vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

207 επισκέπτες, 7 χρήστες
ΨΗΛΟΣ, Jorge, Buliwyf, Mulder, georgeboy, tibolaso, george kotsopoulos

Twitter

Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #720 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 12:22 »
Mηπως αυτή που δημιούργησε   το προβλημα ειχε την  σωστη νικοτινη ? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Olaf

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #721 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 12:46 »
Μετα απο εναν μηνα αποκλειστικα με το η.τ. εχω ενα μόνιμο φλεματακι στο λαιμο και τις φωνητικες χορδες που οσο και να βηξω η καταπιω επανερχεται. Ελπιζω να περασει με τον καιρο γιατι ειναι λιγο ενοχλητικο.

Νικος
Πράγματι κι εγώ το ίδιο, μετά από 2 μήνες άτμισμα χωρίς καθόλου τσιγάρο. Έχω την εντύπωση πως μου κάθησε ένα βατραχάκι στο λαρύγγι και δεν μπορώ να το διώξω! Στην αρχή ήταν πολύ έντονο, μα τώρα σιγά σιγά νοιώθω πως φεύγει. Ίσως να παίζει κάποιο ρόλο και το υγρό...τι να πω. :dontknow:  Καθώς όμως ατμίζω το Bebeca της   Atmos Lab έχει φύγει! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, αλλά σήμερα γέμισα τον ατμοποιητή μου μ' ένα υγρό που μου χάρισαν στην γιορτή μου.Δεν ξέρω τι ΜΙΧ είναι, πάντως έχει ευκάλυπτο μέσα.
Θα δούμε αν ξανάρθει το βατραχάκι...

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #722 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 16:05 »
Και γω έχω μόνιμα φλέμα στο λαιμό το οποίο όσο και να το ζορίσω δεν βγαίνει για φτύσιμο.
Και ευτυχώς το διάβασα τώρα γιατί μέχρι πρότινος νόμιζα ότι φταίει η ιγμορίτιδα.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #723 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 06:38 »
Παιδια κανω σκετη βαση της ecig μονο VG και σημερα με επιασε φοβερη ξηροστομια σε σημειο να μη μπορω να καταπιω ευκολα ενω πριν ποου εκανα vg-pg δεν ειχα τετοια προβληματα, μπορει να οφειλετε αυτο στη σκετη vg?

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #724 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 09:30 »
Αυτο το δα κι εγω οταν εφτιαξα υγρα με σκετη vg, οχι τοσο τραγικο αλλα το πρωι ξυπνουσα με πολυ ξερο στομα κι ηθελα ενα λιτρο νερο. Με vg-pg 50-50 η πρρισσοτερη pg κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #725 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 09:56 »
Έχουμε δαιμονοποιήσει την PG, ενώ συχνά η VG είναι που δημιουργεί πρόβλημα. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως γιατί μας τρομάζει η "χημική" ονομασία "Προπυλενογλυκόλη", ενώ το "φυτική" γλυκερίνη μας ακούγεται πιο υγιεινό. Όπως και να 'χει το να προτείνουμε με το πρώτο θέμα που δημιουργείται, να κόψουμε την PG, είναι λάθος. Βλέπω στο νήμα της VG στη Wikipedia, στο θέμα Hazards:
Hazards
Safety data sheet[/t]See: data page[/i]
JT Baker[/size][/font]
NFPA 704[/t]




Δε φαίνεται στη φωτογραφία. Στο μπλε κουτάκι έχει τον αριθμό 1 που αντιστοιχεί στο "Exposure would cause irritation with only minor residual injury". Η VG λοιπόν μπορεί να ερεθίσει το σημείο που έρχεται σε επαφή. Αντίστοιχα στο νήμα της PG βλέπω το μπλε κουτάκι να γράφει 0 ---> "Poses no health hazard, no precautions necessary and would offer no hazard beyond that of ordinary combustible materials (e.g. wood, paper)".

Τελικά αν δεν υπάρχει αλλεργία στην PG, πιο πιθανό είναι να εμφανίσει κανείς ερεθισμό λόγω VG, παρά λόγω PG!


Το πιο σωστό : Δοκιμάζουμε. Ελαττώνουμε είτε την PG, είτε την VG. Στην περίπτωση του giorgosmc : Δοκίμασε με περισσότερη PG!

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #726 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 13:12 »
κοιτα, η αληθεια ειναι πως προσωπικα -οπως φανταζομαι και απειροι συνατμιστες- ψυχολογικα νοιωθω καλυτερα με τη λεξη "φυτικο" παρολο που και τα δυο ειναι προσθετα τροφιμων.
Το οτι η vg τραβαει νερο και αφυδατωνει ειναι γνωστο (ετσι ακριβως λειτουργουν και τα υποθετα γλυκερινης).
Απο κει και περα θα μου καθοταν καλυτερα αν στρεφονταν σε φυσικοτερες υλες (πχ αλοη-βερα, κομμι διαφορων δεντρων και φυτων κτλ κτλ κτλ) δε μπορει να εχουν μελλετηθει ολα αυτα και να μην κανει κανενα (οκ το μελι πχ καταλαβαινω οτι δεν κανει λογο ζαχαρων, αλλα τα υπολοιπα? )
Ψυχολογικα θα αισθανομουν καλυτερα αν ακουγα πχ "κομμι ροδακινιας" παρα ενα ονομα οπως προπυλαινογλυκολη.
 Λογικο δεν ειναι?
Στην τελικη θα μ αρεσε να αντισταθμιστει αυτο το "πιθανοι κινδυνοι" με το "πιθανα ωφελη"

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #727 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 14:24 »
H γλυκερινη εχει την ιδιοτητα να δεσμευει το νερο, αν δεν πινεις περισσοτερα νερο απο οσο επινες ειναι λογικο να εχεις ξηροστομια.
Την χρησιμοποιουσα και για αλλο λογο ποσιμη, αναλογισου οτι για καθε 10μλ γλυκερινης επινα 1/2 λιτρο νερο

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #728 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 16:42 »
Ελαφριά ξηροστομία και και τώρα τελευταία αρκετή απώλεια της γεύσης που ατμίζω, σύνηθες φαινόμεμενο διάβασα σε νέους ατμιστές.
Ολα τα άλλα καλυτέρεψαν  :) :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #729 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 19:39 »
Παιδια απο οτι βλεπω θα ξαναρχισω τη βαση της ecig με vg/pg που απο τη μια δεν ειχα τη παραμικρη ξηροστομια αλλα απο την αλλη ειχα πιο σκληρο χτηπημα που ομως με λιγο χαμηλωμα των watt καλυτερευε ως ενα σημειο αλλα τωρα που επαθα και αυτο με τη σκετη vg χιλιες φορες, γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που πινει πολυ νερο, ενα ποτηρι με δυο την ημερα μη σας φανει υπερβολη και επειδη σημερα εχω και κατι νευροπονους στη καρδια και φοβαμαι μηπως ειναι απο αυτο και απ τη σκετη vg εχω ψιλοτρομαξει και εχω παρει ενα εναμισαλυτρο και πινω με το ζορι τη στιγμη που γραφω το μηνυμα.


Και σχετικα με vg & pg που ειπατε εγω ποτε δε κολησα στο οτι το ενα ειναι φυτικο και το αλλο οχι, δυμφωνω μαζι σας αλλα κοιταω να κανω οτι με ενοχλει εμενα λιγοτερο, απλα με τη vg/pg πριν της ecig εκανα 100 ml και ολα ηταν τελεια εκτος απο το λιγο πιο ''σκληρο'' χτυπημα που με ερεθιζε καπως, οποτε μαλον θα ξαναρχισω vg/pg με συρμα Ni-200 μπας και μαλακωσει καπως το χτηπημα και βλεπουμε :/

Αποσυνδεδεμένος seliniasmenos

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #730 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 17:28 »
Επειδή άτμιζα (5 μήνες), ξαναγύρισα στο κανονικό, και έπειτα ξαναγύρισα στο άτμισμα (9 μήνες και μετράμε ακόμα), προσωπικά δεν είχα καμία ενόχληση ή παρενέργεια.
Οι μόνες ενοχλήσεις ήταν στην αρχή από την μετάβαση από το κανονικό τσιγάρο στο ηλεκτρονικό (ενόχληση στο λαιμό, ψιλοβήχας κλπ) τα οποία μου φύγαν μέσα σε μια εβδομάδα και τις 2 φορές. Οπότε όλα φυσιολογικά.
Αυτό το ξαναναφέρω γιατί την πρώτη φορά που δεν ήξερα, βρέθηκα και εγώ σε αυτό το νήμα για να δω αν είναι φυσιολογικές οι ενοχλήσεις στο λαιμό κλπ. Συνεπώς όσοι είναι νέοι ατμιστές να ξέρουν πως στην αρχή ίσως τα έχουν αυτά αλλά θα φύγει πολύ γρήγορα. 
Για τον ξηρό λαιμό, έχω παρατηρήσει οτι μου συμβαίνει σε κάποια καπνικά υγρά που το άρωμα τους είναι ξηρό, οπότε εκεί θα πρότεινα αλλαγή του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #731 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:16 »
Παρακαλώ να επιστρέψουμε στο θέμα μας.
Η συζήτηση έχει ξεφύγει 2 φορές.
Στην πρώτη τα μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,28465.0.html
Στη δεύτερη εδώ: http://vaping.gr/index.php/topic,417.msg937047.html#msg937047
Πήρε αρκετή ώρα αυτή η εργασία. Αν επαναληφθεί, απλά θα διαγραφούν τα εκτός θέματος μηνύματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 01:38 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #732 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 11:32 »
Kαλημέρα. Υπάρχει κάποια αναφορά η σχέση του ΗΤ με την ΓΟΠ η γενικά με θέματα στομαχιού?
  Το κάπνισμα ευθύνεται σίγουρα αλλά κυρίως το άγχος και το στρες είναι υπαριθμόν ένα άρα λίγο πολύ συνδέόνται όλα. Υπάρχει εμπειρία από κάποιον?

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #733 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 12:54 »
Παροτι η ΓΟΠ (Γαστρο-οισοφαγική παλινδρομηση) ειναι εξαρτωμενη απο την νικοτινη , το τελευταιο εξαμηνο (που ατμιζω) δεν ειχα ουτε ενα επεισοδιο, σε αντιθεση με τον καιρο που καπνιζα και ειχα τουλαχιστον ενα επεισοδιο ανα βδομαδα.

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έχετε παρενέργειες/ενοχλήσεις λόγω ατμίσματος?
« Απάντηση #734 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 13:12 »
Εγω ατμιζω εδω και δυο μερες περιπου 1μιση ml El Greco Classic 9mg. Οταν κανω τη τζουρα νιωθω καποιες φορες ενα ερεθισμο καθως εισπνεω στο φαρυγγα μου. (κανω φυσιολογικες τζουρες οχι τπτ extreme). Αφου κανω την εκπνοη νιωθω το στομα μου να στεγνωνει. Λετε να ειναι το αρωμα, τα mg νικοτινης ή να εχω αλεργια στη VG.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8830 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1550 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz