vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

52 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Buliwyf, gioupi, Jorge, Tazz, tibolaso

Twitter

Orion mod από Γερμανία

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #60 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 16:27 »
παντως και εγω παροτι καινουργιος απο νωρις καταλαβα οτι με ego και carto και λοιπα που πληρωνονται για 3-4 μερες  καλυτερα ειναι η φαση μπαταριοθηκη- tank και επισκευασιμος ατμο.εμενα η ερωτηση μου ειναι μεχρι ποσα volt μπορει να παρει το modaki αυτο? 5-6volt παιζει? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #61 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 22:06 »
Παράθεση
Τι μπαταρία του έχεις πάνω?

TrustFire 16340 880mah 3,6V.

Παράθεση
Τα 2 ml σαν αυτονομία λίγο δεν είναι?

Και εμένα αρχικά λίγα μου φαίνονταν, τουλάχιστον με τα καρτομιζερ και διάφορα τανκ που χρησιμοποιούσα στο παρελθόν δεν μου έφταναν, την μία είχα διαρροή την άλλη "κράταγε" πολύ υγρό το καρτομιζερ κτλ, τώρα τα 2 ml μου αρκούν άντε το πολύ πολύ να κάνω ένα γέμισμα το απόγευμα 1ml και μου φτάνει και μου περισσεύει μέχρι το βράδυ.

Έχε όμως υπ' όψιν σου πως στο Orion δεν έχεις καθόλου διαρροές, δεν υπάρχει απορροφητικό υλικό πέραν από το φιτίλι και μπορείς να ατμίσεις μέχρι και (σχεδόν) την τελευταία σταγόνα  χωρίς να αλλοιώνεται η απόλαυση.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 21, 2011, 22:08
Παράθεση
μεχρι ποσα volt μπορει να παρει το modaki αυτο? 5-6volt παιζει?

μία μπαταρία 3,6V

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 22, 2011, 00:15
Κάτι άλλο αλλά σημαντικό, ενώ μέχρι και πριν 2 ημέρες άτμιζα αποκλειστικά PG 24mg, από λάθος παραγγελία βρέθηκα με VG στα 9mg.  :wall:

Το περίεργο είναι πως παρότι η VG έχει λιγότερο χτύπημα και είναι και στα 9mg, δείχνει να με καλύπτει (για να μην πω πως την προτιμώ κιόλας).  :thumpup:

Μακάρι αργότερα να πάω και στο 0mg.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 22, 2011, 00:15
Επειδή βλέπω πως αρκετοί συνφορουμήτες παρήγγειλαν και περιμένουν να παραλάβουν αυτό το mod, είπα να κάνω ένα μικρό οδηγό για τα πρώτα βήματα προκειμένου να αποφευχθούν λάθη.

Ότι περιγράφω παρακάτω είναι αυτά που διάβασα στο ξένο φόρουμ και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το εαυτό μου ειδικό, απλά μεταφέρω αυτά που δούλεψαν και για εμένα.

Α.Τοποθέτηση Τανκ.
1. Αφού πλύνουμε και καθαρίσουμε το mod από τυχόν βρώμες και γρέζια, τοποθετούμε τα δύο O-ring (λαστιχάκια) στις αντίστοιχες υποδοχές.
2. Παίρνουμε το πλαστικό διάφανο σωλήνα και του ρίχνουμε εσωτερικά μερικές σταγόνες PG ή VG προκειμένου να γλυστράει.
3. Το τοποθετούμε στην θέση του, αλλά επειδή έχει πολύ σφιχτεί εφαρμογή και δεν γίνεται να φτάσει μέχρι κάτω, βάζουμε το επάνω καπάκι του mod και αρχίζουμε να το βιδώνουμε μέχρι ο διάφανος σωλήνας να φτάσει μέχρι κάτω.

Β. Κατασκευή αντίστασης και τοποθέτηση φιτιλιού.
1. Παίρνουμε ένα κομμάτι σύρμα το διπλώνουμε στα δύο και το στρίβουμε μέχρι να γίνει κοτσίδα. Με αυτό τον τρόπο αυξάνουμε την αντοχή και την επιφάνεια του σύρματος ώστε να έχουμε μεγαλύτερη αντοχή και καλύτερη απόδοση. Χρειαζόμαστε περίπου 2 εκατοστά στριμμένου σύρματος.

2. Παίρνουμε ένα κομμάτι φιτίλι και το διπλώνουμε σε σχήμα S.

3. Παίρνουμε ένα μικρό καρφί ή μια στρογγυλή οδοντογλυφίδα και την προσαρμόζουμε στο κάτω μέρος του S. Αυτό το κάνουμε γιατί δεν πρέπει το σύρμα που θα τυλίξουμε να είναι πολύ σφιχτά τυλιγμένο στο φιτίλι, αλλά να υπάρχει λίγος αέρας μεταξύ τους. Το καρφί έχει λοιπόν αυτόν το ρόλο και θα αφαιρεθεί στο τέλος.

4. Παίρνουμε το σύρμα και αρχίζουμε να το τυλίγουμε γύρο από το κέντρο του S και από το καρφί. Το τυλίγουμε όσες φορές θέλουμε (προτείνω 3-5) αρκετά σφικτά αλλά οι σπείρες θα πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους. Σκοπός μας είναι σφίγγοντας το σύρμα γύρω από το κέντρο του S να δημιουργήσουμε 2 μικρές θηλιές οι οποίες θα λειτουργήσουν σαν αποθήκες υγρού πολύ κοντά στην αντίστασή μας.

5α. Κολλάμε με το κολλητήρι μας τις άκρες του σύρματος στους πόλους της μπαταρίας. (μιας και είναι πολύ δύσκολο να κολληθεί αυτό το σύρμα, εγώ βρήκα την παρακάτω εναλλακτική).

5β. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε θηλυκά pins (τα πουλάνε σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων) προκειμένου να σφηνώσουμε τα άκρα του σύρματος με τους πόλους της μπαταρίας.

6. Στάζουμε μερικές σταγόνες υγρό στο φιτίλι και περνάμε τις άκρες του φιτιλιού μέσα από τις τρύπες τις βάσεις στο τανκ (πρέπει να φτάσουν πάτο τουλάχιστον).

7. Τέλος αφαιρούμε προσεκτικά το καρφί.

Πήρα το θάρρος (θράσος) να ζωγραφίσω τα παραπάνω προκειμένου να έχετε και εικόνα αυτών που περιγράφω.


Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 22, 2011, 02:12
Τώρα όσον αφορά το 5β, την στερέωση δηλαδή του σύρματος στου πόλους της μπαταρίας, εγώ χρησιμοποίησα τα θηλυκά pins της παρακάτω φωτογραφίας τα οποία μάλιστα τα έκοψα λίγο με ένα ψαλίδι προκειμένου να καταλαμβάνουν όσον το δυνατόν λιγότερο χώρο.

Περνάω την άκρη του σύρματος μέσα από το θηλυκό pin (που ουσιαστικά είναι ένα μεταλλικό σωληνάκι) και αφού το κάνω αυτό σπρώχνω και τα δύο μαζί επάνω από το πόλο της μπαταρίας που ουσιαστικά είναι ένα αρσενικό pin. Έτσι το σύρμα παγιδεύεται ανάμεσα στα δύο εξασφαλίζοντας έτσι πολύ καλή επαφή χωρίς κίνδυνο να φύγει (εκτός βέβαια και αν το πειράξεις).

Αυτά για σήμερα θα ακολουθήσει το τρίτο βήμα που είναι η τροποποίηση του διακόπτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 02:12 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #62 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 09:51 »
Για τους πιο έμπειρους μπορει να ειναι "ρουτίνα" τα παραπάνω,για εμας τους αρχάριους ειναι "θησαυρός"!!!Zakman35 ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!! :respect:

Υ.Γ.Παιδια οσοι κανατε παραγγελία την Παρασκευη,εχετε κανένα νεο???
Εγω προσπαθώ στην DHL να κανω αναζήτηση του πακέτου με το tracking number που μου έστειλε ο ΛΕΣ και δεν υπαρχει πουθενά,εσεις το ψαξατε καθόλου??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 10:56 από porto13 »

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #63 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 13:26 »
Το δικο μου το εστειλε με https://www.deutschepost.de/sendung/simpleQueryResult.html  δηλ με το γερμανικό ταχυδρομείο.
Οταν εμφανιστεί στην Ελλάδα θα το δω από http://212.205.82.71/trackandtrace/Default.asp

Αποσυνδεδεμένος zaxaras21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO-T LR B, vv by SEB, mini lava tube
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #64 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 15:28 »
γεια σας παιδια γραφω πρωτη φορα ειμαι εδω και ενα μηνα ατμιστης με ενα ego-t lr τυπου b και παραγγειλα χθες και εγω το mod  απο Γερμανια.αν μπορειτε ποσταρετε και αλλες φωτο με αλλαγη φιλτρου και αλλα τετοια γιατι ειμαι αρχαριος και ψαχνομαι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #65 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 16:26 »
Εγώ είμαι ατμιστής περίπου 10 ημέρες, αλλά έχοντας πραγματικά κακή εμπειρία από τη φθίνουσα απόδοση και διάρκεια ζωής των ατμοποιητών του ego-t ήδη ψάχνω για κάποια επισκευάσιμη λύση και αυτός είναι ο λόγος που με ενδιαφέρει το εν λόγω mod.

Αυτό που περιμένω είναι να μας πουν οι ήδη κάτοχοι λεπτομεριες σχετικά με την ποιοτητά του έπειτα απο χρήση καποιων ημερών.

@Zakman35 είσαι κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2011, 17:11 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος zakman35

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #66 στις: Νοεμβρίου 23, 2011, 00:00 »
Παράθεση
Αυτό που περιμένω είναι να μας πουν οι ήδη κάτοχοι λεπτομεριες σχετικά με την ποιοτητά του έπειτα απο χρήση καποιων ημερών
.

Μιας και ο μόνος κάτοχος (για λίγες μέρες ακόμα) είμαι εγώ, φαντάζομαι πως απευθύνεσαι σε εμένα.

Κοίταξε να δεις, όσον αφορά την ποιότητα του παραγόμενου ατμού, το ανέφερα και σε προηγούμενο post, δεν έχει καμία σχέση με τους αναλώσιμους ατμοποιητές.  Τώρα όσον αφορά την αξιοπηστία του, νομίζω είναι πολύ νωρίς για να το πούμε.

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως το "κόλπο" με το στρίψιμο του σύρματος ώστε να είναι διπλό φαίνεται πως δίνει μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στην αντίσταση η οποία δεν δείχνει να "κουράζεται" ακόμα και μετά από έντονη χρήση.

Τώρα ένα άλλο σημαντικό σημείο είναι το φιτίλι που έστειλε ο Γερμανός, το οποίο κάνει την δουλειά του άψογα μέχρι στιγμής, ούτε καρμπυλατέρ να ήτανε. (θα πρέπει βέβαια να βρούμε και που το πουλάνε κάποια στιγμή).


Έχω ένα μικρό θεματάκι με τις μπαταρίες μου, η οποίες μάλλον είναι τις πλάκας (περίπου 4 $ οι δύο από ebay) και σίγουρα ο διακόπτης δεν είναι τέλειος, αλλά την δουλειά την κάνει.

Αποσυνδεδεμένος stavrele

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
  • Η αξία του νικημένου δίνει αξία στο νικητή.
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #67 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 16:22 »
Ωρε παλικάρια κανένα νέο δεν έχετε?

Αποσυνδεδεμένος zaxaras21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO-T LR B, vv by SEB, mini lava tube
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #68 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 16:37 »
μου τον εστειλε απο τις 21-11-2011.Ειμαι στην αναμονη και στα καρφια........

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #69 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 16:43 »
Ωρε παλικάρια κανένα νέο δεν έχετε?

Τα Γερμανικά ταχυδρομεία είναι αργοκίνητα, το κόβω για Τρίτη - Τετάρτη

Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #70 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 17:14 »
μου τον εστειλε απο τις 21-11-2011.Ειμαι στην αναμονη και στα καρφια........

και γω το ιδιο...

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #71 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 17:15 »
ΚΑΙ ΕΓΩ  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zaxaras21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO-T LR B, vv by SEB, mini lava tube
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #72 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 17:26 »
24-11-2011 εφυγε απο το αεροδρομιο της Φρακγφουρτης.Αντε να δουμε ποτε θα προσγειωθει στα χερια μου.

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #73 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 17:36 »
ΚΑΙ ΕΓΩ  :laugh1: :laugh1:
και εγώ  :laugh1: :laugh1: :laugh1: ..εμείς οι δύο περιμένουμε τον Κάλαφαν  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος porto13

  • **
  • 363
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωραίο mod από Γερμανία
« Απάντηση #74 στις: Νοεμβρίου 25, 2011, 18:07 »
Επ,μη βιάζεστε,εχουν αλλοι σειρα,με αποστολή 19-11-2011 και ακομα περιμένουμε.
Το πακερο άφαντο,το ψαχνω παντού αλλα δεν υπάρχει ενημέρωση ουτε απο Deutsche post, ουτε απο ΕΛΤΑ..... :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix