vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

άτμισμα και διάβασμα

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
άτμισμα και διάβασμα
« στις: Μαρτίου 29, 2015, 00:50 »
έχω αποκοπεί ολοκληρωτικά απο το κ.τ πάνω απο 8 μήνες. ατμίζω με dripping και αντιστάσεις γύρω στα 2 Ωμ και νικοτίνη 6mg. Παρακολουθώ το Ανοικτό Πανεπιστήμιο και τώρα που πλησιάζουν οι εξετάσεις και χρειάστηκε εντατικότερο διάβασμα παρατήρησα ότι τι η.τ. μου προκαλεί υπνηλία. δοκίμασα με σκέτη VG και με σκέτη pg μήπως εντοπίσω άν κάποιο απο τα συστατικά μου προξενεί το πρόβλημα αλλά και με τα δύο έχω τις ίδιες ενδείξεις. έκανα αλλαγές  στα φιτίλια απο οργανικά γιαπωνέζικα pad μέχρι φιτίλια silica αλλά δεν είδα  διαφορά. έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το θέμα τις έντονης διάθεσης για ύπνο :confused1: .   

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:02 »
Είναι και η άνοιξη τώρα που φέρνει φουλ διάθεση υπνηλίας.

Κι εγώ τις τελευταίες ημέρες νιώθω περισσότερη νύστα απ ότι συνήθως. Άσε που κυκλοφορούν και ιώσεις που αν τις περάσεις πολύ επιφανειακά απλά σου προκαλούν υπνηλία και αίσθηση κόπωσης. Θέλω να πω ότι δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει κάτι που αποτελεί το ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:13 »
δεν έχω κάποιο πρόβλημα υπνηλίας σε άλλες δραστηριότητες όπως στο οδήγημα ή όταν κάνω κάποια εργασια. ιδικά στο διάβασμα όταν ατμίζω δημιουργείτε πρόβλημα. ενώ έχω κοιμηθεί 8ωρο και είμαι μια χαρά όταν ξεκινάω το άτμισμα έχω έντονη τάση υπνηλίας. αν δεν ατμίσω είμαι εντάξει. ρωτάω αν έχει αντιμετωπίσει και άλλος ατμστής αυτό το θέμα και αν έχει καταφέρει να το λύσει.  :)   

Αποσυνδεδεμένος xenyxths

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:20 »
bykosta μηπως με το dripping που λες οτι κανεις ντουμανιαζεις τοσο το δωματιο ωστε να ειναι αρκετο να σου φερνει υπνηλια  :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:22 »
Αντιθέτως, το κόψιμο του ΚΤ μας έκανε να κοιμόμαστε ελαφρά και να ξυπνάμε με ζωντάνια.

Μήπως αυτή είναι η φράση-κλειδί;
... τώρα που πλησιάζουν οι εξετάσεις και χρειάστηκε εντατικότερο διάβασμα...   

Λόγω δουλειάς, καταλαβαίνω ότι η παραπάνω πνευματική κούραση, ιδιαίτερα αν είναι καταναγκαστική, όπως η εξετάσεις του ΑΠ, δημιουργεί "δικαιολογίες" για την αποφυγή της, ακόμα κι αν αυτές φαντάζουν αντικειμενικές..
Το βρίσκω πολύ πιο πιθανό από το να φταίει το οτιδήποτε άλλο, πόσο μάλλον το είδος από το βαμβάκι.

Συμβουλή: (έτσι πέρασα κάποτε την μισητή ηλεκτρονική)
Αφού δεν μπορείς να αποφύγεις τος εξετάσεις... απόλαυσέ τες.
Προσποιήσου ότι είσαι κάποιος άλλος, που στόχο ζωής είναι το μάθημα Α.
Συμπάθησέ το για λίγες μέρες και θα δεις ότι τα συμπτώματα θα εξαφανιστούν αυθημερόν (μετά τις εξετάσεις).

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 29, 2015, 01:45 »
Αφου λές ότι όταν δεν ατμίζεις δεν το παθαίνεις σκέφτομαι το εξής: Μπορεί ο ατμός στον περιβάλλοντα χώρο  να προκαλεί λίγο παραπάνω ξηρασία στα ήδη ταλαιπωρημένα από το διάβασμα μάτια και αυτό να φέρνει διάθεση να τα ξεκουράσεις. Καλύτερο εξαερισμό στο χώρο που διαβάζεις δοκίμασες?

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 29, 2015, 04:13 »
Kόψτο το ρημάδι...το διάβασμα! :))

Πέρα από την πλάκα, θα συμφωνήσω με τον spectrum και εμένα αυτό μου ήρθε σαν πρώτη σκέψη στο μυαλό.
Προσωπικά, δεν μου προκαλεί υπνηλία το ητ.
Είναι μάλλον προφανές άλλωστε από την ώρα που σου απαντάω. :)

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 29, 2015, 10:04 »
κι εγώ ακριβώς τα ίδια συμπτώματα είχα σε κάθε εξεταστική κι ας μην άτμιζα τότε.Επίσης όλο πεινούσα, ήθελα τουαλέτα κ.ο.κ, ειδικά όταν δε μου άρεσε το μάθημα  :)

Πάρε ένα υγρό ιδιαίτερο, πολύ έντονο, να σε καίει/δροσίζει/ξυπνάει/ξαφνιάζει ή πάρε έναν υπνάκο και συνέχισε το διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 29, 2015, 13:06 »
Ακριβως. Και μένα μου προκαλεί υπνυλία σχεδόν πάντα... το διάβασμα  ;D. Για το η.τ  τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Giwrgos sigma

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 29, 2015, 14:11 »
Μια συμβουλή απο μένα (μακάρι να βοηθήσω):Και εγώ ανα τακτα χρονικά διαστήματα που διαβάζω για εξεταστικές αρκετά αποταιτητικά παρατηρώ οτι με το ΗΤ αποστπάται η προσοχή και χαζεύω άθελα με το ντουμανι,γεύση,συσκευή κλπ....
 Εγω αυτο που εκανα ειναι να το αφήνω στην άκρη και καθε 35-40 λεπτά να το ατμιζω ενα πεντάλεπτο δεκάλεπτο σαν διάλειμα. Δεν ξέρω για υπνηλία αλλα οταν διαβαζω και dripparw κανα 2 ml νοστιμου υγρού μια χαλάρωση σιγουρα θα την νιώσω  :yes:  .Ξέρω δεν ειναι εύκολο αλλα εμένα με βοήθησε .

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 29, 2015, 15:47 »
Να συμπληρώσω ότι στις αρχές υπήρχαν ενδοιασμοί και αμφιβολίες σχετικά με το ότι το άτμισμα προκαλεί ολιγοϋπνία (ότι δλδ με λίγο ύπνο είμαστε οκ), όχι το αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 29, 2015, 17:07 »
Ακριβώς. Η νικοτίνη είναι διεγερτικό. Μπορεί για άλλους λόγους να ηρεμεί τα νεύρα αν είσαι εξαρτημένος, αλλά σίγουρα μπορεί να σε κρατήσει ξύπνιο αν διαβάζεις ή κάθεσαι στον υπολογιστή. Βιβλία ολόκληρα έχω τελειώσει τις μικρές νυχτερινές ώρες με τη συνοδεία η.τ.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 29, 2015, 17:52 »
παρακολουθώ το νήμα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να καταλάβω αν η χαλάρωση και η τάση για ύπνο είναι αντίδραση του οργανισμού προς το διάβασμα ή επηρεάζει το η.τ. Είναι ευχάριστο που δεν έχει εμφανιστεί σε άλλους ατμιστές και θα στρέψω την προσοχή μου σε άλλους παράγοντες που ίσως με επηρεάζουν. 

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 29, 2015, 20:26 »
Διαβάζοντας το μήνυμα του bykostas, θυμήθηκα αυτό:

...
Enter the Dragon
...
Ένα χτύπημα, κάψιμο στο λαιμό, άλλο πράγμα. Λέω «μπα, δε θα έχει ποτίσει καλά το βαμβάκι». Μετά από λίγο τράβηξα μια κανονική μακρόσυρτη τζούρα.  :nope: Έβηχα για κάνα λεπτό! Ενα πράγμα σαν την αίσθηση της μενθόλης σε συνδυασμό με το γνωστό καψούλι που όλοι έχουμε φάει. Θεωρώντας ότι είναι πρωί ακόμα και παίζει να είναι ευαίσθητος ο λαιμός μου, έλεγα ότι μπορεί να έχει μείνει και λίγη μενθόλη από το προηγούμενο βράδυ, συνέχιζα να το ατμίζω με το βήχα να είναι ανάλογος της διάρκειας της τζούρας. Μέχρι και lung hit προσπάθησα να κάνω  :laugh1: . Πού πας, ρε Καραμήτρο; Αν ήταν κανείς κοντά θα νόμιζε ότι πνίγηκα. Καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας κοίταξα πολλές φορές τον apollo να δω μήπως πυρώνει το σύρμα κάπου κι έχω αυτά τα αποτελέσματα, αλλά το nakamichi τροφοδοτούσε άψογα.
...
Το υγρό μπορεί άνετα να κάνει οποιονδήποτε να κόψει μαχαίρι τα lung hits και τις μεγάλες τζούρες. Οποιοσδήποτε αρέσκεται στο να δοκιμάζει νέες γεύσεις πρέπει να το ατμίσει αυτό το υγρό. Πιστεύω ότι το «άτμισμα 18άρι enter the dragon» πρέπει να μπει σε αυτές τις λίστες με τα χ πράγματα που πρέπει να κάνει κανείς στη ζωή του.
...

Καθώς και την επιβεβαίωση κάνα 2μηνο αργότερα:

...
Τραβάω, λοιπόν, μια καλή, μακρόσυρτη τζούρα...  :nope: Βήχοντας και νομίζοντας ότι θα βγάλω τα σωθικά μου σκέφτηκα ότι μάλλον δεν είχε ποτίσει καλά το βαμβάκι στις προηγούμενες τζούρες και αναρρωτήθηκα γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου.

Αφού ηρέμησα, ρούφηξα τη μύτη μου, καθώς το τσίλι προκάλεσε καταρροή. Θυμάμαι ήταν ωραία κάποτε, οταν είχα ρουθούνια. Μιλάμε για άλλο κάψιμο.

Μήπως να το χρησιμοποιήσεις όταν έχεις επεισόδια υπνηλίας;

Αν δεν σε πιάσει ούτε αυτό, μια λύση μένει:

Kόψτο το ρημάδι...το διάβασμα! :))
...

Αποσυνδεδεμένος spxavales

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 30, 2015, 22:52 »
Λοιπόν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω. Είμαι στο φυσικό Αθήνας και από πέρυσι προσπαθώ να τελειώσω οπότε όπως καταλαβαίνεις διαβάζω πάρα πολύ. Αλλά στην κυριολεξία ΠΑΡΑ πολύ. Από το πρωί στις 7:30 μέχρι τις 2 και από τις 4 μέχρι τις 7. Καθαρές 8-9 ώρες κάθε μέρα. 2 μήνες που ατμίζω δεν έχω παρατηρήσει τίποτα κακό. Το αντίθετο έχω αυξήσει τις επιδόσεις μου σε αντοχή στο διάβασμα. Επίσης με βοήθησε το βίντεο πάρα πολύ όταν το ακολούθησα κατά γράμμα.
Το διάβασμα προφανώς και φέρνει υπνηλία και όπως λέει και το βίντεο αν διαβάζεις σε δωμάτιο και έχεις φάτσα το κρεββάτι αυτό αυξάνει πολύ την υπνηλία σου. :thumpup:
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν διαβάζω το έχω τόσο πολύ πιπίλα(δυστυχώς) που πολλές φορές δεν βλέπω τα βιβλία και τις σημειώσεις από το ντουμάνι :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499303 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25376 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy