vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

79 επισκέπτες, 7 χρήστες
tony1976, Tem, Mimhsdr, Parolos, swtos, camber, mathimatikos1966

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθέσω πως αυτοί οι πίνακες ναι μεν βοηθάνε όλους μας αλλά είναι απαραίτητο εργαλείο για μηχανικά μοντακια που δεν υπάρχει πλακέτα να ρυθμίζει συνεπώς πρέπει να το ρυθμίσεις με το στήσιμο που θα διαλέξεις.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
...
Οσο για τη γευση που αναφερθικες , να θυμασαι οτι με περισσοτερα Watts ανεβαζεις και τη θερμοκρασια που θα παραχθει στο συγκεκριμενο στησιμο , οποτε θα ατμοποιηθει και περισσοτερο υγρο.
Αρα θα εχεις αποτελεσμα απο μεγαλυτερη ποσοτητα ατμοποιημενου υγρου και ετσι θα εχεις και πιο πλουσιο ατμο , καθως και περισσοτερη γευση συνεπως.

Διόρθωση γραμματοσειράς

Θα διαφωνήσω εν μέρει... Τα πολλά βατ δεν φέρνουν και περισσότερη γεύση απαραίτητα.... Ούτε ο πολύς ατμός σημαίνει περισσότερη γεύση απαραίτητα. Αν ήταν έτσι οι cloud chasers θα ήταν και flavor chasers ταυτόχρονα...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Σωστα.
Δεν το εγραψα εγω σωστα.
Ηθελα να πω για τα 12 Watts σε σχεση με τα 7-8 Watts.


Δεν εγραψα για πολλα Watts αλλα για τα Watts που ειδε το παιδι οτι ειχε καλυτερη αποδοση σε σχεση με αυτα που ατμιζε.


Συγχωρεστε με βρε............παππους ειμαι...... ;D

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #243 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 19:51 »
Καλησπερα παιδια μια αντισταση η οποια ειναι 1.5(ετσι γραφει τουλαχιστον) βεβαια με το εβικ μινι μου την δειχνει 1.6 το ερωτημα μου ειναι το εξης στα ποσα βατ ειναι σωστο να παιζω? βλεπω οτι οσο ανεβαινω σε βατ μου βγαζει λιγο καμμενο αρα το σωστο ειναι να ριχνω βατ? θελω να πω οτι οσο ανεβαινει η αντισταση κατεβαινω σε βατ?

Από συγχώνευση
Πριν ανοίξετε νέο θέμα, ρίξτε μια ματιά στα περιεχόμενα ή χρησιμοποιήστε την αναζήτηση. Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ήδη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 21:46 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #244 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 20:07 »
Σε μικρές αντιστάσεις δίνεις πολλά watt και λιγότερα σε μεγαλύτερες. Η κεφαλή πάνω πρέπει να γράφει προτεινόμενο εύρος τάσης λειτουργίας (volt)
Αν το ξεπεράσεις θα πάρεις τη γεύση καμένου που λες.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #245 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 20:17 »
Επίσης από όσο πιο χοντρό σύρμα είναι κατασκευασμένη η αντίσταση τόσο περισσότερα Watts θέλει.
Για παράδειγμα μία αντίσταση με 1,2 Ohm κατασκευασμένη με σύρμα Kanthal A1 0,32mm θέλει περισσότερα Watts από μία αντίσταση 1,2 Ohm κατασκευασμένη με σύρμα Kanthal A1 0,25mm.
Aυτό συμβαίνει γιατί το πιο χοντρό σύρμα θέλει περισσότερη ενέργεια να καταναλώσει για να "αρπάξει" και να αποδόσει το ίδιο με ένα σύρμα μικρότερου πάχους.
Βέβαια το πιο χοντρό σύρμα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης.
Και για τα ίδια Ohms με το χοντρότερο σύρμα θα κάνουμε περισσότερες σπείρες, άρα θα χρειαστούμε περισσότερη ενέργεια. :)

Αποσυνδεδεμένος stiflergr

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #246 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 15:31 »
παιδια καλησπερα τελευταια εχω δοκιμασει αρκετα υγρα και παρατηρησα το εξης με τον ιδιο ατμοποιητη παντα..οτι το καθε υγρο θελει δικα της βαττ!εγω αρμιζω στα 9,5 και μερικα απτα υγρα μου τα φτανω και 12 βαττ... με αντισταση 1.1 ω στα 3.2 βολτ!ειανι πολλα τα 12 πρεπει μηπως να κατεβω λιγακι?παντος δεν μου εχει φερει ακομα καποιο υγρο καμμενη γευση!

Αποσυνδεδεμένος TakisStam

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανεις δεν παιρνει αυτο που πρεπει να παρει.
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #247 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 03:31 »
Μπορεις να δωσεις πιο πανω απο 12w με 1.1Ω.Eγω με 1.3Ω φτανω και 16w

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #248 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 11:33 »
Για μένα ένας μπούσουλας που χρησιμοποιώ είναι να ατμίζω βάση του νόμου του Ohm σε τόσα Watt, που τα Volt ανάλογα με την εκάστοτε αντίσταση να είναι 4.2
Αυτό δεν το τηρώ απόλυτα αλλά στο περίπου δεδομένου ότι στα λεπτά σύρματα (π.χ. 0,28mm) χρησιμοποιώ λιγότερα Watt και στα πιο χοντρά (π.χ. 0,40mm) λίγο περισσότερα, όπως είναι λογικό.
Στο παρακάτω πινακάκι μπορεις να βάλεις την αντίσταση που έχεις στον ατμοποιητή σου (π.χ. 1.3) και τα Volt (4.2) και θα σου βγάλει τα Watt που θα βάλεις στο μοντ αλλά και τα Amper που θα τραβήξει από την μπαταρία σου. ;)

http://www.ohmslawcalculator.com/ohms-law-calculator

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #249 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:03 »
Η αντισταση στα 0.15 Ohm ειναι ni200 και δεν μπορεις να δουλεψει στο istick 30 διοτι δεν εχει ελεγχο θερμοκρασιας! κατα τα υπολοιπα, Το καλο ειναι παντα να μην ξεπερνας τα 4.4 volt (σε ολες τις αντιστασεις)! Συνεχισε την καλη προσπαθεια αξιζει!!!


εχμμ... συγνωμη αλλα τα volt ειναι εντελως ασχετη μοναδα μετρησης... (παρα πολυ κακως τα εχουν βαλει και στα στικακια και μπερδευεται ο απλος κοσμος που δεν ειναι ειδικος με τις μοναδες του ηλεκτρισμου)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #250 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:16 »
Τι εννοείς ακριβώς όταν λες άσχετη;

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #251 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:34 »
Ατυχής η διατύπωση του συνατμιστή, ίσως τραβηγμένα ...θα μπορούσε κάποιος να πει την ένδειξη των volt περιττή, αλλά άσχετη, οπωσδήποτε δεν είναι!
Μην ξεχνάμε το νόμο του Ohm: W=V*V/R (Βαττ = Βολτ στο τετράγωνο διά Αντίσταση).





Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #252 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:38 »
Ειδικά στο istick 30 που διαβάζει τις αντιστάσεις όπως να 'ναι, τα βολτ είναι μονόδρομος αν δε θέλει να φάει κανείς καψούλι

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #253 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:45 »
Είτε Βολτ ένδειξη έχεις είτε Βαττ, εάν το μοντάκι διαβάζει λάθος την αντίσταση, καλό αποτέλεσμα ατμίσματος δεν έχεις, η πλακέτα ακολουθεί απαρέγκλιτα τον μαθηματικό τύπος!

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #254 στις: Δεκεμβρίου 28, 2015, 21:58 »
Δεν ισχύει αυτό. Θα σου εξηγήσω τι συμβαίνει στο δικό μου. Έχω για παράδειγμα φτιάξει μια αντίσταση 1.1 Ω και σε λίγο μου τη διαβάζει 2.5 Ω. Αν ζητήσω 10 Watt, το μοντάκι θα μου δώσει 5V. Στην πραγματικότητα όμως έχω 1.1 Ω, ό, τι κι αν διαβάζει το μοντάκι. Τελικά παίρνω κοντά στα 22-23 Watt και με τινάζουν στον αέρα. Αν του δώσω λοιπόν εγώ τα 3.8 βολτάκια μου, θα πάρω κοντά στα 12 watt δεν πάει να γράφει και 50 Ω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4698 504595 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 11, 2024, 08:18
από Buliwyf
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8514 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153624 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567607 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292835 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1364 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 801 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3728 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13544 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis