vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, tony1976, maprix, bloodlessz, camber, Jorge, kurtz, Ηρακλης

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εντάξει ρε chillo, για να διαχωρίσεις έμπορους και ατμιστές πρέπει να απαξιώσεις κάποιου την δουλειά, επειδή δεν σου δίνει βάσεις τσάμπα...

Και αυτό...
Δηλαδή οτι ειμαστε καμένοι, κοινονικο-οικονομικά και πολιτικά δεν τρομάζει, αλλά τρομάζει η ντιρεκτίβα;

... που στρέφεται εναντίον όλων μας (επειδή σε ατμιστικό φόρουμ δεν γράφουμε για τις συντάξεις αλλά για την ντιρεκτίβα) είναι για να προστατεύσεις τον ατμό σου;

αλλα μη παρουσιάζουμε και τα απο κάθε πλευρά αδιάφορα ως σημαντικά έργα...  

Δεν παρουσίασε κανείς κάτι σαν "σημαντικό έργο". Τόλμησε κάποιος να βάλει κάτι που του έκανε εντύπωση και μας πήρες όλους από τα μούτρα.
ΟΚ, όλοι έχουμε στραβές μέρες αλλά τελικά μάζεψέ το, δεν είναι μαγκιά...

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Παραλία BigSur, φαντασου λεει να παίζει η μαγκια να μην ειναι αποκλειστικό προνόμιό σου ρε συ :)

Μετά δεν εχει τίποτα να μαζέψω, είναι η άποψη και το σκεπτικό πολύ κόσμου-ατμιστών στη τελική, όσο κι αν προσπαθείτε για   τη διαστρέβλωση και όποιο προσωπείο να της δώσετε. Αμα δε σας το χαλάω πολύ για να με μπανάρετε δε φταίω εγώ και σε αυτό

edit
Με κατάφερες, να εκθέσω τον ατμό μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2016, 14:11 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Πότε κυκλοφορεί το chillo-ελληνικό λεξικό; :laugh1:

Αν είμαι ο μόνος που το χρειάζεται συγχωρήστε τη χαμηλή νοημοσύνη μου.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είσαι, όλα καλά...

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αστοιχείωτοι, και χάρη σας κάνει που ασχολείται μαζί σας :)) ειμαι λεύτερος!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Πότε κυκλοφορεί το chillo-ελληνικό λεξικό; :laugh1:

Αν είμαι ο μόνος που το χρειάζεται συγχωρήστε τη χαμηλή νοημοσύνη μου.

Δοκιμασε στο subs4free να δεις αν εχει υποτιτλους 😂

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά το άρθρο λέει για εναρμονισμένο φόρο στην ΕΕ. Αυτό δεν σημαίνει οτι αυτομάτως δεν θα υπάρχει φόρος πουθενα, απλά κάθε κράτος θα βάζει τον δικό του.

Μακάρι να κάνω λάθος... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ακριβώς αυτό.


Όμως: η γραμμή της κομισιόν, είναι εξαιρετικά ενθαρρυντική. Μία μελλοντική απόφαση σε ευρωπαϊκό επίπεδο περί μη εναρμόνισης, αν είναι τεκμηριωμένη με στοιχεία τα οποία δείχνουν μη βλαπτικότητα σε βαθμό να χρειάζεται το έσοδο του ΕΦΚ για αντιστάθμιση, θα είναι ατράνταχτο στοιχείο εναντίον της σύνδεσης του ατμίσματος με το κάπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ευκαιρεία λοιπόν αφού δεν θα είναι εναρμονισμένος στην ΕΕ να τον αυξήσουν τα σαϊνια μας αφου μέχρι τώρα δεν έχουν τα αναμενόμενα έσοδα από το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό είναι το πιο πιθανό. Και επειδή συνήθως οι φόροι δεν μειώνονται, θα συνεχίσουν να αυξάνονται κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αυτή ακριβώς είναι η τάση.

Όπως έχω πει όμως στο παρελθόν, για μένα ο ΕΦΚ δεν είναι τοπ προτεραιότητα. Διαφωνώ κάθετα εννοείται με την επιβολή ενός φόρου υποτίθεται σχεδιασμένου για να αντισταθμίζει τις βλαπτικές συνέπειες του προϊόντος, σε ένα προϊόν το οποίο είναι αποδεδειγμένα πρακτικά άκακο.

Για μένα, με σειρά προτεραιότητας προέχουν:

1) Η αποσύνδεση από το κάπνισμα (εν αναμονή απόφασης επί της προσφυγής του ΣΕΕΗΤ στο ΣτΕ)

2) Η απελευθέρωση των εμπορικών επικοινωνιών

3) Η κατάργηση της απαγόρευσης των διασυνοριακών πωλήσεων

4) Η κατάργηση του περιορισμού μεγέθους ατμοποιητών και περιεκτών

5) Η κατάργηση του ΕΦΚ. Όχι μείωση. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ.

Το 1 και το 3, είναι εφικτά με το 1 να έχει δρομολογηθεί. Το 2 και το 4, χρειάζονται οδηγία από την ΕΕ. Το 5 είναι όνειρο θερινής νυκτός...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω αλλά και να συμπληρώσω με το post  του Modivin ώστε να είμαστε από αυτήν τη φορά τουλάχιστον, ΠΑΡΟΝΤΕΣ στις εξελίξεις στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Απ: Πόλεμος στα η.τ
« Reply #317 on: January 03, 2018, 16:03 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Σαν ατμιστές, ο μόνος τρόπος να είμαστε "παρόντες" είναι μέσω του EVUN και ο Σύλλογός μας βρίσκεται σε αυτό το δίκτυο από το στάδιο ίδρυσης ακόμα.


Φυσικά και δεν πρόκειται να μας "καλέσουν" αν συζητηθεί εναρμόνιση ΕΦΚ, δεν παίζει ρόλο η γνώμη μας, είναι καθαρά δημοσιονομικό μέτρο.

Σε περίπτωση όμως που πάμε προς αναθεώρηση TPD, πράγμα το οποίο ακούγεται καιρό τώρα καθώς η τωρινή TPD ψηφίστηκε το 2014 με δεδομένα 2012 και εφαρμόστηκε το 2017, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο καθώς είμαστε εμπλεκόμενος φορέας. Ο EVUN δηλαδή, γιατί δεν το κόβω να καλούν τους ατμιστικούς Συλλόγους όλης της Ευρώπης.

Από ευρωβουλευτές, δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα εκτός αν είναι trend η στάση υπέρ του ατμίσματος. Βλέπε περίπτωση Χρυσόγονου.

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,
Κ. διαχειριστή cruiser79, συμφωνώ πως η κατάργηση του φόρου είναι όνειρο θερινής νυκτός.
 
Συμφωνώ επίσης και με αυτό που είπατε : "Διαφωνώ κάθετα εννοείται με την επιβολή ενός φόρου υποτίθεται σχεδιασμένου για να αντισταθμίζει τις βλαπτικές συνέπειες του προϊόντος, σε ένα προϊόν το οποίο είναι αποδεδειγμένα πρακτικά άκακο."

Παρόλα αυτά και ασχέτως της διαφωνίας μας με τον νόμο, το προϊόν θα φορολογηθεί, η αποσύνδεση από το νονοσχέδιο (δεν έκανα λάθος :)) για τον καπνό δεν συνεπάγεται αποσύνδεση από φορολογία.

Συνεπώς ποιες είναι οι επιλογές μας και κυρίως ποιές οι επιθυμίες μας ;

Τα έχετε πει και ξαναπεί, έχω διαβάσει συζητήσεις επι συζητήσεων κι αυτό που κατάλαβα είναι το εξής : αν όχι καπνός, τότε οι εναλλακτικές θα είναι ή φάρμακο ή κατάταξη του ατμίσματος ως κάποιο είδος πολυτελείας. Απευχόμαστε και τα τρία, όμως αρύθμιστο δεν θα μείνει, μην γελιόμαστε.
Επιλέχθηκε αυτό του καπνού ως πιο πρόσφορο για την πρόφαση της αντιστάθμισης των κρατικών δαπανων για την υγεία. Θα ήταν (?) ιδανικό ένα ξεχωριστό νομοσχέδιο (ακόμα ιδανικότερο ίσως, αλλά ουτοπικό, το κανένα νομοσχέδιο) όμως αφού το άτμισμα είναι 95% ασφαλέστερο -κατα τις έρευνες, από το κανονικό τσιγάρο κι όχι 100%, πάντα θα υπάρχει λαβή για την ένταξη του σε νομοσχέδια σχετικά με καπνούς, υγεία φάρμακα κλπ.

Πέρι διαχείρισης κρίσης λοιπόν ο λόγος κι όχι περί αποφυγής κινδύνου. Η αποφυγή κινδύνου (ρύθμισης & φορολόγησης) δεν υπήρξε ποτέ σαν επιλογή. Νομίζω οι ατμιστές, οι παλιότεροι κυρίως κι όχι τόσο οι νέας κοπής όπως εγώ, βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο σχετικά με τις επιλογές μας, κι οδηγηθήκαμε εν βρασμώ σε λάθος - ίσως, μονοπάτια.

Δεν τρολάρω, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την κάψα της αποσύνδεσης από την TPD, ειδικά όταν γνωρίζουμε ποιές μπορεί να είναι οι πιθανές εναλλακτικές της. Δεν είμαι υπέρ της TPD, είμαι υπέρ της προσαρμογής της σε πιο ευνοϊκα για τον ατμό μέτρα, αφού την απόσυρση της την θεωρώ απίθανη. Νομίζω αυτό που ζητάμε, ρεαλιστικά πια, είναι τα 2, 3 και 4 της #686 απάντησης σας. Τρία πράγματα που μπορούν να ρυθμiστούν ανεξάρτητα με το πιο νομοσχέδιο θα τα περιλαμβανει. Και ΝΑΙ μείωση του επιβεβλημένου φόρου κατά 95%, αφού τόσο πιο ακίνδυνο είναι το άτμισμα από το κάπνισμα. Είπαμε το 5 είναι όνειρο θερινής νυκτός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8450 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34086 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537094 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237933 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12