vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 10 χρήστες
dimitraf, lemon78, ZoeM, Geraki, Sergios, JohnDag, manoslykos, bloodlessz, tibolaso, maprix

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #195 στις: Δεκεμβρίου 27, 2014, 21:16 »
Οσο μεγαλυτερη ειναι η αντ/ση , τοσο περισσοτερα Watts θελεις για να τη δουλεψεις . 
Οταν λεμε αντ/ση , εννοουμε την αντ/ση του συρματος στο ρευμα.

παρακαλω μονολεκτικα , σωστο η λαθος?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 27, 2014, 21:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #196 στις: Δεκεμβρίου 27, 2014, 21:24 »
Σωστο....(αλλα volts)
Ο.5ω 10 watts κ 1.8ω 10watts (ιδια δυναμη σε αποτελεσμα)
Απλα η πρωτη αντισταση θελει λιγοτερα volt σε σχεση με την δευτερη για να αποδοση τα ιδια watt

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #197 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 23:16 »
Eπειδη δεν απαντα κανεις , θα απαντησω εγω .


Με 0.5 Ωμ σε VV/VW μοντακι με πλακετες τυπου DNA ή και διαφορετικου τυπου που να μπορει να αποδοσει τετοια ισχυ, προτεινομενη ισχυ ειναι τα 35 Watts γιατι με τετοια ισχυ , η πλακετα δινει 4.1 Volts.
Δινει δηλαδη την κατωτερη προτεινομενη ταση βαση κατασκευης , γιατι αυτη ειναι και η προτεινομενη κατωτερη ταση ρευματος απο τον κατασκευαστη


Σε μηχανικο αυτη την ισχυ με τετοια αντ/ση δεν θα τη δεις ποτε .
Το καλυτερο που θα σου δωσει το μηχανικο , ειναι τα 3.4 -3.6 Volts πανω κατω, αναλογα τις απωλειες που εχει το μοντακι.
Αυτο σημαινει οτι σε μηχανικο θα εχεις 23 - 26 Watts με γεματη μπαταρια.
Οσο αδειαζει η μπαταρια , θα πέφτουν και τα Watts.
Ομως , η αποδοση και παλι θα ειναι πολυ καλη κατα τη γνωμη μου.


Εκει παει και η θεωρητηκη ερωτηση που εκανα , αν μπορουμε να ατμισουμε με 10 Watts. Θεωρητηκα παντα.

Ελπιζω να ημουν κατανοητός τωρα.


Καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απ' ολα και συγνωμη αν παραφερθηκα σε προηγουμενα ποστ μου.   Να ειστε ολοι σας ευτυχισμενοι και να μπορεσετε μεσα στο 2015 να δειτε τα ονειρα σας να γινονται πραγματικοτητα.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #198 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 01:36 »
Παιδάκια μια ερώτηση ως προς τα V W και Ω.
Αυτή τη στιγμή ατμίζω σε έναν evod με αντίσταση 2,4ohm και ego type μπαταρία και σκέφτομαι αφενός να περάσω σιγά σιγά σε μεταβαλλόμενη τάση και αφετέρου να δοκιμάσω μια χαμηλότερη αντίσταση (στα 1,8 ohm π.χ.)

Η ερώτησή μου είναι εάν ο συνδυασμός  (4,40V & 2,4 ohm)  έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα (3,80V & 1,80Ω) μιας και βλέπω ότι πρακτικά και οι δύο συνδυασμοί δίνουν ~8W.
Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω τον ένα ή τον άλλο συνδυασμό και εάν ναι, γιατί?

Δώστε τα φώτα σας αν μπορείτε  ;)

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #199 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 03:22 »
Εάν έχεις μηχανικό Μοντ όχι ηλεκτρονικό δλδ τότε ή μπαταρία βγάζει στάνταρ βολτ οπότε τότε έχει νόημα το τι αντίσταση θα βάλεις για να υπολογίσεις πόσα βατ θες.



Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #200 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 03:29 »
Η ερώτησή μου είναι εάν ο συνδυασμός  (4,40V & 2,4 ohm)  έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα (3,80V & 1,80Ω) μιας και βλέπω ότι πρακτικά και οι δύο συνδυασμοί δίνουν ~8W.
Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω τον ένα ή τον άλλο συνδυασμό και εάν ναι, γιατί?
Και οι 2 συνδυασμοί θα σου δώσουν παραπλήσιο αποτέλεσμα. Κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν, ανάλογα με το σύρμα που χρησιμοποιεί η κάθε αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #201 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 03:38 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dimdimd

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm
« Απάντηση #202 στις: Φεβρουαρίου 25, 2015, 14:28 »
Αληθεύει η άποψη ότι η ποιότητα της γεύσης πέφτει μετά τα 15 watt; αυτό ήταν και το βασικό επιχείρημα ενάντια στο sub-ohm (μαζί με αυτό της ασφάλειας). Βλέπω ότι πλέον έγιναν της μόδας οι χαμηλές αντιστάσεις· τι συμβαίνει τελικά στο θέμα της γεύσης; παραμένει η έκπτωσή της στα υψηλά watts  ή δεν υπάρχει πρόβλημα με την παρούσα τεχνολογία; κι από ασφάλεια; Μιλώ πάντα για εμπορικούς ατμοποιητές. Ο Ατλάντις πχ με ένα ανάλογο mod ανταποκρίνεται σε γεύση και ασφάλεια;

Καλησπερα..υπαρχει κινδυνος για την υγεια αν ατμιζεις σε παραπανω βολτ η βατ?θεωρητικα το προβλεπομενο οριο της μπαταριας ειναι 3.7 -4.1 volt

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Καλησπέρες παιδιά


Ως καινούριο μέλος έχω ξεκινήσει και ξεκοκαλίζω όλο το forum όσο μου επιτρέπει ο χρόνος. Το θέμα είναι ότι όταν πάω να πιαστώ κάπου και νομίζοντας ότι έχω καταλάβει 5 πράγματα, στα επόμενα post  που διαβάζω αναιρείται αυτό που καταλάβαινα.


Έχω έναν ατμοποιητή Subtank mini πάνω σε ένα istick 30watt με dual coil στα 0,5Ohm. Οι αντιστάσεις είναι από σύρμα 0,20mm και διάμετρο όσο το κατσαβιδάκι το μπλε που είναι στην συσκευασία του Subtank. Το έχω στα 2.8V και 16watt.


Ερώτηση.


Οι subohm αντιστάσεις παίζουν πάνω από τα 15watt. Ποια είναι η σωστή αναλογία σε Watt & Volt κατά προσέγγιση που μπορεί να αποδώσει καλύτερα γεύση  το συγκεκριμένο setup;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Δυστυχώς ή ευτυχώς παρά την ακρίβεια της ερώτησής σου, πάλι υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που θα το επηρρεάσουν. Με δεδομένο όπως έδωσες σύρμα λοιπόν, πλήθος αντιστάσεων, και χώρο ατμοπιήσης, θα έλεγα πως ποιο σημαντικό είναι η εισαγωγή αέρα που επιτρέπεις και η προτίμηση θερμοκρασίας ατμού. Με τζούρα οριακά για κατευθείαν πνευμόνι και πολύ χαλαρή για στόμα-πνευμόνι τα 30 είναι πλέον πολύ ζεστός ατμός. Στα 16 που λες θα ήταν πολύ "ψόφιο" κατά την άποψή μου αλλά σωστή θερμοκρασία (καθώς εγώ είμαι λάτρης του δροσερού ατμού). Αν μιλήσουμε για την τέρμα ανοιχτή εισαγωγή αέρα, θα έλεγα στα 25 με 30 Watt (εξαρτάται πόση ώρα περνάει από τη μια τζούρα στην άλλη, γεγονός που μετά από κάποιες παραζεσταίνει τον ατμό) στα δικά μου πάλι γούστα θερμοκρασίας.

Για να μην το παιδεύω, διάλεξε τα Watt που σου αρέσουν, μην ψάχνις τι θεωρείται καλό. Αν με το ποια είναι η ιδανική αναλογία εννοείς τι να ρυθμίσω σε Watt όταν τα Volt είναι τόσα, προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο νόμο του ohm, είναι το ένα ή το άλλο.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Γνωρίζω και κατανοώ κάποια πράγματα όμως το θέμα είναι ότι όταν προσπαθώ να ατμίσω στα 25watt  και πάνω με χτυπάει αρκετά στον λαιμό. Υγρό DIY 9mg. Το θέμα με το άτμισμα έχει πάει σε άλλη διάσταση.


Βάση νόμο του Ohm--> R=U/I  ως προς τις αντιστάσεις. Ισχύος--> P=I*U αν θυμάμαι καλά αυτοί είναι οι τύποι τους. Πέραν αυτού πως μπορούν οι σχετικοί τύποι να με βοηθήσουν γενομένου ότι γνωρίζουμε ήδη τις τιμές;


Για να πετύχω καλύτερη γεύση με τον συγκεκριμένο ατμοποιητή ποιες επιλογές έχω σε θέμα αντίστασης σύρματος, πόσα coil, χιλιοστά σπειρώματος, watts και volts;


Δεν ξέρω αν έχω βγει offtopic...


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Το αντίθετο, αυτό είναι και το θέμα του νήματος!
Αυτό που θέλω να πω για τα Volt-Watt, από τη στιγμή που μιλάμε για δεδομένη αντίσταση 0,5, ας μιλάμε μόνο για μία από τις δύο άλλες παραμέτρους, και θα πρότεινα Watt όπου χρησιμοποιούν και τα πιο πολλά μοντάκια.

Για τη γεύση τώρα, είναι ακραία υποκειμενικό. Ενώ ξέρω πως πολλοί υποστηρίζουν πως οι τζούρες στόμα πνευμόνι έχουν καλύτερη γεύση, εγώ έχω παρατηρήσει το ακριβώς αντίθετο. Οπότε, για καλύτερη γεύση η δική μου πρόταση είναι, ξέχνα το 0,2 σύρμα, δοκίμασε από 0,3 min, ή για να μην κάνεις αγορά, στρίψε αυτό που έχεις twisted για να πας πιο ψηλά. Το κακό είναι πως ο χώρος του subtank για στήσιμο είναι μικρός, με μικρό θάλαμο, οπότε δεν μπορείς να φτιάξεις μεγάλες αποστάσεις συρμάτων (κάτι που πιστεύω πως βελτιώνει τη γεύση). Οπότε twisted ή parallel αλλά με μονό πηνίο ίσως βελτιώσει την απόδοση γεύσης. Τέλος μπορείς να δοκιμάσεις και κάθετο πηνίο με το βαμβάκι σου απέξω γύρω του, αλλά δεν ξέρω να σου πω αν βελτιώνει καθόλου..

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Το θέμα είναι ότι για καλύτερη γεύση είναι οι τσιγαρίσιες τζούρες και όχι οι πνευμονικές τόσο πολύ.


Από την άλλη ο Subtank σίγουρα δεν έχει χώρο για πολλά πολλά. Έχω δοκιμάσει και κάθετη αντίσταση αλλά δεν είδα κάτι το διαφορετικό. Μερικοί από εδώ τώρα που διαβάζουν το ποστ θα πουν "Τράβα πάρε αγόρι μου ένα dripper για να καταλάβεις γεύση" και θα έχουν δίκιο λόγο της άνεση να φτιάξεις ότι επιθυμεί η καρδούλα σου. Οκ δεκτό. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά.
Τώρα είμαι σίγουρα offtopic  :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Κάτι άλλο. Τι είναι καλύτερο subohm ή μεγάλα Ohm  σε αντιστάσεις και γιατί; Αν υπάρχει κάπου κάποιο νήμα ας στείλει κάποιος το link  γιατί εν το έχω βρει μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος Nassos

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μετά από τόσα που έχω άκούσει και δει είπα να στήσω τον καιφαν 3.1 με διπλή αντίσταση :yes:. Εκανα 2 micro coils με 12 σπείρες, 0.28 kanthal, και μου βγήκε αντίσταση 1.1Ω. Ατμίζω με ένα provari mini και ακόμα και όταν πύρωνα τις αντιστάσεις για να τις ΄'σφίξω'', χωρίς βαμβάκι, αργούσαν πολύ να πυρώσουν. Δεν έδωσα σημασία αλλά τις 2 τελευταίες μέρες που ατμίζω με αυτό τον ατμοποιητή πρέπει να πατάω το κουμπί του mod λίγο πριν αρχίσω να ρουφάω για να έχω ικανοποιητική απόδοση. Ατμίζω 3.2-3.8V στο provari. Στις 2 σοφίες που έχω ατμίζω στα 3.2-3.6V με αντιστάσεις 1.5 και 1.8Ω και έιμαι πολύ ικάνοποιημένος από την απόδοση. Μήπως λοιπόν και ο αριθμός των σπειρών παίζει ρόλο; Οσο μεγαλύτερη απόσταση σύρματος έχει να περάσει το ρεύμα επηρεάζει την απόδοσή;
Συγνώμη εκ των προτέρων αν έχω το post σε λάθος νήμα :hmmm:.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix