vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 4 χρήστες
Ηρακλης, apollwnas21, manoslykos, camber

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος Sifis7

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #150 στις: Μαΐου 18, 2016, 23:25 »
Εγω που ειμαι διαβητικος εκανα το τεστ της νηστειας (επρεπε να το κανω ασχετα με το ΗΤ ) ο ενδοκρινολογος μου ειπε να μεινω νυστικος απο το πρωι ως το βραδυ για να δω αμα ανεβαζει ζαχαρο ο οργανισμος μου και χρειαζομαι επιπλεον ινσουλινη lantus(οποιος γνωριζει θα καταλαβει)λοιπον νυστικος ολη μερα,εκανα ΗΤ κανονικα(αφου ειχα παρει εκγριση απο τον γιατρο μου) δεν ειδα καποιο νουμερο ανεβασμενο,μεχρι που με επιασε υπογλυκεμια το βραδυ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #151 στις: Μαΐου 19, 2016, 10:52 »
@ tomka62 
Μη νομίζεις πως ήσουν ο μόνος! Τόσο εγώ όσο και άλλοι συνατμιστές είχαμε παρόμοια προβλήματα υγείας (βήχα, φλέματα, λαχάνιασμα, ροχαλητό κλπ) και είδαν την ίδια βελτίωση στη ζωή τους. Προσωπικά, είδα ριζική αλλαγή αφού ένιωσα μετά από πολλά χρόνια να καθάρισαν τα πνευμονάκια μου (κάθε πρωί βαρούσα γροθιές στο στήθος για να αρχίσω να αναπνέω, σαν τον Ταρζάν) και νιώθω την ίδια ενέργεια που νιώθεις κι εσύ όλη μέρα, ενώ το γεγονός ότι πλέον ζω σε ένα καθαρό περιβάλλον χωρίς καπνίλα, είναι για μένα λύτρωση!
Παραταύτα, τον προβληματισμό μου για το ζάχαρο συνεχίζω να τον έχω και τον είχα γράψει σ' αυτό το νήμα από τον πρώτο χρόνο που άρχισα το ηλ. τσιγάρο. Δεν είμαι ιατρός αλλά θεωρώ πως η πιθανότερη αιτία αύξησής του είναι η γλυκερίνη των υγρών μας. Σε κάθε περίπτωση, αν διαβάσεις παλιότερα σχόλια, οι απόψεις των μελών διίστανται στο θέμα, καθώς υπάρχουν αυτές που υποστηρίζουν ότι το επηρεάζει (από προσωπικά βιώματα) και εκείνες που λένε το αντίθετο. Μέχρι να βγει μια επιστημονική μελέτη που να διαπιστώνει εμπεριστατωμένα τι συμβαίνει κι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, απλά θα καταθέτουμε ο καθένας μας την εμπειρία του...

Αποσυνδεδεμένος spiros.b

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #152 στις: Μαΐου 24, 2016, 11:08 »
Καλημέρα παίδες.
Πρώτο μου μήνυμα εδώ, καθότι νέος ατμιστής ...
Ατμίζω περίπου 3 μήνες και τελευταία είδα ότι έχω ανεβασμένο σάκχαρο ...
Ίσως να είναι και συγκυριακό γιατί έχω και αρκετά κιλά παραπάνω από το κανονικό.
Ξεκίνησα διατροφή και ελαφρά άσκηση, θα παρακολουθήσω την πορεία μου και θα δούμε.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι βελτιώθηκε η όσφρηση μου τον τελευταίο καιρό!


Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #153 στις: Μαΐου 24, 2016, 11:29 »
Να παραθέσω τις τελευταίες μου εξετάσεις όπου έχει πέσει αισθητά το ζάχαρο με διατροφή , γυμναστική και άτμισμα πολύ. :laugh1: :laugh1:
Βέβαια ο καθένας ακολουθεί τις οδηγίες του γιατρού του ο οποίος οφείλει να είναι ενήμερος για το άτμισμα και εάν όχι να μάθει αλλιώς αλλάξτε γιατρό.



Αποσυνδεδεμένος spiros.b

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #154 στις: Μαΐου 24, 2016, 12:22 »
Αυτή είναι η δική μου πορεία από την ημέρα που ξεκίνησα να το παρακολουθώ

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #155 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:11 »
Επειδή με έχουν ζώσει τα φίδια μ' αυτά που διαβάζω σχετικά με την VG και το
ζάχαρο, σκέφτομαι να αλλάξω αναλογία και από το 50/50 να πάω στο 80-90% PG και μόλις 10-20% VG.
Τι λέτε ; Να το τολμήσω; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #156 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:24 »
Την VG την λαμβάνουν διαβητικοί ως υποκατάστατο γλυκαντικής ουσίας...
Δες διάφορες απαντήσεις #1, και 2 τοποθετήσεις από διαβητολόγους στην σελίδα 9
Τώρα... Το είδες σε ένα άρθρο που λέει ότι αυξάνεται το σάκχαρο με την γλυκερίνη. Σε μεγάλες ποσότητες... Δεν νομίζω στα ml που είπες εκεί ότι ατμίζεις ;)

EDIT: Μια ερώτηση καθαρά για Η.Τ και διαβήτη #1
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 11:32 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #157 στις: Μαΐου 31, 2016, 11:46 »
Εγω θα μιλησω για συγκεκριμενη περιπτωση μιας και σε θεματα υγειας δε θελω να γενικευω.
Ο πατερας μου εχει ζαχαρο και περνει καθημερινα τα χαπακια του.Μαλιστα οποτε κανει παρασπονδια (μια πορτοκαλαδα/κανα κρουασαν) το ζαχαρο ανεβαινει και φαινεται στη μετρηση του (μετριεται 2 φορες την ημερα).Για ενα μηνα εκανε ΗΤ με υγρο αναλογιας 50/50 και δεν ειχε καμια διαφορα στο ζαχαρο του.Εφοσον δλδ δεν ετρωγε η επινε κατι μη προβλεπομενο η τιμη του ζαχαρου του δεν επηρεαζοταν απο το ΗΤ (το οποιο δουλευε πιπιλα εχω να σας πω  :))   :tongue_smilie:  ).

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #158 στις: Μαΐου 31, 2016, 12:16 »
 
"Η παθολόγος, υπεύθυνη του Διαβητολογικού Κέντρου στο Γενικό Νοσοκομείο Πολυκλινική, Μαριάννα Μπενρουμπή απαντά ότι δεν έχει αναφερθεί πουθενά το ηλεκτρονικό τσιγάρο να απορρυθμίζει τον διαβήτη"
Αυτή η τόσο προσεκτική διατύπωση είναι και ο κοινός τόπος σε όλες τις ιατρικές τοποθετήσεις.
"δεν έχει αναφερθεί πουθενά το ηλεκτρονικό τσιγάρο να απορρυθμίζει τον διαβήτη"
αλλά και δεν έχει αναφερθεί πουθενά ότι δεν τον απορρυθμίζει.
Απλά όπως λένε και οι συνατμιστές μας ιατροί δεν υπάρχουν επαρκή ερευνητικά πορίσματα. Έτσι επιλέγουμε την απάντηση που μας βολεύει, μέχρι νεωτέρας...
Γι' αυτό κι εγώ έχω φορτώσει δυο συρτάρια συσκευές και ζουμιά και κάνω το κέφι μου, 8) χωρίς όμως να καταφέρω να ηρεμήσω αυτό το "πίσω μέρος του μυαλού μου" :hmmm:





ΥΓ: Στην απάντηση της nobacco ενοχοποιείται πιθανώς η PG για αύξηση του ζαχάρου  :eyesplash:  ...σιχτίρ πια
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2016, 12:30 από nikonian »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #159 στις: Ιουνίου 02, 2016, 01:23 »
Εντάξει, δεν είναι απλά η απάντηση που μας βολεύει.
Αν δεν έχει καταγραφεί ιατρικά απορρύθμιση του ζαχάρου ενώ οι ατμιστές με ζάχαρο όλο και πληθαίνουν, αυτό κάτι λέει. Προφανώς δεν υπάρχει οριστική ετυμηγορία αλλά δεν είναι πως κανείς δεν τολμάει να το κάνει και δεν έχει αναφερθεί χρήση χωρίς πρόβλημα. Οπότε, έχει αναφερθεί χλιάδες φορές πως δεν απορρυθμίζει το ζάχαρο, από κάθε ατμιστή με ζάχαρο που τον παρακολουθεί ο γιατρός του και δεν έπαθε τίποτα.

Συγνώμη όμως, αν διστάζουν να απαντήσουν οι ειδικευμένοι γιατροί γιατί ρωτάς εμάς για το τι να βάλεις στον οργανισμό σου; Τι θα πει "τι λέμε"; Τις συνέπειες που φοβάσαι δεν θα τις εχουμε μαζί, εσύ θα τις αντιμετωπίσεις. Με ψηφοφορία θα το πάρεις το ρίσκο σου;
 :confused1:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #160 στις: Ιουνίου 02, 2016, 01:34 »
Και εμενα δεν μου βγαινει από το μυαλο και εχω τις υποψίες μου το ότι πριν 2 χρονια ακριβος δηλ. με το που ξεκινησα το ΗΤ ειχα 90 ζαχαρο και πριν 1 μηνα 240!
Τυχαιο?
Ισος,αλλα  αφήστε  με να εχω τις υποψίες μου!

Αποσυνδεδεμένος s-volcan

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι Τρόμος
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #161 στις: Ιουνίου 02, 2016, 03:33 »
Δηλαδή, είσαι μέλος του forum απ' το '12 και πριν δυο χρόνια άρχισες το ΗΤ και πριν ένα μήνα μέτρησες το ζάχαρο και έχεις υποψίες!χμ!!!
Μήπως πλακώθηκες στα κοκορέτσια και τις πετσούλες και δεν θες να το παραδεχτείς:

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #162 στις: Ιουνίου 02, 2016, 09:23 »
Εντάξει, δεν είναι απλά η απάντηση που μας βολεύει.
Αν δεν έχει καταγραφεί ιατρικά απορρύθμιση του ζαχάρου ενώ οι ατμιστές με ζάχαρο όλο και πληθαίνουν, αυτό κάτι λέει. Προφανώς δεν υπάρχει οριστική ετυμηγορία αλλά δεν είναι πως κανείς δεν τολμάει να το κάνει και δεν έχει αναφερθεί χρήση χωρίς πρόβλημα. Οπότε, έχει αναφερθεί χλιάδες φορές πως δεν απορρυθμίζει το ζάχαρο, από κάθε ατμιστή με ζάχαρο που τον παρακολουθεί ο γιατρός του και δεν έπαθε τίποτα.

Συγνώμη όμως, αν διστάζουν να απαντήσουν οι ειδικευμένοι γιατροί γιατί ρωτάς εμάς για το τι να βάλεις στον οργανισμό σου; Τι θα πει "τι λέμε"; Τις συνέπειες που φοβάσαι δεν θα τις εχουμε μαζί, εσύ θα τις αντιμετωπίσεις. Με ψηφοφορία θα το πάρεις το ρίσκο σου;
 :confused1:

Το γιατί έχει γραφτεί αρκετές φορές εδώ μέσα:
Το ΗΤ αποτελεί επισήμως , για την ιατρική terra ingognita.
 Αφού οι απαντήσεις των γιατρών είναι πολύ προσεκτικές και όλοι ξέρουμε ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε τα υποκείμενα των ερευνών που θα δώσουν αποτελέσματα στο μέλλον, αισθανόμαστε κάπως ως χάμστερ. Την πρώτη , μη επιστημονική , έρευνα θα την κάνουμε μεταξύ μας καταθέτοντας όλες τις ύποπτες ενδείξεις και τις περιπέτειές μας, για να βγάλουμε κάποια επαγωγικά συμπεράσματα...και ο θεός βοηθός.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #163 στις: Ιουνίου 02, 2016, 09:46 »
@valsam
Ούτε μπορώ ούτε επιτρέπεται να αμφισβητήσω τα γεγονότα που αναφέρεις, έχεις όμως σκεφτεί ότι μπορεί η ερμηνεία τους να είναι τελείως διαφορετική από αυτή που διατυπώνεις; Επειδή πριν δύο χρόνια πήγες σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο ή βρήκες ένα μηχανάκι μέτρησης και έκανες μια, δυο, πέντε μετρήσεις χωρίς ίσως σύστημα, ίσως μόνο πρωί νηστικός αυτό δεν σημαίνει ότι το ζάκχαρο ήταν κανονικό, ότι μετά το μεσημεριανό η καμπύλη δεν πήγε στο διακόσια και δεν έμεινε εκεί για ώρες. Αυτό λέγεται προδιαβήτης. Οι εξετάσεις πως προέκυψαν μήπως αισθανόσουν ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, ότι κάποια πριν εύκολα πράγματα είχαν γίνει δύσκολα και ενοχοποίησες το κακόμοιρο το τσιγαράκι ;D (κόβοντάς το κιόλας) όπως κάνεις τώρα με την γλυκερίνη; 
Για παράδειγμα σε έναν προδιαβητικό η απότομη αύξηση βάρους ενδεχομένως λόγω διακοπής του κανονικού τσιγάρου μπορεί να επιδεινώσει άμεσα την υγεία του, φταίει η γλυκερίνη γι'αυτό;
Δεν κάνω αντιπαράθεση ούτε απορρίπτω τις υποψίες σου, απλά το ψάχνω γιατί με ενδιαφέρει άμεσα 

Αποσυνδεδεμένος tasos68

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #164 στις: Ιουνίου 02, 2016, 09:50 »
Βρισκομαι σε προδιαβιτικο σταδιο, (με ζαχαρο νηστειας απο 110-120 και μετρησεις μεσα στην ημερα μεχρι και 140)
ασε που υπαρχει και η κληρονομικοτητα
Οπως ειναι φυσικο, ειμαι πολυ επιρεπης στις αλλαγες, δλδ το παραμικρο μπορει να αυξησει το ζαχαρο στο αιμα και μαλιστα αρκετα!
Το πρωτο που νομιζα οτι φταιει, ητανε το ΗΤ... αφου εχω κοψει την ζαχαρη απο τον καφε εδω και μερικα χρονια, και επισεις τρωω ελαχιστα εως καθολου γλυκα.
Μετα απο εξετασεις και επισκεψη σε ενδοκρινολογο, αρχησα διαιτα για να χασω τα 10-15 κιλα παραπανω που εχω
και που πολλα απο αυτα τα ειχα παρει οταν σταματησα το ΚΤ.
Το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο.
Το ζαχαρο μου εχει πεσει (ζαχαρο νηστειας 85-95) μολις σε 2 εβδομαδες!!!
και φυσικα συνεχιζω το ατμισμα οπως και πριν με σκετες βασεις 50/50.
Καμπυλη ζαχαρου και ινσουληνης θα κανω και παλι σε κανενα 6μηνο και μεχρι τοτε μετραω μονος μου το ζαχαρο και
προσεχω τι και ποσο τρωω!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix