vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

63 επισκέπτες, 7 χρήστες
zamploutos, ΛΥΚ, Jorge, manoslykos, camber, infernity, John015

Twitter

Aspire Nautilus X

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 02, 2016, 18:10 »
Για μένα αυτός ο τύπος είναι εντελώς βλάκας και τα ριβιού του είναι για τα σκουπίδια(εννοείται πως δεν κλικαρα στο βιντεο-μπλιαχ).  

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:25 »

1:13:19.....  :confused1:
"εντελώς σκουπίδι"


Συμφωνείτε ? Διαφωνείτε ?

Καλύτερα να μην απαντήσω... 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 02, 2016, 22:39 »
Μπορεί να τον αδικήσω τον "μικρό", δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά η αλήθεια είναι ότι με όσα αυτά που ακούω από γύρω γύρω μάλλον τείνω να πιστέψω τον παραπάνω ριβιούερ.. Ναι δίνει με το παραπάνω έμφαση στο πόσο αγευστο μπορεί να αισθάνεται τον "Χ", όπως το παράκανε και με το ριβιού του kayfun mini v3 υποθέτω (ακόμα έχω καρφωμένο στο μυαλό μου το πως ξεστόμιζε το "love".. ) αλλά.. μάλλον τείνω να συμφωνήσω μαζί του. Ίσως κάποτε τον δοκιμάσω κι αλλάξω γνώμη βέβαια, να τον αγοράσω με τη γνώμη που έχω σχηματίσει έστω κι από μακρυά δεν παίζει.
Δεν ξέρω, δεν με εμπνέουν πλέον οι επιλογές που κάνει η aspire μάλλον. Κι είχε αρκετά καλές προοπτικές αυτό το πράγμα αλλά ίσως απλά δεν έκατσε τι να πω..

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 02, 2016, 23:01 »
Tι να πω ρε παιδιά...
Πολυ αποτρεπτικά τα μέχρι στιγμής σχόλια που εισπράττω..
Δεν τον δοκίμασα ακόμα δυστυχώς ώστε να έχω άποψη
αλλά θα είναι πολύ κρίμα να πάει στράφι η κληρονομιά 
του πρώτου. Τον οποίο, να σημειώσω πως ακόμα έχω και
τον έχω κατά-ευχαριστηθεί.

Υ.Γ Αφήστε που με χαλάει και η "πρόχειρη" εμφάνιση του.
       Ο "μπαμπάς" και ο mini είναι κοσμήματα, ενω αυτός
       μοιάζει να έχει σχεδιαστεί "στο πόδι". 

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 02, 2016, 23:11 »
Εχω 4 Ναυτίλους (3 μινι και ένα μεγάλο) και ορκίζομαι σαυτούς (κυρίως στους μίνι) για όταν θέλω να περνάω... απαρατήρητος.  ;D
Στον Ναυτίλο Χ θα έπρεπε να αλλάξουν το όνομα. Θα έπρεπε να αφήσουν μόνο το Χ ή έστω να το κάνουν ΧΜ  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 05, 2016, 20:48 »
Θα περειμενε κανεις η αντικατασταση ενος best seller (Nautilus..),να ηταν εξισου μια σημαντικη ειδηση που θα συνοδευοταν απο μια Ξεχωριστη πραγματικα συσκευη ατμοποιησης !! Αντι αυτου απ'οτι δειχνουν τα πραγματα προκειτε για μια προχειρη υλοποιηση που ριχτηκε διχως πολλη σκεψη στην αγορα !! Οσοι ημαστε κατοχοι του Νautilus περιμεναμε πολλα περισσοτερα απο αυτο,τωρα το μονο που μενει μιας και οι πωλησεις του Nautilus X φαινεται οτι δεν θα δικαιωσουν την μαμα εταιρια Aspire...να το ξανασκεφτουν πιο σοβαρα και να κανουν το μεγαλο βημα για την πραγματικη εξελιξη σε ολα τα επιπεδα ενος ατμοποιητη που θα ειναι παντα  κλασικη αξια!!    :yes:

Αποσυνδεδεμένος Antonis-

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 05, 2016, 23:29 »
Κι εγω πάντως παιδιά είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω μια ευκαιρία στον "Χ" αλλά το
κράξιμο που τρώει είναι άνευ προηγουμένου. Σήμερα μίλησα με φίλο από Αγγλία που τον 
αγόρασε πρόσφατα και καθότι είναι κάτοχος Nautilus και Nautilus mini, με ενδιέφερε πολύ η γνώμη του.
Απογοήτευση, ήταν η πρώτη του κουβέντα και συνέχισε : Αν δεν βγάλουν καμιά αντίσταση 1.6 ή 1.8 με βλέπω να του
δίνω δρόμο.
"Πολλά" χαρακτήρισε τα 20 watt που χρειάστηκε για να "βρεί" γεύση σε ένα υγρό το οποίο 
ατμίζει καιρό. Επιπλέον μου τόνισε πως του έλειψε το μακρύ driptip του nautilus mini διότι
δεν είχε καθόλου "τσιγαρίσια διαδρομή" προς το στόμα ο ατμός.
Το tank ύστερα απο μερικές ρουφηξιές ανέβαζε τρελή θερμοκρασία. 
Και γενικά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος.

Με τούτα και με κείνα δεν σας κρύβω φίλοι μου πως ψιλο- απογοητεύτηκα κι εγώ,
χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως δεν θα τον δοκιμάσω στην πρώτη ευκαιρία.
Αν δεν με καλύψει όμως δεν υπάρχει περίπτωση να με παρασύρει ο "ρομαντισμός"
του ονόματος του. 

Θέλω πολύ έναν δεύτερο "τσιγαρίσιο" κι αν επιβεβαιωθούν όλες οι αρνητικές κριτικές
θα τσιμπήσω έναν triton mini που τώρα πια ξέρουμε τι μπορεί να κάνει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 05, 2016, 23:52 »
Και με coils των 4.5 ευρώ.. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 06, 2016, 00:21 »
σημερα το απογευμα για κανα δυο ωρες επαιξα με τον Χ.
τον πηρε προχθες φιλος, σχετικα νεος στο ατμισμα, κ μου τον εφερε να τον επεξεργαστω.
απο εμφανιση κ μεγεθος ειναι μια χαρα, ειδικα πανω σε μικρο μοντακι οπως το πικο.
η αποδοση του δεν με ενθουσιασε.. καλες τζουρες για χτυπημα κ γευση πηρα στα 21-22 βατ... οχι υψηλο νουμερο για εμενα, μιας κ περιπου εκει ατμιζω...  θερμοκρασια τωρα.. ναι.. σχετικα ζεσταινεται περισσοτερο απο οσο θα επρεπε σε απανωτες τζουρες. οχι υπερβολικα ομως.
το οτι δεν αλλαζεις ντριπ, ειναι λιγο σπαστικο. το θεωρω αστοχια της κατασκευαστριας εταιρειας εν ετη 2016.
σε γενικες γραμμες δεν με ενθουσιασε, κ δεν μου εδωσε κατι καλυτερο απο αλλους εργοστασιακους ατμοποιητες.
σε αυτην την αποψη, συμφωνησε κ το φιλαρακι μου που τον εχει...προτιμω τον cubi, μου ειπε...

αυτα τα ταπεινα, απο την μικρη μου γνωριμια με τον μικρο Χ. ;)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 06, 2016, 00:27 »
Τελικά τα ψιλοθετικά σχόλια της προηγούμενης ανάρτησης μου τα παίρνω πίσω. Δοκίμασα σήμερα την δεύτερη κεφαλή του πακέτου. Το cuboid τη διάβαζε πάλι 1.74-1.77. Μετά από δύο τανκάκια και προσεκτικό ramp up, απογοήτευση. Ποσότητα ατμού, χτύπημα και γεύση σχετικά ήπια μέχρι τα 18w. Στα 20-22 κάτι πάει να γίνει, αλλά και πάλι καμία σχέση με τον μίνι τρίτωνα. Συν ότι και εμένα ζεσταίνεται υπερβολικά και χαντακωνει την οποία εμπειρία. Δεν ξέρω αν έπεσα σε προβληματική κεφαλή αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα σχόλια... Μάλλον δεν του αξίζει να φέρει το όνομα του Ναυτίλου.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 06, 2016, 07:40 »
Έτσι είναι παιδιά, δεν τρελλαθήκαμε ξαφνικά όλοι και αρχίσαμε να θάβουμε έναν ατμοποιητή, για τον οποίο μάλιστα είμασταν θετικά προδιατεθειμένοι!
Έκανε πατάτα η Aspire. Τρώει το κράξιμο ακριβώς γιατί ξέρουμε τις δυνατότητές της και θελουμε αφ´ενός να επανορθώσει και αφ´ετέρου να ειναι πολύ προσεκτικότερη στο μέλλον. 
:(

Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 06, 2016, 08:22 »
Εγώ πάλι που έλεγα και λέω τα ίδια μ' εσάς, μετά από μερικές μέρες παρατηρώ τα εξής:
1. Οι καινούργιες κεφαλές μετά από ένα τανκ αλλάζουν αρκετά προς το καλύτερο, σαν να μη ζεσταίνονται τόσο πολύ και η γεύση τους γίνεται καλύτερη. Δοκίμασα μόλις 20 W και είναι μια χαρά, δεν ζεστάθηκε πολύ.
2. Δεν έχω βάλει ακόμα μέσα αγορασμένες αντιστάσεις και ως γνωστόν αυτές που βάζει η Aspire στις συσκευασίες συνήθως είναι υποδεέστερες.
3. Πιστεύω ότι με το κιτ των 4 ml θα ζεσταίνεται ακόμα λιγότερο και θα αποδίδει καλύτερα.
4. Το drip tip είναι όντως φάουλ, ελπίζω τουλάχιστον να βγάλουν ένα πιο μακρύ ή κι ένα ss ακόμα, γιατί όχι?
5. Δεν χάνει. Καθόλου. Ποτέ. Με την καμία!
6. Όταν τον γεμίζεις μέχρι πάνω κάνει μετά λίγο gargling που εξαφανίζεται άμεσα με το κόλπο του θερμόμετρου.

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 06, 2016, 08:44 »
@Stefdar , παραθέτω τις παρατηρήσεις σου με ανταπαντήσεις, έτσι για την κουβέντα...  ;)

1. Οι καινούργιες κεφαλές μετά από ένα τανκ αλλάζουν αρκετά προς το καλύτερο, σαν να μη ζεσταίνονται τόσο πολύ και η γεύση τους γίνεται καλύτερη. Δοκίμασα μόλις 20 W και είναι μια χαρά, δεν ζεστάθηκε πολύ.  Και γώ μίλησα για στρώσιμο κεφαλής, αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν απλά "ήθελα" να το παρατηρήσω...
2. Δεν έχω βάλει ακόμα μέσα αγορασμένες αντιστάσεις και ως γνωστόν αυτές που βάζει η Aspire στις συσκευασίες συνήθως είναι υποδεέστερες. Που το άκουσες πάλι αυτό ?!?  :confused1:
3. Πιστεύω ότι με το κιτ των 4 ml θα ζεσταίνεται ακόμα λιγότερο και θα αποδίδει καλύτερα. Θύμισέ μου γιατί περιμέναμε τον νέο Ναυτίλο? Για το μέγεθός του μήπως?
4. Το drip tip είναι όντως φάουλ, ελπίζω τουλάχιστον να βγάλουν ένα πιο μακρύ ή κι ένα ss ακόμα, γιατί όχι? Θα βγούν και aftermarket έτσι κι αλλιώς, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
5. Δεν χάνει. Καθόλου. Ποτέ. Με την καμία! Αυτό μας έλλειπε πιά, να έχει και διαρροές!
6. Όταν τον γεμίζεις μέχρι πάνω κάνει μετά λίγο gargling που εξαφανίζεται άμεσα με το κόλπο του θερμόμετρου. Με τον πυρετό που μας ανέβασε... το θερμόμετρο είναι απαραίτητο έτσι κι αλλιώς  :laugh1:


Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 06, 2016, 14:10 »
1. Μόλις θα διόρθωνα το κείμενο ότι το είχες πει εσύ πρώτος, δεν προσπάθησα να γίνω ο προσωπικός σου copycat και πάντως όπως και να 'χει όχι δεν θέλαμε να το παρατηρήσουμε, για μένα ισχύει. Επίσης έχω πολύ καλύτερη συμπεριφορά στο Pico παρά στο MiniVolt, στο MiniVolt ζεσταίνεται πολύ παραπάνω στα ίδια watt, (εκτός κι αν το MiniVolt δεν λέει αλήθεια για το πόσα watt δίνει). Αυτή τη στιγμή που μιλάμε πάντως, τον δουλεύω (και είναι και μαύρος), στο iStick Pico στα 19W και δεν καίγομαι. (indoors).

2. Για τις αντιστάσεις δεν μου το είπε κανείς, μετά από 3-4 Ναυτίλους, δύο Τρίτωνες 2, δύο Τρίτωνες μίνι, το έχω δει μόνος μου ότι οι αντιστάσεις που περιέχονται στη συσκευασία για κάποιο λόγο ούτε κρατάνε όσο οι συσκευασμένες και οι μισές είναι ελαττωματικές από την αρχή.

3. Μαζί σου, αν κι εμένα δεν με χαλάει να μη γεμίζω τρεις φορές τη μέρα κι ας ψηλώσει λίγο, πάλι όμορφος θα είναι.

4 5 και 6 μαζί σου. 


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 06, 2016, 16:22 »
Φίλε μου @Stefdar, εδώ δεν μας νοιάζει ποιός είπε πρώτος τι, συζητάμε μόνο και ανταλάσσουμε απόψεις.  :D  Δεν κάνω reviews, ούτε και πρόκειται, υπάρχουν πολύ εμπειρότεροι από μένα για να το κάνουν. Εμείς το χόμπυ μας κάνουμε και την πλάκα μας, να ξεφεύγουμε λίγο βρε αδερφέ...

1. Πάντως πραγματικά αν δεν τον κάνει κάποιος πιπίλα σίγουρα τα πράγματα βελτιώνονται... το ζήτημα για μερικούς σαν και μένα είναι ΠΩΣ να μην τον κάνεις πιπίλα αφού προσπαθείς να πάρεις ατμό και γεύση και δεν σου βγαίνει... Προσπαθείς, ρουφάς, καίγεσαι και ^%@$&*!%$  :angry_orange: (σε ακούω να λές -και δίκαια- : πήγαινε ρε φίλε στους πνευμονικούς σου να παίξεις!...)  :))

3. Χαχαχα, εδώ δεν έχω πρόβλημα!... είμαι ένας από τους (πολύ) λίγους που μου αρέσει πολύ το σχήμα "μπιμπερό", "καντήλι" και όπως αλλοιώς χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι τον  Ναυτίλο "classic" & mini.  ;D 


(Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θάπρεπε να πάω να πάρω κανά δυό mini ακόμα. Να... στοκάρω!) :lotpot:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14298 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix