vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 1 χρήστης
bloodlessz

Twitter

Γενική συζήτηση για mods

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #870 στις: Ιουλίου 07, 2014, 16:41 »
Αν πας για fasttech πιστευω αυτο https://www.fasttech.com/products/1448300 ειναι μονοδρομος.
Συμφωνα με πολλους ειναι πολυ καλος κλωνος κ αν δεν κανω λαθος μπορεις να το χρησιμοποιησεις
με kick ακομα κ με 18650 μπαταρια.


Αν παλι ρωτας καθαρα για μπαταριες βρισκεσαι σε λαθος νημα.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #871 στις: Ιουλίου 07, 2014, 16:43 »
Για να μην ειμαστε off topic , απλα θα σου πω οτι αν πας στα νηματα για μπαταριες , θα βρεις , καταλαβεις , δεις πολλα και διαφορα , που θα καλυψουν ολες σου τις αποριες............

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #872 στις: Ιουλίου 07, 2014, 16:43 »
Ωραια για αρχη ηθελα να μαθω για το ποιον κλωνο απο τους 3 να παραγγειλω.Ευχαριστω φιλε μου :)

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #873 στις: Ιουλίου 08, 2014, 20:58 »
Tο ατσαλινο νεμεσις απο φαστεκ, αυτο με τα 24 δολλαρια, το παρελαβα σημερα για λογαριασμο φιλου. Το δοκιμαζα ολη τη μερα και το μονο που εχω να παω ειναι οτι το γνησιο δεν γινετια να ειναι καλυτερο. Και δεν το λεω στην υπερβολη. Ποιοτητα κατασκευης φανταστικη. Τα σπειρωματα του δεν ειναι απλα τελεια, ειναι σαν να τα εκανε στο χερι ελβετος ωρολογοποιος...... Και απο ρευματα ενα εχω να πω, 0.2 voltage drop με 0.5 αντισταση με μπαταρια samsung 25r (και ελεγα μπας και επαιρνα τους οριτζιναλ πολους για καλυτερες επιδοσεις, αλλα μετα τα νουμερα που ειδα αποφασισα οτι ειναι 6 πεταμενα ευρω..) Α, το τεστ εγινε σε origen και trident κλωνο, και τα πηγε μια χαρα και στα δυο (αντε το πολυ μια διαφορα γυρω στα 0.02 βολτ).... Απλα θα παραγγειλω και για μενα ενα οταν θα εχω λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #874 στις: Ιουλίου 08, 2014, 23:58 »
Kανονικα επρεπε  να εχεις και το γνησιο Nemesis και να μας παραθεσεις τις διαφορες τους

τωρα κανοντας υποθεσεις πρεπει εαν ...οταν ... κτλ μετρησεις δεν γινονται :) :) :) :)






Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #875 στις: Ιουλίου 09, 2014, 00:39 »

Βγάζοντας το "μεμπτό" κομμάτι, παραμένει ένα πολύ καλό mod (κατα τη γνωμη του φίλου πάντα, μιας και δεν το έχω) ;) :


Tο ατσαλινο νεμεσις απο φαστεκ, αυτο με τα 24 δολλαρια, το παρελαβα σημερα για λογαριασμο φιλου. Το δοκιμαζα ολη τη μερα και το μονο που εχω να παω ειναι οτι το γνησιο δεν γινετια να ειναι καλυτερο. Και δεν το λεω στην υπερβολη. Ποιοτητα κατασκευης φανταστικη. Τα σπειρωματα του δεν ειναι απλα τελεια, ειναι σαν να τα εκανε στο χερι ελβετος ωρολογοποιος...... Και απο ρευματα ενα εχω να πω, 0.2 voltage drop με 0.5 αντισταση με μπαταρια samsung 25r (και ελεγα μπας και επαιρνα τους οριτζιναλ πολους για καλυτερες επιδοσεις, αλλα μετα τα νουμερα που ειδα αποφασισα οτι ειναι 6 πεταμενα ευρω..) Α, το τεστ εγινε σε origen και trident κλωνο, και τα πηγε μια χαρα και στα δυο (αντε το πολυ μια διαφορα γυρω στα 0.02 βολτ).... Απλα θα παραγγειλω και για μενα ενα οταν θα εχω λεφτα.

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #876 στις: Ιουλίου 09, 2014, 01:46 »
Kανονικα επρεπε  να εχεις και το γνησιο Nemesis και να μας παραθεσεις τις διαφορες τους

τωρα κανοντας υποθεσεις πρεπει εαν ...οταν ... κτλ μετρησεις δεν γινονται :) :) :) :)






Σωστα, δεν το εχω το γνησιο. Αλλα μετρησεις μπορω να κανω, και εκανα στον κλωνο. Εαν εχει καποιος το γνησιο ας μας πει τα ρευματα του να συγκρινουμε  :thumpup:  Παντως παιδια υπαρχει και ενα οριο στο ποσο καλα μπορει αν ειναι τα σπειρωματα... ΔΗλαδη ενταξει, και το launcher καλα σπειρωματα εχει, αλλα βλεπεις ενα ψιλογρεζακι σε 1-2 σημεια (αμελητεο θα μου πεις αλλα υπαρχει), στο νεμεσις δεν υπαρχει καν αυτο το γρεζακι....Πραγματικα, οποιος θελει να το δει απο κοντα ας μου πει. Εγω παντως θα παω σιγουρα να δω το γνησιο απο κοντα και να το μετρησω/δοκιμασω, απλα και μονο για να μου φυγει η περιεργεια. Παντως σαν μοντ ειναι πολυ εξυπνα κατασκευασμενο.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #877 στις: Ιουλίου 09, 2014, 03:44 »
Δεν είναι μόνο οι χαμηλές απώλειες που κάνουν ένα mod καλό. Κι εγώ το SS έχω αλλά εδώ και πολλούς μήνες οπότε δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο ή άλλαξε ενδιάμεσα προμηθευτή η Fasttech.

Σε θέματα ρευμάτων είναι εξαιρετικό αλλά θέλει πολύ συχνότερο καθάρισμα από το αυθεντικό αλλιώς άστα να πάνε.
Τα σπειρώματα είναι πολύ καλά αλλά με τον καιρό έχουν αρχίσει να καβαλάνε οι πρώτες σπείρες ιδιαίτερα οι ορειχάλκινες του κουμπιού. Στα υπόψη ότι δεν το έχω σε καθημερινή χρήση αλλά σαν backup. Τα σπειρώματα του αυθεντικού παραμένουν βράχος.
Οι σπείρες του επάνω μονωτικού (εκεί που βιδώνει το 510 pin) ήταν κάπως χαλαρές εξ' αρχής σε σχέση με το αυθεντικό. Μέχρι στιγμής αντέχουν αλλά ο τζόγος έχει αυξηθεί πολύ.
Το κουμπί δουλεύει καλά με το αρχικό ελατήριο αλλά κάθε 30-40 πατήματα τρώει κάποιο κόλλημα που μου σπάει τα νεύρα. Το αυθεντικό δεν έχει τέτοιο θέμα.
Τα μαγνητάκια της Fast είναι για γέλια. Τα 2 είναι λίγα τα 3 δυσκολεύουν το πάτημα, οπότε ξαναγύρισα στο ελατήριο. Και όχι δεν σκοπεύω να βάλω τα αυθεντικά των 7€ σε ένα κλώνο των 18€.

Εν ολίγοις για backup είναι μια χαρά για μένα. Για άλλους πιθανόν και σαν αποκλειστικό mod. Σίγουρα πάντως δεν εμπνέει την ίδια εμπιστοσύνη με το αυθεντικό στην πάροδο του χρόνου. Ότι πληρώνεις παίρνεις.


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #878 στις: Ιουλίου 09, 2014, 04:14 »
Αυτοι που επιασαν στα χερια τους το Nemesis και μετα το Chemesis , ο μονος λογος που πηραν το Chemesis , ηταν οτι δεν ηθελαν να δωσουν  ή δεν ειχαν τα λεφτα που αξιζει το Nemesis και ετσι βολευτικαν με κατι πιο φτηνο και κοντινο στο υπεροχο αυτο μοντακι.

Σαν ρευμα ειναι και τα δυο καλα αλλα δεν ειναι μονο το ρευμα που αξιζει........
Ειναι καλα ψαγμενο ολο το μοντακι και με απλες , σωστες , εξυπνες εφαρμογες , δινει αυτο το τοσο καλο αποτελεσμα.

Οπως λεει και ο Camber , υπαρχουν αυτα τα μικροπροβληματακια , που με τον καιρο αναπτυσσονται και δεν σ' αφηνουν να το χαρεις.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #879 στις: Ιουλίου 09, 2014, 09:13 »
Είχα το γνήσιο για κανα 3μηνο και εδώ και λίγο καιρό έχω τον κλώνο από ft με τα 24$.

Οι caber και shadockan έχουν απόλυτο δίκιο.
Τα ρεύματα του κλώνου είναι πολύ καλά αλλά η ποιότητα κατασκευής του είναι μετριότατη.

- Θέλει πιο συχνό καθάρισμα
- Τα σπειρώματα με τον καιρό αποκτούν τζόγο και σε εμένα ήδη ο διακόπτης παίζει πολύ στο βίδωμα που ευτυχώς,
  λόγω του τρόπου κατασκευής, σφίγγει όταν παίρνω τα μπόσικα της μπαταρίας
- Το κουμπί σκαλώνει κάποιες φορές και δεν μπορεί να πατηθεί. Αυτό λύνεται με ελάχιστο ξεβίδωμα στο πάνω καπάκι και παίρνοντας τα μπόσικα με το κουμπί.
 
Με το αυθεντικό δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Από την άλλη όμως η διαφορά τιμής είναι τεράστια και δεν νομίζω κάποια προβληματάκια να με απέτρεπαν
από το να το χαρακτηρίσω ένα πολύ καλό μοντ για τα χρήματα που ζητάει.

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #880 στις: Ιουλίου 09, 2014, 09:39 »
Κάποιες μετρήσεις από ξένο φόρουμ σε μηχανικά mods έχουν αναφερθεί ΕΔΩ
Μπορεί κάποιος να δει και το Nemesis αλλά και κλώνο του τι απώλειες έχουν  :)

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #881 στις: Ιουλίου 09, 2014, 21:05 »
Αυτο με το τζογο ειναι πολυ πιθανο να εμφανιστει. Αλλο το ατσαλι του κινεζου και αλλο της ατμομηχανης  :))  Αλλα ρε παιδια, με 20 ευρω βουτυρενια σπειρωματα και τοσο καλα ρευματα;;;;
Τωρα μου γεννηθηκε μια αλλη απορια. Στο γνησιο νεμεσις ποσο καιρο κρατανε τα σπειρωματα χωρις να αποκτησουν τζογο; Αν κρατανε πολυ πολυ παραπανω απο του κλωνου τοτε ειναι ενα τεραστιο ατου για το οριτζιναλ. Αν και θα πρεπει να κρατανε 6 φορες παραπανω.....

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #882 στις: Ιουλίου 09, 2014, 21:11 »
Το αστείο είναι ότι η χειρότερη ποιότητα ατσαλιού παραμορφόνεται πιο δύσκολα  :)) . Δηλαδή αν είναι σωστά τα σπειρώματα παίζει να ζήσουν για πάντα, ακόμα και με πτώσεις. Απλά αντί να παραμορφωθεί, σπάει  :laugh1: 

Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #883 στις: Ιουλίου 09, 2014, 22:07 »
Χμμμ, δεν το ηξερα αυτο. Αλλα σκεφτηκα κατι αλλο. Το ορειχαλκινο γνησιο νεμεσις δεν γινεται  να ειναι πιο ανθεκτικο απο το ατσαλινο κινεζικο  :hmmm:  Τελος παντων, η ουσια ειναι οτι μιλαμε ισως για τον καλυτερο κλωνο που υπαρχει, τωρα τυχων αστοχιες μπορει και να υπαρχουν, τι να κανουμε. Γι αυτο και κοστιζει 20 ευρω  ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για mods
« Απάντηση #884 στις: Ιουλίου 09, 2014, 23:22 »
Καλυτερος κλωνος μπορει να ειναι , αλλα για παραγγελειες του ενος μοντ.


Αν ειναι να μιλησουμε για ''καλους κλωνους'' , θα πρεπει να κοιταξουμε εταιριες οπως η Rainbow Heaven.


Aυτοι ειναι οι καλυτεροι κλωνοι .  Το κακο ειναι οτι θα πρεπει να αγορασεις μεγαλη ποσοτητα ωστε να πετυχεις τιμη και αποστολη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19227 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro