικρές ποσότητες πριν πας στις μεγάλες, αυξάνοντας σιγά-σιγά κάποιο από τα συστατικά (λέω τώρα). Αν βέβαια, το είχες για πέταμα, πλάκωσέ το στη μέντα, να τό' χεις για όταν είσαι κρυωμένος! :)) :)) :))
π.χ. κουνάμε το μπουκαλάκι 2 λεπτά (στιλ φραπέ) και αφήνουμε το υγρό 20 ώρες να ωριμάσει, (το δεύτερο θα γίνει ούτως ή άλλως)  ;)
ή ανακατεύουμε με λεπτό καλαμάκι μέχρι να δούμε ότι... κλπ. κλπ.
Εγώ τα χτυπάω για μισό λεπτό περίπου και τα αφήνω για ένα βράδυ.
Αν το ανακατεύεις με καλαμάκι, το μπουκάλι θα μένει ανοιχτό για ώρα. Πιθανότατα τότε η νικοτίνη θα χάνει την δύναμή της, τα αρώματα θα εξασθενούν και πιθανόν τα ενισχυτικά να οξειδώνονται. Να αποφεύγεις δηλαδή να μένει ανοιχτό το μπουκάλι.


Εγώ χρησιμοποιώ φθηνιάρικη ζυγαριά κινέζου με ακρίβεια δέκατου του γραμμαρίου. Όχι ότι είμαι τόσο ψείρας στην σύνθεση, αλλά μ' αυτήν μπορείς να έχεις επαναλήψιμα αποτελέσματα με διαφορετικά μπουκάλια και δεν φοβάσαι μήπως χάσεις το μέτρημα στις σταγόνες. Και η ακρίβεια του 0.1g χρειάζεται στο άρωμα. Μην αγχώνεσαι για ειδικά βάρη! Το θέμα είναι όταν φτιάξεις ένα χαρμάνι που σ' αρέσει, να μπορείς να ανοίξεις το τετράδιο που είχες σημειώσει την ποσότητα των συστατικών και να ξανακάνεις ακριβώς τις αναλογίες. Και στην πράξη, είναι πιο απλό από τις σταγόνες.


Τέλος: αν ένα μπουκάλι έχει κάτσει καιρό, ανακίνησέ το πριν τη χρήση. Κάποια συστατικά έχουν την τάση να αποχωρίζονται.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix