vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 00:34 »
Ναι η φάση είναι παιδιά να μου πουν "αυτό που κρατάς μοιάζει με ηλεκτρονικό τσιγάρο..."
Και να του δείχνω το GGTS και να μένει μ@λ...!!
:-)

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 21, 2011, 00:40
Με τσιγάρο ήθελα να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2011, 00:40 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος 99

Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 01:27 »
Δεν υπάρχει κανένας νόμος, απόφαση ή οτιδήποτε που να απαγορεύει τη ΧΡΗΣΗ του ΗΤ. Ούτε σε ανοιχτούς, ούτε σε κλειστούς χώρους. Υπάρχει νόμος που απαγορεύει το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και στα αυτοκίνητα, υπάρχει επίσης απόφαση του ΕΟΦ που απαγορεύει την ΠΩΛΗΣΗ, ΔΙΑΘΕΣΗ, ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ κλπ (με επιφύλαξη το τελευταίο) των ΗΤ. ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ Ηλεκτρικών Τσιγάρων οπουδήποτε. Αν ένας ιδιοκτήτης ξενοδοχείου με διώξει επειδή χρησιμοποιώ το ΗΤ καλώ εγώ την αστυνομία και τον καταγγέλλω ότι με έδιωξε για κάτι που δεν απαγορεύεται, συνεπώς με έδιωξε παράνομα. Αν με πιάσουν μέσα σε νοσοκομείο να ατμίζω μπορεί να με βγάλει έξω ο σεκιουριτάς, αλλά δεν μπορεί να με συλλάβει η αστυνομία και δεν μπορεί κανείς να μου επιβάλει πρόστιμο. Δεν υπάρχει κατηγορία για να με στείλουν σε δικαστήριο. Δεν μπορεί κανένας δικαστής να με καταδικάσει για κάτι που δεν απαγορεύεται.
Στο προσεχές μέλλον ο ΕΟΦ θα αποφασίσει για το τι θα επιτρέψει και τι θα απαγορεύσει σε σχέση με το ΗΤ, ενώ η επιτροπή για την καταπολέμηση του καπνίσματος (ή όποιος αλλιώς τη λένε και δεν θυμάμαι) θα αποφασίσει για το εάν θα τεθούν περιορισμοί στη χρήση και ποιοι ακριβώς θα είναι αυτοί. Μέχρι τότε η ΧΡΗΣΗ δεν υπόκειται σε κανέναν έλεγχο.

ΥΓ. Αν εγώ ανακαλύψω σήμερα ότι μπορώ να μαστουριάζω με χυμό μανταρίνι θα είμαι απόλυτα νόμιμος να μαστουριάζω μέχρι να μου απαγορευτεί.

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 01:34 »
...παντως χθες που ημουν στο ΚΑΤ (νοσοκομειο), για τη καθιερωμενη μηνιαια επανεξεταση μου, δεν ειχα κανενα προβλημα αν και εκ πεποιθησεως δεν ειμαι ουτε επικειξιας και γενικοτερα χαμηλων τονων, δεν προσπαθουσα να τραβηξω προσοχη. οπως ειμαι κ ενημερωμενος απο φιλη νοσοκομα του ιδρυματος, πολλοι επειδη δεν εχουν τη δυνατοτητα να μετακινουνται απ τα κρεβατια τους ωστε να πανε στον περιβαλοντα χωρο να καπνισουν, σε κλινες ακομη και 6 ατομων υπαρχουν 5 ατμιστες και εννοειτε πως κανεις δεν τους λεει τιποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος 99

Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 18:31 »
Συγνώμη, επειδή τα νοσοκομεία είναι ειδικές περιπτώσεις, όπου με κανονισμούς προβλέπονται αυστηρά μέτρα (σε ορισμένους χώρους είναι υποχρεωτικό να φοράς συγκεκριμένα ρούχα κλπ), το παράδειγμα που ανέφερα ήταν άστοχο.

Ισχύουν όμως κανονικά όλα τα υπόλοιπα. Και για να αναφέρω ένα εξίσου τρανταχτό παράδειγμα για να γίνω κατανοητός: Ακόμη κι αν χρησιμοποιήσω το ΗΤ στο γραφείο του προέδρου της Εθνικής Συντονιστικής Επιτροπής Εναντίον Του Καπνίσματος Π. Μπεχράκη, κανείς δεν μπορεί να μου επιβάλει πρόστιμο ή να με συλλάβει. Το ίδιο ισχύει για τη χρήση του ΗΤ στα γραφεία του ΕΟΦ ή μέσα σε αστυνομικό τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 20:30 »
λοιπόν-από την ίδια ημερα που τα δείξανε και εδώ την TV
στην Γερμανία γίνεται κόλαση. Alla dεν υπάρχει νομος, μονο μια "απαγόρευση του h/t." μιας υπουργός.
Το κείμενο είναι: θα τρελαθώ: copy...translate...paste !!!  :o  από το ελληνικό νομο που είναι από τον Αύγουστο 2010? νομίσω.

Στα γερμανικά ht-forum λένε:
-δεν είναι νομος
-η απαγόρευση είναι βλακεία
-γιατί είναι κόντρα στο νομο (για το ht) this ΕU (δεν ξέρω tora το #....)
-η νικοτίνη στο liquid δεν πέφτει κάτω από το φαρμακευτικό νομο
-γιατί ούτε το h/t ούτε το liquid με η χωρίς νικοτίνη είναι εργαλείο αποτοξίνωσης η απεξάρτησης

-είναι aplo article life-style
...κλπ.

αλλα!!!: τα μισά από τα h/t shops κρύβουν τα liquids, και έγιναν kai
έλεγχοι από τα κρατικά όργανα και κλείσιμο web sites κλπ.

εμενα μου φέρνεται μια πολύ ισχυρή kai ύπουλη κίνηση από τα lobbies (φάρμα,καπνό,εφορία,...κλπ) για όλα τα ΕU-κράτη!!!Και δεν ξέρουμε τι άλλο μας περιμένει.
Εσάς, πως σας φέρνεται?  :confused1:

sorry για τα ελληνικά μου!  :-[

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 20:37 »
Μπορεις να μας μεταφρασεις καμια επισιμη ανακοινωση αντιστοιχη με του δικου μας ΕΟΦ να δουμε πως το θετουν οι Γερμανοι...?

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 20:50 »
το σκέφτηκα άμεσος, αλλα sorry, δεν ξέρω να γράφω ελληνικά να καταλαβαίνει ένας άνθρωπος  :-[
-εδώ γράφω με το "Greeklish το Greek".
Εάν σας ψάχνω στα γερμανικά forums τa γνήσιa-μπορείτε εσείς να τα περνάτε από έναν "τρανσλατερ"  από το internet?? Aυτό μπορώ να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 20:54 »
Τι να σου πω... δεν ξερω Γερμανικα για να μπορω να κρινω αν γινεται ορθη μεταφραση (τα εργαλεια αυτα κανουν συχνα ¨αστεια¨λαθη).

Παντως τα ελληνικα σου ειναι μια χαρα. Αν θες κανε μια προσπαθεια...

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:01 »
   ;D  εδώ γράφω με το "Greeklish το Greek" !!! Δεν ξέρω λέξη να γράφω!!!
Και διαβάσω με μεγάλη δυσκολία.
Και είναι παρα πολλές σελίδες! Θα θέλω χρονια!!!   :'(

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:04 »
οκ! ειχα την εντυπωση πως και ο Γερμανικος ΕΟΦ θα ειχε βγαλει καποια ανακοινωση λιγων σειρων οπως ο δικος μας.. Προς θεου... δεν προτεινα μεταφραση των γερμανικων φορουμ.... Απλα αν η υπηρχε η επισιμη Γερμανικη θεση...

Anyway..

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:21 »
όχι, οι γερμανοί πάντα πολλά λένε    :confused1:

προσπαθώ να περάσω από την επίσημη θέση/σελίδα έναν "τρανσλατερ".
Εάν είναι χρήσιμο, θα το στέλνω εδώ.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:55
για κοιτάξτε εδώ-
σας είναι χρήσιμο?

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&hl=en&langpair=de|el&rurl=translate.google.com&u=http://www.smok-e.de/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D32%26Itemid%3D35&usg=ALkJrhjBmrAlnfAEbb4JJsjTRNEzeHaREg

Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:55
δεν λειτουργεί το link- :wall: :wall: :wall:
θα προσπαθήσω κάτι άλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:55 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:40 »
Λειτουργει το διαβαζω.
Και ειναι αρκετα καλη η μεταφραση.

Ευχαριστουμε   :thumpup: :thumpup: :thumpup:




Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #72 στις: Δεκεμβρίου 21, 2011, 21:48 »
nai!!!!???  χαίρομαι   ;)
εάν θέλετε κάτι άλλο πείτε μου


Συγχώνευση μηνυμάτων: Δεκεμβρίου 23, 2011, 23:20
Open Petition:
-----------------

:thumpup: :thumpup: :thumpup:     κόντρα την απαγόρευση του η/t- υπογράψτε και "share" !!!   :thumpup: :thumpup: :thumpup:

έχουμε 182 ημερες ακόμα!!!

το γνήσιο link:

http://www.openpetition.de/petition/onli...ten-werden

μετάφραση σελίδας

http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.openpetition.de%2Fpetition%2Fonline%2Fe-zigaretten-duerfen-nicht-verboten-werden
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2011, 23:20 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος noto

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 06, 2012, 14:54 »
καλησπερα και χρονια πολλα ευχομαι.πρωτο μου ποστ και θα ηθελα τα φωτα σας ως αρχαριος.πρωτα θελω να ρωτησω γιατι να απογαρευεται κατι που πανω του εχει εγκριση CE και δευτερον τα λαδια της εταιριας(no bacco) ειναι ελεγμενα απο τον δημοκριτο.πως γινεται να σου λενε οτι απογορευεται να ατμιζεις?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Νομοθεσία για το πού επιτρέπεται η χρήση του ΗΤ;
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 06, 2012, 15:01 »
βασικα παιζουν πολα αλλα  κανεις δεν ξερει να μας απαντηση επισημα και σιγουρα ελλλλαααδδδααα μμμοοουυ θα μας βαλουν και κετσαπ να γλιστράει

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix