vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

73 επισκέπτες, 7 χρήστες
infernity, ΒΑΓΓΟς, gfilip, camber, Tazz, Jorge, ThioVag

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #255 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 22:17 »
Έχε αυτήν την εντύπωση, αλλά δεν ισχύει :)
Πάντως το ότι φτιάχνεις 1.1 αντίσταση και στην διαβάζει το μοντάκι σου 2 και, τότε ή κάτι παίζει με το στήσιμό σου, χαλαρό βίδωμα, προβληματιικές βίδες κλπ ή η πλακέτα του τα έχει φτύσει.... όταν έχει ένδειξη βολτ, δεν είναι δυνατόν τα μην αλλάζουν τα βατ σύμφωνα με τον τύπο. Αν δεν γίνεται αυτό, τότε η πλακέτα είναι "τελειωμένη".

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #256 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 22:25 »
ρε παιδια ελεος με τα βολτ, για να βγαλω τα αμπερ που περναναι απ το συρμα θελω κομπιουτερακι ετσι κι αλλιως (αν ειναι να κατσω να κανω πραξεις μου αρκουν και τα watt και η αντισταση).
Σκοπος ειναι να γνωριζω ΙΣΧΥ (WATT) και ΡΕΥΜΑ (ampere) -τουλαχιστο σαν πιο ειδικος θα ηθελα να ξερω το ρευμα- τα βολτ  τι ακριβως να τα κανω? Μηπως θα κανω πτυχιακη για το μοντακι και πρπει να γραψω ολες τις χρησιμες και τις αχρηστες παραμετρους?

Οσον αφορα το να τα γνωριζω για να κατσω να υπολογισω μονος μου την ενταση, τρεχα γυρευε, αλλη ορεξη δεν ειχα... σιγα μην ανοιξω και matlab για να φτιαξω μια αντισταση συρματος :))



Δεν ισχύει αυτό. Θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει στο δικό μου. Έχω για παράδειγμα φτιάξει μια αντίσταση 1.1 Ω και σε λίγο μου τη διαβάζει 2.5 Ω. Αν ζητήσω 10 Watt, το μοντάκι θα μου δώσει 5V. Στην πραγματικότητα όμως έχω 1.1 Ω, ό, τι κι αν διαβάζει το μοντάκι. Τελικά παίρνω κοντά στα 22-23 Watt και με τινάζουν στον αέρα. Αν του δώσω λοιπόν εγώ τα 3.8 βολτάκια μου, θα πάρω κοντά στα 12 watt δεν πάει να γράφει και 50 Ω





ακριβως αυτο εννωουσα οταν εγραψα πως ο απλος κοσμος μπερδευεται (οι ειδικοι του ρευματος δε μπερδευονται απλα γιατι δε λαμβανουν υπ οψη τους την περιττη ενδειξη των βολτ).
ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εχει σχεση αυτο που βλεπεις με νορμαλ λειτουργεια πλακετας, αλλα στην ουσια οπως τα λες ειναι σα να δουλευεις μια μπαταρια με ενα ποτενσιομετρο


btw εχω το ιδιο μοντακι και το χω τσεκαρει με μιλλιομομετρο (αξιας 1900 ευρω επαγγελματικο Fluke, οχι μουφα) και βλεπω οτι χανει  σε αντιστασεις κατω του 0.6 (εκει που σταματαει ουσιαστικα να λειτουργει οποτε μας ειναι και αδιαφορο) αλλα στην κλιμακα 1-2Ω λειτουργει αρκετα καλα.
Δε το τσεκαρα με ψιλοαδεια μπαταρια ομως να εχουμε πιο σφαιρικη γνωμη, παντως ετσι οπως τα λες μαλλον η πλακετα σου εχει θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2015, 22:43 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #257 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 23:40 »
Sorry αλλα οι νομοι στα ηλεκτρονικα/φυσικη κλπ, δεν ειναι... ελληνικοι για να μπορουμε να διαλεξουμε ποια παραμετρος/ερμηνεια/παραθυρακι μας βολευει και ποια οχι...
Περιττη δεν ειναι καμια παραμετρος απο τον νομο του Ohm, οπως μπορει ο καθενας μη ειδικος του ρευματος  ευκολα να διαπιστωσει απο τα online calculators.
(Κατι που ειναι και απο τα απαιτουμενα επομενα βηματα της σωστης εκπαιδευσης του νεου ατμιστη...  Δεν θελω να σε αγχωσω vap-mania αλλα ερχονται και οι εξετασεις του εξαμηνου...)


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #258 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 06:34 »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάς τόσο υποτιμητικά για τα βολτ. Πόσο μάλλον που το ηλεκτρικό φαινόμενο οφείλεται στη διαφορά δυναμικού δηλαδή τα βολτ. Χωρίς βολτάζ δεν υπάρχει καν ηλεκτρισμός και ατμός. Για ποια βατ να μιλάμε τότε.
Επειδή δε σε βολεύουν δε σημαίνει πω1 είναι άσχετα. Άλλωστε τα πρώτα ηλεκτρονικά μοντάκια ήταν VV και όχι VW. Τέλος πάντων δεν έχει και τόση σημασία η κουβέντα

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #259 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 11:22 »




[size=78%]Περιττη δεν ειναι καμια παραμετρος απο τον νομο του Ohm, οπως μπορει ο καθενας μη ειδικος του ρευματος  ευκολα να διαπιστωσει απο τα online calculators. [/size]


αν θες και online calculator για να δεις αν θα μπαρουτιαζει η αντισταση που εφτιαξες το χασες το κορμι πατριωτη...


θα μπορουσαν να βαλουν απλα μια ενδειξη ΑΜΠΕΡ που θα ηταν χρησιμη. Το να μου βαζουν βολτ και να μου λενε κατσε υπολογισε τωρα μονος σου τι ρευματα τραβαει δεν ειναι καθολου πρακτικο... Απλα


Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάς τόσο υποτιμητικά για τα βολτ. Πόσο μάλλον που το ηλεκτρικό φαινόμενο οφείλεται στη διαφορά δυναμικού δηλαδή τα βολτ. Χωρίς βολτάζ δεν υπάρχει καν ηλεκτρισμός και ατμός. Για ποια βατ να μιλάμε τότε.
Επειδή δε σε βολεύουν δε σημαίνει πω1 είναι άσχετα. Άλλωστε τα πρώτα ηλεκτρονικά μοντάκια ήταν VV και όχι VW. Τέλος πάντων δεν έχει και τόση σημασία η κουβέντα



Δεν... γκουχ γκουχ  ...υποτιμω τα βολτ (τι αλλο θ ακουσω? ) απλα λεω -δε το διαπραγματευομαι οπως ειπα, απλα ετσι ειναι- οτι ειναι περιττο το να τα γνωριζει καποιος για τη συγκεκριμενη εφαρμογη.
Υπαρχουν χρησιμοτερες μοναδες


Η ιδανικη ενδειξη ειναι ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ουτε βατ ουτε βολτ ουτε τιποτε αλλο (αντε και ΕΝΤΑΣΗ που ειναι μια χρησιμη παραμετρος για οποιον γνωριζει απο συρματα).


Αυτο που καταλαβα ειναι πως εχεις χαλασμενη πλακετα και τη χρησιμοποιεις απλα σαν ποτενσιομετρο ρυθμιζοντας βολτ, οποτε σε βολευει, αλλα εδω μιλαμε υποτειθεται για νορμαλ λειτουργεια οχι για πατεντες.



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2015, 11:34 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #260 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 17:47 »
Λεω να το... κρατησω το κορμι.  :)
Καποτε μου ειπαν οτι ειμαι, λεει, πλεον ειδικος στα ρευματα και αρα μπορω και χωρις online calculator να υπολογισω καποια πραγματα. Βλέποντας οτι δεν ειχαν καμια διαννοια μπροστα τους, δεν μου απαγορευσαν να κανω απλες πραξεις με απλα calculator. Απαιτησαν ομως να μην ξεχασω ποτε την σχεση των παραμετρων.
Ισως να φταιει αυτο και να επιμενω...

Πιθανον να δυσκολευτω λιγο. Βλέπεις απο τη στιγμη που οι παραμετροι στο ατμισμα ειναι παραπανω απο αυτες που μου εμαθαν, ουκ ολιγες φορες συμβουλευομαι on και off line calculators.
Βεβαια αυτες οι παραμετροι δεν ηταν τοτε στη διδακτεα υλη μου, αρα ευελπιστω οτι θα το... κρατησω.

Μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο ομως να προτεινω σε καποιον να πεταξει καποια παραμετρο ή να κοιταει μονο καποια αλλη.
Προτιμω να του πω να μαθει/καταλαβει την αλληλεπιδραση τους.

Ισως να φταιει κατι αλλο και με βλεπεις επιμονο...
Υπαρχουμε και οι... "ρομαντικοι" που καποτε (ισως ακομα) παλευαμε με τις ρυθμισεις των Volt. Ειναι σαν να πεις σε κάποιον φαν του Ελβις οτι εχει πεθανει. Σιγα μη σε πιστεψει.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #261 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:39 »
Υποψιάζομαι πως η ένδειξη V είναι πολύ πιο εύκολο να μετρηθεί από τα A και πιο οικονομικό σαν επιλογή.
Εκτός αν εννοείς, μέτρηση V & R και ένδειξη Α κατόπιν υπολογισμού. Δεν είναι το ίδιο όμως

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #262 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 18:43 »
Θα συμφωνήσω με το φίλο digitalis. Τα watt είναι μία ρύθμιση η οποία ομολογουμένως έχει κάνει ευκολότερη τη ζωή του ατμιστή. Αυτού που κοιτάει τα νούμερα φυσικά, καθώς από ένα σημείο και μετά, κοιτάς την οθόνη σε περιπτωση που φοβάσαι ότι τα 15W που ρύθμισες έχουν γίνει 70(true story, μπλιαχ!!), καθώς πλέον ατμίζεις εκεί που σου αρέσει ανεξαρτήτως αριθμών.

Τα βολτ πρέπει να τα λαμβάνουμε υπ'όψιν. Άντε να εξηγήσεις σε κάποιον χωρίς την χρήση βολτ, γιατί η 0.15 αντίσταση που έκανε με 10 σπείρες 70ρι σύρμα, δεν δουλεύει στα 15W... Οκ, ακραίο το παράδειγμα, αλλά ισχύει!

Ωραίες οι φάσεις με τα σκέτα βολτ... Είχες ένα Λάβα, ρύθμιζες 5 βολτ, σου έδινε 3.5 και γούσταρες... ;D

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #263 στις: Δεκεμβρίου 29, 2015, 20:59 »
εγω παλι μονο τα βολτ κοιταω.


στηνω μια αντισταση απο 0,8 μέχρι 1,4. δεν με νοιάζει ποσο ακριβως γτ ολες μου αρεσουν. την βάζω στα 4,2-4,5 βολτ αναλογα τα κεφια και ας γραφει οσα βατ θελει. τι σημασια εχει ποσα βατ ειναι?!


αμα κρυψω τα βολτ απο το μοντ και φτιάξω μια διπλη στα 0,5 πρέπει να κάτσω να κάνω δοκιμές στα βατ. αν εμφανιστουν τα βολτ παω πάλι στα 4,2+ και ειμαι κομπλε.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #264 στις: Δεκεμβρίου 30, 2015, 00:00 »
παιδια νταξει οτι πειτε.
οπως τον βολευει τον καθε εναν στην τελικη

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 15:38 »
Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε.
Παιδια εγω εχω την εξης απορια ( που πιθανον εχει συζητηθει, αλλα δεν βρηκα κατι) , ατμιζω 12αρα νικοτινη στα 12-14 watt σε 1-1.3 Ω , προσφατα και επειδη πηγα στον πρωτο μου επισκευασιμο (subtank mini) και με περνει να παιξω σε παραπανω βατ , εφτιαξα λιγο υγρο με 6αρα νικοτινη, ετσι για δοκιμη.
Τα βατ που με ικανοποιουν ειναι 19-22 .
Υπαρχει αραγε καποιος λογος να πεσω σε νικοτινη και να αυξησω τα βατ, με αποτελεσμα και να πεφτει πιο γρηγορα η μπαταρια, αλλα και να αδειαζει γρηγοροτερα το τανκακι μου;
Στην ουσια σε καθε τζουρα , παρομοια προσληψη νικοτινης δεν θα εχω;
Περιπου ιδια χρηματα για υγρο δεν θα δινω;
Ευχαριστω!

Υ.γ ο εξοπλισμος μου ειναι subtank mini,
mod istick 50 watt  και k box 40watt ,
Υγρο- βαση της atmos lab 50-50

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 15:53 »
Η αλήθεια είναι πως όταν κοιτάμε στησίματα, σπανίως κοιτάμε άλλον παράγοντα εκτός από την προσωπική ικανοποίηση. Αυτό σου προτείνω, να κοιτάξεις δηλαδή στους τομείς χτυπήματος, ατμού, γεύσης και γενικής αίσθησης, τι σε ικανοποιεί.

Αν αυτό είναι υψηλά watt, έχει καλώς, αν είναι κάτι άλλο, παίζεις αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #267 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 15:53 »
Μην το κανεις γιατι θα αναγκαζεσαι να ατμιζεις συνεχως,δεν θα σου αρκει εκτος των αλλων που ειπες, ακομα και αν οι αντιστασεις σηκωνουν πολλα watt, εκτος αν κανεις πνευμονικες οπου εκει πέφτεις σε νικοτινη, εκει χρειάζεται αρκετη ισχυς

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #268 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 18:49 »
Και τα 2 με ικανοποιουν , δεν εχω  τετοιο προβλημα, αν και δεν με πολυ τρελαινει ο ζεστος ατμος στα 20+ βατ , αλλα δεν με ενοχλει κιολας.
Δεν θα το κανω κυριως για τους λογους που ειπα.. Απλα θα ηθελα να ξερω αν αξιζει να γινει κατι τετοιο, αν εχει καποιο θετικο..

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #269 στις: Ιανουαρίου 03, 2016, 20:05 »
Οχι δεν βρισκω κατι θετικο σε αυτο, θετικο για μενα ειναι να ειμαστε εντος οριων για να ειμαστε ασφαλείς και να απολαμβανουμε ετσι ωστε να μην γινεται κουραστικο το ατμισμα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix