vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, zamploutos, Sergios, tony1976

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος onelove

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Ουσιαστικα καθε φορα πηγαίνω δοκιμαζω υγρα βρίσκω καποιο να με τραβαει και όταν το βαζω στν ατμοποιητη μου εχω άλλη γευση και το ρίχνω στο κάπνισμα. 

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Να προσθέσω και εγώ στον προβληματισμό. Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία σε σχεδόν όλα τα μαγαζιά που έχω πάει για δοκιμές χρησιμοποιούν άτμο από σχετικά αεράτους έως πολύ αεράτους. Αυτό πάει να πεί για κάποιον που χρησιμοποιεί τσιγαρίσιους ατμο και μάλιστα όσο πιο σφιχτή τζούρα προτιμάει (όπως εγώ) τόσο πιο μακριά θα είναι το αποτέλεσμα της δοκιμής από αυτό που θα παίρνει από του δικούς του ατμο. Η μοναδική λύση είναι να μάθει ο καθένας να "προσομοιάζει" από αυτό που δοκιμάζει πως θα φέρνει η γεύση στο δικό του άτμο.
Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν να πηγαίνει κανείς με τον dripper του που γνωρίζει και να του στάζουνε μερικές σταγονίτσες από το υγρό που τον ενδιαφέρει. Τοχει κανει κανείς ? το επιτρέπουν τα μαγαζιά ? εγώ σε ένα προσπάθησα και μου είπαν ότι ναι να δοκιμάσω αλλά θα πρέπει να το πάρω το υγρό στη συνέχεια (μ'αρ'εσει δεν μ'αρέσει) αφού θα το ανοίξουν....

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει λόγος δοκιμής. Απλά επιλέγεις να αγοράσεις στην τύχη. Συνήθως βέβαια στα περισσότερα καταστήματα υπάρχει δυνατότητα δοκιμής και στον ατμοποιητή του εκάστοτε χρήστη.

Μια γρηγορη ερωτηση.
Εχω παρατηρησει οτι ενα diy υγρο τις πρωτες μερες εχει μεγαλυτερο throat hit και μετα οσο ωριμαζει γιβεται πιο ηπιο. Ισχυει κατι τετοιο η απλα ειναι ιδεα μου;

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγω. Η νικοτίνη μάλλον εξατμίζεται ή οξειδώνεται. Καποιες δοκιμές που είχα κάνει για "ωρίμανση" με ανοιχτο το δοχειο ανάδευσης (και σε θερμοκρασία δωματίου και σε ζεστό μπανάκι) απέτυχαν σε αυτό ακριβώς.
"Ωρίμανση" ή μάλλον ομογενοποίηση έχει νόημα στα αρώματα σε λιγο pg για τις πολύπλοκες συνταγές (αλλά κι εκει δεν πετυχαίνει πάντα), αυτή βέβαια είναι η αποψή μου που δεν είναι η κυρίαρχη άποψη στο φόρουμ.
Τεσπα, για να μην χάνεις νικοτίνη πάντα κλειστό το μπουκαλάκι και δροσιές...

Αποσυνδεδεμένος onelove

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, υπάρχει συνταγή για το pipila(mad juice); 

Αποσυνδεδεμένος GiannisKwn

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1131 στις: Αυγούστου 10, 2017, 03:28 »
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο ατμισμα και είναι η δεύτερη φορά που προσπαθώ να κόψω το τσιγάρο και μπορώ να πω με αρκετη επιτυχία αλλά το μόνο που με ενοχλεί είναι το εξής
Ξεκίνησα με το odin 101 φανταστικό υγρό δοκίμασα κάτι άλλα αλλά σαν αυτό δεν βρήκα άλλο στη συνέχεια λόγο οικονομικών ξεκίνησα το DIY το πρόβλημα λοιπόν που αντιμετωπίζω είναι ότι μετά από μερικές τζουρες δεν έχω σχεδόν καθόλου γεύση από το υγρό ή είναι πολύ λίγη η αντίσταση αλλαχθεικε πρόσφατα το είχα και μετά από χρήση του odin αυτό το πρόβλημα την γεύση δεν μπορώ να την περιγράψω θα έλεγα ότι μ μοιάζει με μπαταρία??(όχι πως έχω δοκιμάσει αλλά υποθέτω πως είναι ετσι) παντός δεν έχει καμία σχέση με την αρχη.....και έχω απογοητευτεί,φτεει το υγρό?η νικοτίνη? Το η.τ.?(ijust2)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1132 στις: Αυγούστου 10, 2017, 04:02 »
Πρόκειται προφανώς για κορεσμό γεύσης που είναι αναπόφευκτος όταν ατμίζουμε συνεχώς ένα υγρό. Μπορείς να διαβάσεις πολλές απόψεις αλλά και αρκετές προτάσεις αντιμετώπισης εδώ.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1133 στις: Αυγούστου 10, 2017, 04:07 »
Σαν την πρωτη φορά δεν υπάρχει ;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1134 στις: Αυγούστου 11, 2017, 20:44 »
Ερώτηση, επειδή κάπου διάβασα οτι τα μηδενικά υγρά παραείναι άτονα σε γεύση. Αν πάρω μηδενικό υγρό έτοιμο και το ανεβάσω με βάση στα 12mg που κάνω συνήθως γίνεται περίπου ένα και το αυτό ή η ζημιά έχει ήδη γίνει και δεν πρόκεται ποτέ να ζωντανέψει ιδιαίτερα σε γεύση?

Φέρνω στο νου μου αποξηραμμένα φρούτα. Όσο και να τα μουλιάσεις στο νερό δεν πρόκεται ποτέ να ξαναγίνουν όπως ήταν.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1135 στις: Αυγούστου 11, 2017, 20:59 »
Ψάχνω υγρά που να μοιάζουν με το red astaire από t-juice.
Δοκίμασα πρόσφατα το νατούρα Red Stairs αλλα όχι μονο δεν έμοιαζε,νόμιζα ότι έπινα σαπούνι.
Υπάρχει κάτι κοντινό έστω?

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1136 στις: Αυγούστου 11, 2017, 21:19 »
Ερώτηση, επειδή κάπου διάβασα οτι τα μηδενικά υγρά παραείναι άτονα σε γεύση. Αν πάρω μηδενικό υγρό έτοιμο και το ανεβάσω με βάση στα 12mg που κάνω συνήθως γίνεται περίπου ένα και το αυτό ή η ζημιά έχει ήδη γίνει και δεν πρόκεται ποτέ να ζωντανέψει ιδιαίτερα σε γεύση?

Φέρνω στο νου μου αποξηραμμένα φρούτα. Όσο και να τα μουλιάσεις στο νερό δεν πρόκεται ποτέ να ξαναγίνουν όπως ήταν.  :yes:
Τα μηδενικά υγρά δεν έχουν χτύπημα. Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς αυτό που περιγράφεις. Συνήθως αραιώνουμε με βάση έτοιμο υγρό υψηλής νικοτίνης. Η ένταση της γεύσης σίγουρα μειώνεται. όμως κάποιοι δεν θέλουν πολύ άρωμα. Δοκίμασε  :yes:

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1137 στις: Αυγούστου 11, 2017, 21:49 »
Ψάχνω υγρά που να μοιάζουν με το red astaire από t-juice.
Δοκίμασα πρόσφατα το νατούρα Red Stairs αλλα όχι μονο δεν έμοιαζε,νόμιζα ότι έπινα σαπούνι.
Υπάρχει κάτι κοντινό έστω?

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
RIVAL ' FLAVOURIST 
https://vapormania.gr/Arwmata-Flavourist/Flavourist-Rival-15ml

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1138 στις: Αυγούστου 11, 2017, 22:33 »
Τα μηδενικά υγρά δεν έχουν χτύπημα. Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανείς αυτό που περιγράφεις. Συνήθως αραιώνουμε με βάση έτοιμο υγρό υψηλής νικοτίνης. Η ένταση της γεύσης σίγουρα μειώνεται. όμως κάποιοι δεν θέλουν πολύ άρωμα. Δοκίμασε  :yes:
Θα πρέπει να το πάρω πρώτα και είναι των 60μλ! Σκέφτηκα μήπως είναι κάτι που το ξέρουμε στα σίγουρα και δεν τα προτιμούμε (ή πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα και τα παίρνουμε κανονικά και αυξάνουμε νικοτίνη) γιατί με τόσες σελίδες θέλει μελέτη και για το πιο μικρό πράμα. Θα το πάρω νομίζω.
ΥΓ: :yes: για το νικ, απο τα αγαπημένα μου και μένα  :)

Αποσυνδεδεμένος kourt

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1139 στις: Αυγούστου 20, 2017, 18:53 »
θελω να ρωτησω το VG και το PG τι διαφορα εχει ?  
εχει σημασια και στην εντονη γευση ? 

πχ θελω να παρω γευση με λεμονι τι να επιλεξω για να εχω καλη και εντονη γευση λεμονι ?  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364