vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

106 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, amdnikos

Twitter

Υγρά Αναπλήρωσης Mrs. Lord

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Υγρά Αναπλήρωσης Mrs. Lord
« στις: Απριλίου 03, 2015, 12:34 »

Παραγωγός : Mrs. Lord
Χώρα προέλευσης : UK
Νικοτίνη : 12mg
Συσκευασία : 15 ml
Τιμή :14 €
Εισαγωγέας :http://primecig.gr/ygra-anaplirosis/mrs-lord-co/mrs-lord-navy-cut-eliquid-detail

Με Μια φιάλη Ron Zacapa 23 Centenario από τη Γουατεμάλα…..μπορεις να γευτείς σε υψηλούς τόνους το ρούμι με την σοκολάτα
Όπως και στο ο Mrs. Lord Navy Cut οπού εδω η προσθήκη καρύδας μας προκαλεί γευστικό αμοκ


Όσοι έχουν δοκιμάσει Ron Zacapa 23 Centenario επιβάλλεται …………….. να το δοκιμάσουν


Κατά τα άλλα,,,, το Navy Cut είναι ένα μείγμα. Καρύδας, ρούμι & σοκολάτας…….. στη μύτη φέρνει την καρύδα που σου επιβάλει μια μαγευτικη αρωματική αίσθηση . Στο στόμα είναι αρκετά προκλητικό μιας και η σοκολάτα με μια ελαφριά πικράδα,,,, έχει βουτήξει για τα καλά στο ρούμι έχοντας πάρει αρωματική υπεροχή …….Το τελείωμά του είναι μεγάλο στο οποίο υπάρχει η καρύδα που μαζί με την σοκολάτα αρωματισμένη με το ρούμι έχεις αυτό το υπέροχο υγρό.


Συμπέρασμα: Yγρό με εξαιρετικη τεχνικη
Σχόλια : άριστη ισσοροπια γεύσεων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 11:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mrs. Lord
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 02, 2015, 23:02 »
Ένα ασυνήθιστο μείγμα καπνού με μερικές ενδιαφέρουσες γεύσεις.
 Ένας απαλός τόνος καρύδας με ρούμι και σοκολάτα που θα σας κάνει εντύπωση.                   


Τρομερό υγρό, ειλικρινές σε αυτά που υπόσχεται, αρκετά πιο γλυκό απ' όσο θα 'θελα
(ο well, διορθώνεται εύκολα αυτό με αραίωση). Σε όσους γουστάρουν ρούμι (μαζί με
τα υπόλοιπα συστατικά) μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο να μην αρέσει. Έφυγε πιπίλα
μέσα σε 2 μέρες, αλλά επειδή η τιμή είναι τσουχτερή και ο χαρακτήρας του ιδιέταιρος,
την επόμενη φορά θα φυλαχθεί για άτμισμα μόνο σε ιδιέταιρες περιστάσεις.



Δοκίμασα και αυτό: Mrs Lord Custard Cream (βασικά το topic θα έπρεπε να αφορά
όλα τα υγρά της Mrs Lord), αλλά παρόλο το ενδιαφέρον/γεμάτο/όμορφο άρωμα , το
παλεύω εδώ και 2 μήνες και με τίποτα δε μου κάθετε. (ούτε σκέτο, ούτε αραιωμένο,
ούτε σε άλλα στησίματα). Και δεν είναι πως έχει βουτυρίλα/γαλατίλα... είναι κάτι που
δε μπορώ να το προσδιορίσω.

Κλείνωντας, ψήνομαι και γι' αυτό: Mrs Lord Seville Marmalade, αλλά
κάπου το 'χω τρενάρει μετά την ξενέρα με το Custard Cream.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2015, 11:05 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mrs. Lord
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 10, 2015, 00:57 »
Mrs Lord Seville Marmalade
Μια μαρμελάδα που βάση της έχει το πορτοκάλι,αναμεμειγμένο με φρούτα και εσπεριδοειδή. Ένας συνδυασμός γεύσεων που πραγματικά θα σας ξετρελάνει.

[Kanger Subtank RBA 0.6 ohm & 1.4ohm / Tobeco Magma 0.8ohm & dual 1.0ohm & 1.2ohm / KGD cotton]

Ανοίγω το μπουκαλάκι, μυρίζω, ξαναμυρίζω, !?! πάνω από το κεφάλι μου...
τι είναι αυτό, τι είναι αυτό... ΕΥΡΗΚΑ! Είχε ακριβώς το ίδιο άρωμα από ένα
συροπάκι για το βήχα που έπαιρνα μικρός! Και βασικά δύσκολο κάποιος που
έχει γεννηθεί στα '80s να μην το έχει γεφτεί. Το βάζω να το μυρίσουν τυχαία
άτομα στο γραφείο (μη καπνιστές/ατμιστές), όλοι μου 'παν το ίδιο, αλλά κανείς
δεν θυμόταν το όνομα. Επικοινωνώντας με  φίλο φαρμακοπειό, με πληροφόρησε
πως πιθανώς εννοώ το Mucosolvan (όντως αυτό το όνομα μου φέρνει dejavu).
Συνεχίζω στάζοντας στο Magma με 1.2ohm αντίσταση κάπου στα 11W. Γεύση...
Mucosolvan. Σε αυτό το σημείο πριν λίγους μήνες θα απογοητευόμουν, αλλά επειδή
έτσι την "πάτησα" και με το Mother's Milk (και με άλλα υγρά) απλά ανέβασα τα W
να γίνει χλυαρό το υγρό και ξαναδοκίμασα. Συνέχισα και με κάποια άλλα sub-ohm
στησίματα και μη, καθώς και 2πλη αντίσταση 1.0οhm και το συμπέρασμα είναι πως το υγρό
δεν προορίζεται για να ατμίζεται ούτε δροσερό, ούτε σε normal θερμοκρασία. Πρέπει να είναι
είτε χλυαρό είτε προς το χλυαρό. (είτε πολλά W σε >1ohm dual coil) Υπό αυτές τις συνθήκες
λοιπόν, η γεύση ξεφεύγει από το συροπιού και είναι κάτι σαφώς πιο ενδιαφέρον. Κατ' αρχάς,
ΔΕΝ είναι η κλασσική η μαρμελάδα που σε ληγώνει από τη γλύκα (λες και είναι σιροπιαστό).
Αυτό που λαμβάνεις είναι  soft γεύση εσπεριδοειδών με πολύ διακριτική γλυκάδα στην εισπνοή
και πορτοκάλι με τα εσπεριδοειδή να ακολουθούν στην εκπνοή, τα οποία είναι όξινα μεν, αλλά
όχι ενοχλητικά. Θα έλεγα, είναι ρεαλιστικά όξινα. Η επίγευση, όξινη και αυτή, αλλά ευχάριστα
όξινη σε περίπτωση που είσαι fan των εσπεριδοειδών. Στα χείλη, δόντια, μένει μια γλυκή υποψία.
Εν κατακλείδι, αν κάποιος αναζητά κάτι τέτοιο, προτείνεται. Αληθινό και καθόλου χημικό. Αν
κάποιος αναζητά μαρμελάδα σε φάση επικάλυψη πορτοκαλόπιτας (τίγκα στη ζάχαρη δηλαδή),
τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξει αλλού. Δυστυχώς, κανονική μαρμελάδα της Σεβίλλης δεν έχω
φάει για να μπορώ να κρίνω πόσο πλησιάζει η γεύση. Να 'πω την αλήθεια, επειδή τα άλλα δύο
υγρά της εταιρείας που έχω δοκιμάσει ήταν πολύ γλυκά (ειδικά το Navy Cut), περίμενα με το
Seville Marmalade να μου τρέχουν τα σάλια και να γλύφω τα χείλη μου. Τελικά, αποτέλεσε
έκπληξη, η οποία όμως -αισίως- ήταν ευχάριστη. Τέλος, συνδιάστηκε με TPA  Vanilla Custard
και το αποτέλεσμα ήταν πολύ δυνατό. (ή εγώ είμουν πολύ ενθουσιασμένος. Πάει καιρός...)
Το υγρό δοκιμάστηκε μόλις ανοίχτηκε, αλλά και μετά από -περίπου- 1 μήνα. Το steeping δεν
έφερε τα "πάνω κάτω" όπως σε άλλα υγρά, αλλά πιστεύω πως στρογγύλεψε τη γεύση και η
διακριτική γλυκάδα έδεσε πιο καλά (το πρώτο καιρό ήταν πιο όξινο).

Btw, δοκιμάστηκε ξανά το Mrs Lord Custard Cream. Όπως ξαναέγραψα, το υγρό είναι πολύ
καλό για αυτό που είναι, αλλά κάτι που δε μπορούσα να προσδιορίσω, με χαλούσε. Ε τελικά
συνειδητοποίησα πως που πέφτει πολύ βαρύ. Και η custard είναι έντονη και η γεύση της
"ζύμης" (sorry δε ξέρω πως λέγεται) του μπισκότου. Κατά τ'άλλα, είναι σαν να τρως γλυκό
σε ψαγμένο restaurant. Ένα κομμάτι με διαστάσεις όσο πρέπει και γεύση όπως πρέπει και
τέλος. Δεν είναι να φας το μίσο ταψί. Συνεχίζω να το ατμίζω, αλλά σποραδικά στο dripper,
και αυτό σε ιδιαίτερες περιπτώσεις. Δεν είναι όλα τα υγρά για πιπίλα, ούτε και θα 'πρεπε.



Κλείνωντας, ευχαριστώ θερμά την primecig.gr για την ευκαιρία που μου πρόσφερε
να δοκιμάσω το Mrs Lord Seville Marmalade, ειδικά στην δύσκολη εποχή που διανύουμε.
Κάποιοι άλλοι που είμαι (συχνός) πελάτης τους, πλέον ούτε τα κλασσικά δώρα-άδωρα
δείγματα από Atmos δεν μου στέλνουνε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2015, 01:12 από FML »

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Παρουσίαση υγρών αναπλήρωσης Mrs Lord and Co
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 14, 2015, 21:20 »
Από το Ηνωμένο Βασίλειο έρχεται μία ακόμη σειρά premium υγρών αναπλήρωσης που υπόσχονται να ευχαριστήσουν σους ουρανίσκους μας. Η "Κυρία του Κυρίου" προσφέρει προς το παρών 17 διαφορετικές γεύσεις με τις 7 από αυτές να είναι διαθέσιμες και στην Ελλάδα.

Εισαγωγή:  Έχω στην κατοχή μου τα 7 υγρά που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα από ολόκληρη τη σειρά σε συσκευασίες των 15 ml και περιεκτικότητες νικοτίνης 6 mg/ml , πλην του Custard cream που είναι 12 mg/ml. Οι δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε Cloud One με μονή αντίσταση Kanthal A1 0,35 mm, 3 mm διάμετρο στο 1 ohm και 14 watt και σε Sapor rda με διπλή αντίσταση Kanthal A1 0,35 mm, 2,5 mm διάμετρο στα 0,6 ohm και στα 30 watt. Στο τέλος θα προσθέσω και μία βαθμολογία η οποία θα βασίζεται στην ατμιστική εμπειρία που μου χάρισε το κάθε υγρό.
Συσκευασία: Τα υγρά έρχονται σε γυάλινα μπουκαλάκια των 15, 50 και 100 ml με child proof καπάκι και ξεχωριστά παρέχεται το σταγονόμετρο (συμπεριλαμβάνεται στην τιμή). Εξαίρεση αποτελεί το Custard cream που είναι διαθέσιμο και σε ειδική συσκευασία των 30 ml για dripping (unicorn bottle) και αποτελεί μόνο του τη σειρά Dripme range. Αναγραφόμενα στη συσκευασία βρίσκει κανείς την περιεκτικότητα της νικοτίνης, την ημερομηνία παραγωγής, την ημερομηνία πριν από την οποία πρέπει να έχει καταναλωθεί το υγρό και κάποιες οδηγίες σχετικά με την αποφυγή επαφής με παιδιά και κατοικίδια και ότι πρόκειται για υγρό με αποκλειστική χρήση το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Επίσης, στο τέλος αναγράφονται τα στοιχεία επικοινωνίας με την εταιρία παραγωγής.
Περιεκτικότητες σε νικοτίνη: Είναι διαθέσιμα σε 0, 3, 6, 12 και 18 mg νικοτίνης.
Σύσταση: Η σύσταση των υγρών είναι 50% VG/ 50% PG, εκτός της σειράς Dripme Range που εκεί η σύσταση είναι 70% VG/ 30% PG.
Τιμή: Η τιμή τους είναι  11 ευρώ για τα 15 ml (αφορά αγορά από ελληνικό κατάστημα), 14 λίρες Αγγλίας για τα 30 ml (μόνον η σειρά Dripme Range), 22 λίρες Αγγλίας για τα 50 ml και 42 λίρες Αγγλίας για τα 100 ml (αφορά αγορά από την εταιρία παραγωγής στην Αγγλία).
Site: http://www.mrslord.co.uk
Διάθεση στην Ελλάδα: www.primecig.gr

Αναλυτικότερα...
Navy cut
Η εταιρία περιγράφει το πρώτο υγρό ως εξής: "An unusual tobacco blend with some interesting island flavours
 A hint of coconut punches through a rum and chocolate body to leave a lasting impression." Από την περιγραφή καταλαβαίνει κανείς πως πρόκειται για ένα σύνθετο καπνικό υγρό. Ετοιμάζω λοιπόν τον εξοπλισμό μου, γεμίζω τον ατμοποιητή και ξεκινάω να ατμίζω. Οι πρώτες τζούρες μου αφήνουν μία αίσθηση ανάμεσα σε καπνό και καρύδα, η οποία μπορώ να πω πως είναι αρκετά όμορφη. Συνεχίζοντας, το υγρό αποκαλύπτει όλες τις πτυχές του. Στην εισπνοή κυριαρχεί ξεκάθαρα το καπνικό στοιχείο, το οποίο είναι πιο έντονο από τα συνήθη RY αρώματα αλλά όχι σε βαθμό που να δίνει την αίσθηση από τασάκι. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, στο καπνικό στοιχείο προστίθενται νότες από ρούμι και δημιουργούν ένα μεθυστικό συνδυασμό. Ενώ κατά την εκπνοή, τα δύο παραπάνω στοιχεία περνούν στο παρασκήνιο και κάνουν την εμφάνισή της η καρύδα με τόνους από κακάο- μαύρη σοκολάτα, που χαρίζουν έναν γλυκό τόνο στο υγρό και κλείνουν με έναν αυτόν τον τρόπο αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα. Ο χαρακτήρας του υγρού συνολικά γέρνει ελαφρά προς το ξηρό στοιχείο παρόλλου που υπάρχουν οι γλυκές νότες της καρύδας με τη σοκολάτα. Ο ατμός είναι ιδιαίτερα χορταστικός και απολαυστικός και το καπνικό στοιχείο αρκετά έντονο. Πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο καπνικό υγρό με πλούσια αρώματα και οι λάτρεις των καπνικών σίγουρα θα το εκτιμήσουν.
Βαθμολογία: 86/100

Rough Shag
Το δεύτερο καπνικό υγρό της σειράς περιγράφεται ως εξής: "A mild pipe tobacco with a hint of Ginger. One of the first recipes Mr Lord made, mainly to convince a pipe smoking friend to switch to vaping with great success, Quite a subtle blend with a smooth spiced tang.". Διαβάζοντας την περιγραφή μου δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά μιας και δεν έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο σε υγρό αναπλήρωσης. Ετοιμάζομαι λοιπόν γρήγορα και γεμίζω τον ατμοποιητή. Η πρώτη τζούρα γεμίζει το στόμα μου με ginger... Συνεχίζω να ατμίζω και όσο περνάει η ώρα τόσο πιο όμορφα αισθάνομαι τα αρώματα στον ουρανίσκο μου. Στην εισπνοή έμφανίζεται πλούσιος και συνάμα απαλός αρωματικός καπνός πίπας. Το άρωμα εμφανίζεται αρκετά εκλεπτυσμένο και προσομοιάζει απίστευτα στον πραγματικό καπνό. Συνεχίζοντας, κατά τη διάρκεια της τζούρας,  αισθάνεται κανείς μία έκρηξη καθώς το ginger κάνει την εμφάνισή του. Το άρωμα του είναι δυνατό και με μεγάλη ένταση και νιώθεις αυτόν τον πικάντικο τόνο να γλείφει τον ουρανίσκο. Κατά την εκπνοή, τα αρώματα υποχωρούν λιγάκι σε ένταση, με το ginger να είναι αισθητό στο στόμα ακόμη και λίγο μετά το τέλος της τζούρας. Πρόκειται για ένα αρκετά ξεχωριστό υγρό, που συνδυάζει αρκετά ανόμοια αρώματα μεταξύ τους με το αποτέλεσμα όμως να δικαιώνει τον σεφ. Αποτελεί ακόμη μία ενδιαφέρουσα πρόταση για τους λάτρεις των καπνικών και όχι μόνο.
Βαθμολογία: 83/100

Ginger Nut
Το παρών υγρό περιγράφεται κάπως έτσι: "Ginger nut biscuits were the intention, but to me it tastes like Gingerbread.
 This flavour is not as strong as the smell suggests, but it has become one of my two all day vapes as it is not overpowering." Και εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα ακόμη υγρό που περιέχει ginger, το οποίο απ' ότι φαίνεται ο σεφ λατρεύει. Ετοιμάζω λοιπόν και γεμίζω τον ατμοποιητή και οι πρώτες τζούρες γεμίζουν το στόμα μου με ginger! Αυτή τη φορά όμως μου δημιουργείται η εντύπωση πως το άρωμα έχει άλλη αίσθηση, πιο ήπια απ' ότι στο άλλο υγρό, κάτι που επιβεβαιώνεται στη συνέχεια. Στην εισπνοή, κυρίαρχο άρωμα είναι αυτό του  ginger, το οποίο εμφανίζεται ήπιο, με μεστή, γεμάτη γεύση και με τους γνωστούς πικάντικους τόνους. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, το ginger αναμιγνύεται με το μπισκότο και δημιουργούν έναν εξαίσιο συνδυασμό, ενώ κατά την εκπνοή το ginger περνάει στο παρασκήνιο και αναδεικνύεται το άρωμα των φρεσκοψημένων μπισκότων. Το άρωμα των μπισκότων εμφανίζεται πολύ ρεαλιστικό και παρόμοιο με αυτό που θα μύριζε κανείς όταν ψήνονται μπισκότα σε κάποιο ζαχαροπλαστείο (στο δικό μου μυαλό ήταν η ίδια μυρωδιά με αυτή έξω από το Cookie man εδώ στη Θεσσαλονίκη!). Φυσικά το ginger διατηρεί τις γνωστές ιδιότητές του όπως το να "ανοίγει" τα ρουθούνια της μύτης κατά την εισπνοή. Πρόκειται για άλλη μία γευστική πρόταση από τον σεφ και μία ιδιαίτερη υλοποίηση υγρού αναπλήρωσης.
Βαθμολογία: 85/100
Custard cream
Η παρασκευάστρια εταιρία περιγράφει το υγρό ως εξής: "As Mr Lord obviously likes to eat Custard Cream biscuits, I asked him to try and recreate the flavour so he could vape them instead of eating them!  He hit the nail on the head with this one, a dessert vape of vanilla biscuit with a creamy custard centre." Ως γνωστός λάτρης των γλυκών υγρών, γεμίζω ανυπόμονα τον ατμοποιητή και γεύομαι από τις πρώτες τζούρες ένα ευχάριστο άρωμα κρεμώδους βανίλιας, κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα. Συνεχίζοντας το άτμισμα, τα αρώματα ξεδιπλώνονται και δημιοργούν ένα πολύ όμορφο ατμιστικό τοπίο. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με φρεσκοψημένα μπισκότα, με όλη αυτή αυτή τη "ζεστασιά" που αναδύεται από το άρωμα. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, τα μπισκότα επικαλύπτονται από πλούσια κρεμώδη βανίλια και ο συνδυασμός τους είναι πραγματικά μαγευτικός. Πρόκειται ουσιαστικά για μπισκότα με επικάλυψη βανίλιας και η απόδοση των αρωμάτων είναι πολύ ρεαλιστική, τόσο που χαρίζει την εντύπωση πως όντως τρως μπισκότα βανίλιας. Τέλος, κατά την εκπνοή, αναδεικνύεται το πλούσιο άρωμα της κρεμώδους βανίλιας. Η βανίλια εμφανίζεται απαλή και με έντονο άρωμα αλλά και πολύ ισορροπημένη. Γενικότερα, ο σεφ έχει καταφέρει να διατηρήσει έναν σχετικά ουδέτερο χαρακτήρα στο υγρό και να μην αφήσει το γλυκό στοιχείο να υπερισχύσει, κάτι το οποίο ανεβάζει ένα "κλικ" ακόμα το υγρό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα στους γλυκατζήδες και τους λάτρεις της βανίλιας.
Βαμολογία: 92/100

Seville Marmalade
Εδώ η περιγραφή έχει ως εξής: "An Orange marmalade with a sweet exhale and a bitter after-taste. Mr Lord worked on this one for months, I must have tried 20 of his attempts only to send him back into the lab. I think this one is perfect, but Mr Lord says he wants to re-brand it as Orange Crush because it reminds him of that drink.". Αφού έχω προετοιμάσει όλα μου τα σύνεργα ξεκινάω να ατμίζω και όπως είναι αναμενόμενο, κυριαρχεί σαν αίσθηση αυτή του πορτοκαλιού. Μετά από μερικές τζούρες το υγρό αποκαλύπτεται. Ουσιαστικά πρόκειται για το άρωμα του πορτοκαλιού το οποίο αλλάζει χαρακτήρα καθ' όλες τις φάσεις του ατμίσματος. Στην εισπνοή γεύεται κανείς φρέσκο, έντονο και λίγο ξινό άρωμα πορτοκαλιού, παρόμοιο με αυτό που γεύεται κάποιος όταν δαγκώσει μία φλούδα από πορτοκάλι. Η απόδοση του αρώματος είναι εξαιρετικά ρεαλιστική και προσομοιάζει απίστευτα στο συγκεκριμένο φρούτο. Κατά τη διάρκεια τους τζούρας, το πορτοκάλι μεταμορφώνεται και αποκτά περισσότερο γλυκό χαρακτήρα και κατά την εκπνοή μετουσιώνεται με τέτοιο τρόπο που να χαρίζει στον ατμιστή την αίσθηση ότι πίνει ανθρακούχα πορτοκαλάδα. Ο γενικότερος χαρακτήρας του υγρού φέρνει περισσότερο στο ξινό- πικρό- φρουτώδες παρά στο γλυκό, που εμφανίζεται μονάχα για λίγο. Πρόκειται για ένα πολύ παιχνιδιάρικο υγρό που θα το εκτιμήσουν σίγουρα οι λάτρεις των φρούτων και δη του πορτοκαλιού.
Βαθμολογία: 79/100
Toffee Apple
Το παρών υγρό περιγράφεται ως εξής: "A juicy apple coated in traditional English toffee, a hint of vanilla with sweet caramel undertones balances the sharp apple." Απ' ότι φαίνεται έχουμε να κάνουμε με ακόμη ένα φρουτώδες υγρό. Ετοιμάζομαι λοιπόν και γεμίζω τον ατμοποιητή μου, έτοιμος να ανακαλύψω τι κρύβει το καινούργιο υγρό. Η κυρίαρχη αίσθηση από τις πρώτες τζούρες είναι αυτή του μήλου. Συνεχίζοντας τα πράγματα ξεδιαλύνουν και τα αρώματα γίνονται πιο ευδιάκριτα. Στην εισπνοή αντιλαμβάνεται κανείς το άρωμα του μήλου, το οποίο όμως εμφανίζεται γλυκό, χωρίς ίχνος ξινάδας και φρουτένιας αίσθησης. Κατά τη διάρκεια της τζούρας, στο άρωμα του μήλου προστίθενται κάποιες ακόμη γλυκιές νότες και δημιουργούν έναν αρκετά γευστικό συνδυασμό. Τέλος, στην εκπνοή αναδεικύεται το άρωμα των ζαχαρωτών ή καλύτερα μιας γλυκιάς καραμέλας, που αναμιγνύεται με το άρωμα του μήλου και έτσι ολοκληρώνεται η παλέτα των αρωμάτων. Η προσπάθεια του σεφ να συνθέσει στο υγρό το άρωμα του καραμελωμένου μήλου είναι εν μέρει πετυχημένη και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Ο χαρακτήρας του υγρόυ γέρνει προς το γλυκό ενώ το άρωμα της βανίλιας δεν είναι ιδιαίτερα αντιληπτό αλλά μάλλον έχει χρησιμοποιηθεί για να στρογγυλέψει τα αρώματα. Άλλη μία ξεχωριστή γευστική πρόταση!
Βαθμολογία: 75/100

Grindrοd's parkin
Το τελευταίο υγρό της σειράς φέρει την εξής περιγραφή: " An old family recipe from Mr Lord's grandad Alec Grindrod, who owned a bakery in Burnley. This traditional Lancashire oatmeal cake is laced with treacle and mixed spice." Ξεκινάω να στήνω λοιπόν με περιέργεια τον ατμοποιητή, γεμίζω με υγρό και παίνω μερικές διερευνητικές τζούρες. Η πρώτη αίσθηση που μου χαρίζει το υγρό είναι μια απροσδιόριστη ελαφρώς γλυκιά γεύση. Στην προσπάθειά μου να αποκαλύψω τα αρώματα που κρύβονται επιστρατεύω και τον ντρίπερ ο οποίος με βοηθά κάπως στο διαχωρισμό των γεύσεων. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με κομμάτια βρώμης, τα οποία όμως δεν έχουν την τυπική γεύση των δημητριακών αλλά μία πιο γλυκιά αίσθηση, η οποία πιθανώς να φέρνει σε αυτή ενός κείκ αν και δεν είχα την τύχη ποτέ να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Κατά τη διάρκεια της τζούρας προστίθεται ένας γλυκόπικρος τόνος πιθανότατα μαύρης ζάχαρης ή κάτι παρόμοιου με αυτό και περικλείει με έναν πολύ όμορφο τρόπο το άρωμα της βρώμης. Τέλος, κατά την εκπνοή η βρώμη περνάει στο παρασκήνιο και πλέον εμφανίζονται και κάποιοι ελαφρώς πικάντικοι τόνοι, οι οποίοι αναμιγνύονται με αυτούς της μαύρης ζάχαρης και παράγουν ένα πολύ γευστικό αποτέλεσμα. Αξιοσημείωτες είναι οι μεταβολές στο χαρακτήρα του υγρού που σταδιακά μεταλλάσεται από γλυκό σε πικρό και έπειτα σε πικάντικο, κρατώντας τον ουρανίσκο σε εγρήγορση! Πρόκειται για ένα πραγματικά ξεχωριστό υγρό και μια πολύ ωραία ιδέα με μία πολύ αξιοπρεπή υλοποίηση.
Βαθμολογία: 82/100

Επίλογος
Η παραγωγή ατμού αλλά και το αίσθημα του χτυπήματος στο λαιμό,βρίσκονται σε φυσιολογικά επίπεδα, αναλογικά με τη σύσταση του υγρού και την περιεκτικότητα σε νικοτίνη. Παρατήρησα επίσης πως τα υγρά είναι ιδιαίτερα φιλικά με τις αντιστάσεις και αφήνουν μία πολύ ωραία μυρωδιά στο χώρο. Γενικότερα πρόκειται για μία πολύ καλή εναλλακτική πρόταση στα υγρά αναπλήρωσης, με πολύ ξεχωριστές γεύσεις που σίγουρα αξίζουν μία δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Υγρά Αναπλήρωσης Mrs. Lord
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 06, 2016, 11:23 »
Πάντως αυτό το Rough Shag, δεν παίζεται σε κατάλοιπα!!!!!!
Μιλάμε ότι μετά από 1-1.5ml πρέπει να αλλάξεις βαμβάκι και μετά από 8-10 πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι κια για την αντίσταση!!! Άλλο πράμα!!!
Αλλά γευστικά είναι μια χαρά αν και αρκετά έντονο για τα στάνταρτς μου πια....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 60 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro