vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 4 χρήστες
mario1985, kyrgiannis, dkostas, ZoeM

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αν σκάει δοκίμασε λίγο πιο σφιχτό το βαμβάκι σου και ανέβασε ένα τικ τα Watt σου.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Και η υπερτροφοδοσία στα κλάπτον και σε πιο σύνθετα είναι πολλές φορές λόγος σκασιμάτων πάντως.
Υπερτροφοδοσία = λίγο βαμβάκι, το υγρό άπλετο στο κόιλ και είτε διαρροές , είτε σκασίματα

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δηλαδή θες να πεις ότι δεν είναι πιο θορυβώδες στη λειτουργία του από τα απλά σύρματα?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Σε εμένα δεν μοιάζει πιο θορυβώδες από ένα άλλο σύρμα που να δουλεύεται στα ίδια βατς, πχ. .40mm kanthal. Και τα δύο αυτά σύρματα τα ατμίζω από 16 έως 18 άντε 20 βατς και παρά την γνωστή βαρηκοΐα μου δεν αισθάνομαι να υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές. Από ένα .28mm kanthal που το δουλεύω στα 10-11 βατς, ναι σαφώς πιο θορυβώδες. Σκασίματα όμως δεν έχω ποτέ με το fused. Βέβαια οι σπείρες μου είναι κολλητές πάντα...


Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Tίποτα δε φταίει, έτσι δουλεύει και είναι κάτι που, ενώ αποδίδει ωραία τη γεύση του υγρού, με ξενερώνει κι εμένα και το έβαλα στην άκρη.
ΜΑ έχω δοκιμάσει κι εγώ διάφορα και μόνο με αυτό μου το κάνει. Και το δοκίμασα σε πολλούς ατμοποιητές και με καλό dry burn και τα πάντα όλα. Πολύ ξενέρα και κρίνα γιατί έχει όντως πολύ ωραία απόδοση.. ξενέρωσα. Εσύ Ribot που έχεις καταλήξει σε σύρμα; Για ρίξε καμία ιδέα που σε εμπιστεύομαι. Στο skyline ας πούμε ή σε dripper?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή θες να πεις ότι δεν είναι πιο θορυβώδες στη λειτουργία του από τα απλά σύρματα?
Στα λεπτότερα σύρματα και στις μικρές λόγω υλικού αντιστάσεις απο πάντα μιλούσαμε για γουργουρητό, τραγάνισμα το έλεγα εγώ επίσης απο πάντα, γιατί εμένα αντίθετα μου ειναι συμπαθές.
Πάντως εδώ μιλούσαμε για σκασίματα
εκτός αν χρειάζεται ενδιάμεση στάση στο άλλο νήμα το σχετικό με την ματαιότητα ματαιοδοξία και τελικά με την σχετική απόσταση απο την θεωρία, στην πρακτική ετών της ίδιας θεωρίας


Dig that! ;D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Στο skyline ας πούμε ή σε dripper?
Εγώ λίγο φεύγω από το κάνθαλ και επιστρέφω σ' αυτό, πάντα με διπλές παράλληλες και τέλος. Στον skyline και στον hussar δοκίμασα το superfine αλλά αυτό το κάτι σαν βράσιμο, χουρχούρισμα ή όπως θέλετε πείτε το με έκανε να απομακρυνθώ. Στον Hussar βάζω και Ν80 και αραιά και που ss316, 40άρια. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι η απουσία θορύβων, ώστε να πλησιάζω τη λειτουργία των genesis, αν μ' ενοχλεί στο αυτί χαλιέμαι.
Σε ντρίπερ βάζω το flapton της flatwire και τις αντιστάσεις του GRat που παίζουν καλά και δεν πολυασχολούμαι. Βασικά από ντρίπερς, μόνο τον Gorge και τον supersonic ατμίζω επειδή είναι αθόρυβοι.

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να φανεί παράξενο, αλλά εγώ σταμάτησα να έχω σκασίματα (απο αντιστάσεις είτε με κλειστές είτε με ανοιχτές σπείρες) όταν άρχισα να σηκώνω την αντίσταση προς τα πάνω.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Εντάξει ρε συ Rib δε μιλάμε για παπάκια με εξατμίσεις ελευθέρας για το +2,5% ιπποδύναμης, εκει να συμφωνουσα. Ενα μικρογουργουρητό στον ατμο είναι ζωντάνια, είναι καλύτερη καύση επίσης. Αν την χρειάζεται κανεις βέβαια και δεν ειναι με τις φρουτέλες..


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Για το vandyvape superfine MTL μιλάμε μαστορα, συγκεντρώσου. Για παπάκια φτιάχτηκε αυτό όχι για χαγιαμπούσα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μπορώ να μου κάνω και "Χαχαχα ! Γέλιο !" γμτ

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Εγώ λίγο φεύγω από το κάνθαλ και επιστρέφω σ' αυτό, πάντα με διπλές παράλληλες και τέλος. Στον skyline και στον hussar δοκίμασα το superfine αλλά αυτό το κάτι σαν βράσιμο, χουρχούρισμα ή όπως θέλετε πείτε το με έκανε να απομακρυνθώ. Στον Hussar βάζω και Ν80 και αραιά και που ss316, 40άρια. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι η απουσία θορύβων, ώστε να πλησιάζω τη λειτουργία των genesis, αν μ' ενοχλεί στο αυτί χαλιέμαι.
Σε ντρίπερ βάζω το flapton της flatwire και τις αντιστάσεις του GRat που παίζουν καλά και δεν πολυασχολούμαι. Βασικά από ντρίπερς, μόνο τον Gorge και τον supersonic ατμίζω επειδή είναι αθόρυβοι.

Και εγώ τα ίδια παίζω πάνω κάτω.
Μάλιστα εχθές σκεφτόμουν αν θα γίνεται να κάνω καμιά dual parallel 28ga kanthal στον Cloudone v3, αν θα πιάνει τα σύρματα. Ίσως αν τα κάνω twisted στις άκρες.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Θα κάνεις hotspot στα πόδια αν το κάνεις αυτό.

Δοκίμασε το ένα πόδι να είναι σαν θηλιά που θα μπει γύρω απο την μια βίδα και το άλλο πόδι θα πιάσεις ένα σύρμα απο την κάθε μεριά της βίδας.

Κάπως έτσι.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2018, 22:38 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Δεν το είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο hotspot.
Θα το δοκιμάσω όπως λες αν και χλωμό το βλέπω να το καταφέρω.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Καλά δεν είσαι ο μόνος, και εμένα με φρικάρουν τα deck αυτά με το πιάσιμο του σύρματος στον αέρα με τις βίδες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9321 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364