vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:11 »
Βλέπω κατά καιρούς οτι στο εξωτερικό η Αιθυλική Μαλτόλη, χρησιμοποιείται απο πολλούς ατμιστές, για να δώσει εκείνη την σπιρτάδα που βρισκουμε σε υγρά του εμπορίου.

Επειδη με ενδιαφέρει να πειραματιστώ πανω σε αυτό, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει σχετική εμπειρία χρήσης της συγκεκριμένης ουσίας απο τους φίλους συνατμιστές του φόρουμ?

Ας καταθεσουμε (οσοι εχουμε) τις γνώσεις μας πάνω στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:17 »
Για μενα βασικο στα υγρα. Δεν μου χρειαζεται σε ολα τα αρωματα αλλα μαλλον στα περισσοτερα. Εχω πει κ στον Πανο (atmoslab) να φερει αν ειναι ευκολο και να διατιθεται απο το καταστημα, κ φανταζομαι ειναι υπο σκεψη.

Τι κανει στα υγρα... ή πως το αντιλαμβανομαι εγω... τα κανει πιο μπασα, πιο θαμπα. Παραλληλα, τα κανει ελαφρως πιο γλυκα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:18 »
To είχα ψάξει και εγώ παλιοτερα
http://vaping.gr/index.php/topic,920.msg63328.html#msg63328
http://vaping.gr/index.php/topic,2957.msg89122.html#msg89122
http://vaping.gr/index.php/topic,2957.msg89122.html#msg89122
http://vaping.gr/index.php/topic,5004.msg161867.html#msg161867

στο Αμερικάνικο φορουμ καποιοι ισχυριζόντουσαν ότι τα υγρά των εταιριών που έχουν μια "επαγγελματική" νότα το
οφείλουν στην αιθυλική μαλτόλη

εδώ πουλάνε αν θες να δοκιμάσεις (δεν ξερω αν στέλνουν Ελλάδα και αν χρειάζεται έγκριση απο ΕΟΦ, απο το CERN και από την Ευρωπαϊκή Αεροδιαστημική Εταιρία για να τα περασεις απο το τελωνείο βέβαια)...
http://shop.perfumersapprentice.com/p-6666-ethyl-maltol-crystals.aspx
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2022, 01:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:28 »
Για μενα βασικο στα υγρα. Δεν μου χρειαζεται σε ολα τα αρωματα αλλα μαλλον στα περισσοτερα. Εχω πει κ στον Πανο (atmoslab) να φερει αν ειναι ευκολο και να διατιθεται απο το καταστημα, κ φανταζομαι ειναι υπο σκεψη.

Τι κανει στα υγρα... ή πως το αντιλαμβανομαι εγω... τα κανει πιο μπασα, πιο θαμπα. Παραλληλα, τα κανει ελαφρως πιο γλυκα.

Απο οτι καταλαβαινω το χρησιμοποιείς συχνά, πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο, δηλαδη εχεις δει διαφορα γευσης αρωματος προς το καλυτερο?
Ισχυει αυτο που λενε για την "επαγγελματικη νότα" ?

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:34 »

Αποσυνδεδεμένος StavrosM

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Titanium - SubOhm - Rulezzz !!!
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:38 »
Όντως χρησιμοποιείται από τις "καλές" εταιρείες σαν ενισχυτικό γεύσης.
Εχω προσπαθήσει και εγώ, μετά από μια "καλή" παραγγελία που έκανα, να το αναμείξω με διάφορες γεύσεις και με έτοιμα αρώματα.
Αυτό που κατάφερα είναι τα "πικρά ή ξηρά" καπνικά να τα κάνω πολύ καλύτερα, δίνοντας τους μια νότα από "Μαλλί της γριάς".


Καμμένη ζάχαρη λοιπόν !!!!!


Θεωρητικά, είναι εντελώς ακίνδυνη για βρώση αλλά για άτμισμα .........δεν ξέρω.


Αποσυνδεδεμένος Chriss

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 00:43 »
Δε το χρησιμοποιω καιρο, ειμαι νεος στο αθλημα οποτε αναλογα αξιολογησε τη γνωμη μου.
Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω αυτο περι επαγγελματικης νοτας. Δεν θα γινει το υγρο σου Ηalo αν δεν εχεις τη βαση, το αρωμα και τις αναλογιες της Halo.
Ειναι οπως το εγραψα πριν, κανει τη γευση πιο μπασα, πιο θαμπη. Σκεψου ενα τραγουδι σε μια Α εκτελεση. Κ μετα το ιδιο τραγουδι πιο μπασο... Δεν ειναι υποχρεωτικο να σ αρεσει. Η μαλλον σε καποια παει σε αλλα οχι.


Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 13:04 »
Επειδή την βλέπω σε σκόνη, μήπως ξέρει κάποιος πως διαλύεται;

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 13:14 »

Απ οτι ξερω διαλυεται σε βαση PG η VG αφου την θερμανεις λιγο για καλυτερο αποτελεσμα.
Απο αναλογιες δεν εχω ιδεα, θα το ψαξω αφου βρω προμηθευτη (Ελληνα κατα προτιμηση).

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 13:26 »
Αν βρείς από Ελλάδα μ' ενδιαφέρει κι εμένα

Αποσυνδεδεμένος BARBADONIS

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • There is always the other side
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 15:06 »
Ψάχνοντας βρήκα αυτό:
ETHYL MALTOL
Διαλυτό σε:
    αλκοόλ, 12%
    βενζυλική αλκοόλη, το 10%
    φαιναιθυλο αλκοόλ 5%
    προπυλενογλυκόλη, 5,5%
    νερό, 2.423e 004 mg / l @ 25 ° C (EST)
http://www.thegoodscentscompany.com/data/rw1004172.html

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 12:58 »
Ωραίο πράγμα αυτή η Ethyl Maltol..    Κατάφερα με την προσθήκη μικρής ποσότητας των "μαγικών" κρυστάλλων της σε βάση να ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση, κάτι που χωρίς την ethyl maltol δεν μπορούσα να κάνω, δηλ η σκέτη βάση μου φαινόταν σαν να ατμίζω αέρα (εκτός και αν είχε υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη, πάνω απο 20mg/ml οπότε αποκτούσε και καπνική γεύση & χτύπημα)
 Έτσι κατάφερα και οι αντιστάσεις να μου κρατάνε τουλάχιστων το διπλάσιο-τριπλάσιο χρόνο απο ότι να κάνω κάποιο έτοιμο υγρό  αλλά και να πέσω και σε νικοτίνη 3 εώς 6 mg/ml.    :respect:
 Τώρα ο ενδοιασμός μου έγκειται στην ασφάλεια αυτής στο άτμισμα αλλά δεν μπορεί να είναι χειρότερη απο την πυραζίνη που χρησιμοποιούσα πρίν.


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 13:59 »
 Ασχετα με τις ορέξεις μας, τι πρόβλημα υπάρχει με την πυραζίνη; Βαλτε καποιο λινκ ισως για να μη χαλαμε το νημα και κομπλαρει το ρομποτ του φορουμ και οι μετέπειτα γενεές, ειλικρινά το λεω  πως δεν εχω δει κατι, μια δόση απο την παρακαταθήκη/φορτηγό πλζ

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:21 »
@ Chillo Δυστηχώς δεν έχω βρεί κάτι για την acetyl pyrazine αλλά πολύς κόσμος την αποφεύγει... Δεν ξέρω, πέστο διαίσθηση..
 Την χρησιμοποιώ βέβαια ακόμη με RY Double για να προσομοιάσω το tribeca αλλά με μέτρο...
Σόρρυ για το Offtopic.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:26 »
Δεν νομίζω ότι ισχύει πως πολύς κόσμος αποφεύγει την πυραζίνη ή την ethyl maltol.
Με ένα ελάχιστο ποσοστό πυραζίνης, δίνεις όγκο και ενισχυμένη γεύση ακόμα και σε φρουτένια υγρά. Μιλάω για ποσοστά 0.2-0.3%. Σε ποσοστά μεγαλύτερα του 1% αρχίζει και δίνει το λεγόμενο ξηροκάρπι / ποπκορν στη γεύση.
Ομοίως με την ethyl maltol δίνεις είτε όγκο, είτε γλύκα είτε καμένη ζάχαρη ανάλογα το ποσοστό που θα χρησιμοποιήσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237233 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085172 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12