vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Ηρακλης, Buliwyf, dvelev

Twitter

Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 16:26 »
Να και κατι καινουριο απο τον κ. Φαρσαλινο. Εδω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 16:30 »
Έχει δημοσιευτεί ήδη: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15896.msg895652.html#msg895652
Ας μείνει όμως κι εδώ, αλλά αν πρόκειται να γίνει συζήτηση επ' αυτού, να γίνει στο άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 24, 2015, 01:15 »
Πλέον και επίσημα στο website του NHS στην Αγγλία


http://www.nhs.uk/Livewell/smoking/Pages/e-cigarettes.aspx

Αποσυνδεδεμένος comandante7

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
  • keep faith and vape
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 12:43 »

Και απο Αγγλια μερια....

http://www.zougla.gr/kosmos/article/pro8ipourgos-tis-aglias-to-ilektroniko-tsigaro-ine-enas-vasikos-tropos-veltiosis-tis-igias-tou-e8nous#.VpO3l33H3N8.facebook

Στάλθηκε από το HUAWEI P7 mini μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 14:57 από comandante7 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 14, 2016, 17:23 »
Καλά νέα για τους υπερτασικούς: Πολύ καλύτερα τα αποτελέσματα από το άτμισμα σε σύγκριση με το κάπνισμα..
http://www.ecigarette-research.org/research/index.php/research/research-2015/237-bp

Αποσυνδεδεμένος FKV

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:52 »
Έχουν πέσει πολλά λεφτά στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και διαφημίζεται ως ακίνδυνο, όπως διαφημίζονταν και τα τσιγάρα με φίλτρα ή τα lights τσιγάρα όταν είχαν πρωτοβγεί. Και για εκείνα έλεγαν, είναι καλύτερα από τα τότε συμβατικά, πιθανώς ακίνδυνα κτλ


Τα πράγματα δεν είναι έτσι, κατά τη γνώμη μου.


ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΤΜΙΖΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ, ΑΛΛΑ.. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!


Πολλές μελέτες, καθώς και πολλοί πνευμονολόγοι, υποστηρίζουν από πειράματα και από γνώσεις, ότι ο ζεστός ατμός με νικοτίνη και αρωματικές ουσίες όλη μέρα στα πνευμονάκια μας, αλλοιώνει τη λειτουργία των πνευμονικών κυττάρων, ευνοεί τις φλεγμονές, τη χρόνια πνευμονική ανεπάρκεια κτλ κτλ.


Απλά οι φίλοι ατμιστές ΑΚΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ. Και ξέρω ότι το κάνουν, διότι αυτό έκανα και εγώ. Google έχουν, το ανοιχτό μυαλό λείπει. :-)


Ξαναλέω: Αν δε μπορείς να κόψεις το κάπνισμα, ναι να ατμίσεις, αλλά το καλύτερο είναι να τα κόψεις όλα!


Αυτά που γράφω, τα γράφω μετά από 15 χρόνια καπνίσματος και 2 χρόνια ατμίσματος. Τα συμπεράσματα που βγάζω είναι φιλτραρισμένα από το δικό μου μυαλό, μετά από πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ, χωρίς να είμαι ιατρός και χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο.


Ένας πρώην εραστής της νικοτίνης, που πλέον τα έχει κόψει όλα και βρίσκει πανέμορφα απολαυστικότερη τη ζωή, τις γεύσεις των φρούτων, το περπάτημα, την αναπνοή...


ΥΓ. 2 χρόνια που άτμιζα, είχα βελτιώσεις σε αναπνοή, οσμή κτλ, αλλά όταν περπατούσα λαχάνιαζα, σχεδόν όπως με το συμβατικό τσιγάρο και δεν είμαι κανένας καθιστικό τύπος αδέρφια, όλη μου τη ζωή περπατώ, ξέρω πότε είναι από τα πνευμόνια και πότε από 'αγυμνασιά.' κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 16:56 »

Παράθεση
Πολλές μελέτες, καθώς και πολλοί πνευμονολόγοι, υποστηρίζουν από πειράματα και από γνώσεις, ότι ο ζεστός ατμός με νικοτίνη και αρωματικές ουσίες όλη μέρα στα πνευμονάκια μας, αλλοιώνει τη λειτουργία των πνευμονικών κυττάρων, ευνοεί τις φλεγμονές, τη χρόνια πνευμονική ανεπάρκεια κτλ κτλ.




πολλες... πολλοι...


τοσα πολλα που δεν εχουν ουτε ονομα ουτε links






Στη ζωη μου εμαθα οταν θελω να πω κατι αντιθετο απο αυτο που πιστευει ο δεκτης να το τεκμηριωνω.


Επισεις η τεκμηριωση πρεπει να σχετιζεται με εγκυρες πηγες που να μη σηκωνουν αμφισβητηση.


οι "πολλες ερευνες" και οι "πολλοι πνευμονολογοι" δεν ειναι πηγες, ειναι "μου το πε ο αλαχ στον υπνο μου"








Αποσυνδεδεμένος FKV

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:00 »
Ο  Καθηγητής Πνευμονολογίας κ. Θεόδωρος Βασιλακόπουλος πχ σε ένα βίντεο στο Utube που μιλάει για χαπ, είχε πει ότι ευνοεί τις φλεγμονές και τη χρόνια αναπνευστική πνευμονοπάθεια, κατά 80% του συμβατικού τσιγάρου.
Και άλλους έχω βρει αδερφέ, πνευμονολόγους. Γκούγκλαρε με ανοιχτό μυαλό και θα βρεις και εσύ αρκετούς και από Ελλάδα και από εξωτερικό.

Δεν είμαι πληρωμένος από τη Marlboro αδερφέ και ούτε έχω και καμία διάθεση να σε πείσω για οτιδήποτε.

Εγώ είπα την άποψη μου, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Διορθωση μορφοποιησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:06 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:06 »
ολοκληρος "καθηγητης πνευμονολογιας" (ποιος ειπαμε? σε ποια κλινικη? εχει βιογραφικο η θα πρεπει να το βρω κι αυτο εγω?) και ψαχνεται για views στο youtube? τσ..τσ..τσ..
Τελικα με τα μνημονια θα δουμε πολλα  :))



Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #115 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:21 »
Αεραγωγοί, φλεγμονές και παθητικοί καπνιστές 
 Ο ερευνητής του Εθνικού Κέντρου Ερευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης στη Θεσσαλία κ. Ανδρέας Φλουρής
 
 Μελέτες σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουν εκπονήσει και ειδικοί του Εθνικού Κέντρου Ερευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης στη Θεσσαλία με επικεφαλής τον ερευνητή κ. Ανδρέα Φλουρή σε συνεργασία με τον καθηγητή Αριστείδη Τσατσάκη, διευθυντή του Εργαστηρίου Τοξικολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης και πρόεδρο της Ομοσπονδίας των Ευρωπαϊκών Εταιρειών Τοξικολογίας. Ο κ. Φλουρής αναφέρει στο «Βήμα»: «Εχουμε δημοσιεύσει δύο μελέτες, μία το 2012 και μία το 2013, στα επιστημονικά έντυπα "Food and Chemical Toxicology" και "Ιnhalation Toxicology". Οι μελέτες αφορούσαν τις επιπτώσεις του ενεργητικού καπνίσματος καθώς και του παθητικού καπνίσματος ηλεκτρονικού τσιγάρου μέσα στις δύο ως τρεις ώρες από το κάπνισμα». Οι ειδικοί παρακολούθησαν 15 καπνιστές και 15 μη καπνιστές. Μέσα από διαφορετικά τεστ προέκυψε ότι στους ενεργητικούς καπνιστές το συμβατικό τσιγάρο προκαλεί μια διόλου ευκαταφρόνητη απόφραξη των αεραγωγών, οι οποίοι επανέρχονται σε φυσιολογική κατάσταση σε μία ώρα. Στους παθητικούς καπνιστές του κανονικού τσιγάρου εμφανίστηκε μεταβολή προς την ίδια κατεύθυνση αλλά όχι τόσο σημαντική. Σε ό,τι αφορούσε το ηλεκτρονικό τσιγάρο, παρατηρήθηκε στους ενεργητικούς καπνιστές μια κάποια απόφραξη των αεραγωγών, αλλά πολύ μικρότερη, της τάξεως του 20%, σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Οι παθητικοί καπνιστές του ηλεκτρονικού τσιγάρου είχαν αντίστοιχα μικρότερη μεταβολή προς την ίδια κατεύθυνση. Οι ερευνητές προχώρησαν και σε μετρήσεις που αφορούσαν την πρόκληση φλεγμονών (οι οποίες μακροπρόθεσμα συνδέονται και με τον καρκίνο). Οπως διαπίστωσαν, το συμβατικό τσιγάρο προκαλούσε αύξηση των λευκών αιμοσφαιρίων, γεγονός το οποίο παραπέμπει σε φλεγμονή, κάτι που δεν συνέβη με το ηλεκτρονικό.
 Ο κ. Φλουρής πάντως σημειώνει: «Απαιτούνται μακροπρόθεσμες μελέτες. Μάλιστα πρέπει να υπάρξουν συγκεκριμένοι κανόνες, ειδάλλως και αυτές οι μακροπρόθεσμες μελέτες δεν θα μπορούν να εξαγάγουν ασφαλή συμπεράσματα. Και αυτό διότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σταθερή ποιότητα στην κατασκευή των ηλεκτρονικών τσιγάρων από τις εταιρείες - κανένας δεν ξέρει αν αυτά που αναγράφονται σε ό,τι αφορά τα συστατικά του ηλεκτρονικού τσιγάρου αντιστοιχούν στα πραγματικά συστατικά και στις σωστές δόσεις». Από την πλευρά του ο κ. Τσατσάκης αναφέρει στο «Βήμα»: «Είναι σαφές πως σε ό,τι αφορά τις χρόνιες βλάβες στον οργανισμό το τσιγάρο είναι "ένοχο". Δεν έχουμε τέτοια στοιχεία αυτή τη στιγμή σε ό,τι αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αλλά και σχετικά με τις άμεσες επιπτώσεις του ηλεκτρονικού τσιγάρου, δεν έχουμε μελέτες που να αποδεικνύουν κάτι πολύ συγκεκριμένο - τα περιστατικά που έχουν αναφερθεί συνδέονταν συνήθως είτε με υπερβολή στη χρήση είτε με κάποιες ιδιαίτερες ευαισθησίες του κάθε οργανισμού. Πρέπει  πάντως να υπογραμμίσουμε ότι καμία ουσία δεν είναι αθώα, καθώς και ότι η υπερβολή κάνει πάντα κακό».
 Καθώς ούτε η ίδια η επιστήμη έχει τελικώς καταλήξει στο αν το ηλεκτρονικό τσιγάρο αποτελεί μακροπρόθεσμα την πύλη... εξόδου από το τσιγάρο ή την πόρτα προς το αιώνιο κάπνισμα, δεν μένει τίποτε άλλο παρά να περιμένουμε να δούμε αν όσοι κατηγορούν το άτμισμα έχουν δίκιο για το ότι «δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά» ή, αντιθέτως, όσοι τάσσονται υπέρ του θα δικαιωθούν σχετικά με το ότι το e-τσιγάρο μπορεί να κάνει την καπνιστική συνήθεια σε μεγάλο βαθμό να... εξατμιστεί.
 
ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ  ΜΙΛΟΥΝ  ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ  ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ  ΑΓΝΟΟΥΝ  ΤΙΣ  ΜΕΛΕΤΕΣ  Η ΝΑ ΑΓΝΟΟΥΝ  ΕΜΑΣ  ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ  ΤΣΕΠΗ  ΤΟΥΣ    -  ΔΕΝ  ΞΕΡΩ   ;)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #116 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:23 »
Δεν ξερω τι λενε οι πνευμονολόγοι αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι εδω και επτα χρονια που ατμιζω μπορω και παιζω ποδοσφαιρο με τον μικρο μου και εχω κανει μετακομίσεις σε τετραώροφη οικοδομή  χωρις ασανσερ, μεσα στο κατακαλόκαιρο χωρις να λαχανιασω και να ζητησω διαλειμμα.
Καπνιζα μεχρι τα 45 και οτι εκανα μεχρι τοτε ζητουσα να εχει κοντα ασθενοφορο  :)) :yes:
Οποτε οι πνευμονολογοι και τα κεντρα διακοπης καπνισματος τους ας τα εχουν να τα χαιρονται.

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #117 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 17:50 »
Αν το τσιγάρο αυξάνει τα λευκά τότε η θεωρία μου (δεν έχω φράγκα για έρευνες) ότι μπορεί να αυξάνονται οι πιθανότητες για καρκίνο από το κόψιμο μπορεί να έχει βάση.  Το πως συνδέονται οι φλεγμονές με τον καρκίνο και πως η ανάπτυξη λευκών συσχετίζεται θα το βρείτε.
Ίσως το ανέφερα ότι άρχισα το ητ γιατί είχα αρχίσει και είχα "παρενέργειες" απ'το τσιγάρο.  Με πνευμόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με κατσάδιαζαν και φίλοι καπνιστές, παίζαμε μπάλα και στο διάλειμμα κάπνιζα, μοτοκρός/εντούρο να τρέχουν ποτάμια οι ιδρώτες τσάφ τσιγαράκι ... έχει άλλη γλύκα το λαχανιασμένο ... ανηφόρες και περπάτημα τους άφηνα πίσω τους μη καπνιστές.  Τελευταία ασχέτως αγυμανσιάς οι αναπνοές είχαν γίνει κοντές και γρήγορες.  Σε 2 βδομάδες μέσα ξαναβρήκα τον εαυτό μου.  Μετά από πειραματισμό κατάλαβα ότι μου άρεσε πιο πολύ το VG απ'το PG, όντως όμως όλη αυτή η υγρασία του βλέπω πως μπορεί να επιβαρύνει κάποιους με προβληματικό αναπνευστικό (άσθμα πχ) που ίσως το PG να του κάνει και καλό.  Το να παράγονται φλέματα σε αντίθεση στο να μένει η υγρασία στους πνεύμονες δε νομίζω να το βρίσκει κακό ένας πνευμονολόγος.

Μη δουλευόμαστε, ένας στους 7 ανθρώπους στη γη καπνίζουν, 1δις δηλαδή, 1000τσιγάρα τον χρόνο.  Στην Ελλάδα 3000 τον χρόνο ανα κεφαλή (ενηλίκων και ανηλίκων) δηλαδή 1 στους 3 καπνίζουν 10000 τον χρόνο.  Είναι πολλά τα λεφτά και τεράστια η αγορά τσιγάρων, νικοτινοφαρμάκων, ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΩΝ που απειλεί να πάρει για την πάρτη της η βιοτεχνιούλα aspire/eleaf/ka,,,,,,  κλπ.  Εκεί είναι το ζόρι τους.  Για τα νανοπάρτικλς των καταλυτών των οχημάτων και της βιομηχανίας και την μπουργάνα που έβγαζαν πριν απ'αυτούς ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ!  Για τα ΕΛΕΝΙΤ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ! 

Αλλά απολαύστε λίγο ατμό κεράσι και βανίλια γιατί ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΤΟ 2016!

  Ευρονιους και σε 2 χρόνια το έχουν δει 300 άτομα.

Βαποράκια γλυκερίνης μηλο-ροδάκινου θα γίνουμε "συναγωνιστές".
Με συνταγή κι απ'την Bayer άμα γουστάρεις αλλιώς στα κρατητήρια τύπου Δ (πάει το Γ πάμε για Δ τώρα).



Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #118 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 19:35 »
@ FKV:
Το φόρουμ έχει εκατοντάδες ενεργά μέλη και πολλά περισσότερα που συμμετείχαν αλλά δεν είναι τώρα ενεργά.
ΟΛΟΙ ενδιαφέρονται για την υγεία τους και το σύνολο του ψαξίματος όλων μας μαζί με σχετικές συζητήσεις βρίσκεται εδώ:
Θέματα υγείας - Ιατρικά

Μελέτησέ το και θα δεις πως πολλά που νομίζεις πως γνωρίζεις δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα έχεις στο νου σου. Όσο για την ΧΑΠ, πολύ θα ήθελε ο κύριος Βασιλακόπουλος να έχει κάποιες αποδείξεις αλλά... δεν.
Ως τώρα ο μέσος όρος της παρουσίας των ελλήνων πνευμονολόγων στο θέμα του ατμίσματος είναι τραγικά απογοητευτικός. Το γεγονός πως πολλοί... ομιλητικότατοι συνδέονται με ιατρεία διακοπής καπνίσματος (που θα μείνουν άνευ πελατείας αν εξαπλωθεί το άτμισμα) είναι κάτι που περιπλέκει τα πράγματα.
Επίσης δεν υπάρχει ίχνος στο φόρουμ από την άποψη πως το άτμισμα είναι ακίνδυνο. Δεν το υποστηρίζει κανείς μας και δεν το προωθεί κανείς μας αυτό το μήνημα. Είμαστε ένα τρομερά ρεαλιστικό τσούρμο, σε σημείο κάποιοι να ενοχλούνται με το πόσο τα ξεψαχνίζουμε.  :D

Όμως, για να είμαστε ειλικρινείς, τα λεφτά που έχουν πέσει στο ΗΤ είναι ψίχουλα μπροστά στου τσιγάρου ή των φαρμάκων (είδατε την πρόσφατη διαφήμιση της Nicorette αεροζόλ; γέλασα!) και δεν επιτρέπονται καν διαφημίσεις για το άτμισμα στα περισσότερα μέρη του κόσμου. Όπου επιτρέπονται δεν προβάλλεται ως ακίνδυνο.
Οπότε θα είναι καλύτερα για όλους αν ενημερωθείς πρώτα από την κοινότητα μας για τα πράγματα που ήδη γνωρίζει πριν αποφασίσεις τι έχεις να προσθέσεις στην συνολική μας γνώση.

Φυσικά κάθε γνώμη είναι σεβαστή και καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος FKV

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για έρευνες και άρθρα σχετικά με τα η.τ.
« Απάντηση #119 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:00 »
http://www.invitromagazine.gr/2014/04/14/to-ilektroniko-tsigaro-vlapti-sovara-tous-pnevmones-ipostirizi-i-ellin-pnevmonologiki-eteria-ti-apedixan-ellinika-epistimonika-piramata-se-pontikia/

Το 80% της φλεγμονής στους πνεύμονες που προκαλούν και τα κανονικά τσιγάρα, προκαλούν και τα ηλεκτρονικά, υποστήριξε σε συνέντευξη τύπου η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία. Αυτό έδειξαν τα πρώτα αποτελέσματα ερευνητικών πειραμάτων που διεξάγονται σε ποντίκια στο πειραματικό χειρουργείο του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός», σύμφωνα με τον ειδικό γραμματέα της Εταιρείας Θεόδωρο Βασιλακόπουλο, ο οποίος είναι και αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 74 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro