vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, ThioVag, manoslykos, Amcm, infernity

Twitter

Εργοστασιακοί ατμοποιητές (με έτοιμες κεφαλές) για τσιγαρίσιες - σφιχτές τζούρες

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνω απολυτως, διαρροη καμια και ποτε ακομη και με το κιτακι, απλα θελει καργα σφυξιμο η αντισταση (χρησιμοποιοω την 1.8 και εχω κανει πανω απο 20 τανκακια χωρις κανενα παρατραγουδο) και ελαχιστη προσοχη στην τοποθετηση του γυαλιου (λιγο στριψιμο και πιεση για να κατσει καλα) γευση τρομερη και φοβερα μικρη καταναλωση. Το airflow δεν το πειραζω σχεδον ποτε, ειναι δυδκολουτσικο στην περιστροφη αλλα σιγα τα αυγα.
Τωρα με το μεγαλο τανκ ανεβαινεις ακιμη και στα 17 watt χωρις να παιρνεις ζεστο σε αντιθεση με το μικρο που στα 16 ψιλοζεστενεται ο ατμος.... ;)

Γεμισμα πανευκολα ακομη και απευθειας απο το μπουκαλακι!
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 11:11 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος teargas

  • **
  • 212
  • Φύλο: Άντρας
Το πολύ σφιχτο αιρ φλοου .
Το πανω καπακι στην πληρωση , το στριβεις να ανοιξουν οι τρυπες για βαλεις υγρο και μετα δεν πρεπει να ξεχασεις να το βαλεις παλι σε θεση ατμίσματος γιατι καίγεται η κεφαλή.
Πληρωση κατά τα 2/3 του τανκ , γιατι διαφορετικά εχεις υπερτροφοδοσία και διαρροη.
Επισης η μικρη χωρητικότητα του , κατά την γνωμη μου , είναι λιγο μεινοκτημα.... :hmmm:
Υπερτροφοδοσια κ διαρροη δεν ειχα ποτε κ το γεμιζω σαν καντηλι,το air flow ειναι βολικοτατο,την χωρητικοτητα να την δεχτω.,Για μενα ειναι ο καλυτερος εργοστασιακος μακραν και το λεω χωρις να ειναι ο αγαπημενος μου

Έχω τώρα τον Triton mini. Σπάνια έχω διαρροή και μόνο αν τον ταρακουνήσω πολύ. Στο γέμισμα δεν έχει διαρροή και σπάνια ξεχνάω να το γυρίσω στη θέση άτμισης. Αλλά και να το ξεχάσεις με τις πρώτες τζούρες θα το καταλάβεις και δεν θα καεί και αμέσως η αντίσταση, θα έχει λίγο υγρό μέσα.

Το καπάκι ξεβιδώνει λίγο δύσκολα για να γεμίσεις αλλά αυτό αντισταθμίζεται από το ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις λαδωμένο εξάρτημα και να σκουπίζεις με χαρτιά.

Το πρόβλημα που έχω με τον τρίτον μίνι είναι ότι σε κάθε γέμισμα παρουσιάζει υποτροφοδοσία νομίζω. Δηλαδή αργεί πολύ να τραβήξει υγρό κανονικά, ακόμα κι αν δεν είχε αδειάσει πριν το γέμισμα. Μάλλον κρατάει αέρα μέσα ή φταίει η VG μου.

***


Συμφωνω απολυτως, διαρροη καμια και ποτε ακομη και με το κιτακι, απλα θελει καργα σφυξιμο η αντισταση (χρησιμοποιοω την 1.8 και εχω κανει πανω απο 20 τανκακια χωρις κανενα παρατραγουδο) και ελαχιστη προσοχη στην τοποθετηση του γυαλιου (λιγο στριψιμο και πιεση για να κατσει καλα) γευση τρομερη και φοβερα μικρη καταναλωση. Το airflow δεν το πειραζω σχεδον ποτε, ειναι δυδκολουτσικο στην περιστροφη αλλα σιγα τα αυγα.
Τωρα με το μεγαλο τανκ ανεβαινεις ακιμη και στα 17 watt χωρις να παιρνεις ζεστο σε αντιθεση με το μικρο που στα 16 ψιλοζεστενεται ο ατμος.... ;)

Γεμισμα πανευκολα ακομη και απευθειας απο το μπουκαλακι!
Διαγραφή άμεσης παράθεσης

Πώς γίνεται με 17 watt και μεγάλες οπές εισόδου υγρού να μην έχει μεγάλη κατανάλωση; :hmmm:
Πόσα volt πιάνει στα 17 watt?



Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 19:59 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Έχω έξι διαφορετικούς Triton Mini.
  • Διαρροή δεν υπάρχει ούτε για ανέκδοτο, ακόμα κι αν κάνω banjee jumping στη γέφυρα της Χαλκίδας.
    Είναι μακράν ο πιο στεγανός ατμοποιητής που έχει περάσει από τα χέρια μου.
  • Το γέμισμα με υγρό το κάνω πάντα μέχρι πάνω (εντελώς πάνω) χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
  • Το airflow του είμαι μια χαρά και ρυθμίζεται σε επίπεδο μισού χιλιοστού ή και λιγότερο.
  • Το καπάκι όντως ξεβιδώνει λίγο δύσκολα, εκτός αν του βάλεις λίγο υγρό να λιπανθεί οπότε είναι μια χαρά.
  • Υποτροφοδοσία δεν έχω πάρει ούτε με 100% VG.
  • Υπερτροφοδοσία έχω πάρει μερικές φορές μόνο αμέσως μετά την αναπλήρωση με υγρό χωρίς να είναι πρόβλημα.
    Σκουπίζουμε με μια χαρτοπετσέτα από το επιστόμιο μέχρι κάτω στην αντίσταση, τραβάμε δυο τρεις δυνατές συνεχόμενες τζούρες,

Αποσυνδεδεμένος nipapa

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Όπως τα λέει ο e-spy είναι τα πράγματα. Υπερτροφοδοσία δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής.
Σπύρο όπως κατάλαβες τον αγόρασα ξανά, αλλά σε ασημί αυτή το φορά :))

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Έχω έξι διαφορετικούς Triton Mini...
E-spy standard θα το 'χεις ξαναγράψει, αλλά ποιά είναι η "καλή" η κεφαλή για MTL; Η 1.8 η Clapton;
Κανά θέμα σε πηχτά VG70/PG30 σου έκανε; Οι μαύροι που έχεις μετά από τόσο καιρό ξεβάψαν καθόλου;
Λαστιχίλα ένιωσες ποτέ στη γεύση γιατί παλιότερα που τέσταρα (πλυμμένους) Triton 1&2 είχα πεθάνει στη λαστιχίλα.
(με σπαμμάρουν να προτείνω κάτι με εργοστασιακές, justfog δεν έχει στην πόλη μου + cubis ούτε ο ίδιος δεν μπορώ να "κουμαντάρω" + kabuki απορρίπτεται λόγο μη-topfill)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
H 1.8V, είτε απλή είτε Clapton.
Η δεύτερη θα σου δώσει λίγο παραπάνω ατμό σε λίγο υψηλότερα watt.
Πέραν τούτου δεν βρίσκω εύκολα αναγνωρίσιμη διαφορά στη γεύση.

Δεν μου έκανε θέμα ούτε σε 100% VG υγρά.
Βέβαια δεν κάνω και 15 απανωτές τζούρες. Προλαβαίνει να ποτίσει η κεφαλή.

Οι μαύροι δεν έχουν ξεβάψει ούτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά.
Και τους έχω 1 χρόνο, που περιλαμβάνει πολλά πλυσίματα και λίγε τούμπες.
Όταν μιλάμε για ποιότητα κατασκευής το εννοούμε. Καμία σχέση με άλλους μαύρους.

Λαστιχίλα δεν ένιωσα ποτέ.
Έχω μικρή εμπειρία από Triton 2 (κανά μήνα το πολύ).
Θα έλεγα πως ο Mini είναι κάτι πολύ περισσότερο από το μικρό αδερφάκι του μεγάλου.

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι..
Έχω τον ατμοποιητή (http://www.nobacco.gr/el/nobacco-ostria-glassomizer.html) ostria της nobacco που από ότι γνωρίζω είναι 
παρόμοιος με τον gs tank της eleaf και τον βγάζει για λογαριασμό της nobacco.
Ο ατμοποιητής αυτός είναι για τσιγρίσιες τζούρες. Μέχρι στιγμής τον δούλευα με ένα istick 20 w και έτσι έβαζα αντιστάσεις 1,5 και πάνω.
Δέν ξέρω αν είναι βλακεία τώρα αυτό που θα ρωτήσω αλλά υπάρχει περίπτωση επειδή έχω παραγγείλει και περιμένω το μοντάκι το pico
να βάλω στον ατμοποιητή αντιστάσεις subohm και να γίνουν πιό πνευμονικές οι τζούρες;  :(
Και κάτι ακόμα αυτός ο ατμοποιητής που έχω απ την στιγμή που είναι ίδιος με τον gs tank λογικά θα παίρνει και τις αντιστάσεις του 0,75 ας πούμε
σαν αυτή εδώ (http://vapormania.gr/Eleaf-coils-antallaktikes-antistaseis/antistaseis-Eleaf-GS-Air-0.75-Ohm) ;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα,
ο ατμοποιητης που αναφερεις πρωτολανσαριστηκε με το istick 40w, ωστοσο και εγω στην αρχη τον χρησιμοποιουσα με το istick 20w αλλα επειδη ειχε αποτομα ρευματα το μοντακι αυτο ειχα συχνα προβλημα με την τροφοδοσια του, ειδικα οταν ηταν φρεσκοφορτισμενο. ειχα δηλαδη ποτε μπουρμπουληθρες ποτε γευση καμμενου αλλα και διαρροες απο τις τρυπες, συχνα. οταν το εβαλα ομως στο istick 40 που ειχε καλυτερο ρευμα πολλα προβληματα λυθηκαν. εχω την εντυπωση οτι ο ατμοποιητης αυτος πηγε να πιασει ολα τα γουστα (τσιγαρισιος-subohm) με αποτελεσμα πουθενα να μην ειναι καλος. για τσιγαρισιο πιο ικανοποιημενος (η μερα με την νυχτα) εμεινα με τον κλασσικο ναυτιλο. στο θεμα σου τωρα, ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτες τις αντιστασεις.οπως το ειπες ειναι ιδιος ακριβως με τον gs tank της eleaf. απλα αλλαξε το brand name. τσεκαρε και εδω για οικονομικοτερες καταστασεις.

http://www.montecristo-shop.gr/elektroniko_tsigaro/atmopoietes_gia_elektroniko_tsigaro/atmopoietes_eleaf

να σημειωσω προσωπικα πως γενικα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τον συγκεκριμενο (ο πρωτος μου ηταν βεβαια). ωστοσο μπορεις να δοκιμασεις με τις διαφορες αντιστασεις που παιρνει. εγω ειχα δοκιμασει με τις 1,5 ohm.

Εγώ στον triton mini χρησιμοποιώ αποκλειστικά την 1.8 του ναυτίλου. Οι δικές του δεν μου άρεσαν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος jmekman

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
O Triton Μινι έιναι εγγύηση απροβλημάτιστης λειτουργίας. Λόγω μικρής χωρητικότητας θα πρότεινα τις 1.8 του ναυτίλου μεταξύ 9-10 Watt.
Ότι και να του κάνεις δεν πρόκειται να πάρεις διαρροή, και η λειτουργία του είναι σταθερή (άντε να χρειαστεί κανα τιναγματάκι μετά πό αναπλήρωση)
Τόσο σταθερή απόδοση δεν έχω συναντήσει σε άλλο εργοστασιακό, ούτε σκασίματα ούτε μπουρμπουλήθρες.
Έχω τον μαύρο πάνω από 4 μήνες και δεν έχει πάθει τίποτα το χρώμα, αν είταν ένα κλικ πιο σφιχτός θα είταν καθημερινός μου, αλλά πάντα υπάρχει standby αν κάτι στραβώσει σε κανα στήσιμο ή για συνοδεία σε κλειστούς χώρους :D.

Αποσυνδεδεμένος mitsogrande

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Παρέλαβα πριν κανα 2ωρο τον Fumytank Fumytech. Ένα κλικ καλύτερος απο τον Ναυτίλο σαν πρώτη εντύπωση, θα δείξει σε βάθος χρόνου αν και οι αντιστάσεις του είναι εκπληκτικές γιατί παίρνει τις ίδιες με Mini fumytank 3 (6 με 30w) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος christosagr

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
καλημερα,
ο ατμοποιητης που αναφερεις πρωτολανσαριστηκε με το istick 40w, ωστοσο και εγω στην αρχη τον χρησιμοποιουσα με το istick 20w αλλα επειδη ειχε αποτομα ρευματα το μοντακι αυτο ειχα συχνα προβλημα με την τροφοδοσια του, ειδικα οταν ηταν φρεσκοφορτισμενο. ειχα δηλαδη ποτε μπουρμπουληθρες ποτε γευση καμμενου αλλα και διαρροες απο τις τρυπες, συχνα. οταν το εβαλα ομως στο istick 40 που ειχε καλυτερο ρευμα πολλα προβληματα λυθηκαν. εχω την εντυπωση οτι ο ατμοποιητης αυτος πηγε να πιασει ολα τα γουστα (τσιγαρισιος-subohm) με αποτελεσμα πουθενα να μην ειναι καλος. για τσιγαρισιο πιο ικανοποιημενος (η μερα με την νυχτα) εμεινα με τον κλασσικο ναυτιλο. στο θεμα σου τωρα, ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτες τις αντιστασεις.οπως το ειπες ειναι ιδιος ακριβως με τον gs tank της eleaf. απλα αλλαξε το brand name. τσεκαρε και εδω για οικονομικοτερες καταστασεις.

http://www.montecristo-shop.gr/elektroniko_tsigaro/atmopoietes_gia_elektroniko_tsigaro/atmopoietes_eleaf

να σημειωσω προσωπικα πως γενικα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο τον συγκεκριμενο (ο πρωτος μου ηταν βεβαια). ωστοσο μπορεις να δοκιμασεις με τις διαφορες αντιστασεις που παιρνει. εγω ειχα δοκιμασει με τις 1,5 ohm.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. :)
Κι εγώ είχα θέμα με τα ρεύματα έκανε και σκασίματα όσα watt και να έβαζα και καμμενο με το istick 20w .
Ελπίζω με το pico να λυθούν τα προβλήματα.
Εντωμεταξύ το site που αναφέρεις δέν το ήξερα και όντως καμία σχέση οι τιμές.
Και πάλι ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Παρέλαβα πριν κανα 2ωρο τον Fumytank Fumytech. Ένα κλικ καλύτερος απο τον Ναυτίλο σαν πρώτη εντύπωση, θα δείξει σε βάθος χρόνου αν και οι αντιστάσεις του είναι εκπληκτικές γιατί παίρνει τις ίδιες με Mini fumytank 3 (6 με 30w) :thumpup:
Με γεια ο καινουριος ατμοποιητης και καλά ατμισματα. Εγω ειμαι νεος ατμιστης 3 εβδομαδων με pico mega και τον mini fumytank 3 .Προς το παρον τον δουλευω μόνο με fumytech αντιστασεις 1 Ohm και απο γευση και ντουμανια με πολλές  ειμαι πολυ ευχαριστημενος το μονο που με χαλαει ειναι οτι τις συγκεκριμενες αντιστασεις τις βρισκω σε λιγα μαγαζια μονο ελλάδα στα 3 ευρω. Απο εξω σε οσα μαγαζια και αν κοιταξα gearbest, fasttech, ebay, amazon δεν τις βρηκα καν ουτε σαν μονές ουτε σε πακετα των 5 μπας και τις εβρισκα λιγο πιο φτηνες. Ξερω τα 6 ευρω(2 αντιστασεις ενα μηνα) δεν ειναι το φοβερο κοστος αλλά αν εισαι ανεργος ειναι. Εχω μαθει οτι ο δικος μου ατμοποιητης ειναι συμβατος και με τις αντιστασεις eleaf που παιρνει το Gs Air στα 1,5 Ohm δεν ξερω τι διαφορα σε ποιοτητα θα εχουν αλλα βλεπω οτι απεξω τις βρισκω πολυ πιο φτηνες σε πακετα των 5 και των 10. Σκεφτομαι ισως να παρω μια απο εδω να δοκιμασω να δω και μετα αν μου κατσει καλά να τις παιρνω πακετα απο εξω. Αν καποιος εχει να με πει αποψη ή προτασεις θα ηθελα πολυ να ακουσω. Ευχαριστώ

Είναι καλός αυτός ο Fumytank Fumytech ??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix