vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Milarepa, pirate, Jorge, Ποντικός, FaniFox, camber

Twitter

Intellicig EVO

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #450 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:18 »
δεν ξέρω (βέβαια).
όμως... οί 401 θέλουν πάντα στρώσιμο αρκετό, οί evo ποτέ.
401 έχω έναν καμένο, evo όχι ακόμα -δεν μιλάω γιά μπουκωμένο.

δεν ξέρω γιατί (καί εγώ) αλλά έχω την αίσθηση πως οί evo είναι ένα κλικ επάνω.

ΥΓ.: αν δοκιμάσετε να "κάψετε" έναν 401 γιά πάνω από 20'', μάλλον δεν θα ξαναλειτουργήσει.
αν το κάνετε σε evo ... no problem.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #451 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:30 »
Για να πω την αλήθεια εγώ έχω μείνει με την εντύπωση ότι είναι ακριβώς οι ίδιοι αλλά του EVO ή είναι πιο προσεγμένοι (άλλη γραμμή παραγωγής) ή περνάνε καλύτερο ποιοτικό έλεγχο.

Η δικιά μου απορία σε αυτή την περίπτωση είναι γιατί το εργοστάσιο που κατασκευάζει τους 401 δεν πουλάει και από αυτούς της "άλλης γραμμής παραγωγής" ή του "καλύτερου ποιοτικού ελέγχου", ίσως και σε κάπως πιο αυξημένο κόστος λέγοντας ότι είναι προϊόν υψηλότερης ποιότητας?
Δηλαδή η intellicig έκανε αποκλειστική παγκόσμια "πατέντα" σε 401 που επιτρέπεται να την πουλάει μόνο αυτή?
Και αυτή την "πατέντα" την σέβεται και το ίδιο το εργοστάσιο κατασκευής? Ποιός οι κινέζοι???

Μια πολύ απλή αλλαγή θα έφτανε για να πετύχει η intellicig το ίδιο χωρίς να δημιουργεί απορίες.
Π.χ διαφορετικό και μοναδικό "intellicig" σπείρωμα...
Γιατί θα πρέπει να είναι 100% συμβατά με το 401??

Πολλά δεν μου κάθονται καλά...

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #452 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:47 »
τόχω ξαναδεί το έργο  :)) :)) :))

όμως... αν ήμουν intellicig (ή ... nobacco ή ότι άλλο) καί είχα καταφέρει - επιβάλλει κάποια στάνταρς γιά το προιόν πού αγοράζω σε πολύ μεγάλες ποσότητες, τότε, θα είχα απαγορέψει καί την διάθεσή του σε άλλους.

(πάντα έτσι συμβαίνει σε όλες τις αγορές από την philips μέχρι την honda καί πάει λέγοντας).

ΥΓ.: δεν υποστηρίζω πως οί evo έχουν διαφορά, το ξαναλέω. ούτε καί ότι δεν έχουν  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #453 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:50 »
Κανένας δεν το κάνει αυτό, Κώστα. Δηλ. να λέει ότι έχω δύο ειδών ποιότητες. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχει λόγο ύπαρξης η κατώτερη ποιότητα.
Μόνο σε πλακάκια δαπέδου από Ιταλία είχα δει Α και Β και Γ διαλογής όπου είναι εμφανή τα σφάλματα αλλά μπορεί να μη σε νοιάζει γιατί θέλεις να το βάλεις στο λεβητοστάσιο π.χ.

Υπόθεση κάνω που βγήκε από τη χρήση του προϊόντος. Αν πάντως υπάρχει πιο προσεγμένη παραγωγή, λογικό είναι και να στοιχίζει περισσότερο. Για παράδειγμα η μηχανή έβγαλε πιο αραιή την πλέξη της γέφυρας; Η εταιρία που πληρώνει θα πει "πάρτο πίσω", ο Κινέζος θα πει "δώσ' το για πούλημα, σιγά τη διαφορά!"
Ένα υποθετικό παράδειγμα φέρνω.

Δεν νομίζω ότι πληρώνουμε διαφορά στην ποιότητα αλλά στην σταθερότητα της παραγωγής. Μπορεί να πάρεις και 401 και να σου βγουν τζάμι και να είναι 100% σαν του EVO. Αλλά μπορεί να πάρεις και άλλους που να είναι όλη η παρτίδα για τα μπάζα. Μόνο αυτή νομίζω ότι είναι η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #454 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 19:57 »
όμως... αν ήμουν intellicig (ή ... nobacco ή ότι άλλο) καί είχα καταφέρει - επιβάλλει κάποια στάνταρς γιά το προιόν πού αγοράζω σε πολύ μεγάλες ποσότητες, τότε, θα είχα απαγορέψει καί την διάθεσή του σε άλλους.
Και την απαγόρευση αυτή θα την σέβονταν οι κινέζοι??
Αυτοί αντιγράφουν όλο τον κόσμο...

Επίσης δεν νομίζω ότι η intellicig η nobacco ή κάποια άλλη εταιρία αγοράζουν τόσα κομμάτια για να πετύχουν κάτι τέτοιο.

(πάντα έτσι συμβαίνει σε όλες τις αγορές από την philips μέχρι την honda καί πάει λέγοντας).
Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν οι κινέζοι σε αυτή την περίπτωση που αναφέρεις θα ήταν να πουλάνε με το όνομα phillips, honda, intellicig ή nobacco.
Αλλά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα με αυτό...

Τις προάλλες είδα ένα ντοκιμαντέρ στην γερμανική τηλεόραση για εργοστάσια κατασκευής παντελονιών τζίνς στην Κίνα.
Πάει η μεγάλη γερμανική εταιρία στο εργοστάσιο και παραγγέλνει.
Εκτυπώνεται το όνομα της εταιρίας στα παντελόνια και τέρμα.
Στη συνέχεια στην ίδια γραμμή παραγωγής με τις ίδιες πρώτες ύλες, οι ίδιοι εργάτες, κατασκεύαζαν την επόμενη παραγγελία για μικρή ανώνυμη γερμανική εταιρία (με άλλη εκτύπωση στο παντελόνι) η οποία πουλάει πολύ πολύ φθηνότερα.
Το ίδιο ακριβώς προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #455 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 20:02 »
Επίσης δεν νομίζω ότι η intellicig η nobacco ή κάποια άλλη εταιρία αγοράζουν τόσα κομμάτια για να πετύχουν κάτι τέτοιο.

λάθος, αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #456 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 20:09 »
Παράθεση
αν δοκιμάσετε να "κάψετε" έναν 401 γιά πάνω από 20'', μάλλον δεν θα ξαναλειτουργήσει.
αν το κάνετε σε evo ... no problem.
πήρα 2 evo , ο ένας ψήθηκε στο 1ο κάψιμο . Και εγώ  δεν βλέπω διαφορά απο 401. Παράγγειλα πλέον από Κίνα 5 κομμάτια με 4.9 ευρω έκαστος. Θα δείξει τι ψάρια ...εε συγνώμη τι  ατμίσματα πιάνουνε!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #457 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 20:20 »
Πάει η μεγάλη γερμανική εταιρία στο εργοστάσιο και παραγγέλνει.
Εκτυπώνεται το όνομα της εταιρίας στα παντελόνια και τέρμα.
Στη συνέχεια στην ίδια γραμμή παραγωγής με τις ίδιες πρώτες ύλες, οι ίδιοι εργάτες, κατασκεύαζαν την επόμενη παραγγελία για μικρή ανώνυμη γερμανική εταιρία (με άλλη εκτύπωση στο παντελόνι) η οποία πουλάει πολύ πολύ φθηνότερα.
Το ίδιο ακριβώς προϊόν.

Το πιστεύω αυτό που λες.
Όμως αν π.χ. ο Armani ζητήσει καλύτερες κλωστές ή χρυσά κουμπιά, αυτό γίνεται πολύ εύκολα χωρίς καμία μετατροπή στη γραμμή παραγωγής.
Επίσης ο Armani μπορεί να πληρώνει κάτι παραπάνω με τη συμφωνία αν δει μια κλωστή να ξεφεύγει ένα χιλιοστό, να το γυρίζει πίσω γιατί ο άλλος που θα πληρώσει 1000 ευρώ το κουστούμι θα τον κράξει αγρίως.
Αυτά βέβαια θα τα πουλήσει η πιο φτηνή εταιρία όπου οι απαιτήσεις του κοινού είναι ανάλογες της τιμής του προϊόντος.

Θυμήσου και τα πουράκια DSE 701 και αυτά της Ruyan. Εκεί πάλι είμαστε αντίθετοι  :)) Εμένα μου φαίνονται ίδια σε ποιότητα ενώ εσύ θεωρείς της Ruyan πιο ποιοτικά.
Γι' αυτό λέμε ότι οι εντυπώσεις εξαρτώνται από τις εμπειρίες του καθενός. Εσένα τα 701 σου βγήκαν σκάρτα. Εγώ δοκίμασα μόνο Ruyan και δε με ικανοποίησαν. Πιθανώς αν δοκίμαζα και τα 701 να έβγαζα τα της Ruyan κορυφαία.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #458 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 21:08 »
Το πιστεύω αυτό που λες.
Όμως αν π.χ. ο Armani ζητήσει καλύτερες κλωστές ή χρυσά κουμπιά, αυτό γίνεται πολύ εύκολα χωρίς καμία μετατροπή στη γραμμή παραγωγής.
Επίσης ο Armani μπορεί να πληρώνει κάτι παραπάνω με τη συμφωνία αν δει μια κλωστή να ξεφεύγει ένα χιλιοστό, να το γυρίζει πίσω γιατί ο άλλος που θα πληρώσει 1000 ευρώ το κουστούμι θα τον κράξει αγρίως.
Αυτά βέβαια θα τα πουλήσει η πιο φτηνή εταιρία όπου οι απαιτήσεις του κοινού είναι ανάλογες της τιμής του προϊόντος.
Μιλάμε για γκατζετάκια των ελάχιστων ευρώ.
Το ότι δεν πουλιούνται σε διαφορετικές ποιότητες κανονικοί 401 απλώς σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και διαφορετικές γραμμές παραγωγής ή ποιότητας.

Θυμήσου και τα πουράκια DSE 701 και αυτά της Ruyan. Εκεί πάλι είμαστε αντίθετοι  :)) Εμένα μου φαίνονται ίδια σε ποιότητα ενώ εσύ θεωρείς της Ruyan πιο ποιοτικά.
Γι' αυτό λέμε ότι οι εντυπώσεις εξαρτώνται από τις εμπειρίες του καθενός. Εσένα τα 701 σου βγήκαν σκάρτα. Εγώ δοκίμασα μόνο Ruyan και δε με ικανοποίησαν. Πιθανώς αν δοκίμαζα και τα 701 να έβγαζα τα της Ruyan κορυφαία.  ;D
Εδώ το θέμα είναι διαφορετικό.
Η Ruyan έχει δικό της εργοστάσιο και δεν παράγει σε εργοστάσιο που φτιάχνει και 701.
Και τελικά μπορεί τα ruyan να ήταν σε εμένα ποιοτικά καλύτερα από τα 701, παρόλα αυτά δεν ατμίζω Ruyan...
Αυτό νομίζω ότι τα λέει όλα.

Την κουβέντα αυτή την έχουμε κάνει πολλές φορές και δεν οδηγεί πουθενά.
Το όλο θέμα για την αυξημένη ποιότητα του EVO είναι ένα θέμα που βασανίζει το ελληνικό φόρουμ.
Δείτε όμως τι συνέβει με τους φορτιστές.

Θα συνεχίσω όμως να έχω την άποψή μου με τον τρόπο που γνωρίζω και αντιλαμβάνομαι το εμπόριο σε εποχές παγκοσμιοποίησης.
Όλα τα ηλεκτρονικά είναι γκατζετάκια ελάχιστων ευρώ που κατασκευάζονται στην Κίνα με πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στην ποιότητα μεταξύ (και όχι μόνο) διαφορετικών παρτίδων, ανεξάρτητα από την επωνυμία που αυτό φέρει.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #459 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 21:15 »
λάθος, αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω!
Εντάξει κάνω λάθος σε αυτό.
Πως το ξέρεις?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #460 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 21:23 »

Το όλο θέμα για την αυξημένη ποιότητα του EVO είναι ένα θέμα που βασανίζει το ελληνικό φόρουμ.
Δείτε όμως τι συνέβει με τους φορτιστές.

[/i]
Κώστα, δεν έχω δει καμία φοβερή διαφορά στην "ποιότητα" ή αξιοπιστία του evo που λες, ανάμεσα στο 901, ή στο 801, ή στα προϊόντα της Njoy...
Ειναι ένα καλό Η.Τ. στο μέσο όρο όλων αυτών που ανέφερα και κατέχω φυσικά.
Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στο evo...
Η γνώμη μου βέβαια... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #461 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 21:27 »
Κώστα, δεν έχω δει καμία φοβερή διαφορά στην "ποιότητα" ή αξιοπιστία του evo που λες, ανάμεσα στο 901, ή στο 801, ή στα προϊόντα της Njoy...
Ειναι ένα καλό Η.Τ. στο μέσο όρο όλων αυτών που ανέφερα και κατέχω φυσικά.
Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στο evo...
Η γνώμη μου βέβαια... :hmmm:
Με την οποία και συμφωνώ 100%  :thumpup:
Αυτή είναι και κατά τη γνώμη μου η σωστή διάσταση και αντιμετώπιση  του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #462 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 21:59 »
Κώστα, δεν έχω δει καμία φοβερή διαφορά στην "ποιότητα" ή αξιοπιστία του evo που λες, ανάμεσα στο 901, ή στο 801, ή στα προϊόντα της Njoy...
Ειναι ένα καλό Η.Τ. στο μέσο όρο όλων αυτών που ανέφερα και κατέχω φυσικά.
Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο στο evo...
Η γνώμη μου βέβαια... :hmmm:

όλο λέω να σταματήσω κι όλο με τσιγκλάτε   :)) :))
 :hmmm: δηλαδή οί ατομ 401 -ας πάμε γενικότερα- έχουν την ίδια αντοχή με τούς 901...
οί μπαταρίες οί αυτόματες τού 901 είναι στα ίδια επίπεδα με τού evo...
οί μπαταρίες τού evo είναι στον ίδιο μέσον όρο με τού njoy (κάτι λέμε καί σε άλλο topic)...
 :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #463 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 22:10 »
δηλαδή οί ατομ 401 -ας πάμε γενικότερα- έχουν την ίδια αντοχή με τούς 901...
γιατί δεν έχουν? ( τσιγκλιστής εν όψει  :angry_orange: )  ή εννοείς ότι οι 901 έχουν περισσότερη αντοχή , οπότε συμφωνούμε  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #464 στις: Ιανουαρίου 03, 2010, 22:12 »
όλο λέω να σταματήσω κι όλο με τσιγκλάτε   :)) :))
 :hmmm: δηλαδή οί ατομ 401 -ας πάμε γενικότερα- έχουν την ίδια αντοχή με τούς 901...
οί μπαταρίες οί αυτόματες τού 901 είναι στα ίδια επίπεδα με τού evo...
οί μπαταρίες τού evo είναι στον ίδιο μέσον όρο με τού njoy (κάτι λέμε καί σε άλλο topic)...
 :hmmm: :hmmm:
Υπάρχουν φυσικά διαφορές μεταξύ διαφορετικών τύπων.
Κάποιοι μπορεί να προτιμούν τους ατμοποιητές  Α γιατί τους αρέσει το μικρότερο χτύπημα ή τους Β γιατί έχουν περισσότερο ατμό, ή τους Γ γιατί χτυπάνε πολύ.
Αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
Δεν μιλώ για μπαταρίες, φορτιστές κτλ, γιατί αυτό το πρόβλημα το έλυσα διαφορετικά...  :))

Οι διακυμάνσεις στην ποιότητα είναι γνωστές και ισχύουν για όλους.
Δες φορτιστές..
Και ας ελπίσουμε ότι το πρόβλημα αυτό θα μειωθεί ακόμη περισσότερο.
Ήδη φέτος είχαμε μεγάλη διαφορά από πέρυσι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix