vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

307 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος mouko

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Γυναίκα
  • σήματα... ατμού!!!
Λοιπόν επειδή δουλεύω στον έλεγχο χειραποσκευών του Βενιζέλου ακούστε.. Πούδρες, σκόνες ουδέποτε είχαν θέμα.. Τα υγρά, σπρέυ, τζελ, κρέμες έχουν περιορισμό στην καμπίνα. Πρέπει να βρίσκονται σε συσκευασίες που αναγραφουν έως 100 ml και όλα αυτά τα μπουκαλάκια να χωρούν σε διάφανη επανασφραγιζόμενη σακούλα του 1 λίτρου που θα βρείτε και πριν τον έλεγχο.. (δωρεάν τα δίνουν γιατί έχω ακούσει τα απίστευτα). Υγρά φακών μπορείτε να βρείτε στα φαρμακεία συσκευασίες των 60 και 90 ml, τα οποία περνάνε άνετα στην καμπίνα. Τώρα αν οι κυρίες θέλουν να πάρουν όλο το ντουλαπάκι με τα καλλυντικά τους καλό θα είναι να τα βάλουν στις αποσκευές που θα δώσουν μπροστά στα κάουντερ... Γιατί μετά εμάς θα βρίζετε...   :dontknow:
Ναι βρε συ,αλλα της αδελφης μου την κρατησαν την πουδρα του armani..και εσυ τωρα μου λες οτι δεν υπαρχει προβλημα..
Αρα,το συμπερασμα Νινετα μου ειναι οτι απλως η κοπελιτσα που ηταν στον ελεγχο γουσταρε την πουδρα και ειπε να την κρατησει..
Τεσπα,δεν θελω να κατηγορω κανεναν,αλλα αυτη την πουδρα την ειχα κανει δωρο εγω για τα γενεθλια της και ξενερωσα τη ζωη μου..
Θελω να σε ρωτησω 2 πραγματα λοιπον, μιας που σε βρηκα..
1)υπαρχει καποιο site που να λεει ακριβως τι επιτρεπεται και τι οχι στις χειραποσκευες??
2)υπαρχει καποιος χωρος οπου φιλασσονται τα αντικειμενα αυτα,ετσι ωστε οταν γυρισω στο Ελ.Βενιζελος να τα παρω πισω? Ή ουτε καν στα ονειρα μου??

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Sent from my GT-I9100


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Mouko εδώ ο Ευρωπαϊκός οδηγός από τη σελίδα του Ελ.Βεν. Όσον αφορά για φύλαξη, έχω την εντύπωση ότι η επίσημη γραμμή, είναι ότι αφού κρατηθούν, τοποθετούνται σε ειδικούς κάδους και μετά καταστρέφονται.

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Αν θέλετε αυτό είναι το link του ευρωπαϊκού κανονισμού 185/10 που ισχύει: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:055:0001:0055:EL:PDF .  Μέσα γράφει τα πάντα αναλυτικά για το τι επιτρέπεται και τι όχι στις χειραποσκευές του αεροσκάφους. Γενικότερα δυστυχώς υπάρχει μια σύγχυση παρότι ισχύει ο νόμος για τα υγρά από το 2006. Πολλές φορές ακόμα και οι υπάλληλοι των αεροπορικών δεν γνωρίζουν και παραπληροφορούν τους επιβάτες.
Πάντως αν στον έλεγχο - σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο - σας πουν "Αυτό δεν επιτρέπεται" και εσείς έχετε αντίρρηση ή αμφιβολία μπορείτε να ζητήσετε να δείτε γραπτώς τον κανονισμό που αναγράφει για το αντικείμενο σας. Είναι δικαίωμά σας!
Στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" δεν γίνεται διαχείριση των "απαγορευμένων" αντικειμένων, δηλαδή δεν κρατάμε τπτ από αυτά που πετάγεται για να μπορέσετε να τα πάρετε άλλη φορά. Όλα τα ρίχνουμε στους κίτρινους κάδους, οι οποίοι είναι κλειδωμένοι και στη συνέχεια καταστρέφονται. Και επειδή το Πάσχα πλησιάζει και η επιβατική κίνηση θα αυξηθεί, σας παρακαλώ όσοι ενδιαφέρεστε να πετάξετε, καν'τε ένα κόπο να διαβάσετε το παραπάνω link ή του Cruiser79 για να ενημερωθείτε.
Πολλές φορές επιβάτες μας κατηγορούν πως εμείς θα πάρουμε τα καλλυντικά τους ή τις κολόνιες τους που πετάνε.. Να είστε σίγουροι πως κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.. Την επόμενη φορά που θα βρεθείτε (στο Βενιζέλο τουλάχιστον που γνωρίζω), σηκώστε το βλέμμα σας στο ταβάνι. Υπάρχουν κάμερες περισσότερες από τους εργαζόμενους που καταγράφουν τα πάντα. Αν κάποιος κάνει το οτιδήποτε, έχει φύγει την ίδια στιγμή. Ακόμα και αν ο επιβάτης θελήσει να μας χαρίσει κάποιο αντικείμενο αντί να το πετάξει, δεν μπορεί κανείς να το δεχτεί....
Να σημειώσω τέλος πως αυτοί οι περιορισμοί για τα υγρά ισχύουν και για πτήσεις εξωτερικού αλλά και για πτήσεις εσωτερικού, γιατί πολλοί λένε "Μα εσωτερικό πάω, όχι Αμερική"....


Όσο για τα λουκούμια που ανέφερε η φίλη smokerina ναι, κάποια στιγμή στο παρελθόν μέχρι τα μέσα του 2009 αν θυμάμαι καλά τα λουκούμια δεν επιτρεπότανε αλλά αυτό πια έχει καταργηθεί...


Όσο αφορά για το υγρά του Η.Τ ισχύει ό,τι και για τα άλλα υγρά. Μπορείτε να έχετε μαζί σας οποιοδήποτε ΗΤ θέλετε, όποιο mod και αν έχετε.. Πολλές φορές πιάνω κουβέντα και με τους επιβάτες και συγκρίνουμε τα.... "εργαλεία μας"..  :laugh1:  Μέσα στο χώρο του Βενιζέλου μπορείτε να ατμίζετε κανονικά αλλά διακριτικά, γιατί είναι και κάτι ηλικιωμένοι "θεριακλήδες" που αν δουν να βγάζετε ντουμάνια δεν το χουν σε τπτ να ανάψουν την τσιγαρούκλα τους και να τρέχουμε να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.  8)


Για οποιαδήποτε απορία σας εδώ είμαι να σας απαντήσω και να σας βοηθήσω...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Για να μην ανοιγω κιόλας καινούριο θέμα!

Στις 6 οκτώβρη θα παω αεροπορικως πράγα!

Η απορία είναι η εξής! να περάσω τον έλεγχο με το SVD μοντάκι ή θα δουν ενα παλούκι 24cm πόσα είναι κ θα μου το πετάξουν;;;;

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα πρόβλημα... Το περνάς κανονικότατα από τον έλεγχο και κανείς δεν σε ενοχλεί... Απλά μπορεί να σου ζητήσουν να το δείξεις, έτσι απλά για να το δουν από περιέργεια.. Αλλά το παίρνεις κανονικά μαζί σου...   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Ευχομαι να το περασουν αλλιώς θα κλαίω 72 ευρω χωρις τις μπαταρίες  :tongue_smilie:

Εντυπώσεις κ βιώματα μόλις γυρίσω απ το ταξίδι...!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Manos009

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μουσική μου!!! facebook.com/atzem.kiourdi
Μολις γύρισα λοιπόν χθές απ την υπέροχη Πράγα!
Κ στα 2 αεροδρόμια δν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στον έλεγχο!

Ωστόσο στα ΜΜΜ της Πράγας απαγορεύεται το άτμισμα!!! Ήξερα πως μόνο στην Ιταλία κ τη Γαλλία απαγορεύεται το άτμισμα σε δημόσιους χώρους...!


Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπον..
Προ μηνός επιστροφή απο Πολωνία με όσα ατμιστηκά υγρά , φυτίλια και αντιστάσεις είχαν περισέψει...
Ολα τα υγρά ( 4 το σύνολο ) τα είχα σε μπουκαλακια των 20ml τυλιγμένα με μεμβράνη τρωφίμων.
2 Mod ( provari - mecha ) η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν εξ αρχής μην τα κλάψω και 2 atmo ( penelope - driper ).
Καμιά 10ριά έτοιμες αντιστάσεις και μερικά μέτρσ φυτήλι...
Μόνο το sok που έφαγαν οι μπστσούλιδες την ώρα που πέρναγαν από τις ακτίνες με την τσάντα φτάνει....
Αφού τους εδειξα περί τείνος πρόκειτε προσπάθησε να μου πεί ότι είναι και αυτός ατμιστής αλλά δεν παίζουν τέτοια εργαλεία εκεί...
Ελληνικές κατασκευές του εξείγησα και μου ευχηθηκε  καλή πτήση...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Μπράβο ρε παιδιά για τις οδηγίες σας, είμαι αεροδρόμιο και είχα απορία αν είχα μαζί μου το mod τι αντίδραση θα υπήρχε στον έλεγχο, τώρα ξεαγχωθηκα!!!

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή κι εγώ θα ταξιδεύσω σε λίγο καιρό στη Γαλλία με ενδιαφέρει το θέμα. Με aegean θα πάω και δεν ξέρω αν έχουν κανένα θέμα με αυτά. Δεν είναι πάντως πιο ασφαλές να έχουμε τα mods και γενικότερα τον βαρύτερο ατμιστικό εξοπλισμό μέσα στην κανονική αποσκευή και όχι μέσα στην χειραποσκευή που παίρνουμε μαζί μας μέσα στην καμπίνα του αεροπλάνου;

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Εφόσον λέει πιο πάνω ο συνατμιστης ότι περνάει απο τον έλεγχο χειραποσκευων χωρίς κανένα πρόβλημα μην ανησυχείς! Ε τώρα και εσυ μην κουβαλας όλα υγρά μαζί σου στο αεροπλάνο, κρατα μια μπαταρία και ένα μπουκαλακι υγρό.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
τα υγρά θα μπούν όλα μέσα στην βαλίτσα. Μόνο ένα μπουκαλάκι των 10ml θα έχω πάνω μου. Δεν με ενοχλεί να μην ατμίσω μέσα στο αεροπλάνο. Θέλω μόνο να χρησιμοποιήσω το η.τ. για την ώρα που θα περιμένω από την στιγμή που θα παραδώσω την αποσκευή μέχρι την στιγμή της επιβίβασης.
Μπουκαλάκια με υγρά μέχρι 10ml νομίζω ότι επιτρέπονται έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Μπουκαλάκια με υγρά μέχρι 10ml νομίζω ότι επιτρέπονται έτσι κι αλλιώς.
100ml είναι το μέγιστο όριο για δοχεία υγρού στις χειραποσκευές... μέχρι εκεί, είσαι τζάμι... δοχεία άνω των 100ml, τα βάζουμε στη βαλίτσα...

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
επισης 100ml ειναι η συνολικη ποσοτητα υγρων....μπορεις πχ να εχεις μαζι σου 10 μπουκαλακια των 10ml ...

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Εγω ειμαι εδω και 2 μηνες Αγγλια , στο αεροπλανο ατμιζα κανονικα αν και ο αεροσυνοδος μου ειπε να ειμαι διακριτικος αλλα κανενα προβλημα ! Ταξιδεψα με thomas cook , στον ελεγχο ειχα μεσα στη βαλιτσα μονο υγρα φορτιστη και μπαταριες , ολα κομπλε , στις χειραποσκευες ειχα το gg stealth με ενα 30μλ μπουκαλακι και κλωνο ηθακης + 1 εγκο και εναν ce4 , κανενα θεμα , κανεις δεν με ρωτησε τι ειναι και τα σχετικα , (στο αεροδρομιο του ηρακλειου ολα αυτα ) Θα επανερθω με νεοτερα σε 1 μηνα που γυρναω και θα περασω απο 4 αεροδρομια . Birmingham , Ζυρηχη , Αθηνα , Χανια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem