vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

182 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, Tem, gfilip, lagoudakis, ZoeM, Jorge, FaniFox, John K

Twitter

[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #345 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:22 »
Εγω παντως ειμαι Μεσα!

Στη διοίκηση ή ως απλό μέλος;

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #346 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:28 »



(Image removed from quote.)

Το παραπάνω πινακάκι σε ποιό επίσημη μορφή με παραπομπή σε κάποιον οργανισμό ή φορέα που έχει κάνει μελέτες στο αντικείμενο,μπορεί να τυπωθεί και να μοιραστεί  από μέλη του φόρουμ στον ελευθερό τους χρόνο, στα καφέ που συχνάζουν ,σε κινηματογράφους ,πολυκαταστήματα κτλ.Δεν είμαι υπέρ ενός συλλογου με τις κρατικές σφραγίδες γνησιότητας(ετσι κι αλλιώς το ίδιο το φορουμ είναι μια  μορφή συλλογικότητας).Δράσεις μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους και το ζητούμενο δεν είναι να επηρεάσουμε την κρατική νομοθεσία,αφού αυτή έτσι κι αλλίως θα εναρμονιστεί  με τις ορέξεις  των καπνοβιομηχάνων,αλλά μια μερίδα της κοινωνίας που λόγω παραπληροφόρησης μας αντιμετωπίζει όπως και τους καπνιστές.
(άσχετο ΥΓ: εδώ χάνονται βασικά ανθρώπινα δικαιώματα,οπότε για τα "δευτερεύοντα" που να περισσέψει η λογίκή ή ακόμα και το έλεος)   

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #347 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:33 »


Θέλω να συγχαρώ και τον Psitgr και τον tsiv και τον Cruiser79 (συγγνώμη αν μου διέφυγε κάποιος άλλος αλλά είμαι λίγο στενοχωρημένος την στιγμή που γράφω αυτά τα λόγια) που υπερασπίστηκαν την θεμελιώδη (αλλά προφανώς όχι τόσο αυτονόητη) αρχή πως η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Βέβαια τα κοσμητικά του τύπου 'περιορισμένης νοημοσύνης', 'εχθρός' και άλλα πολλά και χειρότερα που διατυπώθηκαν με πιο περιφραστικό τρόπο, στόλισαν μόνο τον Psitgr για λόγους που αγνοώ...
 
ΥΓ. Μην ψάξετε να τα βρείτε αυτά τα κοσμητικά. Έχουν πια σβηστεί...
 

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #348 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:55 »
Το παραπάνω πινακάκι σε ποιό επίσημη μορφή με παραπομπή σε κάποιον οργανισμό ή φορέα που έχει κάνει μελέτες στο αντικείμενο,μπορεί να τυπωθεί και να μοιραστεί  από μέλη του φόρουμ στον ελευθερό τους χρόνο, στα καφέ που συχνάζουν ,σε κινηματογράφους ,πολυκαταστήματα κτλ.Δεν είμαι υπέρ ενός συλλογου με τις κρατικές σφραγίδες γνησιότητας(ετσι κι αλλιώς το ίδιο το φορουμ είναι μια  μορφή συλλογικότητας).Δράσεις μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους και το ζητούμενο δεν είναι να επηρεάσουμε την κρατική νομοθεσία,αφού αυτή έτσι κι αλλίως θα εναρμονιστεί  με τις ορέξεις  των καπνοβιομηχάνων,αλλά μια μερίδα της κοινωνίας που λόγω παραπληροφόρησης μας αντιμετωπίζει όπως και τους καπνιστές.
(άσχετο ΥΓ: εδώ χάνονται βασικά ανθρώπινα δικαιώματα,οπότε για τα "δευτερεύοντα" που να περισσέψει η λογίκή ή ακόμα και το έλεος)  

 Πετυχημενο!
Συγνωμη και που ασχοληθηκα , αλλα μαλλον τα απλα μελη/χρηστες ητ ισως να ενδιαφερονται περοσσοτερο για τα νομοθετικα τα οποια βρισκονται στην πορτα μας χωρις κανενα κερδος σε αντιθεση με τους εμπορους.
Οποτε συγχωρεσαι με που απαντησα στο topic αφου εγω προσωπικα οτι και να γινει δεν προκειται να χασω κατι αφου τα κουμαντα μου τα εχω κανει..
 Καλη συνεχεια στο ΕΡΓΟ σας,,,

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #349 στις: Απριλίου 12, 2016, 16:37 »
Η συνεισφορά μου σε αυτό το νήμα για να το χαλαρώσουμε λίγο, θα είναι να εντοπίσω κάποιες διαφορές μεταξύ ΚΤ και ΗΤ που θεωρώ ότι βοηθούν στην συζήτηση για το πώς μας βλέπουν οι άλλοι, πως βλέπουμε εμείς τους άλλους, αν όλο αυτό έχει να κάνει μόνο με δικαιώματα και ελευθερίες και αν είναι απαραίτητη και σε πιο βαθμό η περεταίρω οργάνωση.
Η διαφορές που θα αναφέρω αφορούν στους χρήστες και των ΚΤ και ΗΤ
 
Οι καπνιστές:
·        Είναι πολλοί. Πάρα πολλοί, ειδικά στην χώρα μας. Παίζει να τους συναντάμε σε τεράστια ποσοστά στα ηλικιακά γκρουπ άνω των 17 που όλοι καθημερινά συναναστρεφόμαστε.
·        Επειδή είναι πολλοί είναι και  γνώριμοι, προσφιλείς και συμπαθητικοί. Είναι η μάνα μας, το παιδί μας, ο κολλητός μας, η σύζυγος κοκ. Έχουν καταφέρει οι μπαγάσες να ενοχοποιούμε όλοι το κάπνισμα και τα μύρια κακά του, αλλά να αναγνωρίζουμε την εξάρτηση και να συμπάσχουμε  με αυτούς, τους τόσο δίπλα μας και οικείους. Σε βαθμό που κάνουμε τα στραβά μάτια, καπνιστές και μη, και επιτρέπουμε ενεργητικό και παθητικό κάπνισμα εις γνώση των συνεπειών παντού, κάνοντας λάστιχο τις όποιες αντιστάσεις μας ακόμη και μπροστά στα ανήλικα παιδιά μας.
·        Επειδή είναι πολλοί είναι και δυνατοί. Δεν έχουν ανάγκη από φόρα, συλλόγους και οργανισμούς. Χωρίς να είναι οργανωμένοι περνά το δικό τους. Αν αποφασίσουν να μην πάνε σε ένα μαγαζί γιατί δεν τους αφήνει να καπνίσουν, στο μαγαζί δεν θα πατάει ούτε το προσωπικό και θα κλείσει πάραυτα. Ένας ωραίος τρόπος να αποφύγετε κόσμο που συγκεντρώνεται σπίτι σας είναι να επιτρέψετε το κάπνισμα μόνο στο μπαλκόνι και η καλύτερη συνταγή για αποτυχημένο πάρτι είναι το άκαπνο πάρτι.
·        Είναι δυνατοί με τον παρά τους. Το κράτος υπολογίζει σε αυτούς για σταθερό εισοδηματακι αλλά και για ότι κερασάκι ισοδύναμο προκύψει. Τους κλείνει το μάτι, παρακάμπτει νόμους και οδηγίες. Το κράτος πιθανόν να τους φοβάται  αλλά σίγουρα τους υπολογίζει. Το ίδιο και το παρακράτος. Είναι σημαντικοί και τρέφουν, όχι το σύστημα υγείας ενός οργανωμένου κράτους, αλλά το παρασύστημα ενός διεφθαρμένου που τους περιμένει με ανοικτές αγγάλες για να τους πουλήσει από προϊόντα διακοπής καπνίσματος έως χημειοθεραπείες…
·        Δεν μασανε τίποτα. Παραδεχτείτε το είναι ατρόμητοι. Φωτογραφία selfie με το πνευμονι τους στα κάρβουνα να βάλουν πάνω στο πακέτο δεν θα πεταρίσουν βλέφαρο. Τρία επανωτά καρδιακά, διάλειμμα για τσιγάρο και πάμε για το τέταρτο το καλό.. Όλοι ξέρουν ότι κάνει κακό αλλά το κάνουν. Πολλοί κακοπροαίρετοι θα πείτε ότι αυτό είναι βλακεία. Μπορεί αλλά εγώ ζηλεύω αυτό το φοβερό επίπεδο αυτοσυγκέντρωσης που έχουν και  που τους κάνει μεταξύ άλλων να αγνοούν ακόμη και το βασικό και αρχέγονο ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
 
Οι Ατμιστές :
·        Είναι λίγοι. Πολύ λίγοι. Μέρα με την μέρα αυξάνονται μεν, αλλά ακόμη αποτελούν μια περίεργη μειοψηφία με κάτι μηχανήματα του διαβόλου και μπουκαλάκια με χημικά που βγάζουν οπτικοποιημένα άγνωστης σύνθεσης συννεφοχνώτα.
·        Επειδή είναι λίγοι, είναι και σχετικά άγνωστοι. Για τους περισσότερους, δεν είναι ακόμη η μάνα, το παιδί, ο κολλητός κλπ, αλλά κάποιος μακρινός γνωστός που ψιλοαναγνωρίζει αλλά δεν συμπάσχει με την ανάγκη και την εξάρτηση του και ακόμη περισσότερο με το χόμπι του.. Μέσα στην άγνοια του σχετίζει τις συνέπειες ενεργητικού και παθητικού ατμισματος με το ΚΤ, χωρίς το συναισθηματικό δέσιμο με τον χρήστη ΗΤ και την θέληση να κάνει τα στραβά μάτια.
·        Επειδή είναι λίγοι, είναι και αδύναμοι. Έχουν ανάγκη από φόρα, συλλόγους και οργανισμούς ? Αν και αυτό ήθελα να το γράψω στα συμπεράσματα θα πω εδώ Ναι, αλλά θα βοηθήσει μόνο σε επίπεδο πληροφόρησης άντε και καμιά συναντησούλα.. Αν γίνουν πολλοί μάλλον η ανάγκη αυτή εκλείπει. Δεν περνά ακόμη παντού το δικό τους. Αν αποφασίσουν να μην πάνε σε ένα μαγαζί γιατί δεν τους αφήνει να ατμίσουν, το μαγαζί δεν θα υποστεί σχεδόν καμία συνέπεια, αν δε κάποιοι πελάτες παραπονεθούν και βρεθεί και στην δύσκολη θέση να πάρει θέση, η απόφαση του θα είναι πολύ πιο εύκολη από ότι θα ήταν αν είχε να κάνει με καπνιστές.
·        Έχουν μικρή αγοραστική δύναμη. Το κράτος ούτε καν υπολογίζει προς το παρόν, το τιποτένιο ΦΠΑ των αγορών τους από Ελλάδα. Δεν έχει κανένα λόγο να τους κλείσει το μάτι, παρά μόνο για να τους πει να περιμένουν γιατί έρχεται η σειρά τους… Μετά την εφαρμογή της οδηγίας και των νόμων που θα προκύψουν και ανάλογα της εισπραξιμοτητας θα αποκτήσουν την όποια υπόσταση τους αναλογεί. Το σύστημα υγείας χαμπάρι ακόμη δεν έχει πάρει για τα οφέλη στην δημόσια υγεία και σε αυτό συμβάλει η ανοργανοσια και το παρακράτος με φαρμακοβιομηχανίες και κλάδους υγείας που πλήττονται. Το ίδιο πλήττεται και η αγορά προϊόντων καπνού που καιρό τώρα τα χώνει αδρά και απειλείτε από αυτόν τον άμεσο, υγιεινότερο και φθηνότερο ανταγωνισμό.
·        Και μασανε και δεν μασανε. Από την μια γνωρίζουν και συνεχίζουν να είναι πρωτοπόροι σε ένα πείραμα με άγνωστα μακροχρόνια αποτελέσματα, από την άλλη βλέπουν κοντινά μεγάλα οφέλη. Την ίδια στιγμή που υπερασπίζονται με πάθος την επιλογή τους, κρατανε και μια πισινή. Συγχρωτίζονται στο ίδιο φόρουμ με ανθρώπους που έχουν ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό, τις ίδιες ατμοσυνηθειες μέχρι και το ίδιο στήσιμο και έχουν εντελώς διαφορετική αντίληψη και άποψη για το αν κάνει καλό ή κακό, για την δημόσια χρήση του, για την πορεία και το μέλλον του κλπ.
 
Τα συμπεράσματα μου:
 
·        Ας μην βιαζόμαστε και ας μην προκαλούμε με την στάση μας εκεί έξω. Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να ξέρει τα του ατμου. Μην ζηλεύουμε και μην συγκρίνουμε την ελευθερία των καπνιστών. Ανοχή από τους πολλούς οικείους είναι. Όσο περισσότεροι γινόμαστε τόσο πιο οικείοι..
·        Φόρα και οργανώσεις είναι αναγκαία για να υπάρχει σωστή και αντικειμενική πληροφόρηση και στη μεγαλύτερη διάδοση του, ειδικά όσο το ΗΤ ήταν στόχος άλλων κέντρων. Ένας σύλλογος τι παραπάνω θα κάνει?  Δεν πιστεύω ότι θα ήταν σε θέση να προασπίσει τα συμφέροντα μου και θα περιοριζόταν σε ανταλλαγή απόψεων και συναντήσεις χομπιστων. Χωρίς να είμαι αρνητικός δεν βλέπω τι περισσότερο θα μου έδινε από αυτά που παίρνω ήδη από εδώ και αλλού..
·        Καλώς ή κακώς, το θέλετε ή όχι ρυθμιστικοί κανόνες στο ΗΤ θα μπουν. Η οδηγία αφήνει ένα μικρό παραθυράκι στα κράτη μέλη να εντάξουν το ΗΤ στα φαρμακευτικά, αλλά μάλλον το παιχνίδι αυτό έχει χαθεί ένεκα της κονόμας από την ένταξη στα προϊόντα καπνού. Πάλι το πλήθος των χρηστών είναι αυτό που θα δώσει δύναμη.
·        Κάποτε είχα εκφράσει τον δισταγμό μου να προτρέψω κάποιον καπνιστή στον ατμό καθώς δεν ξέρω τις μακροχρόνιες συνέπειες και δεν έχω λόγο να πάρω εγώ την ευθύνη. Εντελώς εγωιστικά και από όλα τα παραπάνω βλέπω ότι όσο περισσότεροι γινόμαστε, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχουμε σε αντιμετώπιση, ιατρικές μελέτες, έρευνα και ανάπτυξη εξοπλισμού, συμπεριφορά κράτους κλπ. Το πλήθος και εδώ, θα μας κάνει υπολογίσιμους.
 

Συγνώμη για το σεντόνι και για το ότι αφορα και σε θέματα όχι μόνο αυτού του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #350 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:04 »
[Βαθειά ανάσα... πάμε...]

Θέλω να συγχαρώ κι εγώ, ΟΛΟΥΣ.
Μιλάμε έντονα, διαφωνήσαμε έντονα, αλλά είμαστε εδώ, δεν διακόπηκε η επικοινωνία, δεν σταματήσαμε την προσπάθεια να βρούμε κάπου ο ένας τον άλλο. Αυτό ήδη είναι μια νίκη για όλους.

Τι μας χωρίζει, πού ακριβώς βρίσκεται η διαφωνία;
Νομίζω πως η διαφωνία είναι τελείως πλασματική και βρίσκεται στην παρανόηση πως η πιο μαχητική στάση σημαίνει εξ ορισμού μαγκιά και νταηλίκι. Πως η οποιαδήποτε οργανωμένη δράση προέρχεται από ανθρώπους που δεν πιστεύουν στο

Παράθεση
η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου
[Φίλτατε cpbaroque, θεωρείς όντως πως οι υπόλοιποι θέλουμε να φυσάμε ντουμάνια στα πρόσωπα του κόσμου γελώντας σαρδόνια, σαν κακοί του Τζαίημς Μποντ; :D ;)]

Έχω ατμίσει μπροστά σε εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες ανθρώπους. Ήμουν από τους τυχερούς που ποτέ, ούτε ένας δεν έδειξε ενόχληση. Δεν το έκανα με το έτσι θέλω, διότι και οι "μαχητικοί" διαθέτομεν κοινωνικές ευαισθησίες κύριοι. Δεν είμεθα γαϊδούρια, λέγω! ;)

Παρατηρώ πως οι περισσότερες εμπειρίες των συνατμιστών είναι ανάλογες. Μπορώ να εξαιρέσω τα τρελλά ντουμάνια -αλλά είμαι σίγουρος πως σχεδόν κανείς δεν θα τα κάνει δημόσια. Συμπεραίνω (νομίζω βάσιμα, με καλούς λόγους) πως η ελευθερία του άλλου συνήθως δεν απειλείται από τον ατμό. Ένα το κρατούμενο. Οι υπάρχουσες επιστ. μελέτες έχουν βασικά αποδείξει πως δεν βλάπτεται η υγεία των γύρω, πως το παθητικό άτμισμα είναι μύθος. Δεύτερο κρατούμενο.

Στην εποχή που το ΗΤ αντιμετωπίζει καταιγίδα δυσφήμισης και τσουνάμι περιορισμών, ξέρω πως η δική μας ελευθερία καταπιέζεται ασύστολα σε όλο τον κόσμο. Ξέρω πως αυτό θα έχει θανατηφόρες επιπτώσεις στη υγεία δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Ξέρω πως οι λόγοι δεν είναι η δημόσια υγεία, η καλοί τρόποι, η κοινωνική ευαισθησία και η προστασία του πληθυσμού. Ξέρω πως οι λόγοι είναι τα συμφέροντα εταιριών, οι φόροι των κρατών, ο αλλαζονικός φανατισμός αντικαπνιστικών οργανώσεων και η άγνοια/έλλειψη πληροφόρησης του κοινού.

Θεωρώ λογικά αυτονόητο (πάλι αυτή η λέξη, χμ...) και κοινωνικά χρήσιμο να διασφαλιστούν και τα δικά μας δικαιώματα και ελευθερίες. Δεν ήρθα στον κόσμο για να περιορίζω μόνιμα τον εαυτό μου άνευ λόγου και αιτίας. Επίσης, αν εξισωθεί η κοινωνική χρήση του ΗΤ με αυτή του τσιγάρου στους νόμους και την συνείδηση του κόσμου τότε πρακτικά έχει περάσει το εσφαλμένο και επικίνδυνο μήνυμα πως άτμισμα=κάπνισμα. Αυτό όχι μόνο είναι ψεύδος, όχι μόνο μας καταπιέζει αλλά και έχει κόστος σε ανθρώπινες ζωές. Αυτά δεν τα βγάζει μόνο το μυαλό μου ως πονηρού ατμιστή -στάση που έχω εισπράξει από αντιδράσεις συμφορουμιτών. Έχουν αναλυθεί και γραφτεί από αρκετούς ανθρώπους με τεράστια εμπειρία στον πόλεμο κατά του τσιγάρου, του ελέγχου του εθισμού, της ιατρικής μελέτης του ΗΤ, των δικαιωμάτων του πολίτη, της δημόσιας υγείας. Το άτμισμα είναι εξαιρετική εναλλακτική του καπνίσματος και η κοινωνία οφείλει να του δώσει περισσότερο χώρο από το κάπνισμα, αλλιώς διαπράττει έγκλημα.

Οπότε θεωρώ αυθαίρετη και άδικη την κριτική (και μάλιστα από ατμιστές) πως οι πιο έντονοι μιλάμε σαν νταήδες που θέλουν να καταπιέσουν τους άλλους. Είναι μια αφήγηση που βασίζεται στην καρικατούρα που στήνει κάποιος στο κεφάλι του για δικούς του λόγους. Και είναι προσβλητική αφήγηση: μας χαρακτηρίζει αρνητικά δίχως να βλέπει επιχειρήματα αλλά και τις δικές μας ελευθερίες -που θεωρείται μια χαρά να καταπιεστούν προς όφελος κάποιου φανταστικού κοινού που δήθεν ενοχλούμε. Όπου υπάρχει πραγματική ενόχληση πρέπει να διασφαλιστούν τα δικαιώματα του άλλου. Αλλά οφείλουμε να έχουμε κριτήρια γι αυτό, όχι κάποια γενική και απόλυτη θεολογία!

Είτε κάποιος μόνος του, είτε χαλαρές ομάδες, είτε οι σύλλογοι ατμιστών αγωνίζονται για ενημέρωση, για πίεση προς τους πολιτικούς, για στιγματισμό της παραπληροφόρησης. Και, ΝΑΙ, αγωνίζονται και για νόμιμη ευρύτερη δημόσια χρήση του ΗΤ, διότι αυτό είναι το καλύτερο για την δημόσια υγεία και όλη την κοινωνία. Αυτό μπορεί να σημαίνει νομιμότητα του ατμίσματος σε μαγαζιά, καφέ, μπαρ, εστιατόρια (ενδεχομένως με όρο την απόφαση του ιδιοκτήτη). Ναι, θα μπορούσε σε κάποιον ιδανικό κόσμο να σημαίνει και δικαίωμα ατμίσματος σε συγγκεκριμένους χώρους νοσοκομείων ακόμα, μην σοκάρεστε, μην πάθετε εγκεφαλικό, δεν θα πάθαινε κανείς τίποτα. Σίγουρα θα ήθελα να σημαίνει δυνατότητα ατμίσματος σε εργαζόμενους στον χώρο εργασίας τους -έστω υπό όρους.

Αλλά (επιστροφή στην πραγματικότητα)...
Δεν είμαστε στην επίθεση. Είμαστε στην άμυνα. Και χάνουμε. Και δεν χάνουμε μόνο τα παραπάνω, θα χάσουμε πολλά περισσότερα. Και η μόνη περίπτωση να μην χαθούν πολλά είναι η κινητοποίησή μας. Η οποία δεν βλέπω να συμβαίνει, οπότε όλα αυτά είναι θεωρητικά.

Παρακαλώ πολύ, φίλοι συνατμιστές: δεν κάνουμε που δεν κάνουμε τίποτα, μην μας κακοχαρακτηρίζετε και μόνο που τολμάμε να φανταστούμε πως θα ήταν καλό κάποιον αγώνα να κάνουμε, πως θα ήταν δίκαιο και σωστό. Παραπάει, δεν νομίζετε;

ΥΓ: Ευχαριστώ που ΜΙΛΑΜΕ. Αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 19:22 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #351 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:18 »
Και μην ξεχνάμε ότι


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #352 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:30 »
...

νομιζω τα ειπες ολα και συνυπογραφω.

Το μονο που θα συμληρωνα χαριτολογοντας ειναι πως οπως ειχα πει σε πολιτικη συζητηση οτι θα ηθελα να μας δανεισουν -η εστω νοικιασουν- τον Καμερον για τις διαπραγματευσεις με την ΕΕ ετσι θα τον ηθελα και για το θεμα της νομοθεσιας περι ΗΤ  :)) (τελικα μου χει γινει πολυ συμπαθης ο κυριος για διαφορους λογους).
Παντως το νομο προσωπικα δεν τον πολυφοβαμαι αφου τα εναλλακτικα που θα κανουν οι "δικοι μας" ως συνηθως σχετικα με την εφαρμογη του νομοσχεδιου για το ΗΤ θα ναι τα γνωστα... ...να κοψουν μισθους και συνταξεις  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 12, 2016, 17:32 »
Είμαστε στην άμυνα. Και χάνουμε. .
Big να ξέρεις πως αυτό εδώ είναι το σημείο που διαφωνούμε..
Ούτε αισθάνομαι πως είμαι στην άμυνα, ουτε ΚΥΡΙΩΣ πως χάνω..
Δεν χάνω όπως δεν χάνει και κανείς μας.. Έχουμε ήδη κερδίσει γιατί δεν καπνίζουμε.. Δεν γίνεται να χάσουμε..
Αν κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν, αυτοί χάνουν.. Εμείς είμαστε ήδη κερδισμένοι από το ημίχρονο , να μην σου πω από την σέντρα..
Αυτό που συζητάμε (όχι εμείς, σε παγκόσμιο επίπεδο) είναι αν θα κερδίσουμε πολύ (να εξαφανιστεί το ΚΤ) , ή θα σώσουν μέρος από την παρτίδα οι καπνέμποροι..
Αλλά σε άμυνα έιναι αυτοί όχι εμείς.. Αυτοί χάνουν από τα κεκτημένα τους.. Εμείς κάθε ένα που κερδίζουμε στο ΗΤ είναι έξτρα κέρδος..
Και το κέρδος αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο καθημερινά..
Δεν αισθάνομαι κυνηγημένος.. ΕΓΩ είμαι ο κυνηγός.. Εγώ τους έχω πάρει 10 άτομα και τους έχω κάνει ατμιστές , αυτοί απλώς προσπαθούν να μην χάσουν πολλούς ακόμα..
Αυτους τους 10 όμως, δεν τους πήρα γιατί φώναζα πιο δυνατά από τον περιπτερά ούτε τους έκανα καλύτερα δωράκια από τους καπνέμπορους.. Τους πήρα γιατί κάθισα με υπομονή και επιμονή να τους δείξω και να τους εξηγήσω και να κατανοήσουν πως αυτό είναι το συμφέρον τους..

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 12, 2016, 18:09 »
Εχω την ευθυνη για οσα λεω, οχι γι αυτα που καταλαβαινουν καποιοι.
Δεν ξερω αν το να απαντας μαχητικα σου δινει και το στιγμα του εριστικου.
Ηδη νομιζω οτι παρερμηνευτηκα.
Ο νομος, ο συλλογος, οργανωση ή ενωση ειναι για τη συλλογικη ενημερωση του κοσμου αλλα και την προασπιση των δικαιωματων μας. Δεν θα μας αλλαξει και τον χαρακτηρα..
Χαιρομαι που υπαρχουν ατμιστες που βλεπουν την αναγκη της κοινης μας εκπροσωπησης. Λυπαμαι που δυστυχως δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε γιατι οπως αναφερθηκε και παραπανω, δεν εννοουμε το ιδιο πραγμα ενω χρησιμοποιουμε τις ιδιες λεξεις. .ελευθερια, σεβασμος, πλησιον, υποκειμενικοτητα και αλλα πολλα. .βαβελ.
Ειναι δικαιωμα ολων να εκφραζομαστε και να πιστευουμε οτι θελουμε και θεωρω οτι οι οποιες απαντησεις μου δοθηκαν επι του θεματος και επ ουδενι σε προδωπικο επιπεδο. Δωστε λιγο χρονο σε οτι ειπωθηκε και κρινετε μονοι σας ποιοι αρχισαν να τα λενε διαφορετικα καθως προχωρει η συζητηση και αφηστε με ν αναρωτιεμαι αν ολοι οσοι μπηκαμε στον κοπο να συμμετεχουμε εδω δεν το κανουμε για τον ιδιο σκοπο: τον σεβασμο του δικαιωματος μας να ειμαστε ατμιστες και ναι την υποχρεωση των αλλων να σεβονται την ασκηση των δικαιωματων μας

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #355 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:11 »
Εγώ τους έχω πάρει 10 άτομα και τους έχω κάνει ατμιστές , αυτοί απλώς προσπαθούν να μην χάσουν πολλούς ακόμα..
Πρώτον... συγχαρητήρια! ;)
Δεύτερον, είμαι πιο απαισιόδοξος. Όπου έχουν ήδη εφαρμοσθεί μέτρα εξίσωσης ΗΤ με το τσιγάρο, πολλοί ατμιστές ξανακύλησαν στο κάπνισμα και είναι σίγουρο πως επίδοξοι ατμιστές παράμειναν στο τσιγάρο. Στην Ευρώπη δεν έχουν εφαρμοστεί ακόμα τέτοια μέτρα αλλά στην Νέα Υόρκη (για παράδειγμα) οι ατμιστές μειώθηκαν και το τσιγάρο ξαναπήρε τα πάνω του -το ίδιο και αλλού.
Το χάος της Ελλάδας έχει και την θετική του πλευρά. Αλλά βασιζόμαστε πολύ σε αυτό. Αν ακριβύνει πολύ το ΗΤ, αν συρρικνωθεί η ποικιλία, μειωθεί η εξέλιξη και τα καταστήματα, αν απαγορευτεί στην δουλειά, από τους δέκα που λες, ξέρεις πόσοι θα μείνουν; Πόσοι καπνιστές θα αποφασίσουν να κάνουν την κίνηση να σταματήσουν το κάπνισμα αν το ευκολότερο και απολαυστικότερο μέσο αντιμετωπίζεται σαν το τσιγάρο;

Δεν λέω πως αν είχαμε οργανωθεί θα τα αποφεύγαμε όλα αυτά. Αλλά θα ήταν άλλες οι πιθανότητες, θα κάναμε τουλάχιστον ότι μπορούμε, ίσως αποφεύγαμε τα χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #356 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:21 »

Το χάος της Ελλάδας έχει και την θετική του πλευρά. Αλλά βασιζόμαστε πολύ σε αυτό. 


εδω που τα λεμε ολοι σ αυτο πονταρουμε...

Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #357 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:44 »
...συμφωνώ και γι αυτό δεν ανησυχώ και εγώ ιδιαίτερα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι επιπτώσεις του ατμίσματος  στην υγεία σε μεγάλο  βάθος χρόνου κάτι που πρακτικά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακόμα...

Sent from my Zer Phone


Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #358 στις: Απριλίου 12, 2016, 19:47 »
Εμένα μου αρέσουν οι λίστες.

10 Πράγματα που διαφέρουν (από λίγο έως ριζικά) από άνθρωπο σε άνθρωπο:
  • Η ερμηνεία της λέξης "Σεβασμός"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Αυτονόητο"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Δικαίωμα"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Ελευθερία"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Ενόχληση"
  • Η "παράκαμψη" εφαρμογής ενός νόμου
  • Ο αυτοσεβασμός
  • Η αυτοεκτίμηση
  • Ο αυτοπεριορισμός
  • Η "κοινή" λογική

Όποιος δώσει μια ερμηνεία, αποδεκτή από όλους
σε καθένα από αυτά τα 10 θεμελιώδη πραγματάκια
θα έχει την ψήφο μου για ισόβιος Πρόεδρος του συλλόγου
(και ότι άλλο θέλει)
Παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #359 στις: Απριλίου 12, 2016, 22:50 »
Όσο πάει και δυσκολεύει το πράγμα! Άντε τώρα να βρεις αποδεκτή ερμηνεία για την "Παιδεία" :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix