vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Πολλά τα λεφτά Άρη...

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:27 »
@TSARLY


Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν ακριβώς τα καταστήματα, ούτε κατάστημα δικό μου έχω. Αυτό που πιστεύω είναι ότι οι ίδιες τιμές είναι αποτέλεσμα της προκαθορισμένης ελάχιστης τιμής που πρέπει να το πουλάνε ως λιανική συν τους φόρους και λοιπά έξοδα συν ένα κάποιο ποσοστό κέρδους. Σε όλο αυτό, πιστεύω εισέρχεται και ο ανταγωνισμός που τους κάνει να διαμορφώνουν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές σε αυτά (στα μοντάκια π.χ έχουμε αποκλίσεις 1-9 ευρώ σε αρκετά που έχω δει κατά καιρούς).


Επιμένω ότι δεν μπορούμε να πούμε ότι έχουμε καρτέλ στην συγκεκριμένη αγορά με την πλήρη έννοια, γιατί ούτε ολιγοπώλιο υπάρχει, ούτε μεγάλα εμπόδια εισόδου, αλλά ούτε και μια προβλεπόμενη τάση της αγοράς (κάθε 6μηνο βγαίνουν καινούργια μοντέλα, εμφανίζονται νέες εταιρείες κτλ)

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:30 »
Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω την ύπαρξη αυτού του νήματος.
Στις πρώτες κιόλας απαντήσεις, γύρισε σε κλώνους, τιμές κλπ κλπ που έχουν συζητηθεί σε τόόόσα νήματα εδώ μέσα, παρότι ο δημιουργός του νήματος στην παράθεσή του λέει ότι δεν αναφέρεται στις τιμές εμπόρων ή Κίνας.
Εγώ είμαι παράλογος, ή απλώς κάποιοι έχουν ξεφύγει και πουλάν τον κούκο γι' αηδόνι;

Αναφέρομαι στα υπερτιμημένα προϊόντα Η.Τ.

Παράδειγμα: Ατμοποιητής κοστίζει 100-150€, όταν κάνει την ίδια δουλειά που κάνουν κι αυτοί των 10-20€ (για να μην πω, ίσως και χειρότερη κατά περίπτωση). Βεβαίως, ο αγοραστής, θέλετε από οπαδιλίκι, θέλετε λόγω της ομαδικής ψυχολογίας, θέλετε με σκοπό να δικαιολογήσει το ποσό, βρίσκει άλλοθι σε επιχειρήματα του τύπου «μια κατηγορία μόνο του», «απίστευτη γεύση», «απίστευτο ντουμάνι», «είναι ελληνικό», «είναι από ατσάλι 304» κ.ά.

Η δική σας γνώμη ποιά είναι;

Παράθεση
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων:
1. Φυσικά κι ο καθένας ξοδεύει όπου, όπως κι όσο του αρέσει. Δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι η λογική της υπερτίμησης.
2. Ανήκω στην κατηγορία των σπάταλων και «λαρτζ» σε σχέση με το χρήμα. Απλώς κάνω τον τροχονόμο του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνομαι τις αρπαχτές.
3. Δεν αναφέρομαι στις τιμές εμπόρων και τιμές Κίνας (αυτό συζητείται σε άλλο νήμα).

Όλα αυτά λοιπόν έχουν αναφερθεί πολλάκις σε διάφορα νήματα και κανένας μα κανένας δεν έχει συμφωνήσει στο ότι ζούμε σε μια χώρα που τα πάντα είναι ακριβά γιατί τα πάντα είναι υπερφορολογημένα.

Δώστε μου λοιπόν το λόγο ύπαρξης αυτού του νήματος.

Με επιχειρήματα παρακαλώ ... να καταλάβω και εγώ ο αδαής!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:34 »
Το αναφέρω στην παράθεση που έκανες: Η λογική υπερτίμησης.

Κατά τ' άλλα, αν το βρίσκεις ανούσιο, δεν συμμετέχεις. Αν οι συντονιστές κρίνουν ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης, πάω πάσο.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:42 »
Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω την ύπαρξη αυτού του νήματος.
Στις πρώτες κιόλας απαντήσεις, γύρισε σε κλώνους, τιμές κλπ κλπ που έχουν συζητηθεί σε τόόόσα νήματα εδώ μέσα, παρότι ο δημιουργός του νήματος στην παράθεσή του λέει ότι δεν αναφέρεται στις τιμές εμπόρων ή Κίνας.

Όλα αυτά λοιπόν έχουν αναφερθεί πολλάκις σε διάφορα νήματα και κανένας μα κανένας δεν έχει συμφωνήσει στο ότι ζούμε σε μια χώρα που τα πάντα είναι ακριβά γιατί τα πάντα είναι υπερφορολογημένα.

Δώστε μου λοιπόν το λόγο ύπαρξης αυτού του νήματος.

Με επιχειρήματα παρακαλώ ... να καταλάβω και εγώ ο αδαής!!!!


Θα σου δώσω εγώ αν και δεν θα είναι αυτος που ζητάς... Είναι Κυριακη μεσημέρι, είναι ωραιο θεματακι και χρησιμοποιούμε το φόρουμ για Chatting... :)

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:51 »
Υπερφορολόγηση σαφώς, δεκτόν, ουδείς μπορεί να το αρνηθεί.

Αλλά...

Όταν μια επιχείρηση πουλάει μαύρα (το ότι ελάχιστα καταστήματα του χώρου κόβουν αποδείξεις, το ξέρεις νομίζω φίλε jeke04),
τότε έχει αγοράσει μαύρα...
Άρα γιατί πληρώνω τον φόρο που δεν θα αποδώσει, κόστη εκτελωνισμού και, μέρος ή όλο το ΦΠΑ ;
Όταν δεν έχει φυσικό κατάστημα, γιατί πληρώνω με το κόστος υπαλλήλου, ενοικίου κλπ κλπ ;
Και πολλά άλλα, αδαής δεν νομίζω ότι είσαι.

Όλα έχουν αναφερθεί παλιότερα όπως λες, αλλά στο μόνο που έχουμε συμφωνήσει είναι πως είναι πλέον κουραστικό να τα ξαναλέμε...
Ας μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 14:54 »
Εγω επειδή εχω κατάστημα και είμαι 40 χρονια στην αγορα εχω να πω,
Δια ροπαλου δεν  μπορει ένα κατάστημα να πωληση ποιο φτηνα από την ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ τιμη. :wall:
Οποιος χαλαει την πιατσα......ουστ!!! :angry_orange:
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:00 »
Ποια είναι η προτεινόμενη τιμή στις καραβιές του Ali baba ?

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:02 »
Ανούσιο δεν το βρίσκω pouf.
Η υπερτιμολόγηση, υπερφορολόγιση, υπερτιμολόγηση κλπ κλπ έχουν ξανασυζητηθεί. Αυτό ανέφερα και γιαυτό ζήτησα να μου δώσετε, με επιχειρήματα το λόγο του νέου νήματος.

Όσο για το Κυριακομεσημεριάτικο chatting υπάρχει σχετικό νήμα στους χαλαρούς πίνακες του φόρουμ.

Kristoff ζω στην Αθήνα και ξέρω από πρώτο χέρι τι γίνετε γύρο μου. Δεν κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, απλά τα αναμασάμε και αυτό είναι που δεν μπορώ να αντιληφθώ! Όσο για όλα τα άλλα που αναφέρεις, έχουν απαντηθεί πολλάκις σε άλλα νήματα και δεν θα επεκταθώ.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:07 »
Επειδή εγώ δεν τα πολυκατέχω τα οικονομικά, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει, να αναλύσει το κόστος π.χ. της μπαταριοθήκης GGTS, «ευρέως γνωστό και ως το καλύτερο ηλεκτρονικό τσιγάρο στον κόσμο», που σήμερα πωλείται στην τιμή των 170€;

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:15 »
  Τι ακριβώς είναι η προτινόμενη τιμή στο καπιταλιστικό σύστημα; Κρατική παρέμβαση στην αγορά την ορίζει αυτή; Μιλάς για διατίμηση ψωμιού ή ενοικιοστάσιο (βιοτικό αγαθό είναι και το η.τ., μην τρελαθούμε); Αυτά δημιουργούν πάντα στρεβλώσεις στην ελεύθερη αγορά (μαύρη αγορά, άτυπες-παράνομες συμφωνίες των δυο μερών, παραγωγός και καταναλωτής). Κεντρική παρέμβαση στις τιμές και καπιταλιστικό σύστημα (δόκιμος όρος με την οικονομική έννοια κι όχι την πολιτική) είναι πράγματα ασύμβατα.
 Ο καθένας πουλά όσο θέλει κι αν δεν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι αγοραστές το κλείνει. Αυτό ισχύει στη μια από τις μορφές αγοράς, το μονοπωλιακό ανταγωνισμό, στον οποίο υπάγεται το η.τ. και τα περισσότερα προϊόντα…
ατμοευτυχείτε

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 15:25 »
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ δεν πουλα οσο θελει σε μαρκε τιμες.
Οι μαρκε είναι που ελεγχουν την αγορα και κατ επεκταση την ζωη μας.
Δηλαδη η δυναμη του ισχυρου!!!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 16:11 »

Νομίζω πως «μαρκέ τιμές» λέτε αυτές που ορίζονται από τις εταιρίες των οποίων είστε αντιπρόσωποι. Κάνω λάθος;
Αυτή μόνο είναι η εξαίρεση: Οι μαρκέ τιμές. Οι κομμουνιστικοκαπιταλιστές Κινέζοι τις ξεσκίζουν όμως...
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο κινεζοκλώνους.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πολλά τα λεφτά Άρη...
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 10, 2016, 16:37 »
Θέματα με το ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο:
http://vaping.gr/index.php/topic,23681.0.html
http://vaping.gr/index.php/topic,25286.0.html
http://vaping.gr/index.php?topic=27689
http://vaping.gr/index.php/topic,25590.0.html
Και αυτές είναι οι νεότερες εκδόσεις τους ενώ υπάρχουν και πολλά παλιότερα θέματα.
Αυτά που γράφτηκαν εδώ, έχουν γραφτεί εκεί από 10 φορές τουλάχιστον στο κάθε θέμα.

:locked:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 01:45 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem