vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

408 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, danys620, antiklitos140, Milarepa

Twitter

Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 14:05 »
εμας σαν ατμιστες μας ενδιαφερει λογικα το τι εξηγειται επιστημονικα σιγουρα οι φυλλαδες απο το τσιτατο της υποθεσης.
ο ελεγχος θερμοκρασιας ειναι σιγουρα μια παραμετρος του θεματος-προβληματισμου αλλα οχι αυτο καθαυτο σαν γεγονος.
το προβημα των ελευθερων ριζων υπαρχει και στο ηλεκτρονικο τσιγαρο και αυτο τσεκαραν οι επιστημονες απ το καταλαβαινω και τα αποτελεσματα εδειξαν οτι αυτο το γεγονος κανει το η.τ. να περιεχει επιβλαβες ουσιες.
γι αυτο βαζω και το ανησυχητικο του πραγματος.
μαι επιστημονικη τοποθετηση απο τον κυριο Φαρσαλινο θα μας βοηθουσε περαιτερω  πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 14:08 »
Πολύ καλή δουλειά vagskarm. ΕΤΣΙ γίνεται ενημέρωση. Έψαξα κι εγώ να το βρω, αλλά έπεσε το μάτι μου στο τέλος για την χρηματοδότηση του project και χάθηκα στα λινκς των υπηρεσιών και των φορέων του αμερικάνικου κράτους. Λίγο πάντως που κοίταξα δε βρήκα κάτι μεμπτό
@teo 77 μα το ξέραμε ήδη πως το η.τ. δεν είναι παναγία. Σε τι βαθμό βλάπτει δεν ξέρουμε. Μέχρι στιγμής πιστεύουμε ότι είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό. Αλλά όποιος μπορεί να το κόψει κι αυτό, καλά κάνει

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 14:13 »
Κατ' αρχήν προτείνω να αγνοήσουμε το ύφος του lifo (προσωπικά αγνοούσα και την ύπαρξή του) και να επικεντρωθούμε στην ουσία, που είναι το όσο ασφαλέστερο άτμισμα γίνεται. Κατ' εμέ (και για όλους λογικά), οποιαδήποτε έρευνα βοηθά να φτάσουμε σε ασφαλέστερο άτμισμα είναι καλοδεχούμενη.
Ελπίζω ο κ.Φαρσαλινός να έχει πρόσβαση στο πλήρες pdf της έρευνας, λογικά εκεί θα είναι και οι πίνακες με τα αποτελέσματα, τα οποία και κρίνω χρήσιμα, αν δεν μπορεί δε να τα αποκαλύψει (δεν επιτρέπεται από το περιοδικό), τουλάχιστον να γνωρίζαμε τον πιο "επικίνδυνο" και πιο "ακίνδυνο" συνδυασμό, πάντα σύμφωνα με τα δεδομένα της έρευνας.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 04, 2015, 14:48 »


Θα ήθελα πάντως να δω τα αποτελέσματα, εντάξει λογικά τα 36άρια υγρά θα πρέπει να είναι πιο επικίνδυνα, αλλά δεν νομίζω να ατμίζει κανείς τέτοια υγρά, αν ναι δεν θα είναι ατμιστής, αλλά ζόμπι .



http://pubs.acs.org/doi/suppl/10.1021/acs.chemrestox.5b00220/suppl_file/tx5b00220_si_001.pdf
το προσπερναω σαν αστειο γιατι 4 χρονια που εκανα σκετη 36αρα vg ακομα περιομενω προταση απο το  The walking dead  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Μια νέα μελέτη του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ έχει εγείρει αμφιβολίες σχετικά με την ασφάλεια των αρωματισμένων ηλεκτρονικών τσιγάρων.

Μια νέα μελέτη του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ έχει εγείρει αμφιβολίες σχετικά με την ασφάλεια των αρωματισμένων ηλεκτρονικών τσιγάρων, πολλά από τα οποία έχουν βρεθεί να περιέχουν μια χημική ουσία που συνδέεται με μια αναπνευστική ασθένεια που είναι κοινώς γνωστή ως «πνεύμονας ποπ κορν».
 
Περισσότερο από το 75 % των αρωματισμένων ηλεκτρονικών τσιγάρων, που εξέτασαν οι ερευνητές, περιείχε το χημικό διακετύλιο, το οποίο πολλαπλές μελέτες έχουν συνδέσει με πνευμονική βλάβη.
 
Το διακετύλιο είναι ένας αρωματικός παράγοντας, το οποίο αρχικά ερευνήθηκε από το Αμερικανικό Κέντρο Ελέγχου Ασθενειών (CDC) ως ένοχος του «πνεύμονα ποπ-κορν», ένα είδος βρογχίτιδας που προσβάλλει τους εργαζομένους σε εργοστάσια που φτιάχνουν ποπ-κορν για φούρνο μικροκυμάτων και σε εγκαταστάσεις που καβουρδίζουν καφέ. Αν και το διακετύλιο είναι ασφαλές για κατανάλωση, η εισπνοή του «με τη μορφή και την ποσότητα, που ενδέχεται να εκτεθούν οι εργαζόμενοι στη βιομηχανία τροφίμων και χημικών ουσιών», μπορεί να προκαλέσει πνευμονική νόσο, σύμφωνα με το «CDC». Οι παθήσεις περιλαμβάνουν αποφρακτική βρογχιολίτιδα, στην οποία οι μικροί αεραγωγοί των πνευμόνων καταστρέφονται από ουλώδη ιστό και φλεγμονή.
 
Το διακετύλιο είναι μια από τις πολλές χημικές ουσίες, που είναι υπεύθυνες για τον εμποτισμό γεύσεων (όπως η «Madagascar Bourbon vanilla», η «cherry crush» και η «candy cane») σε κάποιες από τις 7.000 ποικιλίες των ηλεκτρονικών τσιγάρων και των μελανιών που ξαναγεμίζουν.
 
Οι ερευνητές του Χάρβαρντ, που δημοσίευσαν τη μελέτη τους στο «Environmental Health Perspectives», δοκίμασαν «51 τύπους αρωματισμένων ηλεκτρονικών τσιγάρων που πωλούνται από τις κορυφαίες μάρκες ηλεκτρονικών τσιγάρων, με γεύσεις που θεωρήσαμε ότι ήταν ελκυστικές για τους νέους» σε σφραγισμένο θάλαμο. Εκτός από το διακετύλιο, τα ρεύματα αέρα αναλύθηκαν για ακετόνη και πεντανοδιόνη, δύο άλλες αρωματικές ενώσεις που προσδιορίζονται από το «CDC» ως δυνητικά επιβλαβείς. Το διακετύλιο βρέθηκε σε 39 από τα 51 δείγματα, η ακετόνη βρέθηκε σε 46 και η πεντανοδιόνη βρέθηκε σε 23.
 
Μια άλλη ομάδα ερευνητών κατέληξε στο συμπέρασμα νωρίτερα φέτος, μετά τη δημοσίευση μιας παρόμοιας μελέτης στο περιοδικό «Tobacco Control», ότι αυτές οι αρωματικές χημικές ουσίες μπορεί να είναι από τεχνικής άποψης «κατάλληλες για φάγωμα», ωστόσο αυτό δεν συνεπάγεται ότι είναι ασφαλείς για να τις εισπνεύσουμε.

Τελευταία ενημέρωση 10/12/2015
 
Πηγή: Newmoney.gr

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 23:08 »
Δηλαδή αυτό το τσακάλι δημοσιογράφος όταν έκανε την μετάφραση και έγραφε μελάνια, δεν αναρωτήθηκε ποτέ αν έχει κάνει μ@λ@κία; Αναρωτιέμαι τι απόφοιτοι ειναι αυτοί και απο που

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ενημερώσεις από το χώρο της επιστήμης σχετικά με το η.τ.
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 23:15 »
Η συγκεκριμένη δημοσίευση συζητιέται ήδη στα παρακάτω θέματα:
1. http://vaping.gr/index.php/topic,25262.msg917246.html#msg917246
2. http://vaping.gr/index.php/topic,1103.msg916885.html#msg916885
Ας μην το συνεχίσουμε κι εδώ γιατί θα χαθούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2022, 18:17 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Παλιοι συνατμιστές και φίλοι γεια σας.
Είμαι παλιό μέλος του φόρουμ και κατά καιρούς μπαίνω και παρακολουθώ τις εξελίξεις. Ή καθημερινότητα δε μου επιτρέπει να ειμαι και πολλές ώρες -όπως παλια- στο φόρουμ κι έτσι αρκουμαι στο να μπαίνω και να βλέπω αραιά τα νέα του ή.τ.

Ωστόσο τελευταία ακούω πολλά κι ανυποστατα πράγματα για το η.τ. που αναγκάζομαι να ζητησω τη βοήθεια σας.

Με λίγα λόγια και χωρίς να θέλω να φανω κουραστικος θα ήθελα να μου πείτε αν ισχύει αυτό που γνωρίζω σχετικά με την ασφάλεια του ή.τ.

Με βομβαρδίζουν με "έρευνες" για 1000 φορές χειρότερο το ή.τ. από το κανονικό. Για απαγόρευση στν Καναδά και αλλά πολλά.
Οπότε αυτό που θα μου χρησίμευε αυτή τη στιγμή είναι μια απλή και ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με το ποσό και αν ευσταθούν όλες αυτές οι εξελίξεις.
Ευχαριστώ και συγνώμη που δεν μπορώ να αφιερωσω το χρόνο και ζήτω από σας μιαν έτοιμη απάντηση. Θα με υποχρεωνατε και θα έχω επιτέλους και μια απάντηση σε κάθε ποστ στα μηντια κοινωνικής δικτύωσης που φέρνουν. τον ολεθρο :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Μάλλον αυτό ψάχνεις: http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/whats-new/whatsnew-2015/238-h-k

και εδώ η μετάφραση...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κι εδώ η συζήτηση στο φόρουμ μας: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.msg964213.html#msg964213

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Επίσης: http://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2015/06/20-top-ecig-studies-to-silence-the-doubters.html

20 μελέτες για να "ταπώσετε" τους αμφισβητίες. Καλό εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ παιδιά. Τ ανεβασα στο φεισμπουκ να το δούνε γιατί μου έσπασαν τα νεύρα και βαριεμαι και να απαντώ πια.
Έλεος.
Με πηρε έντρομος ο μπατζανακης μου, που τον μυησα στο ή.τ. και μου λεγε ότι μια καθηγήτρια του είπε ότι απαγορεύτηκε στον Καναδά ήδη και είναι φουλ καρκινογόνο κλπ. 
Του είπα να της πει να σκισει το πτυχίο της και να φύγει μετανάστης στον Καναδά. Και να το κάνει επώνυμα. Να δώσει το ονοματεπώνυμο μου. 

Επειδή, αν και ατμιζω συνεχόμενα και σταθερά από το 2011, αλλά επαψα να παρακολουθώ τις εξελίξεις στο φόρουμ εδώ και άλλου, άρχισα κι εγώ να αναρωτιέμαι... Λες να έγινε τέτοιος χαμός και ν μην πηρα χαμπαρι;

Να'στε καλά. Διάβασα κι έστειλα κι άλλους για διάβασμα, να τελειώνει αυτή ή βλακεία πια. Βέβαια...αν συγκρίνω τις μ@λ.. που πιστεύει ο κόσμος από τα μπλογκ και το φεισμπουκ, δε μου κάνει και τόση εντύπωση που το καταπιαν κι αυτό αμασητο. Αλλά ας υπάρχει και μια αλλη φωνή εντέλει. Όχι μόνο σανό. 

:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Αν περιμένεις προκοπή από ανθρώπους που ενημερώνονται από το... facebook (!!!)...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Το facebook απο μόνο του δεν είναι παρά ανταλλαγή μηνυμάτων και κουτσομπολιό. Το κακό ξεκινάει από μπλογκς και ιστοσελίδες , από τις πιο χάλια έως και σχετικά έγκυρες και με πολλά "κλικ" που έχουν αναθέσει σε δημοσιογραφάκια μια στήλη και αυτοί αναρτούν ο,τι σαχλαμαρα δουν στο δίκτυο ελληνικό και ξένο.

Ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας δεν κάνει τον κόπο να διασταυρώσει τη πληροφορία και να διαφυλάξει το κυρος του, παρά αρκείται στα "κλικ" τα οποία πέφτουν βροχή όσο πιο  κραυγαλέο (και ψεύτικο) τίτλο εχουν. Οπότε μένουμε με μια μόνιμη παραπληροφόρηση με αποτελέσματα αρνητικά για όλους.
Ειδικά δε σε θέματα που αφορούν σε άμυνα, ασφάλεια, υγεία (βλ. ή.τ.), πολιτική κ.α. γίνεται ο κακός χαμός...
Τιγκα στο hoax όλο το ίντερνετ και οι πάντες αναπαράγουν τα πάντα. Δυστυχώς έτσι είναι στη πλειοψηφία τα πράγματα κι αν κρινω από αυτά που βλέπω για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, φαντασου τι θα γίνεται με την πολιτική και τι "ειδησεις" μας ταΐζουν καθημερινά....



Το παρόν θέμα έχει κλειδώσει. Επειδή στο παρελθόν με τα πολυσυλλεκτικά θέματα πολλών σελίδων "χάνονταν" σημαντικές δημοσιεύσεις ή έρευνες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο μέσα στο πλήθος των σελίδων του κάθε θέματος καθώς και ο αντίλογος σ' αυτές που είναι πολύ σημαντικός, στο εξής κάθε δημοσίευση ή έρευνα θα έχει το δικό της θέμα όπου θα γίνεται συζήτηση γι' αυτή. Θα τις βρείτε στον πίνακα "Έρευνες και δημοσιεύσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο"
 :locked:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 15:26 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172382 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182851 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364