vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Tι να πω βρε φιλεναδα......
Στα watts αυτα με τοσο χοντρο συρμα , ειναι δυσκολο θα βγαλεις ατμο....
Και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχεις και γευση , γιατι ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα υγρου που θα ατμοποιηθει.
Πραγματικα κατι μας εχει ξεφυγει , μας κοιταει και γελαει μαζι μας..........   :hmmm:

Στρώσιμο στο συρμα ........
Τι θελεις να πεις μ' αυτο  ;;;

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
http://vaping.gr/index.php/topic,30662.msg1021759.html#msg1021759
Ο microchip νομίζω οτι εξηγεί ακριβώς τι ισχύει. Το αποτέλεσμα σαν ποιότητα, όχι σαν ποσότητα, ατμού, το ορίζει η θερμοκρασία.
Δεν μιλάω μόνο για έλεγχο θερμοκρασίας, αλλα για το Heat flux στο steam engine.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πιθανόν να ήταν χρήσιμο ένα νήμα, σε ποιο Heat flux μας ικανοποιεί να ατμιζουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 30, 2022, 09:01 από Tem »

Καλα σιγουρα η ωρα φταιει..:))) και γω δεν κατάλαβα τιποτα:)) light ατμιστρια δεν ειμαι παντως..heavy ναι. Τη γευση κυνηγούσα..αρχισα να στρωνω συρμα στσ 5w ενω κάποτε αρχιζα στα 8 και εδτρωνε στα 12w.  Κι αυτο ηταν...απο τοτε..στα 6,5  μου λεει..κσιρος ν αλλαξεις αντίσταση..να τρελαθω?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγνώμη αλλά εγώ στα 5 watt ακόμα και με 2.00ohm αντίσταση με 0.32 δεν ατμιζω καθόλου. .αφού νόμιζα ότι δεν λειτουργούσε το μοντακι ...ούτε γεύση ούτε χτύπημα ..ασε που όταν τράβαγα τζούρα ήταν σα να έπινα καφέ από βουλωμένο καλαμακι. ..Κάτι δε μου πάει καλά με τα 5watt...δοκίμασες να ανεβάσεις σιγά σιγά ή δεν θέλεις?

Στάλθηκε από το SM-N915FY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα πάω ένα βήμα πιο πέρα.
Θα συμγωνήσω ότι τα Volt ουσιαστικά δεν λένε σχεδόν τίποτα εκτός και εάν μιλάμε για τον ίδιο ατμοποιητή με την ίδια αντίσταση. Η κουβέντα για volt είχε κάποιο νόημα το 2009 ή το 2010 όπου δεν υπήρχαν και ιδιαίτερα πολλοί ατμοποιητές κυρίως οι 510 και οι 901 και είχαν λίγο πολύ τις ίδιες αντιστάσεις.

Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ.

Η μέτρηση των watt είναι σίγουρα μια πολύ καλύτερη ένδειξη, χωρίς όμως να σημαίνει απαραίτητα ότι ατμίζοντας στα π.χ 20 watt θα έχουμε πάντα την ίδια γεύση, χτύπημα κτλ. με κάθε ατμοποιητή και κάθε αντίσταση.

Το αποτέλεσμα που τελικά μας ενδιαφέρει, όπως γράψαν και άλλοι, είναι η θερμοκρασία του υγρού που φτάνει στον πνεύμονα, η ποσότητά του και ίσως και η ταχύτητα που επιτυγχάνεται αυτό. Το οποίο είναι και αρκετά υποκειμενικό. Δεν υπάρχουν δηλαδή γενικές "συνταγές"...
Για να φτάσουμε ως τον πνεύμονα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που δεν είναι άμεσα μετρήσιμοι σε watt.

Π.χ
1. Η επιφάνεια του σύρματος που έρχεται σε επαφή με το υγρό είναι σημαντική για την ποσότητα του ατμού που θα παραχθεί. Συνήθως για να αυξήσουμε την επιφάνεια του σύρματος βάζουμε πιο χοντρό σύρμα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερη ώρα για να πυρακτωθεί ή περισσότερα σύρματα παράλληλα οπότε ανεβάζουμε τα watt για πιο γρήγορο αποτέλεσμα. 

2. Αυξάνοντας την ισχύ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυξάνουμε και τη θερμοκρασία ατμοποίησης μιας και το σύρμα μας είναι ποτισμένο συνεχώς μέσα στο υγρό το οποίο μπορεί μεν από τη μια να ατμοποιείται από την άλλη ταυτόχρονα το κρυώνει. Όσο πιο ποτισμένο τόσο το καλύτερο.

3. Ο τρόπος που ρουφάμε... Πόσες φορές συνεχόμενα, πόση ώρα κτλ.

4. Επίσης ο αέρας που περνά μέσα από την αντίσταση μειώνει την θερμοκρασία. Αλλιώς θα την κρυώσει με μείον 15 το χειμώνα και αλλιώς με 41 το καλοκαίρι

5. Και άλλοι παράγοντες παίζουν το ρόλο τους, όπως π.χ πόση ώρα χρειάζεται ο ατμός μέχρι να έρθει στο στόμα. Ύψος του ατμοποιητή, εξωτερική θερμοκρασία, πόση ώρα κρατάμε τον ατμό στο στόμα πριν τον κατεβάσουμε (οπότε και κρυώνει) κτλ.

Οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί, άλλοι μετρήσιμοι άλλοι όχι, με περίπλοκες αλληλεπιδράσεις.
Πέρα δηλαδή από τα volt ή τα watt, παίζει ρόλο ο ατμοποιητής π.χ πόσος αέρας περνά, πόσο γρήγορα αναπληρώνεται το υγρό κτλ, η θερμοκρασία του περιβάλλοντος αλλά και πως ο καθένας μας ατμίζει. Πόση ώρα θα κρατήσουμε τον ατμό στο στόμα κτλ.

Ερωτήσεις δηλαδή του τύπου, εάν φτιάξω μια αντίσταση 1Ω και την βάλω στα 5 volt θα μυρίσω καμένο απλά δεν μπορούν να απαντηθούν εύκολα.

Ίσως η πιο "καλή" μέτρηση είναι η μέτρηση της θερμοκρασίας του ατμοποιητή. Και αυτό κυρίως για να μην υπερβούμε κατά λάθος θερμοκρασίες που τελικά κάινε το υγρό αντί να το ατμοποιήσουν.
Κάποια mods το κάνουν αυτό έμμεσα μετρώντας την αύξηση της αντίστασης του σύρματος όσο αυτό πυρακτώνεται. Αυτή η αύξηση είναι μετρήσιμη μόνο σε κάποια είδη αντιστάσεων όπως πχ στο Ni200, σε σύρμα τιτανίου ή ανοξείδωτο. Και ακριβώς επειδή η μέτρηση είναι έμμεση δεν είναι ακόμη πολύ ακριβής.  

Πιστεύω όμως ότι το επόμενο χρονικό διάστημα θα έχουμε πολύ καλύτερες μετρήσεις.

Ότι αφορά τα watt είναι σίγουρα μια σημαντική ένδειξη, ιδιαίτερα δε γιατί μας βοηθά να δούμε το τι ζητάμε από τις μπαταρίες μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2016, 12:49 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Καλα σιγουρα η ωρα φταιει..:))) και γω δεν κατάλαβα τιποτα:)) light ατμιστρια δεν ειμαι παντως..heavy ναι. Τη γευση κυνηγούσα..αρχισα να στρωνω συρμα στσ 5w ενω κάποτε αρχιζα στα 8 και εδτρωνε στα 12w.  Κι αυτο ηταν...απο τοτε..στα 6,5  μου λεει..κσιρος ν αλλαξεις αντίσταση..να τρελαθω?
Μήπως έχεις κανένα mod που δεν κάνει step down και "νομίζεις" πως έχεις 6,5watt?

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
μιας και ειμαι Νεος ατμιστης  ;D
να ρωτηξω κ εγω κατι ?
με 0.32  και 1.2-1.4 αντ.. απ τα ποσα βατ να ξεκιναω ?   :tongue_smilie:

σορι μολις τωρα πηρα προαγωγή :)) 

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνα απο 8 και ανέβα σιγά σιγά...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Όταν φτάσεις εδώ    ξεκίνα να κατεβαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Αν πω πως κατάλαβα, ψέματα θα πω...
 
Ο shadockan λέει (αν καλά κατάλαβα) πως είτε είναι η αντίσταση σου 0,5 είτε είναι 2,0, μπορείς να ατμίσεις μια χαρά στα 20 watt και το ατμιστικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.
 
Ο netsplit λέει (και πάλι, αν καλά κατάλαβα) πως καθόλου ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα δεν θα πάρεις γιατί στην μεν 2,0 θα φας καμένο ενώ στην 0,5 θα έχεις άτμισμα υποτονικό.
 
Τελικά, τι από τα δύο ισχύει;
(και τα δύο συγχρόνως δεν γίνεται να ισχύουν)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
μιας και ειμαι Νεος ατμιστης  ;D
να ρωτηξω κ εγω κατι ?
με 0.32  και 1.2-1.4 αντ.. απ τα ποσα βατ να ξεκιναω ?   :tongue_smilie:

σορι μολις τωρα πηρα προαγωγή :))
να ξεκινησεις απο τερμα ρε συ. απο τα 75... κ να πατας συνεχεια το ΣΥΝ, μεχρι να απογειωθεις. :laugh1: :laugh1: :laugh1:
:)) :tongue_smilie: :bye:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν πω πως κατάλαβα, ψέματα θα πω...
 
Ο shadockan λέει (αν καλά κατάλαβα) πως είτε είναι η αντίσταση σου 0,5 είτε είναι 2,0, μπορείς να ατμίσεις μια χαρά στα 20 watt και το ατμιστικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.
 
Ο netsplit λέει (και πάλι, αν καλά κατάλαβα) πως καθόλου ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα δεν θα πάρεις γιατί στην μεν 2,0 θα φας καμένο ενώ στην 0,5 θα έχεις άτμισμα υποτονικό.
 
Τελικά, τι από τα δύο ισχύει;
(και τα δύο συγχρόνως δεν γίνεται να ισχύουν)


Κι αν σου πω οτι γινεται , τι θα με ρωτησεις ;;;;
Ελα...........
Περιμενω....... ;D

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Το σύρμα

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Το ξαναδιατυπώνω: ;D

Αν πω πως κατάλαβα, ψέματα θα πω...
 
Ο shadockan λέει (αν καλά κατάλαβα) πως είτε είναι η αντίσταση σου 0,5 είτε είναι 2,0, μπορείς να ατμίσεις μια χαρά στα 20 watt και το ατμιστικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.
 
Ο netsplit λέει (και πάλι, αν καλά κατάλαβα) πως καθόλου ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα δεν θα πάρεις γιατί στην μεν 2,0 θα φας καμένο ενώ στην 0,5 θα έχεις άτμισμα υποτονικό.
 
Τελικά, τι από τα δύο ισχύει; Κι αν ισχύουν και τα δύο συγχρόνως, πως γίνεται αυτό;

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Το βαμπάκι φίλε μου.
Μεγάλη υπόθεση το βαμπάκι.
Το σύρμα που γράφει ο savo δεν είναι σωστό.
Εκτός αν βρήκε το σωστό το σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Στο εγραψε και ο Savo πιο πανω μονολεκτικα....... :))

Ο netsplit εγραψε αυτο που εγραψε , χωρις να εμβαθύνει στο θεμα.
Αναφερει οτι με την 2.0 Ωμ αντισταση θα παρεις καμενο , γιατι θα ειναι στημενη με λεπτο συρμα για να χωρεσει στον ταδε ατμ/τη ή για να καταφερεις να κανεις αντισταση στα 2.0 Ωμ.
Αν κανεις με το ιδιο συρμα αντισταση 0.5 Ωμ , τοτε θα χρειαστει να κατεβεις πολυ πιο κατω σε Watts σε σχεση με τη 2.0Ωμ , γιατι οσο πιο μικρη ειναι μια αντισταση , τοσο λιγοτερο ρευμα χρειαζεται για να φτασει στη θερμοκρασια που θα μας δωσει το καλο αποτελεσμα.

Ξεχναμε συνεχεια οτι δεν παιζει ρολο μονο η Ωμικη τιμη της αντιστασης , αλλα και το συρμα με το οποιο εχουμε φτιαξει μια αντισταση ωστε να παρουμε τα ταδε Ohms.

Κανε μια δοκιμη και φτιαξε μια αντισταση στα 0.5Ωμ και με το ιδιο συρμα προσπαθησε να κανεις μια αντισταση οσο μπορεις μεγαλυτερη σε Ωμ .
Θα δεις οτι η μεγαλη θελει πολλα παραπανω Watts για να θερμανθει.

Αυτο θα επρεπε κανονικα να αναφερεται συχνοτερα και οχι να λεμε απλα μια Ωμικη τιμη και τελος.

Τωρα θα μου πεις οτι δεν εχει σχεση αυτο που εγραψα με οτι ειχα γραψει.....
Ναι αλλα ειχα γραψει και το οτι δεν μπορουμε να ειμαστε εντελως καθετοι στις αναλογιες , γιατι παιζουν παρα πολυ μεγαλο ρολο και οι υπολοιπες παραμετροι για το σωστο αποτελεσμα.
Αν κανω με 30αρι συρμα μια αντισταση στα 0.5 Ωμ και κανω και μια στα 2.0 Ωμ με 28αρι , τοτε θα εχω το ιδιο αποτελεσμα (μικρη η διαφορα) γιατι και τα δυο συρματα ειναι ικανα να αντεξουν τη θερμοκρασια που θα αναπτυχθει.

Επομενως δεν ειναι δυνατον να πουμε με απολυτο υφος  οτι αυτο ειναι ετσι και το αλλο αλλιως.
Αν τα συρματα ειναι ικανα να αντεξουν τα 20 W , τοτε οποια κι αν ειναι η Ωμικη τιμη δεν παιζει ρολο.

Και κατι αλλο ειναι οτι πολλες φορες γραφουμε οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο , αλλα αναφερομαστε πιο πολυ στη λειτουργια του κυκλωματος και οχι στο τι θα παρουμε στον ατμοποιητη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 43 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix