vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge, chrismet, camber, Koggiot, Tsimio

Twitter

Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 21:48 »
Ρε παιδιά να πω κι εγώ την χαζομάρα μου αλλά έχω 3 μπαταρίες lg καφέ εδώ και 3 χρόνια!
Τις χρησιμοποιώ εναλλάξ σε ηλεκτρονικά mod και λίγες σπάνιες φορές στον Ατέρμωνα!
Δεν έχω καταλάβει κάποιο πρόβλημα ούτε γρήγορες αποφορτίσεις.
Σήμερα βέβαια πήρα μια vtc6 αποκλειστικά για λίγο καιρό να την έχω στον Ατέρμωνα!
Τι δεν κάνω σωστά και δεν βλέπω διαφορές?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 04:07 »
Είναι καινούργια. Ξανασύγκρινε μετά από 3-4 φορτίσεις.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #77 στις: Ιανουαρίου 18, 2018, 23:31 »
Παρέλαβα το Χριστουγεννιάτικο δωράκι μου και το άνοιξα κατευθείαν.
Με το που ανοίγει, ΤΣΟΥΠ πετάγονται 2 csv από μέσα.
Το πρώτο ήταν για την VTC6.
 

 
Η σύμπτωση δεν ήταν ότι την χρησιμοποιώ σε μοντ, ούτε ότι τα Watt που ατμίζω συν efficiency το οποίο μπακάλικα το υπολογίζω 80% αλλά πλησιάζει το Πάσχα και όλο και κάποιο δωράκι θα τσιμπήσω πάλι ώστε να το υπολογίζω επιστημονικότερα, συν τα ρέματα που καίει η οθόνη η οποία σημειωτέων στο δικό μου το μοντ είναι τεράστια και έγχρωμη συν τα ρέματα που καίνε τα μικροπατατάκια που έχει απλώσει σε όλη την πλακέτα ο κατασκευαστής συν τα ρέματα που καίνε τα καλώδια και οι κολλήσεις απτή μεριά της μπαταρίας συν η ανάποδη τοποθέτηση της μπαταρίας όπου τα ρέματα παλέουν με τη βαρύτητα για να ανέβουν στο μοντ, ίσον 15W ακριβώς περίπου.
Η σύμπτωση είναι ότι στα τεχνικά του μοντ δεν γράφει το κλασικό Input Voltage Minimum 3.0V, αλλά γράφει Input Voltage unloaded Minimum 3.0V.
Μου κλείνει το μάτι να βάλω το cutoff κάτω από 3.0V ο αλήτης.
Και που στο ευχή να ξέρω εγώ στα 15W φορτίο πόσα είναι τα αφόρτωτα Βολτ;
Και τότε πιάνει το μάτι μου το άδειο νόμιζα κουτί απτό δωράκι μου, το οποίο στο βάθος, κολλημένο στο περιτύλιγμα είχε το διάγραμμα εκφόρτισης, στο οποίο φαίνεται φανερά ότι τα 2.8V ζουλιγμένα με 15W, θα γίνουν 3.06V αν φύγει από πάνω το βάρος.
Μπορώ να βάλω το soft cutoff στα 2.75V και το κλείστα όλα στα 2.7V και να είμαι εντός προδιαγραφών κατασκευαστή μόντας.
Άσχετο, δεν το έκανα βίτσια 10ετιών είναι αυτά.
Έκανα όμως έλεγχο στο csv και μπορώ με βεβαιότητα να γράψω ότι το φόρουμ έχει πάρα πολλά νήματα, αλλά τούτο δω τους ατμεί τα νήματα!
 
Το δεύτερο csv ήταν για την MJ1.
 

 
Η σύμπτωση δεν ήταν ότι συμπτώθηκαν οι ίδιες συμπτώσεις με το πρώτο.
Ευτυχώς δεν συμπτώθηκε το unloaded voltage.
Σε αυτό το μοντ ήταν σκέτα τα minimum volt και ήταν 3.0V.
Η σύμπτωση ήταν ότι και στα 2 μοντ έχω το τιτανογαματοακριβέστερο battery indicator.
 
 
Εκτός από ποσοστά, παρατήρησα ότι τα διαγράμματα είχαν και καμπύλες.
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι καμπύλες.
Στις μπαταρίες δεν μου αρέσουν εκεί χαμηλά μετά τα 3.3-3.2V, αλλά είναι οι πιο ενδιαφέρουσες.
 
Εκτός από ποσοστά και καμπύλες, είχαν και τίτλους τα διαγράμματα.
Κοιταζόμασταν για μέρες, ώσπου κάποια στιγμή που δεν είχα καμπύλες να παίξω, έπιασα χαρτόστυλο.
Oι μετρήσεις σε πραγματικές συνθήκες ατμίσματος στα περίπου 12-13W και μέχρι 2.8V, έδειξαν 2972mAh και 2726mAh, άρα στη MJ1 μπορώ να χώσω 9% περισσότερα ρεύματα.
Εκτός από mAh οι τίτλοι είχαν και mWh και επειδή όπως είχε πει ο δωροδότης απτήν μπαταρία τραβάμε Βατ όχι Αμπέρ, τελικά στην MJ1 μπορούμε να αποθηκεύσουμε 7% περισσότερη ενέργεια.
Και σε κάνει να αναρωτιέσαι αν η 35E που της δίνουν ολίγα mAh παραπάνω, έχει μεγαλύτερη αποθήκη από την GA που της δίνουν ολίγα mV επιπλέον.
Όλα αυτά για να καταλήξεις ότι τελικά οι "10A" μπαταρίες μάλλον έχουν λιγότερη από 10% περισσότερη (πως τόπα;) ενέργεια απτίς "20A".
 
 
Και μιας και αχάριστος δεν είμαι, άδραξα την ευκαιρία που έδωσε η Samsung με την 48G και ελπίζοντας ότι θα καθιερωθεί η DC 50% SOC state μέθοδος μέτρησης εσωτερικής αντίστασης, ενημερώνω όλους τους με φαγούρα, ότι η δικιά μου με καμιά 10αριά ήπιους κύκλους VTC6, έδειξε στα δικά μου όργανα 27mΩ.
Παρομοίως η MJ1 μόλις στρωμένη (μονοcoil), έδειξε 47.5mΩ.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #78 στις: Ιανουαρίου 18, 2018, 23:43 »
Μπράβο chip και εγώ νόμιζα ότι θα καταλάβω τι γράφεις........... :laugh1: :laugh1:
και νόμιζα ότι άλλαξες,  :eyesplash: μπά που τέτοια χαρά.... :respect:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 18, 2018, 23:47 »
Ούτε εγώ κατάλαβα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 18, 2018, 23:48 »
Ειπα και εγω μονο εγω δεν καταλαβα!

Μπορει να μην καταλαβα τιποτα αλλα φαινεται σωστη και καλη δουλεια! Μπραβο :ρ

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 00:23 »
I'm back!!!      :hapy_jump:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 00:36 »
Εγω πηγα αμεσως στο τελος της παρουσιασης μηπως και βγαλω το ρεζουμε αλλα δεν...

Μπαρβο τσιπ αψογος και εμενα τα γεμιστα ειναι τα αγαπημενα μου :yoloyeah:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 08:31 »
[member=10440]microchip[/member], υπάρχει καμία αξιόπιστη που ξεφεύγει λίγο από τον "νόμο": περισσότερα mAh, μικρότερο ρεύμα εκφόρτισης, μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση;

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 09:58 »
Εξαιρετική δουλειά :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 10:11 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member] & [member=6669]camber[/member]

εσεις που καταλαβατε μπορειτε να τα εξηγησετε και σε μας που δεν κατεχουμε πολλες ξενες γλωσσες ?

οτι και να εγραψες [member=10440]microchip[/member] μπραβο!
Σημασια εχει να εκφραζεσαι οπως νιωθεις  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 10:48 »
I'm back!!!      :hapy_jump:

Εντάξει. Αυτή τη φορά το τερμάτισες! Έχεις γράψει αριστουργήματα πολλά στο παρελθόν, αλλά τίποτα που έστω να πλησιάζει το τελευταίο σου πόνημα. Ένα κείμενο που κάνει βιβλία σαν το Ecce Homo του Nietzche (το οποίο ο Nietzche έγραψε ήδη ημίτρελος) και το Memories, Dreams, Reflections του Yung (τρελός εξ αρχής αυτός) να μοιάζουν σχολικά βοηθήματα για το ‘Περνά, περνά η μέλισσα’ και ‘Μια ωραία πεταλούδα’. Μισό να σκουπίσω τα δάκρυα απ’ το πληκτρολόγιο...Είμαι σίγουρος πως αυτή την φορά κατάφερες να γράψεις ένα κείμενο που ούτε εσύ ο ίδιος δεν καταλαβαίνεις τι λεει ούτε στο περίπου! Εύγε νέε μου!
  :respect_hat:



Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 10:57 »
Αμάν!!!... και τα δύο είναι από αυτά που μου έχουν μείνει έντονα στη μνήμη από τα εφηβικά μου διαβάσματα!!!
Λες...;;; ;D

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 11:33 »
εμ. μαλλον για αυτο τον καταλαβαινεις

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Αποφόρτιση με σταθερή ισχύ – Συγκριτική δοκιμή 18650
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 19, 2018, 11:57 »

Η σύμπτωση δεν ήταν ότι την χρησιμοποιώ σε μοντ, ούτε ότι τα Watt που ατμίζω συν efficiency (το οποίο μπακάλικα το υπολογίζω 80%, αλλά πλησιάζει το Πάσχα και όλο και κάποιο δωράκι θα τσιμπήσω πάλι ώστε να το υπολογίζω επιστημονικότερα), συν τα ρέματα που καίει η οθόνη (η οποία, σημειωτέον, στο δικό μου το μοντ είναι τεράστια και έγχρωμη), συν τα ρέματα (που καίνε τα μικροπατατάκια που έχει απλώσει σε όλη την πλακέτα ο κατασκευαστής), συν τα ρέματα (που καίνε τα καλώδια και οι κολλήσεις απ' τη μεριά της μπαταρίας), συν η ανάποδη τοποθέτηση της μπαταρίας (όπου τα ρέματα παλεύουν με τη βαρύτητα για να ανέβουν στο μοντ), ίσον 15W ακριβώς περίπου.
Η σύμπτωση είναι ότι στα τεχνικά του μοντ δεν γράφει το κλασικό Input Voltage Minimum 3.0V, αλλά γράφει Input Voltage unloaded Minimum 3.0V.
Μου κλείνει το μάτι να βάλω το cutoff κάτω από 3.0V, ο αλήτης.
Και που στο ευχή να ξέρω εγώ στα 15W φορτίο πόσα είναι τα αφόρτωτα Βολτ;
Και τότε πιάνει το μάτι μου το άδειο -νόμιζα- κουτί απ' το δωράκι μου, το οποίο -στο βάθος κολλημένο στο περιτύλιγμα- είχε το διάγραμμα εκφόρτισης, στο οποίο φαίνεται φανερά ότι τα 2.8V ζουλιγμένα με 15W θα γίνουν 3.06V, αν φύγει από πάνω το "βάρος".
Μπορώ να βάλω το soft cutoff στα 2.75V και το "κλείστα όλα" στα 2.7V και να είμαι εντός προδιαγραφών κατασκευαστή μόντας.
Άσχετο, δεν το έκανα (βίτσια 10ετιών είναι αυτά).
Έκανα όμως έλεγχο στο csv και μπορώ με βεβαιότητα να γράψω ότι το φόρουμ έχει πάρα πολλά νήματα, αλλά τούτο δω τους "ατμεί" τα νήματα!
 
Το δεύτερο csv ήταν για την MJ1.
 
Η σύμπτωση δεν ήταν ότι συμπτώθηκαν οι ίδιες συμπτώσεις με το πρώτο.
Ευτυχώς δεν συμπτώθηκε το unloaded voltage.
Σε αυτό το μοντ ήταν σκέτα τα minimum volt και ήταν 3.0V.
Η σύμπτωση ήταν ότι και στα 2 μοντ έχω το τιτανογαματοακριβέστερο battery indicator.
 
 
Εκτός από ποσοστά, παρατήρησα ότι τα διαγράμματα είχαν και καμπύλες.
Εμένα μου αρέσουν πολύ οι καμπύλες.
Στις μπαταρίες δεν μου αρέσουν εκεί χαμηλά μετά τα 3.3-3.2V, αλλά είναι οι πιο ενδιαφέρουσες.
 
Εκτός από ποσοστά και καμπύλες, είχαν και τίτλους τα διαγράμματα.
Κοιταζόμασταν για μέρες, ώσπου κάποια στιγμή που δεν είχα καμπύλες να παίξω, έπιασα χαρτόστυλο.
Oι μετρήσεις σε πραγματικές συνθήκες ατμίσματος στα περίπου 12-13W και μέχρι 2.8V, έδειξαν 2972mAh και 2726mAh, άρα στη MJ1 μπορώ να χώσω 9% περισσότερα ρεύματα.
Εκτός από mAh οι τίτλοι είχαν και mWh και επειδή -όπως είχε πει ο δωροδότης- απ' την μπαταρία τραβάμε Βατ όχι Αμπέρ, τελικά στην MJ1 μπορούμε να αποθηκεύσουμε 7% περισσότερη ενέργεια.
Και σε κάνει να αναρωτιέσαι, αν η 35E (που της δίνουν ολίγα mAh παραπάνω), έχει μεγαλύτερη αποθήκη από την GA (που της δίνουν ολίγα mV επιπλέον).
Όλα αυτά για να καταλήξεις ότι τελικά οι "10A" μπαταρίες μάλλον έχουν λιγότερη από 10% περισσότερη (πως τόπα;)) ενέργεια απ' τις "20A".
 
 
Και μιας και αχάριστος δεν είμαι, άδραξα την ευκαιρία που έδωσε η Samsung με την 48G και ελπίζοντας ότι θα καθιερωθεί η "DC 50% SOC state" μέθοδος μέτρησης εσωτερικής αντίστασης, ενημερώνω όλους τους με φαγούρα, ότι η δικιά μου με καμιά 10αριά ήπιους κύκλους VTC6, έδειξε στα δικά μου όργανα 27mΩ.
Παρομοίως η MJ1 -μόλις στρωμένη (μονοcoil)- έδειξε 47.5mΩ.
Ζητώ την άδεια του [member=10440]microchip[/member] να αναδημοσιεύσω το ποίημά του, διαμορφώνοντάς το με το πρώτο βήμα που κάναμε όταν ξεκινάγαμε την ανάλυση ενός ποιήματος, τότε στο εξατάξιο γυμνάσιο!
Αν δεν γίνει και τώρα κατανοητό το ποίημα του microchip, ας το σβήσει ο συντονιστής του νήματος, γιατί δεν θα αντέξω το βάρος της όποιας "παράφρασης" ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12