vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

111 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, Buliwyf, Mimhsdr, fratz8, bloodlessz, lemon78

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Καλησπέρα σε όλους.
Μία ερώτηση έχω να κάνω μιας και είμαι νέος στους επισκευάσιμους και εδώ και λίγο καιρό παιδεύομαι με τις αντιστάσεις στον Eleaf Lemo μου. Έχω καταλήξει στις 1,8 με 2.0 Ohm. Βάση του πίνακα που υπάρχει εδώ μέσα πρέπει να το δουλεύω στα 3,7V ή 7,6W (2,06Αmps) με αντίσταση 1,8Ohm. Στο Istick 50W που το δουλεύω μπορείς να ρυθμίσεις τα Volts και τα Watts. Όταν όμως πάω να ανεβάσω τα Watts ανεβαίνουν και τα Volts. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι φυσιολογικό;
Έχω πολλές μέρες που διαβάζω τα νήματα αλλά έχω μπερδευτεί αρκετά. Μήπως αυτό συμβαίνει επειδή είναι ηλεκτρονικό το Mod (δηλαδή με πλακέτα); Γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω μόνο τα Watts αλλά ανεβαίνουν και τα Volts;
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα θα το εκτιμούσα πολύ.
Για τις αντιστάσεις χρησιμοποιώ σύρμα Kanthal A1 0,25mm, 7 σπείρες διαμέτρου 2,2mm και βγαίνει 1,8 Ohm. Στα 3,7Volts ή στα 7,6 Watts που λέει ο πίνακας στις αντιστοιχίες δεν βγάζει ικανοποιητικό ατμό. Μόνο αν ανεβάσω Volts και Watts βγάζει και το ευχαριστιέμαι.
Ευχαριστώ εκ των  προτέρων. :)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Στο Istick 50W που το δουλεύω μπορείς να ρυθμίσεις τα Volts και τα Watts. Όταν όμως πάω να ανεβάσω τα Watts ανεβαίνουν και τα Volts. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι φυσιολογικό;
Φυσιολογικότατο  :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Watts=Volts(στο τετράγωνο) / Ohms. Αφού τα Ohms είναι σταθερά όταν ανεβαίνουν τα watts αναγκαστικά ανεβαίνουν τα Volts.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 22:45 από domaze »

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Watt=Volt (τετράγωνο) / Ω
(όχι *)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Σωστός! το έκανα εντιτ. Το ένα σύμβολο δίπλα στο άλλο... Όποιος βιάζεται... κάνει πολλαπλασιασμό αντί για διαίρεση...

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ αλλά για να καταλάβω τι ακριβώς παίζει μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα στισηματος που να είναι σε σωστά επίπεδα;

Σε ευχαριστώ ...

Galaxy Note 3

Διαγραφή άμεσης παράθεσης


Δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο και δε θέλω να σε πάρο στο λαιμό μου.. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος, είναι προτιμήσεις.
Εν ολίγοις.. Το heat flux είναι η ζεστη που παράγουμε ανά επιφάνεια του coil είναι το μετρήσιμο τις απόδοσης του coil.
Επίσης από κάτω που λέει "Heat capacity" είναι το μετρήσιμο του ποσο γρήγορα φτάνει το coil στη μεγιστη απόδοση του, ποσο γρήγορα ανάβει δηλαδή. Όσο μικρότερο τόσο πιο γρήγορα.

Κάπου πέτυχε το μάτι μου ένα video σήμερα στο φόρουμ περί αυτού του προγράμματος, αλλα το έχασα.. Σίγουρα κάποιος μπίο έμπειρος θα μπορούσε να εξηγήσει παραπάνω.  :tongue_smilie:

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.  :thumpup: 8)



Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Watts=Volts(στο τετράγωνο) / Ohms. Αφού τα Ohms είναι σταθερά όταν ανεβαίνουν τα watts αναγκαστικά ανεβαίνουν τα Volts.


Aυτό με τον τύπο τώρα το κατάλαβα. :thumpup:
Η δεύτερη απορία μου για την οποία δεν πήρα απάντηση είναι:
Δεν μπορώ να καταλάβω τις αντιστοιχίες του πίνακα για τις αντιστάσεις με τα Watts και τα Volts. Χρησιμοποιώ αντίσταση 1,8 Ohm. Στα 3,7Volts ή 7,6 Watts που λέει ο πίνακας στις αντιστοιχίες δεν βγάζει ικανοποιητικό ατμό ούτε γεύση. Αν ανεβάσω Volts ή Watts δουλεύει πολύ καλύτερα. Αυτό τί σημαίνει; Κάνω κάτι λάθος; Αν το δουλέψω π.χ. στα 10 ή και στα 12 Watts "φυσάει", έχω καλή γεύση ντουμάνι και σίγουρα όχι καμμένο. Από την άλλη είμαι πολύ πιο ψηλά από αυτά που ορίζει ο πίνακας σαν ανώτερο όριο των Watts. Τί παίζει; Έχασα την μπάλα μου φαίνεται... :wall: :o

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Δεν υπάρχει πίνακας που να σου λέει πόσα watt είναι σωστά, μιας και παίζουν ρόλο άπειροι άλλοι παράγοντες, σύρμα στήσιμο κτλ, αλλά πιο σημαντικός απ'όλους το προσωπικό σου γούστο. Αν έχεις καλή γεύση στα 50 Watt ενώ άλλος με ίδιες τις υπόλοιπες συνθήκες στα 7, σημαίνει πως απλά έχετε διαφορετική αντιληψη της γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Ναι ρε παιδιά αλλά υπάρχει και ένας παράγοντας θερμοκρασία που αν τα βατ είναι πολα θα είναι και η θερμοκρασία συνεπώς δεν μιλάμε για υγιή ατμισμα αλλά για πυρινικο ατμισμα.
Γιαυτό ο φίλος πριν πολύ σωστά μου έδωσε το λινκ και μπορείς να βάλεις όλα τα δεδομένα του στισηματος και να δεις που είναι τα νορμάλ βατ.
Τώρα όποιος θέλει κάνει ότι θέλει.
Πάντως σας ευχαριστώ γιατί πραγματικά βοήθηκα και έμαθα κάτι ακόμα

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Δεν είπα ότι πάω στα 50 Watts αλλά στα 10 με 12 από σχεδόν 8 που λέει ο πίνακας για την αντίσταση που δουλεύω (1,8Ohm).
Στα 8 Watts νιώθω τον ατμό πολύ αδύναμο και δροσερό. Στα 10 τον καταλαβαίνω και έχω καλύτερη αίσθηση. Στα 12 πλέον είναι απόλαυση  :hmmm:
Εγώ απλώς θέλω να ξέρω από πιο έμπειρους ατμιστές αν κάνω κάτι λάθος και δεν μου βγαίνει ο πίνακας. Ευχαριστώ και για τις μέχρι τώρα απαντήσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Από όσο ξέρω αυτός ο πινακας αναφέρει εργοστασιακές αντιστάσεις. Οι οποιες φτιάχνονται με πολύ λεπτά σύρματα 0.20mm περίπου. Αν βάλεις τα νούμερα στο πρόγραμμα θα δεις ότι στα 10+ η θερμοκρασία (heat flux) ανεβαίνει κατακόρυφα. Για αυτό και μια κεφάλι 1.8 δεν αντέχει συνήθως τα υψηλότερα watt.

Στη δικη σου περίπτωση είσαι ισα ισα στην περιοχή που ξεκινάει το ζεστό. Είσαι στα αντίστοιχα 20+ watt τον εργοστασιακών στα ίδια omh.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 09:57 από camber »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Άλλος ο πίνακας με τις αντιστοιχίες που είναι χρωματιστός. υπάρχει και το ακόλουθο πρόγραμμα που υπολογίζει.
Μιλάς για αυτό το πρόγραμμα;
http://www.steam-engine.org/coil.asp?hfnw=9&id=2.2&ll=10

Αν βάλω στο παραπάνω πρόγραμμα τα στοιχεία της αντίστασής μου μου βγάζει heat flux σε πράσινο χρώμα 12Watts. Σωστά τα λέω; Εκεί δηλαδή πρέπει να το δουλεύω;
Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ πιο σαφής;


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 09:58 από camber »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Δεν υπάρχει "πρέπει". Ανεβάζεις στο σημείο που σ' ευχαριστεί εσένα καλύτερα.

Το steam-engine σου δείχνει τη θερμότητα που ανεβάζει η αντίσταση ανάλογα με το σύρμα που χρησιμοποιείς. Τα χρώματα πράσινο-κόκκινο είναι μια πρόχειρη εκτίμηση της θερμότητας του ατμού. Όμως αυτή εξαρτάται και από τον τύπο του ατμοποιητή, τις εισόδους αέρα, την ποσότητα υγρού κλπ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Η ρύθμιση σε Volts/Watts , υπαρχει γιατι πολλοι απο 'μας ειχαμε συνηθίσει πιο παλια να ρυθμίζουμε τα Volts αναλογα με το τι Ωμικη αντ/ση ειχαν οι ατμ/τες μας.
Με την εμφάνιση των Watts , που ειναι και το σωστο μεγεθος μέτρησης του ατμιστικου αποτελεσματος , απλα βλεπεις και το ποσα Volts αντιστοιχούν στα Watts που εχεις ρυθμίσει.
Με τα Watts δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις συνεχεια για να βρεις που σου αρεσει.
Ειτε εχεις 1.5 Ωμ , ειτε 2.5 Ωμ αντισταση , το ατμιστικο αποτελεσμα που θα παρεις θα ειναι το ιδιο.
Θα δεις διάφορες αλλαγες στα Volts , αλλα η δυναμη της ατμοποιησης ειναι τα Watts.
Αρα οτι αντ/ση και αν εχεις , η πλακετα μονη της αυτοματα , θα σου δωσει σαν αποτελεσμα τα Watts που εχεις ρυθμισει , ασχετως τι αντ/ση εχει ο ατμ/της.


Αν ρυθμίσεις τα Watts , αυτοματα καταργούνται τα Volts που εχεις ρυθμίσει ή ακριβως το αντιθετο , αν ρυθμισεις τα Volts  καταργουνται τα Watts που ειχες ρυθμισει.
Αν ομως το ψαξεις καλα , θα δεις οτι ειτε το ρυθμισεις στα 10 Watts με 1.8 Ωμ , ειτε το ρυθμισεις στα 4.2 Volts , το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο ακριβως.
Αυτα τα δυο μεγεθη ειναι δεμενα μεταξυ τους.  Αλλαζεις το ενα , αναγκαστικα θα αλλαξει και το αλλο .


Αυτη η μηχανή υπολογισμού , δεν σου δειχνει που ''πρεπει'' να ατμιζεις , αλλα το τι αποτελεσμα θα εχεις απο τις ρυθμίσεις που εχεις βαλει εσυ , σε σχεση με τα Ωμ που εχεις φτιαξει την αντ/ση σου.


Οσο πιο λεπτο ειναι το συρμα , τοσο πιο γρηγορα θα πυρωσει , γιατι απλα οσο πιο λεπτο ειναι , τοσο μεγαλυτερη θα ειναι η αντισταση του ως προς τη διέλευση του ρευματος. 
Αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα , λογο του οτι το ρευμα ''θα ζοριζεται'' πιο πολυ να περασει , να εχουμε πολυ πιο γρηγορη άνοδο της θερ/σιας στο συρμα μας.


Αν εσενα σου αρεσει να ατμιζεις στα 12 Watts , τοτε εκει ειναι και το σημειο που ειναι το σωστο για 'σενα.


Οπως εγραψαν και τα παιδια πιο πανω , αναλογα λοιπον που σου αρεσει , εκει ειναι και το σωστο.
Αρκει φυσικα να εχουμε παντα στο μυαλο μας οτι θα πρεπει να ατμιζουμε με σωστη θερμ/σια και οχι με πυρινικη οπως εγραψε πιο πανω και ο araditsas.


Οσο για τη γευση που αναφερθικες , να θυμασαι οτι με περισσοτερα Watts ανεβαζεις και τη θερμοκρασια που θα παραχθει στο συγκεκριμενο στησιμο , οποτε θα ατμοποιηθει και περισσοτερο υγρο.
Αρα θα εχεις αποτελεσμα απο μεγαλυτερη ποσοτητα ατμοποιημενου υγρου και ετσι θα εχεις και πιο πλουσιο ατμο , καθως και περισσοτερη γευση συνεπως.

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 18:03 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη κατατόπιση.  :thumpup:
Επιτέλους λύθηκαν σχεδόν όλες μου οι απορίες. Να είστε καλά. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 1 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 87 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix