vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, mfk, bloodlessz, Giannis.B, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

άτμισμα και διάβασμα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 31, 2015, 00:51 »
Εγώ απλά θα αναφέρω ότι το ητ δεν μου προκαλεί κανένα τέτοιο σύμπτωμα. Μπορεί να μην διαβάζω για εξετάσεις αλλά πιστέψτε με, το διάβασμα που έχω ρίξει στη δουλειά μου τα τελευταία πέντε χρόνια, ξεπερνάει ακόμα και γιατρό που πάει για ειδικότητα. Αν το έριχνα στο πανεπιστήμιο, τώρα θα είχα έδρα στο LSE. Έξι ώρες το 24ωρο ύπνο το πολύ και το ητ δεν έχει κανένα λέγειν σε αυτό!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 31, 2015, 08:11 »
Η νικοτινη μπορεί να είναι διεγερτικο αλλά όταν παθαίνει κάνεις OD η υπνηλια είναι ένα από τα συμπτώματα. Το OD από νικοτινη δεν είναι δεν είναι σπάνιο στο ΗΤ. Λίγο η ωραία γεύση του, λίγο που σε περιόδους άγχους το ντουμανιαζουμε παραπάνω, δεν είναι καθόλου απίθανο να λαμβάνεις περισσότερη νικοτινη απ όση χρειάζεσαι.
Η νικοτινη του ΗΤ, σε αντίθεση με τη χρήση ΚΤ που έχει boosters, αργεί περισσότερο να φτάσει στους υποδοχεις του εγκεφάλου. Όταν είσαι αγχομενος να θυμάσαι ότι θέλει περίπου ένα λεπτό να φτάσει στον εγκέφαλο σου. Κάνε τη τζουρα σου και δώσε χρόνο στον οργανισμό σου να την απορροφήσει. Στο ΚΤ αυτό γίνεται σχεδον ταυτόχρονα.

Όχι μόνο μπορεί να σου προκαλέσει υπνηλια αλλά και κατάθλιψη η υπερβολική νικοτινη! Γενικά θεωρώ ότι το ατμισμα ακριβώς εκεί είναι που θέλει προσοχή. Είναι πολύ πιο εύκολο να πάθει κάνεις OD. Είναι γλυκό, νομίζουμε ότι είναι πιο αθώο και το κάνουμε πιπιλα.

Εγώ το παθαινα πολύ αυτό που λες! Ανέβασα τη νικοτινη μου και έψαξα υγρά που να καλύπτομαι με μια δυο τζουρες και μετά να το αφήνω από τα χέρια μου για κάποια λεπτά ώστε να δίνω το χρόνο στον οργανισμό μου να το απορροφήσει χωρίς να το κάνω πιπιλα.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 31, 2015, 10:32 »
με δεδομένο την διαφορετικότητα που υπάρχει στην προσαρμογή των οργανισμών στο η.τ έστω και μετά την πάροδο μεγάλου χρονικού διαστήματος νομίζω ότι η άποψη του Manos_SKG ταιριάζει στην δική μου περίπτωση. θα δοκιμάσω να αυξήσω συνειδητά τον χρόνο από τζούρα σε τζούρα και θα δώ αν επηρεάσει την συμπεριφορά του οργανισμού μου.  παρατηρώντας την κατανάλωση (ατμίζω σκέτη βάση το περισσότερο διάστημα της ημέρας 6mg) είδα ότι   έχει αυξηθεί κατακόρυφα το διάστημα που μου παρουσιάστηκε η υπνηλία. αυτό με κάνει να σκεφτώ ότι η άποψη του Manos_SKG μπορεί να ταιριάζει στην δική μου περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 31, 2015, 13:35 »
Αν κάνεις μία βαθιά έρευνα στο ίντερνετ θα δεις περιστατικά υπνηλίας και κατάθλιψης που σχετίζονται με το ΗΤ.  Οι έρευνες ακόμα είναι ελάχιστες γιατί είναι πολύ μικρό το ποσοστό των ατμιστών που το παθαίνουν αυτό άρα και οι μαρτυρίες είναι εξίσου λίγες.


Το πρόβλημα όσο το έχω ψάξει έγκειται στο με τα αναλογικά τσιγάρα ο καπνιστής δεν είναι εθισμένος ΜΟΝΟ στη νικοτίνη αλλά και σε 2000 ακόμα αλκαλοειδή!!  O κάθε καπνιστής είναι περισσότερο ή λιγότερο εθισμένος στη νικοτίνη σε σχέση με τα υπόλοιπα αλκαλοειδή.  Όταν ο καπνιστής κάνει τη μετάβαση από κανονικό σε ηλεκτρονικό τσιγάρο πρακτικά καλύπτει μόνο την ανάγκη του οργανισμού του σε νικοτίνη αλλά όχι και στα υπόλοιπα αλκαλοειδή.  Ο εθισμός του με άλλα λόγια ΔΕΝ καλύπτεται πλήρως από το ηλεκτρονικό τσιγάρο (τουλάχιστον όχι από τα κοινά ατμιστικά υγρά γιατί υπάρχουν και υγρά που συμπεριλαμβάνουν αλκαλοειδή, αλλά αν είναι να κάνει κανείς χρήση τέτοιων υγρών τότε ποιος ο λόγος να ατμίζει). 


Όταν κάποιος είναι λοιπόν σε κατάσταση στρες, και ο οργανισμός του είναι ακόμα εθισμένος στα υπόλοιπα αλκαλοειδή, είναι λογικό να επιζητά στιγμιαία εκείνη τη ντόπα που του έδινε κάποτε το κοκτείλ του κανονικού τσιγάρου, οπότε και ατμίζει όλο περισσότερο ψάχνοντας να βρει το φιξάκι που είχε κάποτε με αποτέλεσμα να παθαίνει OD νικοτίνης.  Γι αυτό σου είπα ότι σε εκείνο το σημείο πρέπει απλά να αφήσεις το ΗΤ κάτω και να συνεχίσεις το διάβασμά σου ή την όποια σου δραστηριότητα.  Γιατί αυτό που ψάχνεις με την επιπλέον τζούρα, πολύ απλά δε μπορεί να στο δώσει το ΗΤ. 


Τα υπόλοιπα αλκαλοειδή σε συγκεκριμένη μερίδα καπνιστών είναι εξίσου εθιστικά με την ίδια τη νικοτίνη και οι καπνοβιομηχανίες επενδύουν εκατομμύρια στην έρευνα ώστε να βάζουν πρόσθετα προκειμένου ο εθισμός των καπνιστών να είναι πιο διασφαλισμένος.  Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο πολλοί είναι εκείνοι που δεν παραμένουν στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και επιστρέφουν στα αναλογικά ή εκείνοι που ενώ ατμίζουν καπνίζουν και μερικά κτ (όπως εγώ) - γιατί απλά ψάχνουν να βρουν και τα υπόλοιπα αλκαλοειδή στη τζούρα τους και φυσικά δεν τα βρίσκουν.  Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που όποιος έχει καταφέρνει να κόψει το κάπνισμα τελείως και να είναι μόνο ατμιστής καλό είναι να μην ξανακαπνίσει ΠΟΤΕ.  Ο εθισμός μας στα υπόλοιπα αλκαλοειδή δεν είναι καθόλου αθώος και ο βασικός λόγος που πολλοί ατμιστές επιστρέφουν στο κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: άτμισμα και διάβασμα
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 31, 2015, 13:59 »
ευχαριστώ Manos_SKG :) . Ατμίζω αρκετό χρόνο και έχω πέσει στην παγίδα της συνήθειας. με την σκέτη βάση και τα dyi υγρά που το κόστος είναι ελάχιστο σε σχέση πάντα με το κ.τ. έφθασα στο στάδιο να μην το αφήνω καθόλου στο πλάι το η.τ. ιδιαίτερα μπροστά στον υπολογιστή και γενικά όταν δεν κάνω κάποια εργασία χειρωνακτική. το ποσοστό των 6mg είναι μικρό αλλά αθροιστικά μπορεί να υπερβαίνει κατά πολύ αυτό που αντέχει ο οργανισμός μου. δοκιμάζω να το αφήνω στην άκρη συνειδητά πλέον και θα δείξει :) .

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499009 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 95 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy