vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, ΒΑΓΓΟς, Jorge, manoslykos

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1200 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:13 »
Δεν νομιζω ότι  εχουν σχεση τα ανενεργά  με τον όγκο του forum οσο τα άσχετα post, video και εικόνες .
Καλό για ένα forum είναι να εχει μελη πολλα, ας είναι ανενεργά  :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1201 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:14 »
Μαλλον 'όμως υποθέτω αυτό το ξεκαθάρισμα, θα πρεπει να γίνει "χειροκίνητα".
ητοι να τσεκάρεις ένα ενα τα μέλη να δείς απο πότε εχουν γραψει η ποτε συνδέθηκαν τελευταία φορά κλπ!
....ΠΟΛΛΗ δουλειά!!!!!!!!!!!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αυτο μονο ο διαχειριστης μπορει να το δει, απο τα εργαλεια που εχει στην διαθεση του, πχ αν μπορει να κανει ταξινομιση ανα αριθμο μηνυματων και ημερομηνιας (οπως εκανα στην λιστα μελων) θα μπορει ευκολα να αναγνωρισει τα μελη αυτα. Επισης, στον συντονισμο οταν εχεις check boxes συνηθως υπαρχει και check box για ολη την σελιδα, αρα μαζικα θα μπορουσαν να σβηστουν επισης... μονο αν ειχα μπροστα μου το συντονιστικο πανελ θα μπορουσα να σου πω :)

Τελος, φανταζομαι θα κυκλοφορουν και σκριπτακια/ modules βοηθητικα στους διαχειριστες με τετοιες λειτουργιες, για αυτοματοποιηση...

edit:

Δεν νομιζω ότι  εχουν σχεση τα ανενεργά  με τον όγκο του forum οσο τα άσχετα post, video και εικόνες .
Καλό για ένα forum είναι να εχει μελη πολλα, ας είναι ανενεργά  :)


το φορουμ ειναι ουσιαστικα μια μεγαλη database και ολοι εμεις τα μελη ειμαστε "αντικειμενα" της βασης δεδομενων. Καθε τι που γινεται (απο το να ποσταρεις κατι, να στειλεις πμ, να δεις ακομη μια σελιδα ή ποιος ειναι συνδεδεμενος) σημαινει οτι απο πισω γινεται αναζητηση/ query στην βαση δεδομενων. Στο καθε τι που συμβαινει στο φορουμ, ο μεγαλος αριθμος των μελων το καθυστερει κατα τι.

Καλο για ενα φορουμ ειναι να εχει πολλα ενεργα μελη, οχι απλα πολλα μελη.

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1202 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:49 »
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Δημήτρη. Το θέμα δεν είναι να υπάρχουν πολλά μέλη αλλά ανενεργά όσο λιγότερα αλλά περισσότερο ενεργά. Πολλοί λογαριασμοί είναι ανενεργοί γιατί οι χρήστες γραφτήκαν για πληροφορίες και μετά παράτησαν το άτμισμα και δεν ξανασχολήθηκαν με το φόρουμ. Ισως αν θεσπίσει η διαχείρηση ένα χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα απαιτείται ένα μινιμουμ ενεργής χρονικής παραμονής θα φανεί ποιος μπαίνει και ποιος όχι. Μια εκκαθάριση χρειάζεται πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1203 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:52 »

Ερώτηση
Απο την αρχική σελίδα πως βλέπουμε τον κάδο ανακύκλωσης;

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1204 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:55 »
Πας στο φορουμ κλικ
Στο τελος της σελιδας ¨καδος ανακυκλωσης"

http://e-kapnisma.gr/index.php?action=forum

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1205 στις: Αυγούστου 09, 2012, 12:59 »
Ευχαριστώ Κύριε Νίκο .Δεν είχα πατήσει το +  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Fight3R

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Mess With The Best Die Like the Rest...!!!!
    • Ammoudara Beach Hotel/Apts
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1206 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:05 »
Πολλοί λογαριασμοί είναι ανενεργοί γιατί οι χρήστες γραφτήκαν για πληροφορίες και μετά παράτησαν το άτμισμα και δεν ξανασχολήθηκαν με το φόρουμ. Ισως αν θεσπίσει η διαχείρηση ένα χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο θα απαιτείται ένα μινιμουμ ενεργής χρονικής παραμονής θα φανεί ποιος μπαίνει και ποιος όχι. Μια εκκαθάριση χρειάζεται πιστεύω.

Εδω θα διαφωνισω μαζι  σου και ο λογος ειναι πολυ απλος. Εγω για παραδειγμα ειμαι αρκετο καιρο μελος και μπαινω καθημερινα αλλα απλα διαβαζω και πολυ σπανια θα ποσταρω κατι. Οποτε υπαρχουν αρκετοι που κανουν το ιδιο... Απ'οσο γνωριζω απο την ενασχοληση μου με forum υπαρχει η δυνατοτητα απο το backpanel του διαχειριστη να οριστει ενα χρονικο διαστημα πχ 2 μηνες και αν μεσα εκει καποιο μελος δεν ποσταρει κατι τοτε αυτοματα διαγραφεται ο λογαριασμος του. Βεβαια αυτο θελει και λιγο προσοχη διοτι αν το χρονικο περιθοριο ειναι σχετικα μικρο βλεπω να γεμιζει ο τοπος με spam και φατσουλες για να κρατηθουν τα accounts.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1207 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:08 »
Παιδια, η αρχικη μου προταση ηταν για αυτους που δεν εχουν γραψει ποτε ή εχουν γραψει ενα μηνυμα και φυγανε... και μαλιστα κοιταζω για πανω απο 3 μηνες. Το να ονομασεις ενα μελος με 400 μηνυματα ανενεργο ειναι λιγο ριψοκινδυνο. Δεν αναφερομαι σε αυτο, τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1208 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:13 »
Μην ξεχναμε οτι μπορείς να δείς και ποτε εγινε η τελευταία σύνδεση.
Οπότε ενα μέλος ενα χρόνο, με 4 πόστ που εχει να μπεί ενα εξάμηνο, ε... χωριό που φαίνεται.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1209 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:14 »
H αρχικη σου προταση ειναι να διαγραψεις το (με της δικές σου μετρησεις ) 70% των μελών του forum, απλά δεν γινεται, και μονο που εδωσες ετσι ψυχρά αυτον το αριθμο  :))

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1210 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:16 »
Δεν ξερω αν γινεται ή δεν γινεται... αυτο θα το κρινει ο Ατμος κατα ποσο χρειαζεται ή θα βελτιωσει κατι.
Ειναι πρακτικο θεμα αποδοσης και χωρου στο φορουμ οχι συναισθηματικο...

Ειναι, οπως και εχει, μια προταση.

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1211 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:17 »
Εδω θα διαφωνισω μαζι  σου και ο λογος ειναι πολυ απλος. Εγω για παραδειγμα ειμαι αρκετο καιρο μελος και μπαινω καθημερινα αλλα απλα διαβαζω και πολυ σπανια θα ποσταρω κατι. Οποτε υπαρχουν αρκετοι που κανουν το ιδιο... Απ'οσο γνωριζω απο την ενασχοληση μου με forum υπαρχει η δυνατοτητα απο το backpanel του διαχειριστη να οριστει ενα χρονικο διαστημα πχ 2 μηνες και αν μεσα εκει καποιο μελος δεν ποσταρει κατι τοτε αυτοματα διαγραφεται ο λογαριασμος του. Βεβαια αυτο θελει και λιγο προσοχη διοτι αν το χρονικο περιθοριο ειναι σχετικα μικρο βλεπω να γεμιζει ο τοπος με spam και φατσουλες για να κρατηθουν τα accounts.

Φίλτατε προφανώς δεν μιλάω για άτομα τα οποία μπαίνουν για να ενημερωθούν και όντως μπορεί να βρεθεί ο χρόνος παραμονής στο φόρουμ. Επιπλέον είσαι ένας χρήστης ο οποίος έχει έναν αριθμό μηνυμάτος άνω του 0 ή 1. Σ' αυτά τα άτομα αναφέρομαι. Μπορεί κάποιος να μπαίνει και να μην ποστάρει για διάφορους λόγους, αλλά να παρακολουθεί το φόρουμ. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει ένα 15λεπτο την ημερα παραμονή στο φόρουμ. Ο Δημητρης με μία αναζήτηση που έκανε βρήκε 5000+ μέλη με μηδενικά ή ένα μηνύματα, που πιστεύω ότι αρκετοί απ' αυτούς ανταποκρίνονται στα κριτήρια που είπα παραπάνω. Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σεντούκι. Οπως βλέπεις και εγώ είμαι σχεδον ένα χρόνο στο φόρουμ και δεν είμαι πολυγραφότατος. Αλλά κάθε μέρα χτενίζω το φόρουμ καμιά ώρα τουλάχιστον  ;)

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1212 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:22 »
Μην ξεχναμε οτι μπορείς να δείς και ποτε εγινε η τελευταία σύνδεση.
Οπότε ενα μέλος ενα χρόνο, με 4 πόστ που εχει να μπεί ενα εξάμηνο, ε... χωριό που φαίνεται.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Δηλαδή αν κάποιο μέλος έχει 2 λογαριασμούς , φαίνεται απο την "τελευταία σύνδεση" αν είναι ενεργοί και οι 2; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1213 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:32 »
Λιγο δυσκολο μου φαινεται η διαγραφη ανενεργων μελων για ενα λογο.
Για θεμα μαρκετινγκ,κυρους,δημοτικοτητας,οικονονικο .
Ο αναγνωστης αλλιως θα αντιληφθει την παρακατω εικονα των 8000 σχεδον μελων σε συγκριση των 600 περιπου αλλου φορουμ.
Η πρωτη εικονα ειναι που μετρα στον "υποψηφιο πελατη" !
Στη πορεια μπορει να καταλαβει το τι γινεται και παιζει και να βγαλει τα συμπερασματα του!
Γνωμη μου παντα...  8)
 

 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1214 στις: Αυγούστου 09, 2012, 13:44 »
Δηλαδή αν κάποιο μέλος έχει 2 λογαριασμούς , φαίνεται απο την "τελευταία σύνδεση" αν είναι ενεργοί και οι 2; :hmmm:
τι σχεση εχει αυτό? με τελείως αλλους τρόπους θα καταλαβει καποιος αν καποιος αλλος εχει πολλαπλούς λογαριασμούς. Αλλα εν εχω δύο και ο ενας εχει να μπεί μεσα ενα χρόνο και εχει 3 μηνυματα, είναι εν δυνάμει εστω ανενεργός του κερατά ετσι δεν ειναι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix