vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 6 χρήστες
marauder800, Sergios, lemon78, dvelev, manoslykos, tibolaso

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος moroua

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #90 στις: Αυγούστου 26, 2012, 23:38 »
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την κατασταση των δοντιων μου απο τοτε που αρχισα το ατμισμα,καμια σχεση με το καπνισμα,ειχα ταλαιπωρηθει με τα ματωμενα ουλα λογω ουλιτιδας και τα κιτρινισμενα δοντια,πολλα εξοδα,πονους εχω τραβηξει πολλα.
Τωρα μια χαρα,η ανταποκριση στο στομα μου γενικοτερα ειναι απιστευτα καλυτερη,δοντια που εχουν ανακτησει την λαμψη τους και ουλα που δεν ματωνουν με τιποτα,πραγματικα σωθηκα!!!Μαζι με το τσιγαρο κοπηκε και ο οδοντογιατρος :) αν και πρεπει να περασω καποια στιγμη που τυγχανει και φιλος γιατι με τα δοντια δεν πρεπει να παιζεις :yes:

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 27, 2012, 00:24 »
Δεν ημουν απο τους ιδιαιτερα επιμελεις στην στοματικη υγιεινη.
Το αντιθετο θα ελεγα.
Απ'οταν αρχισα το ατμισμα προσπαθησα να γινω πιο σχολαστικος.
Αυτο που ισχυει σε μενα ειναι οτι οσο τα βουρτσιζω σε τακτικη βαση (τουλαχιστον 2 φορες τη μερα)
τοτε και η οι αιμοραγιες σταματουν.
Αν το αμελησω για μια μερα (ή και δυο  :-[ ), τοτε ξαναρχιζουν.
Εχω πολυ καιρο να παω σε οδοντιατρο.
Μαλλον ηρθε η ωρα...

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 27, 2012, 01:08 »
Ρε Μηνα..ετσι οπως το ακουω εχεις πολυ πετρα...αυτη προκαλει την αιμοραγια...
κωστα δεν ειναι πετρα γιατι αν ειδες εγραψα οτι πριν ξεκινησω ειχα κανει καθαρισμο.αρα δεν παιζει να φταιει αυτο...
Βάζουμε και φωτογραφίες σ' αυτό το νήμα? ;D
μονο σε πμ αμα θες... :laugh1:
Δεν ημουν απο τους ιδιαιτερα επιμελεις στην στοματικη υγιεινη.
Το αντιθετο θα ελεγα.
Απ'οταν αρχισα το ατμισμα προσπαθησα να γινω πιο σχολαστικος.
Αυτο που ισχυει σε μενα ειναι οτι οσο τα βουρτσιζω σε τακτικη βαση (τουλαχιστον 2 φορες τη μερα)
τοτε και η οι αιμοραγιες σταματουν.
Αν το αμελησω για μια μερα (ή και δυο  :-[ ), τοτε ξαναρχιζουν.
Εχω πολυ καιρο να παω σε οδοντιατρο.
Μαλλον ηρθε η ωρα...
μπορει να φταιει και αυτο γιατι και εγω δεν ειμαι του 2 φορες την μερα αλλα του μια και αμα ξεχαστω του καμια...
θα δοκιμασω πιο συχνο βουρτσισμα για καμια βδομαδα και αμα  :nope: θα παω σε οδοντιατρο καλυτερα...
ευχαριστω


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 27, 2012, 03:45 »
3 φορές τη μερα βούρτσισμα (διάρκειας 2-3 λεπτών), οδοντικο νήμα και επίσκεψη στον οδοντίατρο μια φορά το 6μηνο για καθαρισμό και έλεγχο. Αν τα δόντια/ούλα δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη πάθηση τα παραπάνω, κατά τη γνώμη μου, είναι υπεραρκετα για τη στοματική υγιεινή.
Τώρα κάποιοι χρωματισμοι που μπορεί να δημιουργούνται από τη νικοτίνη, τον καφέ, το κρασί κτλ με μια λεύκανση μια φορά κάθε 1-2 χρόνια λύθηκαν.

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 27, 2012, 03:53 »
Τι να πεις αν είσαι "μικρός" και έχεις θητεία μόνο λίγα χρόνια στο κ.τ.
με έναν βετεράνο σαν εμένα με 32 χρόνια στο κ.τ. !!!!!!!!
Και πάλι καλά μόνο αυτό !
Τόσα χρόνια με συνεχής φλεγµονές εξελίσσονται «σιωπηλά», χωρίς συµπτώµατα,
επηρεάζοντας και απειλώντας την υγεία των δοντιών, αλλά και τη συνολική µας υγεία
Δυστυχώς, τα καθοριστικά συµπτώµατα κάνουν την εµφάνισή τους όταν είναι ήδη
πολύ αργά οπότε θέλει άλλους είδους θεραπείες και όχι μόνο συντήρηση τακτικό
βούρτσισμα!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 27, 2012, 04:03 »
Δίκιο έχεις, απλά εγώ επισημαίνω ότι πρέπει κι εμείς, από την παιδική ακόμα ηλικία, να κάνουμε μια βασική καθημερινή "συντήρηση" των δοντιών και των ουλων μας. Είμαι σίγουρος ότι 4/5 ανθρώπους δεν κάνουν αυτά τα ελάχιστα που ανέφερα παραπάνω.
Τι να κατηγορούμε μετά το τσιγάρο, κανονικό ή ηλεκτρονικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2012, 04:09 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 27, 2012, 19:07 »
λοιπον...μετα απο 7.5 μηνες ακομα ρε παιδια βγαζω αιμα καθε φορα που βουρτσιζω τα δοντια μου...περιμενα οπως πολλοι γραψανε εδω οτι μετα τους 2-3 μηνες θα σταματουσε...τωρα θα μου πειτε γιατι μετα απο τοσο καιρο δεν πηγα σε οδοντιατρο και ρωταω εδω...ρωταω γιατι πριν ξεκινησω το ατμισμα ειχα παει για καθαρισμο και οτι αλλο εβρισκε να το εφτιαχνα.δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.δεν με 'ενοχλει' και ουτε βγαζω εξτρα αιμα απο το ενα βουρτσισμα στο αλλο απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζει ακομα... :hmmm: υπαρχει κανεις αλλος με παρομοιο θεμα η τελικα να παω σε οδοντιατρο...?λογικα ειναι προφανες η απαντηση απλα αμα το ειχε κανεις και βρηκε λυση χωρις οδοντιατρο ας το πει γιατι δεν εχουμε και την καλυτερη σχεση με τους οδοντιατρους... :tongue_smilie:


Ακριβώς το ίδιο...6 μήνες τώρα δεν σταματάνε να ματώνουν. Όσο για τον οδοντίατρο, έχω πάει τουλάχιστον 4 φορές αυτό το διάστημα και άκρη δεν βγαίνει. Μου είπε να κάνω πλύσεις με betadine, αλατόνερα κλπ...τίποτα.
Ούτε πέτρα έχω ούτε άλλο πρόβλημα. Βουρτσίζω 2 φορές την ημέρα και χρησιμοποιώ και οδοντικό νήμα. Επίσης μερικές φορές που θα τύχει να ατμίσω πάνω από το σύνηθες των 2ml, το μάτωμα είναι πιο έντονο.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 27, 2012, 20:13 »
  Συνοπτικα μερικα απλα λογια απο εναν γναθοχειρουργο οδοντιατρο:
Η αιμοραγια των ουλων (ουλιτιδα) ειναι μια φλεγμονη που εχει σαν αιτια τα μικροβια που βρισκονται στην τρυγια (πετρα) και πολλους προδιαθεσικους παραγοντες: Ηλικια (εφηβεια), διαταραχες ορμονων (πχ εγκυμοσυνη), ΚΑΠΝΙΣΜΑ, στοματικη αναπνοη, γενικες ασθενειες, ληψη ορισμενων φαρμακων, ελειψη βιταμινων, τοπικα στοματολογικα προβληματα (στραβα δοντια, κακα η' παλια "σφραγισματα"/προσθετικες εργασιες), κληρονομικοτητα,  κλπ, κλπ...Ακομα και ψυχολογικοι παραγοντες εχουν ενοχοποιηθει...
  Η επιδραση του Η.Τ στα ουλα δεν εχει μελετηθει.  Προσωπικη αποψη απο αυτοπαρατηρηση ειναι πως η ουλιτιδα βελτιωνεται σε σχεση με το κ.τ. αλλα αποτελει κατα τη γνωμη μου και αυτο επιβαρυντικο παραγοντα για στοματικες φλεγμονες λογω τοπικης αυξησης της θερμοκρασιας. Ιδιαιτερα αν το εχεις πιπιλα  ;)
  Κατα τα αλλα, οι λευκανσεις πια δεν απαγορευονται ( σε καπνιστες τα δοντια μετα απο μερικους μηνες ηταν συνηθως πιο κιτρινα μετα απο λευκανση)
  Αυτο που συνανταμε σε βαρεις καπνιστες και δεν εχει λογο να εμφανιστει με το η.τ ειναι η εξελιξη της ουλιτιδας σε περιοδοντιτιδα η οποια καταστρεφει και το περιβαλλον  στηρικτικο οστο του δοντιου με αποτελεσμα την απωλεια του.
 Να σημειωσω οτι το κ.τ επειδη αλλαζει την συμπεριφορα του περιοδοντιου/οστου (λογω διαταραχης στη μικροκυκλοφορια του αιματος στα αγγεια ) μειωνει και τα ποσοστα επιτυχιας των εμφυτευματων (και οχι μονο στο στομα), σε βαρεις καπνιστες αντενδυκνεται η τοποθετηση τους, αλλα και σε ολες τις επανορθωτικες χειρουργικες επεμβασεις στο στομα.
Αλλο σοβαρο στοματολογικο προβλημα που σχετιζεται με το κ.τ ειναι ο καρκινος του στοματος που ειναι πολυ συνηθισμενο ειδος καρκινου με μεγαλη θνησιμοτητα η' στη καλυτερη περιπτωση εκτεταμενες ακρωτηριαστικες χειρουργικες τεχνικες για την ιαση του.
  Με το η.τ δεν φαινεται να εχουμε τετοια προβληματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2012, 23:52 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 27, 2012, 20:57 »
 :) :) Συμπτωματικα μολις γυρισα απ'την οδοντιατρο..........................................πετρα, καθαρισμος και τελος....
Το καλο ειναι οτι την ενημερωσα για το ΗΤ και μου ειπε να το οργανωσουμε να με ξαναδει γιατι  την ενδιαφερει η προοδος και το κατα ποσο θα εχουν διαφορα τα δοντια μου στο επομενο 4μηνο λογω χρησης ΗΤ...............Ειδομεν :) :)

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 28, 2012, 00:19 »

   Και μετα τις θεωριες μερικα απλα πρακτικα πραγματα για την ουλιτιδα:
"Καθαρισμο" καθε 1 με 2 χρονια.
Αλλαξτε οδοντιατρο αν:
1)  Δεν κανει "καθαρισμο" με υπερηχους
2)  Του παιρνει λιγοτερο απο μιση ωρα για "καθαρισμο"
3)  Λεει στους παντες οτι θελουν "καθαρισμο" καθε 6 μηνες (εχοντας δει χιλιαδες στοματα για 20 χρονια εχω να πω οτι ζητημα ειναι 1 στους 100 να χρειαζεται) Επανεξεταση η' τοπικα στα κατω προσθια π.χ, μπορει ναι.
4)  Θελει ντε και καλα να σας αλλαξει παλιες γεφυρες/στεφανες για να βελτιωθουνε τα ουλα (ειναι πολλα τα $$$$  Αρη)
   Μια οδοντοκρεμα για ευαισθητα ουλα  και ενα στοματοπλυμα χλωρεξιδινης απο το φαρμακειο, παντα βοηθαει.
   Σε επιμονες ουλοραγιες, μια γενικη αιματος δεν βλαπτει.








« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2012, 00:43 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:12 »
11 μήνες και το μάτωμα συνεχίζεται κανονικά...Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι το άτμισμα μου κάνει ζημία στα δόντια και δεν μπορώ να βρω λύση. Βουρτσίζω 2 φορές τη μέρα, νήματα, ειδικά διαλύματα κλπ και τίποτα. Ο οδοντίατρός μου δεν ξέρει τι φταίει. Τα ούλα μου παρόλο που ματώνουν, φαίνονται υγιή.
Η σχεδόν σιγουριά μου πηγάζει από το γεγονός πως τις ημέρες που αυξάνω τα ml νιώθω και πόνο σαν νευραλγίες...(συνήθως κάνω 2-3μλ)

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:36 »
εχεις παρατηρησει ευαισθησια στο κρυο νερο ή στο ζεστο?

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:40 »
όχι ιδιαίτερα...ή τουλάχιστον όχι όσο θα έπρεπε αναλογικά με το όλο πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:43 »
Τι περιεκτικότητα   PG - VG έχουν τα υγρά πού ατμίζεις ?

Δοκίμασες υγρά μόνον με VG ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix