vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

530 επισκέπτες, 6 χρήστες
white varadero, dkostas, azografos, giorgos1999, manoslykos, Nikrom

Twitter

Μήπως ο τίτλος και η διεύθυνση της κοινότητας δεν στέκουν πλέον;

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον φυσιολογικά, όπως και ένας νέος ατμιστής έχει στην αρχή την ανάγκη της προσομοίωσης του τσιγάρου, έτσι και το φόρουμ επέλεξε κατά τη δημιουργία του έναν αντίστοιχο τίτλο και διεύθυνση. Ξέρουμε όμως ότι και τα δυο είναι αδόκιμα. Δεν καπνίζουμε, ατμίζουμε. Και η πράξη δεν είναι το κάπνισμα, αλλά το άτμισμα. Χώρια που με την γενική αντιμετώπιση που έχει το άτμισμα έως τώρα, δεν συμφέρει κανέναν μας να γίνεται ταύτιση καπνίσματος και ατμίσματος.

Νομίζω, ότι δεν θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολη η μεταφορά της βάσης δεδομένων σε ένα νέο -πιο αντιπροσωπευτικό- domain name, με ταυτόχρονη διατήρηση του τρέχοντος domain name, έτσι ώστε να μπορεί να γίνεται η ανακατεύθυνση (χωρίς ωστόσο να είμαι και σίγουρος, γιατί σε πλατφόρμα SMF δεν έχει τύχει να το εφαρμόσω στην πράξη). Σε τυχόν δυσκολίες πάντως, νομίζω ότι η Ελληνική Κοινότητα του SMF, θα βοηθούσε αρκετά.

Το καταθέτω απλά ως άποψη-πρόταση, χωρίς διάθεση υπόδειξης.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Γεια σου Φιλε Pouf !!!!
Αναλογη προταση ειχα κανει παλιοτερα και δωθηκαν καποιες απαντησεις - για την ιστορια παραθετω το κειμενο:


Exω να κανω μια προταση που αφορα το ονομα του φορουμ e-kapnisma.Η ορολογια ηλεκτρονικο καπνισμα,γνωμη μου ειναι πως εδωσε ωθηση να γινει εμπορικα γνωστο το ατμισμα.Σημερα,πιστευω οτι ειναι παραπλανητικη ορολογια και εκθετει τους ατμιστες,κατατασοντας τους σε παρομοια θεση και αντιμετωπιση με τους καπνιστες.Το να μιλαμε ακομα για καπνισμα εμεις τα μελη - εστω και κατα το μισο του ονοματος του φορουμ,ειναι μια εμμεση παραδοχη πως ειμαστε "ξαδερφακια" των καπνιστων.Αρα ειναι πολυ φυσικο να αντιδρα ο κοσμοςκαι οταν ατμιζουμε δημοσια μην μας ενοχλει που μας βαζουν στο ιδιο καζανι με τουςκαπνιστες.Η ιδεα που εχω να προτεινω ειναι να αποχαιρετισουμε τον ορο καπνισμα,σαν συνθετο μερος ονομασιας του φορουμ.Ακομα,η ορολογια " ηλεκτρονικο " με κανει να σκεφτομαι οτι ο ατμοποιητης που εχω στα χερια μου,δουλευει παρομοια με τον προσωπικο μου υπολογιστη.Κατα βαση,οτι μπαταρια και αν χρησιμοποιουμε - με μηχανικο διακοπτη,πνευματικο διακοπτη....απλες,ειναι λιθιου μπαταριεςκαι εμεις ατμιζουμε αξιοποιοντας τη δραση του ηλεκτρισμου.Πουθενα δεν υπαρχει καπνος - παυουμε να μιλαμε για καπνισμα.Κανουμε χρηση κατα βαση του ηλεκτρισμου γενικα και οχι απαραιτητατης ηλεκτρονικης τεχνολογιας - μοιαζει ποιο δοκιμο το      " Ηλεκτρικο Ατμισμα " " e- atmisma.gr "............  Το φορουμ για το ηλεκτρικο ατμισμαΝαι λοιπον,ειμαστε φιλοι του ηλεκτρικου ατμισματος...." ΗΛΕΚΤΡΑΤΜΙΣΤΕΣ "

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
+1000 απο εμένα για την εισήγηση. Γνώμη μου είναι ότι η αλλαγή του ονόματος όχι απλά χρειάζεται αλλά θα έλεγα επιβάλλεται.


Αν αυτό είναι φυσικά εφικτό και δεν δημιουργεί τα όποια θέματα.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Νομιζω οτι οποιοσδηποτε εχει αγνοια του σπορ,
δεν ξερει ατμισμα αλλα ξερει καπνισμα ηλεκτρονικου τσιγαρου
και επισης ξερει ηλεκτρονικο τσιγαρο και οχι συσκευη ατμισης
και επειδη πολλοι μπαινουν στο φορουμ χωρις να εχουν ιδεα και θελουν να ενημερωθουν..
αν γινουμε κατι αλλο...θα μας ψαχνουν.
νομιζω πως καλα ειμαστε ετσι.
Αμα ψαξουμε να ξεκαθαρισουμε ορολογιες ας ξεκινησουμε απο το χρονιο αλυτο προβλημα ''σουβλακι'' :laugh1:
Η ουσια πιστευω μετραει και οχι η ονομασια.

Αποσυνδεδεμένος Roy

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • smoking is dead....vaping is the future
Συμφωνώ απόλυτα με την γνωμη του παραπάνω φιλου (thodouris)....και εγώ ως νέος ατμιστής που είμαι, θυμαμαι οτι τον Σεπτεμβρη που έψαχνα περισσοτερες πληροφορίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο...οι αναζητης που έκανα στο google δεν είχαν καμια σχεση με ατμισμα,ατμοποιητες,ατμιστικη συσκευη κτλ.. διότι για μένα αυτές οι λέξεις ήταν αγνωστες....το μονο που ήξερα λοιπον ηταν ηλεκτρονικο τσιγαρο, η καπνισμα ηλεκρονικου τσιγαρου κτλ...ετσι η προσωμικη μου γνωμη είναι να διατηρίσουμε την ονομασία του forum ως έχει ετσι ώστε να έιναι ευκολο για τους νέους χρήστες να μας βρουν και να ενήμερωθουν...Βεβαια αυτη είναι η αποψη μου με βαση την δική μου εμπειρία..

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Για τους περισσότερους ο όρος άτμισμα είναι άγνωστος (ακόμη και για το λεξικό του pc). Πρώτη φορά τον άκουσα από την πωλήτρια του καταστήματος Η.Τ. όταν αγόρασα πρώτη φορά και μου είχε φανεί πολύ αστείο το ίδιο και στη σύζυγό μου.. τώρα το συνήθισα και φαίνεται αστείο στους άλλους όταν το λέω. Πάντως δεν νομίζω ότι ο τίτλος ενός φόρουμ μπορεί να έχει συνέπειες στην αντιμετώπιση του ατμίσματος. Για αυτό θα παίξουν ρόλο άλλοι παράγοντες που έχουν συζητηθεί σε άλλα νήματα.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον δεν δόθηκε η απαραίτητη προσοχή στην δεύτερη παράγραφο του μηνύματός μου και ειδικά στον όρο «ανακατεύθυνση».

Στην πραγματικότητα, οι όποιες αλλαγές δεν έχουν αντίκτυπο στον τελικό χρήστη. Αν ψάχνει για «ηλεκτρονικό κάπνισμα», θα εξακολουθεί να βρίσκει το φόρουμ κι ας έχει αλλάξει τίτλο και διεύθυνση (πάρτε για παράδειγμα μερικά άρθρα της Βικιπαίδεια που σε άλλον τίτλο κάνεις κλικ και σε άλλον σε βγάζει, αλλά είναι ακριβώς αυτό που έψαχνες). Επίσης δεν έχει καμμία επίπτωση, τόσο στους εσωτερικούς όσο και στους εξωτερικούς συνδέσμους, καθώς αυτόν τον ρόλο έχει ανακατεύθυνση: Κάνοντας κλικ σε παλιό σύνδεσμο (e-kapnisma) να οδηγείται στο ίδιο άρθρο με το νέο όνομα (π.χ. e-atmisma όπως προτάθηκε παραπάνω). Σε περίπτωση που δεν έχει γίνει αντιληπτό, κανένα μήνυμα και κανένα μέλος δεν διαγράφεται και φτου από την αρχή. Όλα εξακολουθούν να υφίστανται όπως πριν.

Φεύγοντας τώρα από το τεχνικό κομμάτι και πηγαίνοντας στην ουσία, ας μου επιτραπεί να εκφραστώ με ένα παράδειγμα...

Είμαστε σε μια παρέα με καπνιστές και προσπαθούμε να τους πείσουμε, ότι άλλο κάπνισμα κι άλλο άτμισμα. Κάποιος λοιπόν δείχνει κάποιο ενδιαφέρον και ζητάει μια παραπομπή για περισσότερες πληροφορίες. Ε, τώρα εσύ τί του λες, που τόση ώρα τον είχες πρήξει στο «άλλο το κάπνισμα κι άλλο το άτμισμα»; Πήγαινε στο...e-kapnisma; Κι ωραία, το κάνεις. Αυτός θα έχει άδικο αν σε κοιτάξει με μισό μάτι;

Κι αν οι περισσότεροι αγνοούν τον όρο «άτμισμα», κάποιος θα πρέπει να τους τον μάθει κάποια στιγμή. Κι αν δεν το κάνουμε εμείς οι ατμιστές, ποιός θα το κάνει; Οι φαρμακοβιομηχανίες ή οι καπνοβιομηχανίες; Ή μήπως οι καπνιστές; Η διαιώνιση αυτής της παρανόησης, αν κάποιους δεν εξυπηρετεί, αυτοί σίγουρα είναι οι ατμιστές. Συν Αθηνά και χείρα κίνει λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
αν παρατηρησεις την ορολογια σε αυτο το παλιο βιντεο,
ο ανθρωπος κανει στροφες στο μαλι(σχοινι σε αλλες φασεις) με συρμα και στο τελος καπνιζει τον ατμοποιητη.



Δυο-τρια χρονια μετα μαθαμε τα φυτιλια-τα συρματα-τα ατμισματα και χιλιους δυο ορους..
Δυστηχως θελει καιρο να γινει αυτη η μεταβαση ακομα και σε εμας που ψιλοασχολουμαστε.
Ειναι καινουργιοι οροι(που δεν υπηρχαν καν σε λεξιλογιο),που το βρισκω δυσκολο να προσαρμοστουμε.

Μάλλον δεν δόθηκε η απαραίτητη προσοχή στην δεύτερη παράγραφο του μηνύματός μου και ειδικά στον όρο «ανακατεύθυνση».

Στην πραγματικότητα, οι όποιες αλλαγές δεν έχουν αντίκτυπο στον τελικό χρήστη. Αν ψάχνει για «ηλεκτρονικό κάπνισμα», θα εξακολουθεί να βρίσκει το φόρουμ κι ας έχει αλλάξει τίτλο και διεύθυνση (πάρτε για παράδειγμα μερικά άρθρα της Βικιπαίδεια που σε άλλον τίτλο κάνεις κλικ και σε άλλον σε βγάζει, αλλά είναι ακριβώς αυτό που έψαχνες). Επίσης δεν έχει καμμία επίπτωση, τόσο στους εσωτερικούς όσο και στους εξωτερικούς συνδέσμους, καθώς αυτόν τον ρόλο έχει ανακατεύθυνση: Κάνοντας κλικ σε παλιό σύνδεσμο (e-kapnisma) να οδηγείται στο ίδιο άρθρο με το νέο όνομα (π.χ. e-atmisma όπως προτάθηκε παραπάνω). Σε περίπτωση που δεν έχει γίνει αντιληπτό, κανένα μήνυμα και κανένα μέλος δεν διαγράφεται και φτου από την αρχή. Όλα εξακολουθούν να υφίστανται όπως πριν.



 :thumpup: τωρα το επιασα αυτο!!Μ'αρεσει αν γινεται!





Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Μόνο που το φυτίλι δεν παρεξηγείται επειδή το είπαν «μαλλί». Φαντάσου όμως να ατμίζεις και να σε λένε «καπνιστή» (και να σου το απαγορεύουν κιόλας...).

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Επίσης ο όρος ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι λάθος. Όπως και η έκφραση που χρησιμοποιείται: εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος. Αλλά και ο όρος καπνικές γεύσεις... πόσο μάλλον οι όροι ντουμάνι... χτύπημα.. προσομοίωση τσιγάρου κτλ... Ίσως όλα αυτά να έπρεπε να αλλάξουν κάποια στιγμή... αλλά ουδόλως θα επηρεάσουν κατά τη γνώμη μου την πολιτική απέναντι στο Η.Τ. όπως και την κουβέντα στην παρέα περί ατμίσματος...

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Εχουμε παρει την λεξη ''καπνιστης'' ''καπνος'' ''τσιγαρο'' με τετοιο τροπο σαν να ειναι ''καταρα''(επιλογη μας ηταν και επιλογη σε οσους ειναι ακομα)
Λεξεις ταμπου για την ατμιστικη κοινοτητα.
Δεν χρειαζεται να ξεχναμε τοσο γρηγορα οτι και εμεις ειμασταν καπνιστες και το απολαμβαναμε.
Ενοειτε οτι δεν εχω κανενα προβλημα καποιος λογο αγνοιας να με αποκαλεσει καπνιστη απο την στιγμη που βλεπει καπνο να βγαινει απο το στομα μου(το οτι ειναι ατμος το ξερω εγω και μου φτανει)
Γενικως ομως δεν δινω βαση στο πως θα με αποκαλεσουν ή πως θα με κρινουν :))
Επισης ειμαι θετικος στο να απαγορευτει ή να απαγορευεται το ατμισμα σε συγκεκριμενους χωρους.
Καπου εδω πρεπει να τα καταφερα και να εκτροχιασα το θεμα :-[

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
όπως το βλέπω εγώ είναι προς συμφέρον της ατμιστικής κοινότητας η ονομασια που παραπέμπει σε κάπνισμα.
Ασε που και στα αγγλικά e-smoking λέγεται (εκτός απο Vaping) και οι συσκευές λέγονται "e-cigarettes"... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Εχουμε παρει την λεξη ''καπνιστης'' ''καπνος'' ''τσιγαρο'' με τετοιο τροπο σαν να ειναι ''καταρα''(επιλογη μας ηταν και επιλογη σε οσους ειναι ακομα)
Λεξεις ταμπου για την ατμιστικη κοινοτητα.
Δεν χρειαζεται να ξεχναμε τοσο γρηγορα οτι και εμεις ειμασταν καπνιστες και το απολαμβαναμε.
Ενοειτε οτι δεν εχω κανενα προβλημα καποιος λογο αγνοιας να με αποκαλεσει καπνιστη απο την στιγμη που βλεπει καπνο να βγαινει απο το στομα μου(το οτι ειναι ατμος το ξερω εγω και μου φτανει)
Γενικως ομως δεν δινω βαση στο πως θα με αποκαλεσουν ή πως θα με κρινουν :))
Επισης ειμαι θετικος στο να απαγορευτει ή να απαγορευεται το ατμισμα σε συγκεκριμενους χωρους.
Καπου εδω πρεπει να τα καταφερα και να εκτροχιασα το θεμα :-[
Φίλε μου ας μην προκαλούμε την σύγχυση. Την θέση μου απέναντι στους καπνιστές, την έχω καταγράψει εδώ. Ας μην επαναλαμβάνομαι λοιπόν.

Αυτό που μπορώ να πω ότι με ενοχλεί, είναι το να υφίσταμαι τις ίδιες διακρίσεις και διώξεις που αντιμετωπίζουν οι καπνιστές, επειδή κάποιοι με θεωρούν και με αντιμετωπίζουν ως τέτοιον, κυρίως λόγω αγνοίας και παρανόησης.

Όπως όμως επεσήμανες κι εσύ, αρχίζουμε και ξεφεύγουμε από την ουσία του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Παραδόξως, για μένα, συμφωνώ ξεκάθαρα με όλες τις απόψεις, δηλαδή:
Κανείς δεν μπορεί να μου πει πως καπνίζω, η αυτό που κρατάω μοιάζει με τσιγάρο (πόσο μάλλον που είναι και box, όπου δεν έχει εμπνευστεί τίποτα από το σχήμα ή το κράτημα του τσιγάρου.)
Κανείς επίσης δε θα με πείσει πως το κάνω για να κόψω το τσιγάρο, ή εναλλακτικά, αυτό έγινε μια φορά κι έναν καιρό. Τώρα μου αρέσει το άτμισμα κι όχι το κάπνισμα (άρα και το εναλλακτικός τρόπος πάει κι αυτό).
Πράγματι όμως οι μη ενασχολούμενοι με το άτμισμα δεν το ξέρουν ως τέτοιο. Εδώ ξεκινάει τώρα το σχόλιό μου...

Μαζί με τους μη ατμιστές, και το μεγαλύτερο ποσοστό των ατμιστών δεν το ξέρουν ως τέτοιο. Το ξέρουν ως μαραφέτι, στυλό, ή πιο συχνά ηλεκτρονικό τσιγάρο (που, ειδικά τα μηχανικά, δεν έχουν τίποτα το ηλεκτρονικό πάνω τους, ηλεκτρικό καθαρά είναι το θέμα, αλλά αυτό και για άλλο νήμα.) Δεν μπαίνει ούτε το 10% των ατμιστών στο φόρουμ, και το DNA, ακόμα και για δύο τριών χρόνων ατμιστές, είναι ακόμα εκείνο διακλαδώμενο σπείρωμα με χ και y.

Εδώ μπαίνει μια ψηφοφρία κάποιων μηνών πριν, και συγκεκριμμένα αν είναι για όλους ή λίγους, εδώ.

Εγώ είχα ψηφίσει για όλους, οπότε παρά το ότι για μένα δεν είναι ούτα κατά διάνοια τσιγάρο ή κάπνισμα (όχι πως με προσβάλλει να με πουν καπνιστή, με τιμά!) θα υποστηρίξω καταληκτικά το να παραμείνει ως έχει. Αν το ψάξει κάποιος να το βρει. Και να μη δει κι όλα τα θέματα από την αρχή δεν είναι κακό, να πάρει μια ego να το χαρεί κι η γιαγιά που δε θέλει να στήσει dual diamond coil στην κεφαλή του aspire αλλά να μην καπνίζει γιατί κάνει εγχείριση μεθαύριο.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Όπως έδειξε λοιπόν η ψηφοφορία εκείνη, οι μισοί σχεδόν δεν νομίζουν ότι το άτμισμα μπορεί να ταιριάξει με όλους. Δυστυχώς, είχα μια άσχημη εμπειρία σήμερα, καθώς η γυναίκα παιδικού μου φίλου είχε όλη την καλή διάθεση να γίνει ατμίστρια, αλλά πνίγηκε στο βήχα. (Δοκιμάστηκε βάση και άρωμα κάθε είδους).
Το πρόβλημα δεν ήταν αυτό, που θα ξεπεραστεί, πιστεύω,αλλά η χλεύη των υπόλοιπων.
Φέρνοντας στο μυαλό μου τη συζήτηση, δεν το αποκαλούσαν ούτε "τσιγάρο" ούτε "ατμο-κάτι". Το αποκαλούσαν "ηλεκτρονικό".
Τι ηλεκτρονικό;
Τσιιγάρο, φυσικά (τα ευκόλως ενοούμενα...)

Γι αυτόν τον λόγο..
κι επειδή οι περισσότεροι ακόμα δεν ξέρουν...
κι επειδή κάποιοι θα ψάξουν το "ηλεκτρονικό τσιγάρο" κι όχι το "άτμισμα"...
κι επειδή -κακώς- το ΚΤ είναι κομμάτι της κοινωνικής ζωής...

...πρέπει τα πράγματα να μείνουν ως έχουν, για κάμποσο καιρό ακόμα. Μόνο και μόνο για να σωθούν κι άλλοι, βλέποντας τη βοήθεια στις πρώτες θέσεις των μηχανών αναζήτησης.
Ναι μεν, λάθος η ορολογία, αλλά πώς θα το ψάξει κανείς;
Συσκευές άτμισης, υγρά άτμισης, μπαταριοθήκη άτμισης, επισκευάσιμοι ατμοποιητές ή... ηλεκτρονικό τσιγάρο;


Από τον συντονισμό:
Η ονομασία του φόρουμ έχει αλλάξει: Αλλαγή ονόματος του φόρουμ σε vaping.gr
:locked:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2016, 23:43 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180525 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33939 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15505 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136106 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10209 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12