vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 5 χρήστες
mfk, zamploutos, takoulas, dkostas, giorgos1999

Twitter

Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο

Αποσυνδεδεμένος didmim

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 12:19 »
Κάποια συμπεράσματα έχουν βγει ως τώρα.
Η συνέχεια εδώ:

Άτμισμα και σακχαρώδης διαβήτης (ή: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο)






Καλημέρα
Το μόνο που έχω διαταυρώσει είναι με δύο φίλους διαβητικούς οι οποιοι παρατήρησαν σιμαντική άνωδο του σακχάρου!
Κάτι πολύ επικύνδινο!
Παρακαλώ πολύ όσοι διαβάζουν το post και έχουν οποιοδήποτε σχετικό σχόλιο ή παρατήρηση να βοηθήσουν!
-------------

Από τη διαχείριση:
Αγαπητοί αναγνώστες, παρατηρήστε το εξής: Το μέλος που έγραψε το πρώτο μήνυμα εγγράφηκε στις 18 Σεπτ., δημοσίευσε το μήνυμά του στις 19 και δεν ξαναφάνηκε!!
Είμαι σίγουρος ότι είναι κάποιος ο οποίος είχε τους προβληματισμούς του και μπήκε να βρει απαντήσεις σε αυτούς γράφοντας ένα μήνυμα που θα προκαλούσε μια τέτοια συζήτηση για να δει τις απαντήσεις. Δεν πιστεύω ότι είχε 2 φίλους που άτμιζαν και παρατήρησαν άνοδο στο ζάχαρο. Παρά είναι σύμπτωση και 2 κιόλας που είχαν και ζάχαρο και άτμιζαν!!!
Εκτός αν όσοι βλέπουν τα συμφέροντά τους να χάνονται με τη χρήση του η.τ. άρχισαν πια να ρίχνουν λάσπη και με αυτόν τον τρόπο.
--------------

Εδώ μπορείτε να βρείτε και την πιο πρόσφατη επιστημονική άποψη, από το μέλος takkat ο οποίος είναι Ιατρός Παθολόγος - Διαβητολόγος
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:46 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 13:13 »
Δλδ με χρήση η.τ. είδαν άνοδο του ζαχάρου;
Εγω προσωπικά δεν είδα τπτ τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα.
10 χρόνια τώρα είμαι στην ινσουλίνη.
Τα καλύτερα επίπεδα ζαχάρου τα έχω δει εδω και 20 μέρες που ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος Andreass

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 18:13 »
Καλημέρα
Το μόνο που έχω διαταυρώσει είναι με δύο φίλους διαβητικούς οι οποιοι παρατήρησαν σιμαντική άνωδο του σακχάρου!
Κάτι πολύ επικύνδινο!
Παρακαλώ πολύ όσοι διαβάζουν το post και έχουν οποιοδήποτε σχετικό σχόλιο ή παρατήρηση να βοηθήσουν!
Καλησπέρα . Επειδή αυτό που λες είναι πολύ σημαντικό , πρέπει όμως να εξεταστούν και κάποιοι άλλοι παράμετροι .
Όταν έκαναν τη μέτρηση , μήπως είχαν φάει πριν από μερικές ώρες κάτι με full υδατάνθρακες κ.τ.λ. ;
Κάνουν ινσουλίνη , πέρνουν χάπια για το σάκχαρο , είναι ρυθμισμένοι , κ.τ.λ. ;
Επειδή η μητέρα μου έχει σάκχαρο και κάνει ινσουλίνη , με απασχολεί πάρα πολύ το θέμα Η.Τ. και σάκχαρο διότι το σάκχαρο είναι και κληρονομικό .
Περιμένω όμως να αναφέρεις αναλυτικότερα .
Πάντως με γιατρό που μιλούσα (πολέμιος του Κ.Τ.) , μου είπε ότι καλά έκανα για το Η.Τ. με την προοπτική όμως ότι θα το κόψω μετά από κάποιο καιρό .
Όσον αφορά το σάκχαρο μου είπε ότι αφού εισπνέεις τη γλυκερίνη , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα . Είναι απειροελάχιστο το ποσό που περνάει στον οργανισμό .

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 12:56 »
Καλημέρα
Το μόνο που έχω διαταυρώσει είναι με δύο φίλους διαβητικούς οι οποιοι παρατήρησαν σιμαντική άνωδο του σακχάρου!
Κάτι πολύ επικύνδινο!
Παρακαλώ πολύ όσοι διαβάζουν το post και έχουν οποιοδήποτε σχετικό σχόλιο ή παρατήρηση να βοηθήσουν!
φίλε, δεν περνάς από εδώ να σε γνωρίσουμε;
http://vaping.gr/index.php/topic,1888.msg90680.html#msg90680
Διάβασε και εδώ:
http://vaping.gr/index.php/topic,183.msg73655.html#msg73655
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 21, 2022, 21:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2011, 14:40 »
Σωστός, Χρήστο.  :thumpup:
Και μιας και το συγκεκριμενοποιήσαμε το ζήτημα, ας τα έχουμε κι αυτά εδώ συγκεντρωμένα μαζί με ό,τι άλλο βρούμε είτε θετικό είτε αρνητικό σχετικά με το η.τ. και το ζάχαρο.

Καμία αύξηση στο ζάκχαρο. Είμαι στο 0.75-0.80 χρόνια :)

Oταν ανακαλυψα οτι εχω διαβητη ειχα γλυκοζυλιωμενη 10 !!  7 μηνες μετα και με ηπια διαιτα , σχεδον καθημερινη ασκηση σε διαδρομο για 30-40 λεπτα και πολυ , παρα πολυ ατμισμα ( 6-10 μλ τη μερα )  η σημερινη τιμη της γλυκοζυλιωμενης μου ειναι 5,2 . Ο διαβητολογος μου εδωσε συγχαρητηρια !! Για να καταλαβεις , μου ειπε πως οι τελευταιες μου εξετασεις ηταν για σεμιναριο !!!

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 02:06 »
Λευτέρη καλα κανείς και τα θες συγκεντρωμένα όλα εδω.
Προσωπική μου άποψη βέβαια είναι ότι ήταν μια φωτοβολιδα που παει έσβησε. ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 02:40 »
Το έχω πει. Εφόσον δεν κάνουν άλλοι έρευνες, θα τις κάνουμε εμείς μόνοι μας.  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2011, 00:35 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 10:59 »
ιατρο-φαρμακευτικο-τσιγαρεμπορο-κομήτης?

Αποσυνδεδεμένος grkostis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 16:39 »
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε εαν γνωριζεται η χρηση VG με διαφορα αρωματα ανεβαζουν το ζαχαρο σε διαβητικο, γιατι ενιωσα εντονη διψα που ειναι απο τα κυριοτερα συμπτωματα στην αυξηση ζαχαρου

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 17:17 »
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε εαν γνωριζεται η χρηση VG με διαφορα αρωματα ανεβαζουν το ζαχαρο σε διαβητικο, γιατι ενιωσα εντονη διψα που ειναι απο τα κυριοτερα συμπτωματα στην αυξηση ζαχαρου

Σταμάτα το άτμισμα αμέσως και πήγαινε σε κάνα γιατρό να σου γράψει εξετάσεις για ζάχαρο.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 17:31 »
Παιδια θα ηθελα να μου πειτε εαν γνωριζεται η χρηση VG με διαφορα αρωματα ανεβαζουν το ζαχαρο σε διαβητικο, γιατι ενιωσα εντονη διψα που ειναι απο τα κυριοτερα συμπτωματα στην αυξηση ζαχαρου

Το μηχάνημα μέτρησης τι σου έδειξε;;; Γιατί και εγώ που έχω ζάχαρο δεν έχω δει αύξηση. Απάντησε σε παρακαλώ με ενδιαφέρει. Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος grkostis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 18:24 »
Eιμαι διαβητικος χρονια τωρα και περνω χαπια , soloza 2mg , και Glucophage .Το θεμα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν ειδα πουθενα απαντηση για αυτο και ρωτησα.Δεν εκανα μετρηση σημερα γιατι τις 2 τελευταιες ημερες που ατμιζω vg eχω συνεχεια μια λιγουρα.Εσυ φιλε μου που ατμιζεις xg ειδες καθολου αυξηση στη μετρηση?

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 18:38 »
Το θεμα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν ειδα πουθενα απαντηση για αυτο και ρωτησα.
Και ούτε πρόκειται να δεις πουθενά απάντηση γιατί απλά δεν έχουν γίνει έρευνες για την επίδραση του ατμίσματος pg-vg στο ζάχαρο.

Eιμαι διαβητικος χρονια τωρα και περνω χαπια...

Στο είπα και προηγουμένως...σταμάτα το άτμισμα και πήγαινε στο γιατρό σου για συμβουλές.

Δεν εκανα μετρηση σημερα γιατι τις 2 τελευταιες ημερες που ατμιζω vg eχω συνεχεια μια λιγουρα.
Αυτό δεν το κατάλαβα.
Είσαι διαβητικός...
Έχεις μηχάνημα που μετράει το ζάχαρο...
Νιώθεις συμπτώματα αύξησης ζαχάρου...
και αντί να κάνεις μια μέτρηση ρωτάς εδώ μέσα να σου πουν αν η vg επιδεινώνει την κατάσταση σου;

Αποσυνδεδεμένος grkostis

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 18:42 »
Καλα μην φωναζεις.Το θεμα που αναπτυσετε εδω εχει να κανει σχετικα με παρενεργειες.Κακο δηλαδη ειναι να ρωτησω για να μαθω εαν καποιος διαβητικος απο το φορουμ ειδε προβλημα με το ζακχαρο του;Δεν σε καταλαβαινω αλλα οκ το σταματαω εδω γιατι δεν ξερεις τι ειναι να εισαι διαβητικος

Συγχώνευση μηνυμάτων: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 19:30
Κατι τελευταιο.Πρεπει σε αυτη τη χωρα επιτελους να προστατευουμε τον πληθησμο.Το λεω αυτο γιατι σε κανενα μπουκαλακι vg η pg deν υπαρχει χαρτι με τις τυχον παρενεργειες οπως σε ολα τα σκευασματα.Ακομα και στις βιταμινες υπαρχουν οδηγιες.Στα μπουκαλακια ατμισματος γιατι δεν υπαρχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 19:30 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Ηλεκτρονικό τσιγάρο και ζάχαρο
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 21:31 »
Eιμαι διαβητικος χρονια τωρα και περνω χαπια , soloza 2mg , και Glucophage .Το θεμα εχει ερωτηθει ξανα αλλα δεν ειδα πουθενα απαντηση για αυτο και ρωτησα.Δεν εκανα μετρηση σημερα γιατι τις 2 τελευταιες ημερες που ατμιζω vg eχω συνεχεια μια λιγουρα.Εσυ φιλε μου που ατμιζεις xg ειδες καθολου αυξηση στη μετρηση?

Εγώ είμαι διαβητικός εδώ και 11 χρόνια και εδώ και 7 χρόνια στην ινσουλίνη.
Κάποιες ερωτήσεις που έκανα εδώ μέσα ήταν πριν μιλήσω με τον διαβητολόγο μου.
Αφού λοιπόν μίλησα, ο μόνος σύμβουλός μου είναι το freestyle lite της abbott. Όσο για τις λιγούρες και τα λοιπά, σε παρακαλώ, επειδή τα φαινόμενα πάρα πολλές φορές απατούν, θα σου έλεγα να μην βασίζεσαι στις ενδείξεις παρά μόνο στις μετρήσεις.
Εντελώς φιλικά Γιάννης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364