vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 6 χρήστες
gioupi, Jorge, Tazz, tibolaso, yorgoss, gdomenico

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1410 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:01 »
Χωρις να θελω να γινω κουραστικος και να μην ξεφυγω απο το θεμα κατι τελευταιο, οταν λες 25-28 συρμα ζηταω κατι συγκεκριμενο απο το μαγαζι η μόνο το παχος?
Επισης το τυλιγω σε τι παχος τρυπανακι (η να παρω εργαλειο?) .
Ενταξε το βαμβακι λογικα ενα ειναι το cotton απο ιαπωνια υποθετω θα ζητησω που απο οτι εχω δει παντου θεωρειται το τοπ η λεω βλακιες?


και παλι ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1411 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:06 »
Την διαμετρο, το ειδος (Kanthal π.χ.), και ποσα μετρα θες ζητας.
Το πιο χρησιμοποιημενο ειναι τα 2 και τα 2.5mm. Εγω παντα σε 2.5 στηνω, για να μπαινει και πιο πολυ βαμβακι αναμεσα στην αντισταση. Αν βρεις να παρεις εργαλειο, παρτο. Φτηνο ειναι και θα σε βοηθησει στην αρχη.
Ζητα οργανικο βαμβακι. Τωρα αν θες να δωσεις παραπανω λεφτα για Nakamichi, Kog Gen Do, κλπ, τοτε δωσε. Αλλα για αρχη θα σου προτεινα απλο οργανικο βαμβακι (παντα σε φυλλα).

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1412 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:11 »
Όταν θα παραγγείλεις σύρμα, θα έχεις επιλογές 0.20mm, 0.25mm, 0.28mm και κάμποσες ακόμα. Έτσι θα το ζητήσεις.
Υπάρχουν διάφορα εργαλεία για στρίψιμο, όπως το Kuro Koiler που χρησιμοποιούμε αρκετοί. Το πάχος στο τρυπανάκι μπορεί να κυμαίνεται από 2mm - 3+mm. Γύρω στα 2.5mm δουλεύει μια χαρά ο Kayfun. Προσωπικά, όταν ξεκίνησα έστριβα σε απλή... οδοντογλυφίδα. Είναι λίγο πιο μικρή η διάμετρός της, αλλά μου δούλεψε μια χαρά μέχρι να οργανωθώ και να αποφασίσω ότι μου κάνουν οι επισκευάσιμοι. Βαμβάκια υπάρχουν πολλά, με Koh Gen Do θα είσαι ΟΚ νομίζω για αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1413 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:25 »
Καλησπερα.
Αν τελικα παρεις KLP υπαρχει σε ελληνικο καταστημα ο γνησιος.

http://primecig.gr/atmopoiites-antistaseis/atmopoiites/svoemesto-kayfun-lite-plus-detail

Οποιον κι αν παρεις,καλα ατμισματα...

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1414 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 16:45 »
Όταν θα παραγγείλεις σύρμα, θα έχεις επιλογές 0.20mm, 0.25mm, 0.28mm και κάμποσες ακόμα. Έτσι θα το ζητήσεις.
Υπάρχουν διάφορα εργαλεία για στρίψιμο, όπως το Kuro Koiler που χρησιμοποιούμε αρκετοί. Το πάχος στο τρυπανάκι μπορεί να κυμαίνεται από 2mm - 3+mm. Γύρω στα 2.5mm δουλεύει μια χαρά ο Kayfun. Προσωπικά, όταν ξεκίνησα έστριβα σε απλή... οδοντογλυφίδα. Είναι λίγο πιο μικρή η διάμετρός της, αλλά μου δούλεψε μια χαρά μέχρι να οργανωθώ και να αποφασίσω ότι μου κάνουν οι επισκευάσιμοι. Βαμβάκια υπάρχουν πολλά, με Koh Gen Do θα είσαι ΟΚ νομίζω για αρχή.


To kuro koiler το βρηκα και θα το παρω ουτως η αλλως ασχετα ποιον θα επιλεξω.
Βασικα θελω να παιξω εκει γυρω 1.5-1.8ohm οποτε θα παρω το βαμβακι που μου λες και συρμα τι να προτιμησω ως noobas , βλεπω πολλα στα καταστηματα οπως Συρμα με αντισταση Kanthal ,χωρις αντισταση , Kanthal D ,twisted ...
Απλα ενα παρε το ταδε για να ξεκινησω θελω απο εσας και μετα θα το ψαξω στο μελλον. (η ενα link απο μαγαζι θα με βοηθουσε ακομα περισσοτερο).
Ευχαριστω.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:00 από denial »

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1415 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:16 »
Σύρμα Kanthal με αντίσταση, διαμέτρου 0.25 και 0.28 (να δεις ποιο σε καλύπτει καλύτερα). Όπου και να το ζητήσεις έτσι θα καταλάβουν (αν δεν καταλάβουν πήγαινε αλλου!)  :)

Αποσυνδεδεμένος Iggy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1416 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 17:46 »
Irene KanthalA1 A Η D?πως βγαζω 1.8 αντιστασεις??ποσες σπειρες

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1417 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:00 »
kanthal A1 και με αυτο το προγραμμα υπολογιζεις και φτιαχνεις

http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1418 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:52 »
Μιας και το σκισαμε το νημα και ξεφυγαμε να ρωτησω και εγω.
Επειδη δεν ξερω αν θα βρω σε τοπικο μαγαζι για να παραγγειλω Online (μαλλον τελικα τον kayfun θα παρω τον εχει γνωστος ενος φιλου θα παω να δοκιμασω αργοτερα αλλα ηδη μιλησαμε και μου ειπε οτι επειδη με ναυτιλο ειμαι καλα και δεν προτιμω τις πνευμονικες ο kayfun θα ειναι καλυτερη λυση απο τον kanger ) μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να παραγγειλω?


Εχω βρει τα παρακατω :
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal A1 (0,25mm / 30AWG & 0,28mm / 29AWG )
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal D (0,25mm /30AWG & 0,28mm / 29AWG )


Ο φιλος πιο πανω μιας και ρωτησε ειπαμε για Α1 (δεν θα ρωτησω θα κατσω να διαβασω τι εστι Α & D) απλα επειδη τωρα ξεκιναω και θελω μολις ερθει ο ατμοποιητης να εχω τα παντα να ξεκινησω οποτε παω για Kanthal A1 0.25 & 0.28 και δοκιμαζω. (για 1.6 - 1.8 αντισταση κατι μεταξυ αναμεσα σε 6-7 σπειρες λεει μακαρι να τα καταφερω, η κανω λαθος?)Αυτο και τελειωσα εργαλειο βρηκα , τα υπολοιπα μολις παρω τον ατμο και τα παντα και ειμαι ετοιμος θα γραψω στο αναλογο τμημα για να μην το κουρασω αλλο εδω, οι γνωμες σας βοηθησαν ΠΑΡΑ πολυ σας ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Iggy

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1419 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 18:58 »
ευχαριστω pngtszs1976

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1420 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 19:57 »
Καλορίζικος όποιον και να πήρες  :)


Για να ξεκαθαρίσω αυτό που είπα σχετικά με τις διαρροές στον subtank, μίλησα αποκλειστικά για της εργοστασιακές κεφαλές, κάποιες από τις οποίες μου βγήκαν ελαττωματικές. Δηλαδή, μάλλον επρόκειτο για αστοχία προϊόντος, καθώς με το επισκεύασιμο κομμάτι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1421 στις: Νοεμβρίου 02, 2015, 20:00 »
Μιας και το σκισαμε το νημα και ξεφυγαμε να ρωτησω και εγω.
Επειδη δεν ξερω αν θα βρω σε τοπικο μαγαζι για να παραγγειλω Online (μαλλον τελικα τον kayfun θα παρω τον εχει γνωστος ενος φιλου θα παω να δοκιμασω αργοτερα αλλα ηδη μιλησαμε και μου ειπε οτι επειδη με ναυτιλο ειμαι καλα και δεν προτιμω τις πνευμονικες ο kayfun θα ειναι καλυτερη λυση απο τον kanger ) μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να παραγγειλω?


Εχω βρει τα παρακατω :
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal A1 (0,25mm / 30AWG & 0,28mm / 29AWG )
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal D (0,25mm /30AWG & 0,28mm / 29AWG )


Ο φιλος πιο πανω μιας και ρωτησε ειπαμε για Α1 (δεν θα ρωτησω θα κατσω να διαβασω τι εστι Α & D) απλα επειδη τωρα ξεκιναω και θελω μολις ερθει ο ατμοποιητης να εχω τα παντα να ξεκινησω οποτε παω για Kanthal A1 0.25 & 0.28 και δοκιμαζω. (για 1.6 - 1.8 αντισταση κατι μεταξυ αναμεσα σε 6-7 σπειρες λεει μακαρι να τα καταφερω, η κανω λαθος?)Αυτο και τελειωσα εργαλειο βρηκα , τα υπολοιπα μολις παρω τον ατμο και τα παντα και ειμαι ετοιμος θα γραψω στο αναλογο τμημα για να μην το κουρασω αλλο εδω, οι γνωμες σας βοηθησαν ΠΑΡΑ πολυ σας ευχαριστω.
για το ατμισμα που προτιμας σιγουρα θα σε βολεψει ο kayfoun,τωρα οσο αφορα τα συρματα οι διαφορες μεταξυ τους ειναι οι τιμες ωμικης αντιστασης απο οτι γνωριζω,μπορεις να δοκιμασεις και τα 2,δεν ειναι ακριβα (υπαρχει πινακας εδω που εχει ολες τις τιμες αυτες ανα μετρο αν θυμαμαι καλα)

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1422 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 02:34 »
Δοκίμασα Kayfun light plus και θα τον προτιμησω τελικα..εκανα παραγγελια και περιμενω σαν παιδακι να ερθει :))
Μια ερωτηση και μην με βρισετε, εκτος των mods που εχω θα ηθελα μια μπαταρια 22mm να ταιριαζει με τον kayfun για εξω να μην κουβαλαω τα τουβλακια..
Υπαρχει αραγε καμια για να μην παω σε μηχανικο;;
Δεν ξερω αν κανει η joytech ego one γιατι ειδα ρυθμιση για watt περιορισμενη..


Ξερω ειναι καθαρα θεμα οπτικο απλα ο φιλος ειχε μηχανικο και μου αρεσε πολυ το look...τωρα με evic mini oxi οτι ειναι ασχημο αλλα σε εξοδο θα προτιμουσα κατι ομοιομορφο και πιο πρακτικο να ταιριαζει με τον kfl.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1423 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:46 »
Μιας και το σκισαμε το νημα και ξεφυγαμε να ρωτησω και εγω.
Επειδη δεν ξερω αν θα βρω σε τοπικο μαγαζι για να παραγγειλω Online (μαλλον τελικα τον kayfun θα παρω τον εχει γνωστος ενος φιλου θα παω να δοκιμασω αργοτερα αλλα ηδη μιλησαμε και μου ειπε οτι επειδη με ναυτιλο ειμαι καλα και δεν προτιμω τις πνευμονικες ο kayfun θα ειναι καλυτερη λυση απο τον kanger ) μπορειτε να μου πειτε ακριβως τι να παραγγειλω?

Εχω βρει τα παρακατω :
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal A1 (0,25mm / 30AWG & 0,28mm / 29AWG )
Σύρμα Με Αντίσταση Kanthal D (0,25mm /30AWG & 0,28mm / 29AWG )


Αν δεν κάνω λάθος, το Kanthal A1 θεωρείται καλύτερης ποιότητας από το Kanthal D. Εχει να κάνει με την αντοχή του μετάλου στις υψηλές θερμοκρασίες, όπου το Α1 αντέχει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1424 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 09:55 »
Και γω ως κάτοχος και των δύο με κλειστά μάτια σου προτείνω kangertech! Ευκολία στο επισκευασιμο, δεν προλαβαίνεις για να το φτιάξεις εσύ βάζεις μια έτοιμη  κεφαλη, αξίζει τα λεφτά του,δεν πρόκειται να σταζει υγρό σε καμία των περιπτώσεων ούτε στο γεμισμα,έχεις επιλογή και για τσιγαρισια και πνευμονικη  τζουρα!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix