vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Thomastuh, Buliwyf, Milarepa, bloodlessz, teo77, manoslykos, paiktaras

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1155 στις: Απριλίου 10, 2015, 23:39 »
Θα προτιμουσα σωληνα αλλα εν τελει δεν θα με πειραζε αν εβρισκα και σε κουτι μια καλη συσκευη χωρις να υπαρχουν τα κοστη αλλαγης μπαταριας. Στην ουσια θελω κατι που να κρατησει καποιο καιρο και οχι μετα απο καποιος μηνες να ψαχνομαι παλι. Αν ειναι δλδ αυτο εφικτο.. Θα προτιμουσα κατι που να ειναι ευατμιστο δλδ να μην χτυπαει αγρια σαν το istick 20 που εχω διαβασει. Ειμαι σε μικρη νικοτινη ηδη.. οποτε δεν ξερω αν "αντεχω" πολλα παραπανω.. Sorry guys μπορει να ακουγονται χαζα αυτα που γραφω αλλα εχω χαθει ολιγον τι με τα τοσα πολλα προιοντα. Να πω οτι τωρα εχω 2 ego  μπαταριες..

Ειχα αποφασισει να παρω το istick 30 αλλα τωρα το ψιλομετανιωσα λογω του οτι μετα απο καποιο καιρο πρεπει να το στειλω για μπαταρια αν βεβαια γινεται αυτο που μου ειπαν.


Το vamo που σου προτείνει ο από πάνω μου σίγουρα είναι σωλήνας με αρκετά βατ, αλλά στο κόστος του να προσθέσεις 2 μπαταρίες και φορτιστή. Να έχεις υπόψην σου βέβαια πως οι μπαταρίες που θα αγοράσεις θα κρατήσουν όσο κι αυτές του istick, οπότε το έξοδο αλλαγής τους δεν θα το γλυτώσεις. επίσης, δεν είναι απλά σωλήνας, αλλά μπουρί με 13.5 εκατοστά ύψος αν θέλεις να έχεις την αυτονομία του istick. Αλλιώς, συμβιβάσου με 10.5 εκατοστά ύψος και το 1/3 της αυτονομίας του istick, που είναι κάτι λιγότερο από 8 εκατοστά.


Η αλλαγή μπαταρίας του istick δεν είναι τεράστια δαπάνη, ούτε τεράστια φασαρία, καθώς όλο και περισσότερα καταστήματα αναλαμβάνουν να το κάνουν σε συνεργασία με τεχνικούς. Συν το γεγονός ότι οι μόντερς του φόρουμ έχουν τις γνώσεις κι αυτοί για να το κάνουν.


Για θέματα ποιότητας οποιουδήποτε σωλήνα κάτω των 60 ευρώ δεν μπορώ να έχω άποψη, αλλά το στικάκι σίγουρα έχει ποιότητα.
Η επιλογή είναι δική σου. Καλό σίγουρα είναι να δεις πρώτα έναν σωλήνα 13.5 εκατοστών και μετά να αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1156 στις: Απριλίου 10, 2015, 23:51 »
@Ameen.

Αν θες σωλήνα, αναγκαστικά θα χρειαστεί να πας σε κάτι τύπου vamo. Αν σου αρέσει εμφανισιακά και δεν έχεις θέμα με το αυξημένο μέγεθος, είναι μια χαρά mod.
Διαλέγεις μια από τις πιο πρόσφατες εκδόσεις (v6 και μετα).
Σε ρώτησα αν έχεις θέμα μετά κουτάκια γιατί πλέον η μόδα τους τελευταίους μήνες έχει γυρίσει προς τα εκεί και οι επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες.
Ρίξε μια ματιά εδώ να δεις περίπου τι κυκλοφορεί και ποια σου κάνουν "κλικ".
Το πιο διαδεδομένα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή με αποσπωμενη μπαταρία είναι τα cloupor mini, ipv mini, Sigelei mini, smok bt50. Για όλα αυτά μπορείς να βρεις προσωπικές γνώμες από μέλη κατόχους.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1157 στις: Απριλίου 10, 2015, 23:56 »
Γιατί όχι Evic Supreme; Πολύ καλή ποιότητα, υποστήριξη Joyetech και passthrough αν χρειαστεί ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1158 στις: Απριλίου 11, 2015, 00:29 »
Συμφωνώ κι εγώ για το Evic Supreme. Κατά την άποψή μου είναι ο καλύτερος σωλήνας σήμερα και με την καλύτερη σχέση τιμής - απόδοσης. Μεγάλη οθόνη με πλήθος πληροφοριών, τεράστιο μενού επιλογών και ρυθμίσεων, μετρήσεις, ασφάλειες, έλεγχος θερμοκρασίας του μοντ, εκτός από vw είναι και vv, πολύ ανθεκτικό (2 φορές μου έπεσε από ύψος και ούτε γρατζουνιά), 30w μέγιστο, αντίσταση από 0,5Ω, στην τιμή περιλαμβάνει την πολύ καλή μπαταρία Sony vtc4 και τέλος η πολύ σημαντική δυνατότητα αλλαγής πόλου-κονέκτορα με 2,5€ (ξεβιδώνεις τον παλιό και τοποθετείς τον νέο) σε περίπτωση που φαγωθούν τα σπειρώματα.

Οι αναβαθμίσεις και το πρόγραμμα για το PC, καθώς επίσης και η υποστήριξη στην Ελλάδα προσθέτουν πολλούς πόντους σε κάτι που θα μείνει για πολύ καιρό σε χρήση  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 11, 2015, 00:56 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1159 στις: Απριλίου 11, 2015, 00:58 »
Πιστευω χειροτερος σωληνας-mod απο το evic supreme, δεν πρεπει να εχει ξαναβγει ποτε  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1160 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:04 »
Αόριστα μπορείς να λες οτι θέλεις, έχεις κάποιο επιχείρημα, κάτι συγκεκριμένο να στηρίξεις την άποψή σου?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1161 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:12 »
Φυσικα, παραθετω την δικη μου αποψη, μιας και το ειχα για λιγο καιρο:

Απο που να αρχισω και που να τελειωσω...
Καταρχην ειναι βαρυ, χωρις λογο θα ελεγα. Το καπακι της μπαταριας για να βιδωσει, θα σου σπασει τα νευρα πρωτα και εχει τοσες στροφες, βιδωνεις-βιδωνεις και τελειωμο δεν εχει, δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Το κουμπακι του fire, κατ εμε ειναι αβολο, προτιμω τα στρογγυλα κουμπια. Η οθονη του, εχει πλαστικο καλυμμα νομιζω, αμα σου πεσει κατω, κλαφτο...Ειναι δυνατον να το εχεις κλειστο τελειως και σε 3 μερες να ξεφορτιζεται τελειως η μπαταρια; Κι ομως ειναι... Αυτη την καθυστερη στο να δωσει ρευμα στην αντισταση, γιατι την εχει; ειναι περιπου στα 0,7-0,8 δτρ. Πρεπει δηλ πρωτα να πατας το fire και μετα απο λιγο να ρουφας. Δηλ. τοσα χρονια που εχω συνηθισει ταυτοχρονα να πατω κουμπι και να ρουφω, πρεπει τωρα να αλλαξω την συνηθεια, και για ποιο λογο γινεται αυτο...; Το σημαντικοτερο προβλημα ολων ομως, που αν δεν υπηρχε, θα εκανα υπομονη, ειναι οτι στην ουσια δεν αποδιδει καλα. Βαζεις αντισταση 1,5 το πας 8-9watt και ειναι σαν να ρουφας αερα κοπανιστο...Ανεβαζεις τα watt και αρχιζεις και παιρνεις καμμενο...Αχρηστο τελειως κατ εμε
Εχει κι αλλα κουσουρια, που τουλαχιστον εμενα δεν με αρεσουν, π.χ. αυτο το ιλιθιο δαχτυλιδι περιστροφης, οτι πιο αβολο εχω συναντησει, μενου πολλαπλων επιλογων μεν, αχρηστων θα ελεγα για εναν μεσο χρηστη που θελει απλα ενα αξιοπιστο mod.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1162 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:42 »
"Καταρχην ειναι βαρυ" Υποκειμενική άποψη, αλλά σεβαστή. Εμένα μου αρέσει που είναι βαρύ
"Το καπακι της μπαταριας" Υποκειμενική άποψη, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα
"Το κουμπακι του fire, κατ εμε ειναι αβολο"  Υποκειμενική άποψη, εμένα με βολεύει
" Η οθονη του....αμα σου πεσει κατω..." Έγραψα οτι μου έπεσε 2 φορές και ούτε γρατζουνιά
"Ειναι δυνατον να το εχεις κλειστο τελειως και σε 3 μερες να ξεφορτιζεται" Ναι αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις από το μενού να κλείνει μόνο του σε χ λεπτά ή να κάνεις power off, αλλά και πάλι δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο και έχω 2 supreme
"καθυστερη στο να δωσει ρευμα" Για μένα απειροελάχιστη και επειδή έχω και DNA30 την θεωρώ στα ίδια πλαίσια (ίσως και το DNA30 να είναι άχρηστο...)
"στην ουσια δεν αποδιδει καλα" Για μένα εξαιρετικά και έχω το DNA30 στην εφεδρία. Αντίσταση 1,5Ω την δουλεύω (28άρι σύρμα) στα 14w και γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Συνήθως το δουλεύω στα 15w με 1,7Ω, 28άρι σύρμα, βαμβάκι, κλώνους kayfun. Με 1,1Ω, 22w, elef lemo, ζαλίστηκα...
Αν θα δεις στο νήμα του έγραψα για πολλά στολίδια άχρηστα, όμως τελικά αρκετά μου φάνηκαν στη συνέχεια πολύ χρήσιμα (όπως πχ το ρολόι και η ημερομηνία).

Κλείνοντας το σεντόνι, σέβομαι την άποψή σου και ευχαριστώ που την ανάλυσες, όμως όπως είδες τα περισσότερα που αναφέρεις και αναφέρω σε αυτό το πόστ, είναι υποκειμενικά. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Όμως υπάρχουν πολλά "αντικειμενικά" προτερήματα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (απ. 1158) που τουλάχιστον θα πρέπει να εξετάσει και να ζυγίσει ο υποψήφιος αγοραστής.  ;)    :bow:    :bye:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1163 στις: Απριλίου 11, 2015, 01:57 »
Οταν κατι ειναι βαρυ, ειναι βαρυ. Δεν ξερω αν αυτο γενικα θεωρειται +
Το κουμπακι του fire, σε τι σε βολευει; που ψαχνεις να βρεις που ειναι; και το μπερδευεις με την εισοδο του Usb;
Οταν λεω το ειχα κλειστο, εννοειται ειχα κανει power off, και την μπαταρια την ξελιγωνε ακομα κι ετσι
0,7 δτρ καθυστερηση, εγω δεν την θεωρω απειροελαχιστη...

Οπως και να χει, ο καθενας οπως βολευεται  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1164 στις: Απριλίου 11, 2015, 02:00 »
Σχετικά με την απόδοσή του, μετρήσεις του Busardo δείχνουν ότι είναι ακριβές. Σχετικά με το καπάκι της μπαταρίας, έχει μια λογική καθώς τα ψιλά σπειρώματα με τις πολλές βόλτες έχουν καλύτερη αγωγιμότητα. Το fire κουμπάκι προσωπικά μου φάνηκε βολικό που το δοκίμασα σε μαγαζί και το δακτυλίδι είναι μια καλή εναλλακτική στα ξεχωριστά κουμπιά πάνω κάτω (που είναι άσχημα) η στο συστημα ρύθμισης με βαρύτητα (που είναι πολυ χρονοβόρο και σπαστικό). Το βάρος είναι υποκειμενικό. Εμένα καλό μου φάνηκε και δίνει μια αίσθηση ποιότητας, προσωπικά κουβαλάω Sigelei 150 κάθε μέρα και δεν έχω θέμα. Θα το αγόραζα άν μου έφταναν τα watt του (παίζω 30-40W στο Lemo).

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1165 στις: Απριλίου 11, 2015, 02:04 »
O Busardo ομως στο τελος λεει ενα...:  :thumpdown:

Τεσπα, δεν θελω να αντιπαρατεθω. Προσωπικη μου αποψη κατεθεσα. Αλοιμονο αν υπηρχε mod που να συμφωνουνε ολοι οτι ειναι καλο :)

Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1166 στις: Απριλίου 12, 2015, 11:50 »
Πάντως στο μοντ που πρότεινα,

https://www.fasttech.com/p/1977601

θα ήθελα να προσθέσω για το βάρος του. Λόγω ατσαλιού είναι πολύ πολύ βαρύ.

Μέχρι και για γκλόμπ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

Αποσυνδεδεμένος Maria_K

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1167 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:48 »
Καλησπέρα σε όλους!
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την φόρτιση της μπαταρίας. Ισχύει το ίδιο με τα κινητά?
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πέσει η απόδοση της μπαταρίας μας αν την φορτίζουμε καθημερινά ενώ δεν έχει αδειάσει ή είναι προτιμότερο να αφήνουμε την μπαταρία να αδειάσει και μετά να το φορτίζουμε?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1168 στις: Απριλίου 20, 2015, 23:52 »
Ο τροπος φορτισης των μπαταριων των mods ειναι ιδιος με αυτον των κινητων.
Τις φορτιζεις οποτε θες, ακομα κι αν δεν εχουν αποφορτιστει αρκετα, τις βγαζεις απο το φορτιστη ακομα κι αν δεν εχουν φορτισει πληρως
και το μονο που προσεχεις ειναι να μην τις αφησεις να αδειασουν τελειως.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1169 στις: Απριλίου 21, 2015, 00:57 »
Διαβαζοντας και αλλη , αλλες φορες, στο Φορουμ αυτο για τις μπαταριες , αυτο εφαρμοζω.

Ομως καποιες οδηγιες(υποδειξεις) που βαζουν (οχι συχνα )καποια κινεζικα e-shops,για προσεγμενη φορτιση , προκειμενου για καλυτερη λειτουργια και μακροζωια των μπατ.

Ισως δεν ειναι απολυτα ενημερωμενοι και ακολουθουν προτυπα που ισχυιαν για παλαιοτερου τυπου μπαταριες :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix