vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

220 επισκέπτες, 2 χρήστες
athmichalop, treloneritis

Twitter

Intellicig EVO

Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #480 στις: Ιανουαρίου 05, 2010, 23:39 »
Καλησπερα κ απο μενα παιδια!
Διαβαζοντας πολλα απο τα review σας κ απο τα ωραια posts σας ειπα να κανω την προσπαθεια να παρω ενα Η.Τ. κ γω του πατερα μου.
Ειναι 67 χρονων κ η σχεση που εχει με την τεχνολογια δεν ειναι κ η καλυτερη...Λοιπον αγορασα το EVO full πακετο με 2 μπαταριες φορτιστη κ 25 φλτρακια high για αρχη...Καπνιζει κατι περιεργα βαρια πακετα τσιγαρα με 40 τσιγαρα το καθε πακετο μεσα!!!Την ημερα θελει περιπου 60 τσιγαρα.
Θελω λοιπον να θεσω καποιες ερωτησεις σε σας που ξερετε γιατι εγω δεν εχω καπνισει ουτε εχω δοκιμασει κ δεν εχω ιδεα απο τσιγαρα.
Το εχει το τσιγαρο απο προχθες το πρωι.Φορτισα τις μπαταριες κανονικα κ του εβαλα πρωτα να ατμισει 3 φιλτρα χωρις νικοτινη για να στρωσει το Η.Τ οπως καταλαβα οτι λεγατε.Του αρεσε η γευση κ η ιδεα κ την δεχτηκε.Μετα αρχισε να τραβαει πολυ κ αρχισε να κολλαει το Η.Τ.
Του εξηγησα οτι πρεπει να μην ρουφαει συνεχομενα γιατι κολλαει κ μετα πρεπει να περιμενει 2 λεπτα να ξεκολλησει.
Ξεκινησε λοιπον τα high φιλτρακια κ 2 μερες τωρα δεν εχει κανει κανονικο τσιγαρο.Αυτο που μου ειπε οτι μερικα απο τα φιλτρακια δεν αντεξαν πολυ κ μερικα μετα απο 5 τζουρες βγηκαν off κ δεν εβγαζαν καπνο.
Σε μια μερα εφαγε 6 φιλτρακια high.Ειναι λογικο αυτο?Ποσα τσιγαρα ειναι το καθε φιλτρακι?Διαβασα που λεγατε 10-15 το καθενα αλλα στο χαρτι που ειχε με το ΕVO ελεγε 15-20...Τελικα τι ισχυει?Αυτα τα φιλτρακια που δεν δουλευουν σωστα μπορουμε να τα γυρισουμε πισω η πανε χαμενα τα ευρω τελικα?
Επισης θελω να ρωτησω ακριβως αν θα πρεπει να καθαριζει τον ατμοποιητη,πως,κ καθε ποτε?
Επισης ειδα στα αξεσουαρ το passthrough.Αυτο μπορει να μπει κ κατευθειαν στον φορτιστη πριζας αφου παιρνει usb κ να ατμιζει κατευθειαν απο εκει?
Μακαρι να το συνηθισει κ να γλιτωσουμε οι υπολοιποι απο τον καπνο κ την μυρωδια!
Αυτα για αρχη!Ελπιζω να μην σας κουρασα!




Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #481 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 00:05 »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.  :)
Καταρχήν καλή επιτυχία στον πατέρα σου.

Η ποσότητα υγρού στα φιλτράκια δυστυχώς δεν είναι πάντα σταθερή.

Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστεί να αγοράσει υγρό με το οποίο θα επαναγεμίζει τα φιλτράκια του.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχουν υγρά με πολλές γεύσεις, το κακό ότι πρέπει να βρει πειραματιζόμενος κάποιες που να του αρέσουν.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #482 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 00:06 »
Δεν τίθεται θέμα αντοχής στα φιλτράκια,εξαρτάται από το πόσο ατμίζεις.
Το καλύτερο είναι να προμηθευτείς υγρά,κρατάς τα φιλτράκια και τα γεμίζεις ο ίδιος.Στα υγρά τώρα μπορείς να δοκιμάσεις πολλές γεύσεις και φυσικά και να πάρεις και την γεύση που είχαν και τα φίλτρα αν σου αρέσει.
Αφού είναι το evo μπες στο funstore και εκεί θα βρεις ότι θέλεις.
Με τα υγρά θα γίνει πολύ πιο οικονομικό το άτμισμα και θα παίρνεις φιλτράκια μόνο όταν τα χρειάζεσαι.
Εδώ μπορείς να δεις και πόσο διαρκεί ένα φίλτρο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,226.0.html
Για τον καθαρισμό του ατομάιζερ δες εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,27.0.html
Αν και οι περισσότεροι τον αφήνουμε να στραγγίσει για κάποιες ώρες σε μια χαρτοπετσέτα.Και καλά είναι να αλλάζεις ατμοποιητές κάθε 20 με 30 μέρες,άλλωστε τόσο περίπου διαρκούν εκτός κι αν πετύχεις κάποιον που λέγεται <<σκυλί>> :)) :))και αυτοί υπάρχουν.
Το pass through είναι σωτηρία όταν έχεις pc ,πρωσοπικά δεν εμπιστεύομαι τις πρίζες  με αυτό,οπότε ας πει και κάποιος άλλος πιο ειδικός.
Αυτά εν ολίγοις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2010, 00:21 από fairy »

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #483 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 00:17 »
Καλώς ήρθες φίλε!
6 φίλτρα την ημέρα είναι όντως πολλά. Αστον όμως να το συνηθίσει, χωρίς περιορισμούς, και μετά πάρ'του πχ. ένα μπουκαλάκι ecopure regular high, βαλ΄το σε ένα μπουκαλάκι απο κολλύριο και δείξ'του πως να στάζει πάνω στον ατμοποιητή κατ'ευθείαν. Δική μου γνώμη είναι να περάσει μετά σε άλλες γεύσεις, όταν θα έχει συνηθίσει τελείως την κανούργια του ασχολία και θα θέλει να πειραματιστεί.
Το πιο σημαντικό στη νέα του προσπάθεια είναι να του γίνει συνήθεια και μετά θα έρθουν όλα μόνα τους.
Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #484 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 00:43 »
Απο τα usb των φορτιστών δεν γίνεται να ατμίσεις
Παρε του 1  USB hub με αυτοτροφοδοσία ( μπαίνει στην πρίζα χωρίς να χρειάζεται pc, το αγοράζεις σε ολα τα μαγαζια  pc)  κάνει τη δουλειά 1 χαρά με passthrough άν βαριέσαι να φορτίσεις.
Μην ανησυχείς για τα πολλα φιλτράκια κατανάλωση , μάλλον είναι μισοχρησιμοποιημένα ( ανοιξε τα να δεις)
Αν ξεμείνει απο φίλτρα , βγάλε εντελώς το εσωτερικό φυσίγγιο του φίλτρου , πάρε υγρά  και πες του να στάξει 2 σταγόνες κατ ευθείαν στον ατμο εξ επαφής.
Καθαρισμός , προς το παρόν , κάθε βράδυ φύσα δυνατα σε 1 χ/πετσέτα απ τη μεριά του σπειρώματος (μπαταρια) προς τη γέφυρα.
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #485 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 01:22 »
Με τον USb φορτιστή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το usb passthrough. Το κάνω συνέχεια στο σπίτι. Παίρνεις και ένα 5μετρο καλώδιο και είσαι συνέχεια καλωδιωμένος. Μία συμβουλή. Μην το αφήνεις στην πρίζα χωρίς να είσαι παρόν, διότι έχουν αναφερθεί εδώ μέσα περιπτώσεις που ο αντάπτορας έχει χαλάσει και λιώσει....
Εάν ο πατέρας σου έχει σχέση με Η/Υ, πάρε του και άλλο ένα για το γραφείο.
Μην ανησυχείς για τα πολλά φιλτράκια. Όταν ο πατέρας σου καπνίζει 60 βαριά τσιγάρα την ημέρα, τι μπορεί να είναι πολύ γι'αυτόν. Δοκίμασε το στάξιμο - ψάξε λίγο περισσότερο εδώ μέσα γι'αυτό.
Το σημαντικό είναι να κάνει το η.τ. μέρος της ζωής του. Εάν δεν του αρέσει η γεύση, τότε δεν θα το συνεχίσει. Εάν βλέπεις πως του αρέσει η γεύση, άσε τον λίγο και μετά πειραματίζεσαι - δόξα ν'έχει ο Θεός, από γεύσεις ....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2010, 01:41 από XristosK »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #486 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 01:25 »
XristosK
Δεν κάνουν όλοι οι φορτιστές, πρέπει μου είπαν να είνα 1Α , επειδή δηλώνω άσχετος απο αυτά, ας μιλήσουν οι γνώστες.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #487 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 01:45 »
Abet, έχεις δίκιο. Ο αρχικός της intellicig μου χάλασε και πήρα έναν από το e-sho και βγάζει 1 Amper.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #488 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 09:01 »
μια καλή περίπτωση για κάποιον που δεν έχει διάθεση να γεμίζει φιλτράκια είναι να χρησιμοποιεί κάθε φορά τα έτοιμα προγεμισμένα και μετά να τα πετάει. Εχω διαπιστώσει ότι η γεύση τους μπορεί να είναι ανώτερη. Αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου απόλυτο.  Μπορεί να μη συμφέρει απο άποψη κόστους , όμως το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο. Δέκα φιλτράκια την ημέρα πιστεύω ότι είναι αρκετά. Αν καταφέρει κάποιος να πέσει στα μισά τότε αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το ημερήσιο κόστος είναι περίπου πέντε ευρώ . Επομένως δίνει τα ίδια ή και λιγότερα σε σχέση με τα ΚΤ. Αν συνυπολογίσει κανείς και το θέμα της υγείας τότε τα συμπεράσματα είναι σαφή. Καλύτερα 5-6 φρέσκα προγεμισμένα φιλτράκια την ημέρα παρα δύο πακέτα ΚΤ.
Επίσης να αναφέρω απο προσωπική πείρα ότι οι ατελείωτες δοκιμές υγρών το μόνο που καταφέρνουν είναι να σε μπουχτίζουν τελικά. Δοκιμάζεις-δοκιμάζεις , καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι βρήκες το υγρό που έψαχνες και μετά απο λίγο μπουχτίζεις και αναθεωρείς και ψάχνεις για κάτι άλλο.
Εχεις επενδύσει ένα σωρό χρήματα σε υγρά και τελικά δεν μένεις ευχαριστημένος με ότι αυτό συνεπάγεται. Για έναν όχι περιστασιακό  καπνιστή που ανακαλύπτει το ΗΤ και αποφασίζει να γίνει πλέον ατμιστής , τα πράγματα είναι απλά. Αγοράζει προγεμισμένα φιλτράκια , εξοικειώνεται με το ΗΤ και αγοράζει και ένα σχετικά ουδέτερο υγρό για να γεμίζει φιλτράκια. Το ιδανικό υγρό είναι κατα την προσωπική μου άποψη το Ecopure regular. Σχετικά ουδέτερο , ελάχιστα γλυκό , ελαφρά πικρό ορισμένες στιγμές , ένα απόλυτα ισορροπημένο υγρό σε κάθε περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2010, 09:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #489 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 11:12 »
Η χρήση από προγεμισμένα φιλτράκια έχει σαφώς πλεονεκτήματα ιδιαίτερα σε νέους ατμιστές.
Το βάζεις, το ατμίζεις, τελειώνει και το πετάς.
Το θέμα είναι να βρεις γεύση που να σου αρέσει και να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Και οι γεύσεις για τον καθένα είναι διαφορετικές, άσε που και στον ίδιο άνθρωπο αλλάζει με τον χρόνο.
Δεν γλυτώνεις δηλαδή απαραίτητα το ψάξιμο.

Το μειονέκτημα το πολύ μεγάλο κόστος και ότι η ποσότητα του υγρού δεν είναι πάντα σταθερή.

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου, υγρό που σου αρέσει και γέμισμα δικό σου.
Αλλά όπως είπες και δω το ψάξιμο θα το χρειαστείς.
Εδώ έχεις όμως μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεις κάτι που σου αρέσει, μια και υπάρχουν πιο πολλές γεύσεις διαθέσιμες.

Προσωπικά χρειάστηκα περίπου 6 μήνες μέχρι να βρω υγρό που να μπορώ να το ατμίζω για μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να με μπουχτίζει και να ψάχνομαι για καινούργιο.
Το εάν και πόσο θα μου αρέσει και στο μέλλον θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #490 στις: Ιανουαρίου 06, 2010, 18:29 »
Και να τα ανακυκλώνουμε ....

Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #491 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 00:56 »
Λοιπον συνεχιζω την ιστορια του πατερα μου!
Τελειωσε η τριτη μερα χρησης του EVO με φιλτρακια HIGH προγεμισμενα.Εχει χαλασει 21 φλιτρακια μεχρι στιγμης.Τα 7 απο αυτα δεν δουλευαν καθολου οπως μου ειπε.Τα εβαζε κ δεν εβγαζαν καθολου ατμο.Εβαζε αλλο κ ατμιζε μια χαρα.Του αρεσει  αρκετα κ παρα τα 70 χρονια του το εχει παρει ζεστα κ προσπαθει.Απλα νευριαζει οταν βαζει καινουριο φιλτρακι κ δεν δουλευει η τελειωνει πολυ γρηγορα.
Αν παρω τηλεφωνο στην intelicig θα βρω ακρη με τα χαλασμενα φιλτρακια?Απλα ειναι αμαρτια να πληρωνει 5 φιλτρακια κ τα 2 να ειναι χαλασμενα.Προς το παρον δεν του παιρνω το υγρο μεχρι να συνηθισει με αυτα.Για το passthrough απο οτι ειδα ο φορτιστης πριζας ειναι 0.5Α οποτε δεν θα κανει αφου μου ειπατε οτι χρειαζεται 1Α.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #492 στις: Ιανουαρίου 07, 2010, 13:07 »
Δεν νομίζω οτι τα φιλτράκια έχουν πρόβλημα , (δεν παίρνω και όρκο βέβαια), δεν έχει αναφερθεί δυσλειτουργία σε τέτοιο βαθμό στο φόρουμ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον πας 1 μέρα απο τον αντιπρόσωπο. Εκεί θα του δείξουνε τη χρήση και πολύτιμες συμβουλές επί τόπου.
Είναι πρόθυμοι στα γραφεία τους να εξυπηρετήσουν σε τέτοιες καταστάσεις.
Δες τη διεύθυνσή απο το site της  intellicig

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #493 στις: Ιανουαρίου 25, 2010, 22:58 »
πραγματική ατμομηχανή το evo  :thumpup
Γέμισα σήμερα μερικά φιλτράκια με ecopure rich και δημιούργησα απίστευτα σύννεφα ατμού.
Δεν ήταν λίγες οι διαμαρτυρίες  >:(

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Intellicig EVO
« Απάντηση #494 στις: Ιανουαρίου 26, 2010, 22:34 »
Θα βρεις τον usb adaptor  http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003474

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 2 1553 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7479 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120670 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 541 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 287 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325912 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8398 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296985 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827121 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9471 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156574 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi