vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, lagoudakis, ZoeM, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #435 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 09:15 »
Καλημέρα κι απο μένα!Μια μοναχα δοκιμή απο μένα ακόμα, μιας και η γεύση μου δεν έχει επανέλθει πλήρως μετα τα τελευταία μου τρεξίματα.Τηλέμαχος v2+ στα 1.2 σε 2.5 πυρηνα με 28άρι kanthal στα 12 watt με ff2.

Λοιπον, εδώ έχουμε εκείνα τα σοκολατάκια στις φοντανιέρες των σπιτιών που πηγαίναμε επίσκεψη μικρά.Εκείνα με το αλκοολ και τη γεύση φρουτου.Η σοκολάτα άλλοτε ως κακαο και άλλοτε ως μπίτερ, χωρίς την ξινή γεύση που έχουν συνήθως στα υγρά άτμισης οι πικρές σοκολάτες.Το αλκοολικό στοιχειο αρκετά έντονο, προσωπικά θα περιμένω να ωριμασει κι άλλο το υγρο μήπως ξεθυμάνει λίγο, και η γεμιση;Εδω το περίεργο!Μια μου ερχοταν κεράσι και μια δαμάσκηνο.Άντε γεια, μόνο εγώ το αισθανθηκα αυτο;Μάλλον λέω και απαντώ μόνη μου!Είναι ένα ιδιότυπο υγρό, με έντονη προσωπικότητα, χωρις βουτυρίλες και γαλατίλες για οσους τα φοβουνται όπως κι εγώ, πολύπλοκο με τις γευσεις να εναλλάσονται στην εισπνοή και την εκπνοή.Για όλη μέρα;Όχι για μένα, λόγω του αλκοολ.Ανυπομονώ να το μαγαρίσω με μπανανούλα!

Κώστα και πάλι σε ευχαριστώ για το σοκολατένιο κέρασμά σου!

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #436 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 09:51 »
Πως και ετσι  Κωνσταντίνε και συγκρατηθηκες ?  χαχαχχαα    :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Την βαση την αραιωσα με 5% γιατι δεν ηξερα πως θα σας φαινοταν με μεγαλυτερη αραιωση και το ποσοστο vpg  ειναι 70-30 (vg pg)  με 6 mg  νικοτινη


Έχω πολύ after work και αντέχω ακόμη :laugh1: Με χίλια ζόρια κρατιέμαι αλλά αύριο θα οπλίσω :fight_shot_auto:


Τέλεια η νικοτινούλα στα 6mg. Άντε αύριο τέτοια ώρα θα ατμίζω σοκολατάκια αν και η αγωνία μου για το Paladino αρχίζει να μεγαλώνει αλλά πριν τις γιορτές δεν παίζει να είναι έτοιμο. :'( Πάντως το κονιακάκι και το τζάκι τα έχω έτοιμα. Αν δουμε και κενένα χιονάκι θα κάνουμε τρελά πάρτυ με Paladino :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #437 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 13:49 »
ιωαννα
μαλλον σου αρεσαν τα εν λογω φονταν και σου θημηζει το κερασι η το δαμασκινο που ειχαν μεσα γιατι απο σοκολατα ειναι ιδια :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #438 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 13:56 »
αντε πες,θα ορκιζόμουν ότι γεύτηκα τα φρούτα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #439 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 13:59 »
Κωνσταντίνε αν θέλεις να βρεθούμε κάπου να σου δόσω λίγο Paladino από το δοκιμαστικό που έχω. για να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #440 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 14:07 »
Ισως το μπράντι να δίνει μια αίσθηση φρούτων, στό δικό μου με κανονικό κονιάκ σίγουρα τις έχει προσθέσει.
Στο επόμενο τσουκάλι θα σπάσω το υγρό με 3 διαφορετικά κανονικά μπράντι, και ακόμα ενα με μπανάνα και ενα με πορτοκάλι.

 

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #441 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 14:45 »
Ιωαννα περαστικουλια ... μαλλον το ξεπερασες και αυτο ειναι σουπερ!!!!!   

Μου αρεσε που καταλαβες οτι εχει και κατι σαν κερασι μεσα (που δεν εχει )  και αυτο αποδεικνύει ακομα μια φορα οτι ειναι υγρο χαμαιλαιων χαχαχαχ 


Η καλυτερη φαση  "Paladino" με ουισκακι και καπου εξω σε ενα μπαρακι .. εξω να κανει κρυο και ......... χμμμ

Αποσυνδεδεμένος gourom

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #442 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:07 »
Καλησπέρα σε όλους!πρώτα από όλα πολλά συγχαρητήρια Κώστα γιατί τελικά τα γκουρμέ υγρά είναι θέμα ταλέντου και φαντασίας!μπορώ να δοκιμάσω από κάποιο συνατμιστή τη σοκολάτα πριν μπω στη διαδικασία να την ετοιμάσω;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #443 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 18:29 »
Δουλευω αυτο για νεα συνταγη ..  θα παρει χρονο λιγο ( δεν την ξεχναω ) απλα εχω καποιες δυσκολιες με καποια αρωματα  που πρεπει να παρω  και δεν ειναι και ευκολο αλλα θα κανω οτι μπορω ...... και θα εχω σε τακτα διαστηματα αναφορα πως παει η συνταγη

τελευταια μερες για να ψηφησετε για το ονομα της σοκολατας !!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #444 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 19:59 »
Αν και ο Κώστας είχε γράψει στην ετικέτα της σοκολάτας "ωρίμανση μέχρι 15/12" δεν μπορούσα να περιμένω άλλο και έτσι εχθές Κυριακή πρωί αποφάσισα να το δοκιμάσω.
Να πω σε αυτό το σημείο ότι όταν πρωτοέφτασε το μπουκάλι στα χέρια μου, το μύρισα και θεώρησα καλό να το αφήσω 5-6 ώρες ανοιχτό πριν το ξανακλείσω για την υπόλοιπη ωρίμανση.
Ανοίγοντας το μπουκάλι ήρθε μια ευχάριστη μυρωδιά από bitter κακάο "γεμάτο" και πικάντικο, με την αίσθηση του brandy να είναι διακριτή στο βάθος και να συμπληρώνει ευχάριστα την μυρωδιά που αποκόμισα.

Είπα να ξεκινήσω τη δοκιμή από τον Apollo, αλλά σκέφτηκα ότι η δοκιμή που θα κάνω πρέπει να γίνει σε ατμοποιητή που χρησιμοποιούν ίσως οι περισσότεροι από εμάς και έτσι γέμισα το τανκάκι του kfl+ στημένο με μονή αντίσταση στα 1.4Ω με kanthal 0.28mm σε 2.4mm διάμετρο.
Κούμπωσα πάνω στο sigelei, ρύθμισα στα 12W και ξεκίνησα τις πνευμονικές.
Το στόμα μου πλημμύρησε με πλούσια σοκολάτα 70(και πάνω)% κακάο, με μια ελαφριά πικράδα και πικάντικες νότες.
Στη εκπνοή από το στόμα σχεδόν η ίδια αίσθηση με το brandy να μπαίνει στο παιχνίδι με την παρουσία του. Σε ρινική εκπνοή, η αίσθηση είναι πιο στρογγυλεμένη και παιχνιδιάρικη, η σοκολάτα γίνεται πιο γεμάτη αλλά ταυτόχρονα και πιο απαλή. Στα χείλη μένει η αίσθηση του κακάο, γλυκιά, λαχταριστή και ευχάριστη. Το χτύπημα ήταν το αναμενόμενο, όπως επίσης και τα ντουμάνια που γέμιζαν τον χώρο με ευχάριστο άρωμα ζεστής σοκολάτας.
Ανέβασα στα 14W και συνέχισα τη δοκιμή. Η γεύση άλλαξε και έγειρε περισσότερο προς το πικάντικο και το πικρό της σοκολάτας, αλλά στα χαμηλότερα W ήταν πιο ολοκληρωμένη.
Αφού έκανα περίπου μισό τανκάκι, συνέχισα τη δοκιμή στον Apollo στημένο με μονή αντίσταση στο 1.9Ω με kanthal 0.28mm σε 2.5mm διάμετρο με αέρα μόνο από τον 510 στα 14W.
Και εδώ η γεύση ήταν παρόμοια και το ίδιο πλούσια, αλλά κυρίως στην εκπνοή. Στην εισπνοή ήταν λίγο πιο ελαφριά σε σχέση με τον kfl+ αλλά τα ντουμάνια και το χτύπημα σαφώς περισσότερα.
Ανέβασα στα 16W και όμοια με τη δοκιμή στον kfl+ τονίστηκε η πικρή και πικάντικη πλευρά του υγρού και βέβαια αυξήθηκε η παραγωγή ατμού.
Η μυρωδιά στον χώρο ήταν ακριβώς αυτό που είπε και ο netsplit, δηλαδή του καβουρδισμένου κακάο που αρωματίζει και προδιαθέτει ευχάριστα.
Για να μη βγάλω σεντόνι, νομίζω ότι ο Κώστας πέτυχε αρκετά καλά αυτό που είχε στο μυαλό του όταν έφτιαχνε τη συνταγή της σοκολάτας, δηλαδή μια απαλή και ευχάριστη γεύση μεταξύ της πλούσιας σοκολάτας και του πικρού κακάο.
Ευχάριστο υγρό, για εμένα όχι για όλη τη μέρα γιατί είμαι των καπνικών, αλλά σίγουρα χωρίς να κουράζει και να μπουχτίζει.
Ένα μεγάλο μπράβο στον Κώστα γιατί η σοκολάτα του είναι σίγουρα η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Θα την ήθελα λίγο πιο έντονη, 3-5% παραπάνω για μένα θα ήταν το ιδανικό.

Θα κλείσω με μια παράκληση στον Κώστα να προσπαθήσει αν και όποτε μπορέσει και για μια σοκολάτα γάλακτος, πλούσια όμως, να ξεχειλίζει το στόμα από τα αρώματα.
Και πάλι μπράβο σου Κώστα και για την προσπάθεια και για τον κόπο σου.


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #445 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:06 »
Γιαννη   εισαι πραγματικα παραστατικότατος !!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: δεν μπορω να μην πω αλλα

δεν ακουσα καποιον να την μαγαρισει την συνταγη με φραουλα ή μπανανα ή με καποιο κασταρντ .. για να δουμε και εκει !!!! :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #446 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:31 »
Κωστα, εχεις δωσει τα συστατικα, τις αναλογιες και τον τροπο ωριμανσης αρα και τροφη για σκεψη και παραλλαγες  για οποιον θελει να παιξει.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #447 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 20:44 »
Cotsolate !

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #448 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 21:10 »
Μακραν το καλυτερο ονομα για μενα  :respect: . Που ησουν να το προτεινες νωριτερα!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #449 στις: Δεκεμβρίου 14, 2015, 22:04 »
Προτεινω να μπει στην ψηφοφορια και να παραταθει ο χρονος της  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix