vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 3 χρήστες
vasim, Lazy Dog, camber

Twitter

Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?

Δεν ξέρω αν παραλογίζομαι, αλλά έχω να πω το εξής: Με το Therion DNA75 όλα μου τα υγρά μοιάζουν πιο γευστικά απ' ότι στο pico ή το vtc mini μου. Και ναι, έχω δοκιμάσει να αυξομειώσω τα watt- δεν είναι θέμα έντασης. Ειναι σαν οι ατμοποιητές μου στο Therion να βγάζουν καλύτερη γεύση. Όλα αυτά σε power mode, ούτε καν TC.

Είναι δυνατόν αυτό ή απλά θέλω μια... σφαλιάρα για να συνέλθω?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 09, 2017, 14:17 »
Τα ρεύματα παίζουν σημαντικό ρόλο στο άτμισμα.Φυσικά και μια αξιόλογη πλακέτα σαν την DNA 75 σου δίνει καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα
απο τις πλακέτες της σειράς όπως του pico και του VTC mini...που έχουν και την ίδια ουσιαστικά.

Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 09, 2017, 14:26 »
To ακούω. Αλλά πώς και γιατί?
Επιστημονικά, να πω, πώς εξηγείται?

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 09, 2017, 14:36 »
Λογικά σε σταθερότητα.

Άν πχ, εσύ βάζεις 20W και η έξοδος του mod έχει διακυμάνσεις απο 15 έως 25 μέσα σε διάστημα 1 δευτερολέπτου, είναι λογικό, να μήν έχεις την τέλεια απόδοση.

Μία καλή πλακέτα λογικά, έχει αυτή τη σταθεροτητα και δίνει 20W σε όλη τη διάρκεια που πατάς το κουμπί, χωρίς ανεβοκατεβάσματα.


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 09, 2017, 14:38 »
Σίγουρα είναι τα ρεύματα, όπως ανέφερε ο paloukaros, αλλά ίσως παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας, καθώς ο άνθρωπος τείνει να αυθυποβάλλεται στο να προτιμάει τα ακριβότερα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 09, 2017, 14:43 »
Εγω παντως θα ηθελα να γινει ενα τεστ.
Με κλειστα τα ματια ολοι και καποιος να δινει διαφορα μοντακια με τον ιδιο τον ατμοποιητη και ιδιο υγρ  να ατμιζουν και μετα να λενε εντυπωσεις αυτοι που ατμισαν .
Και αν καταλαβαν ποιο ηταν το "καλο" και ποιο οχι

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 09, 2017, 15:07 »
δεν είμαι γνώστης, αλλά κι ο shadockan υποστηρίζει την σχέση ρεύματος - γεύσης (ποιότητας ατμίσματος θα πρόσθετα)

το ποστ με την σχετική αναφορά εδώ

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 09, 2017, 15:08 »
Καλα...... αλλα ας γινει το τεστ και τα λεμε μετα ετσι απο περιεργεια.
Τι εχουμε να χασουμε ε?

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 09, 2017, 15:17 »
δεν αντιλέγω....απλά το ανέφερα :)


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 09, 2017, 15:21 »
Απ'την άλλη ο Shadockan (και άλλοι ) μιλούν για άψογα ρεύματα στο VTC mini, τόσο καλά που θα τα ζήλευαν μοντάκια με πολύ ακριβότερες πλακέτες. Δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω, ασχέτως αν αυτή η "ποιότητα" μπορεί να φτάσει στα επίπεδα μιας DNA ή όχι.

Για εμένα προσωπικά πάντως όλα αυτά είναι απλά μια "ιδέα", ένα "παιχνίδι του μυαλού", το "υποσυνείδητο" που λειτουργεί στον καθένα διαφορετικά. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορώ να αντιληφθώ "ποιότητα στο ρεύμα" ναι, μιλάω όμως για ομαλή "ροή" του ρεύματος στην αντίσταση, ένα smooth "άναμμα" και μια απολύτως ελεγχόμενη κατάσταση καθ'όλη τη διάρκεια μιας τζούρας. Μια πιο "γραμμική λειτουργία" χωρίς ίχνος σκαμπανεβάσματος.
Κι απ' την άλλη βέβαια μπορώ να αισθανθώ το "κακό" ρεύμα, αυτό που με κάνει λανθασμένα να αισθάνομαι ότι το fire δεν δουλεύει σωστά η που καλύτερα, μπουτόν που δουλεύει με τέτοια ευαισθησία που αντιλαμβάνεται το πάτημα απ' το δάχτυλο σε κάθε millisecond και μεταφέρει στην αντίσταση αναλόγως. Και που αντί να καταλήξω στην κακή διαχείριση από την πλακέτα κοιτάζω νευριασμένος το δάχτυλο μου και τα βάζω με αυτό! :laugh1:

Όσον αφορά τη γεύση, μπα.. Ίσως ενισχύεται η αίσθηση απλώς. Που με το ίδιο ακριβώς setup θα μπορούσε βέβαια να αλλάξει πολλές φορές μέσα στη μέρα..


Ξεφεύγω λίγο αλλά θα το πω και συγχωρέστε με γι'αυτό.
Είναι τρελό αυτό που συμβαίνει με τον ατμιστικό εξοπλισμό την σήμερον ημέρα. Στην κατοχή μου εδώ και καιρό ο Skyline αλλά και ο Ζεστ, τους "δουλεύω" σχεδόν καθημερινά παράλληλα με τα υπόλοιπα συμπράγκαλα που έχω μαζέψει σπίτι και ναι, σίγουρα είναι αυτοί που προσφέρουν αυτή τη στιγμή την καλύτερη ατμιστική εμπειρία μου, τουλάχιστον για τα "κομμάτια" που έχω στην κατοχή μου αυτό το διάστημα. Έτυχε το πρωί λοιπόν και δοκίμασα έναν Kylin της Vandy Vape πάνω σε ένα Yosta. Ακόμα πονάει το κεφάλι μου από την ένταση των αρωμάτων, ειλικρινά. Με το υγρό που είχα και στον Skyline μέρες τώρα.

Δεν θα συνεχίσω στο off, απλώς πολλές φορές το μυαλό του ανθρώπου αντιλαμβάνεται τα πράγματα λίγο διαφορετικά νομίζω, εκεί ήθελα να καταλήξω και γι' αυτό το ξεκίνησα. :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 09, 2017, 15:46 »
Κακα τα ψεματα στα περισσοτερα mods ετσι οπως εχουν φτασει στον αριθμο των watt κανεις δεν τα δουλευει στο τερμα.
Οποτε κανει ο καθε ενας σπιτι του το τεστ απο την στγμη βεβαια που εχει δυο τρια τεσσερα μοντακια...............και λιγα ειπα  ;D
Κανει εναν ατμοποιητη με ενα σεταπ και ενα υγρο συγκεκριμενο που το ξερει.
Και μετα δενει τα ματια του.
Στην συνεχεια η γυναικα μας η καποιος φιλος μας μεταφερει τον ατμοποιητη απο μοντακι σε μοντακι.
Πιστευω οτι αν αυτος που αλλαζει τα mods πχ στα vtc το εχει στα 20 βατ και στο dicodes το τσιμπησει στα 25 τοτε δεν θα παρει χαμπαρι κανεις τπτ αν αλλαξε μοντακι η οχι.
Επισης εξυπνο ειναι να λεει και την παγιδα ....τωρα αλλαξα mod (ενω δεν εχει αλλαξει") και στο τελος να ζητησει εντυπωσεις με την υποτιθεμενη αριθμηση των μοντακιων  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2017, 15:53 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 09, 2017, 17:26 »
Αν και πολύ Σκαρμούτσο βλέπεις.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 09, 2017, 18:03 »
Δεν εχω τηλεοραση εδω και 15 χρονια .....αλλα εχω 9 χρονια εμπειρια σε mods και στο συγκεκριμενο αθλημα αν αυτο λεει κατι  :D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 09, 2017, 19:53 »
σύμφωνοι, αλλά εμένα η 6η τζούρα μου ποτέ δεν έχει ίδια αίσθηση γεύσης με την πρώτη... κι αυτό το βιώνω κάθε μέρα.... με το ίδιο μοντ και τον ίδιο άτμο και το ίδιο υγρό :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος pana

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mods και... γεύση! Μήπως βλέπω φαντάσματα?
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 09, 2017, 19:58 »
Ειμαι καινουριοςστο ατμισμα και δεν εχω σκοπο να παω σε μηχανικο αλλα αυτος δεν ειναι ο λογος που καποιοι προτιμουν μηχανικα ? γιατι βγαζουν πιο σταθερο ρευμα αρα και καλυτερη γευση?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35548 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364