vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, sakissalonika, manoslykos, dallaskdp, Milarepa

Twitter

Seven 22 / 30 by Pioneer4you

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:45 »
Ανοίγω αυτό το θέμα για το Seven-22, για να σας μεταφέρω την εμπειρία χρήσης του, μια και το mod κοντεύει να κλείσει ένα μήνα χρήσης στα χέρια μου. Μια και αμτίζω μόλις πέντε μήνες, και το Seven-22 είναι μόλις το τρίτο μου ηλεκτρονικό mod, ότι σας γράφω εδώ αποτελεί μόνο τη προσωπική μου άποψη και θα πρέπει να το βλέπετε υπό το πρίσμα της πολύ μικρής εμπειρίας που έχω. Τα άλλα μου δύο mods είναι το Vamo V5 (τέσσερις μήνες χρήσης) και το e-Huge (μερικές μέρες χρήσης μόνο σε δύο διαφορετικά κομμάτια).

Το mod το αγόρασα από αυτόν τον Αμερικάνο πωλητή στο ebay, και από τον οποίο έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Αρχές Αυγούστου ήταν ο μοναδικός πωλητής του Seven-22 που δεν ζητούσε και τέλη εκτελωνισμού για την Ελλάδα, τρεις άλλοι πωλητές ζητούσαν 20-25 ευρώ τέλη. Κόστισε 95 ευρώ, μαζί με την MNKE μπαταρία των 3500mAh και τα μεταφορικά. Μέσα σε 11-12 μέρες ήρθε το mod μέσω USPS, ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα με το τελωνείο.  :)

Αν και δεν νομίζω ότι έχει νόημα μια και είναι ήδη γνωστά, ας αναφέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του mod:
α. Φοράει το τσιπάκι SX220 της Green Leaf και η πλακέτα του θεωρείται κλώνος του DNA20. Όπως ορίζει και το όνομά του, το mod μπορεί να αποδώσει από εφτά (μίνιμουμ), μέχρι είκοσι δύο (μάξιμουμ) βατ.
β. Δέχεται ατμοποιητές με αντίσταση από 0,5Ω (μίνιμουμ) μέχρι 3Ω (μάξιμουμ).
γ. Δίνει συνεχές ρεύμα και όχι παλμικό, όπως π.χ. το Vamo V5.

Στο Seven-22 ρυθμίζονται από το χρήστη μόνο τα βατ, και το mod αναλαμβάνει να δώσει τα ιδανικά βολτ. To mod ελέγχει συνεχώς τόσο την αντίσταση του ατμοποιητή που φοράει, αλλά και την μπαταρία του. Αυτό διακρίνεται εύκολα από τις μικρές αλλαγές στην αντίσταση μέχρι 0,1Ω που μπορεί να εμφανιστούν τη στιγμή που πατιέται το κουμπί του mod, όσο και από τις μικρές διακυμάνσεις στη τάση φόρτισης της μπαταρίας που παρουσιάζεται real time στην οθόνη. Επίσης, το Seven-22 δείχνει στην οθόνη του τη διαφοροποίηση της τάσης φόρτισης της μπαταρίας, από τη κατάσταση stand by, στη κατάσταση που η μπαταρία παρέχει ρεύμα, πατιέται δηλαδή το πλήκτρο.

Μετά από τρεις βδομάδες συμβίωσης με το Seven-22, μπορώ να πω ότι το έχω "καψουρευτεί" κυριολεκτικά,  :_love_heart: οπότε τα σχόλιά μου ίσως και να μην είναι τόσο αντικειμενικά. Το mod το πρωτοείδα σε ένα βιντεάκι στο youtube και το ερωτεύτηκα εμφανισιακά επιτόπου. Αργότερα είδα reviews και έμαθα τα τεχνικά του χαρακτηριστικά. Για μένα η αυτονομία του mod είναι ο σημαντικότερος παράγοντας, για αυτό τα 26650 mods αποτελούν πλέον μονόδρομο, ούτε καν το συζητώ πλέον για μπαταρίες 18350 κτλ., μου φαίνονται απλά αστείες. Ατμίζω πάνω από 5ml την ημέρα, και μία μπαταρία 18350 με πάει κάπου έξι με εφτά ώρες το πολύ. Η κόκκινη AW 18650 των 2000 mAh με πάει μία μέρα το μέγιστο. Αυτές οι αυτονομίες μου φαίνονται πολύ μικρές, για αυτό το Seven-22 έχει παραμερίσει εντελώς το Vamo V5, ακόμα και στις εξόδους μου τα βράδια προτιμώ να παίρνω το Seven-22 μαζί μου.

Σε σύγκριση τόσο με το Vamo V5 όσο και με το e-Huge, το Seven-22 κερδίζει σχεδόν παντού, δείχνει (και είναι) τουλάχιστον μία κατηγορία επάνω, σε φινίρισμα, ποιότητα κατασκευής, ποιότητα και ομοιογένεια ατμίσματος κτλ. Ειδικά σε ζευγάρι με τον Ναυτίλο μου, όλες οι τζούρες είναι ακριβώς ίδιες γευστικά, από τη πρώτη μέχρι και τη τελευταία που θα παραδώσει πνεύμα η μπαταρία. Το Seven-22 χάνει φυσικά μακράν μόνο στην αυτονομία από το e-Huge με τον σωλήνα επέκτασης και τις δύο 26650 μπαταρίες, και σε φορητότητα από το Vamo V5.

Η εφαρμογή των τμημάτων του Seven-22 είναι άψογη, ειδικά το βίδωμα και ξεβίδωμα του επάνω δαχτυλιδιού είναι κυριολεκτικά βελούδινη, σκέτη απόλαυση.  :)

Στα αρνητικά του mod, όπως ακριβώς έχει πει και ο PBusardo στο review του, είναι η μειωμένη ακρίβεια στα πολύ χαμηλά βατ που δίνει το mod στις χαμηλές αντιστάσεις, δηλαδή 1,4Ω και κάτω. Συγκεκριμένα, δεν δίνει κάτω από εννέα βατ σε αυτές τις αντιστάσεις, ακόμα κι αν το έχεις βάλει στα εφτά βατ. Από τα 9-10 βατ και πάνω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, και το mod δίνει ακριβώς τα σωστά βατ.

Στα θετικά του mod, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι η ποιότητα κατασκευής, το φινίρισμα και η συνολικότερη αίσθηση χρήσης. Το mod έχει γίνει το άλλο μου μισό, φαίνεται μέχρι στιγμής να μου δίνει όλα όσα εγώ θα ήθελα.

Πάμε σε μερικές φωτό.





Ο floating πόλος της αρχικής έκδοσης, έχει αντικατασταθεί με μία βίδα ρυθμιζόμενη στο ύψος.








Η ΜΝΚΕ των 3500 mAh που μου έστειλε ο Αμερικάνος πωλητής, τη χρεώνει μόλις 10 ευρώ. Παρόλο που δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι αρχικά, αποδείχτηκε πολύ δυνατή. Δίνει με άνεση 12-13 ml κατανάλωση υγρού αυτονομία, εμένα δηλαδή με πάει στις δυόμισι μέρες. Χάνει φυσικά από τις γαϊδούρες Enerpower των 4500 mAh που έχω, που δίνουν 15-16 ml κατανάλωση υγρού, και ξεπερνάνε οριακά τις τρεις μέρες σε αυτονομία.





Εδώ ζευγάρι με τον Ναυτίλο μου. Το οπτικό τους ταίριασμα είνα αρκετά καλό, ενώ ο Ναυτίλος βιδώνει άψογα στο Seven-22.  :)





Σε σύγκριση με το Vamo V5.





Εδώ με τον 26650 κλώνο του Kayfun από το fasttech. Το οπτικό ταίριασμα είναι απλά άψογο, νομίζεις ότι ο Kayfun αποτελεί συνέχεια του Seven-22. Ταυτόχρονα βέβαια, το βάρος εκτοξεύεται στα ύψη.  ;D





Και μία με όλα μου τα mods μαζί, για να έχετε τις τάξεις μεγέθους...


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 13:59 »
Συνυπολογιζόμενης της οικονομίας που αναγκαστικά γίνεται σε όργανα γυμναστικής, η αγορά κρίνεται συμφέρουσα!!!
Σίριουσλι, βρές μια ζυγαριά κουζίνας και ζυγισε και αυτό και το e-huge. εχω μνιά περγιέργια!!!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Τί προέλευσης είναι αυτός ο μόνδ? Δεν τον έχω ξανακούσει για να είμαι ειλικρινής.


Και ωραία παρουσίασις!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 14:19 »
Κατ' αρχάς, είσαι ο άνθρωπός μου!!!

Κατά δεύτερον, στείλε μου το SKU του ατμοποιητή!!!

Κατά τρίτον, όσον αφορά την "ανακρίβεια" στα χαμηλά βατ, ισχύει το εξής: επειδή η πλακέτα δεν έχει λειτουργία step down, αν ρυθμίσεις χαμηλότερα από ότι μπορεί να δώσει η μπαταρία στο επίπεδο φόρτισης που βρίσκεται σε συνδυασμό με την αντίσταση, τότε η πλακέτα παρακάμπτεται και πάει το ρεύμα της μπαταρίας απ' ευθείας στην αντίσταση!

Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει με τις πλακέτες DNA, αυτή ως κλώνος λογικά θα έχει ίδια συμπεριφορά!

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 14:22 »
Σε ευχαριστώ φίλε alexmach. Έχω πολλές φωτό στη ζυγαριά, μην ανησυχείς.  ;)

Το mod είναι κινέζικο φυσικά, μιας εταιρείας που ονομάζεται Pioneer4you.

Εδώ μία φωτό με τον Kayfun στο χέρι.



Κι εδώ στη ζυγαριά. 539 γραμμάρια με... σχεδόν άδειο τον Kayfun! Με τον Kayfun τίγκα γεμάτο με 12 ml υγρό, θα πλησιάσει τα 550 γραμμάρια!



Εδώ με τον Ναυτίλο σχεδόν τίγκα, όπου ελαφραίνει βέβαια αρκετά στα 417 γραμμάρια...




Όσο για το e-Huge, εκεί ξεφεύγουμε εντελώς σε βάρος, μιλάμε όντως πλέον για βαράκι γυμναστικής. Με τον σωλήνα επέκτασης, τις δύο Enerpower, και τον Kayfun τίγκα γεμάτο, ξεπερνάει τα 750 γραμμάρια βάρος!  :))


Κατά δεύτερον, στείλε μου το SKU του ατμοποιητή!!!


Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στον Kayfun. Είναι αυτός εδώ, και το SKU είναι 1733905.  :)


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 16:23 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 14:29 »
Ο Cruiser θα τα βρεί ισως λίγα τα 750! Χμμμ....
Τα 500+ με τον ατμοποιητή του "μικρού" παντως δεν μου φαίνονται και τραγικό νούμερο. (Δεδομένου του μεγέθους και της μπαταρίας)
Επίσης δεν με χαλεί καθόλου αισθητικά το δέσιμο με 22ρη. με το 30ρι σαφώς καλυτερα αλλα και με το 22ρι μια χαρά το βρίσκω.
Βλέπω στον πωλητή οτι εχει μενού με gravity sensor κλπ. Βολικό? Αστοχίες? Μπέρδεμα? Τέλειο? Μούφα? Εκπληκτικό?

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2014, 14:45 »
Επίσης δεν με χαλεί καθόλου αισθητικά το δέσιμο με 22ρη. με το 30ρι σαφώς καλυτερα αλλα και με το 22ρι μια χαρά το βρίσκω.
Βλέπω στον πωλητή οτι εχει μενού με gravity sensor κλπ. Βολικό? Αστοχίες? Μπέρδεμα? Τέλειο? Μούφα? Εκπληκτικό?


Συμφωνώ απόλυτα, κι εμένα μου αρέσει πολύ με τον Ναυτίλο επάνω, ενώ ο Ναυτίλος βιδώνει απλά άψογα επάνω του, μέχρι κάτω, δεν αφήνει καθόλου κενό!  ;)

Αντίθετα, δυστυχώς, ο Kayfun δεν βιδώνει μέχρι κάτω, αφήνει ένα μικρούλι κενό.  :'(

Να σου πω την αλήθεια, τη πρώτη μέρα χρήσης με δυσκόλεψε λίγο το μενού, που με τρία κλικ πάει στο κλείδωμα, και με πέντε κλικ πάει στις ρυθμίσεις. Τώρα που το έχω συνηθίσει, το έχω λατρέψει. Ο αισθητήρας βαρύτητας έχει πολλή φάση. Στο μενού ρύθμισης των βατ, αρχικά ανεβοκατεβάζει πολύ αργά και σταδιακά ανεβάζει τα γκάζια, ανεβοκατεβάζοντας τα βατ πολύ γρήγορα, πολύ έξυπνο κολπάκι αυτό.  ;)

Σε σύγκριση με το Vamo V5, δεν το συζητώ καθόλου, μου αρέσει πολύ που στο Seven-22 μόλις βάλεις τα βατ που θέλεις δεν έχεις να ανησυχείς μήπως πατηθούν τα πλήκτρα πάνω κάτω και αλλάξουν π.χ. τα βολτ.

Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 09:41 »
Όμορφη παρουσίαση  :thumpup:

Για μπαταρίες 18650 παίρνει αντάπτορα ή δεν παίρνει καθόλου 18650 ?
Ο πόλος του για να σου αφήνει κενό με ατμοποιητή δεν είναι ρυθμιζόμενος φαντάζομαι.
Μπορείς να διακρίνεις από τι υλικό είναι ?




ΥΓ. Το τασάκι μακρυά  :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 10:12 »
Γιάννη, έχω την εντύπωση ότι οι αντάπτορες 26650->18650 μπαίνουν σε όλα τα μοντ. Μιλάς για κάτι τέτοιο προφανώς, έτσι?



Υπάρχει περίπτωση ένα 26650 μοντ να παρουσιάσει πρόβλημα αν του βάλεις τέτοιο αντάπτορα?

Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 10:19 »
Αν συνοδεύεται με τον αντάπτορα ή τον εμποδίζει κάτι να μπει (μικρότερος χώρος στον σωλήνα)

Πολλά 30 αρια mods έχουν αντάπτορα από πλαστικό ή τεφλόν :)

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 15:14 »
Όμορφη παρουσίαση  :thumpup:

Για μπαταρίες 18650 παίρνει αντάπτορα ή δεν παίρνει καθόλου 18650 ?
Ο πόλος του για να σου αφήνει κενό με ατμοποιητή δεν είναι ρυθμιζόμενος φαντάζομαι.
Μπορείς να διακρίνεις από τι υλικό είναι ?




ΥΓ. Το τασάκι μακρυά  :))


Σε ευχαριστώ φίλε Giannis Pap.

Με πιάσατε κυριολεκτικά αδιάβαστο για το θέμα του αντάπτορα και χρήση με 18650 μπαταρία, δεν είχα ιδέα καν ότι υπήρχε τέτοιο μαραφέτι!  :))

Εδώ μια φωτό με τον σωλήνα εσωτερικά του Seven-22. Δεν υπάρχει τίποτα στο εσωτερικό που θα εμπόδιζε θεωρητικά τη χρήση αντάπτορα που περιγράφετε.




Εγώ αναρωτιέμαι όμως, ποιά είναι είναι η χρησιμότητα για κάτι τέτοιο;  :hmmm: Ένα 26650 mod υποτίθεται ότι το επιλέγει κάποιος για την αυξημένη αυτονομία του. Εάν βάλει με αντάπτορα μια 18650 μπαταρία, δεν την αποχαιρετά αυτομάτως;  :))

Ο πόλος του Seven-22 ήταν floating αρχικά στις πρώτες εκδόσεις, με ελατήριο εσωτερικά που τον έσπρωχνε προς τα πάνω. Εδώ και 1-2 μήνες περίπου, έχει αντικατασταθεί από μία σταυρόβιδα ρυθμιζόμενη στο ύψος, δες την αντίστοιχη φωτό της παρουσίασης. Όσο την ξεβιδώνεις ανασηκώνεται σε ύψος, όσο την βιδώνεις αντίστοιχα κατεβαίνει. Από μαμά έρχεται τέρμα βιδωμένη, με το μικρότερο δυνατό ύψος δηλαδή. Με αυτή τη ρύθμιση, ο Ναυτίλος βιδώνει άψογα, κατεβαίνει μέχρι εντελώς κάτω, και ακουμπάει ουσιαστικά στο επάνω δαχτυλίδι του Seven-22, μην αφήνοντας καθόλου κενό. Ο Kayfun όμως, δεν βιδώνει μέχρι κάτω, αλλά είναι δικό του πρόβλημα, και όχι του Seven-22.

Δες εδώ και μία φωτό με τον RG500 πάλι από το fasttech, μόλις τώρα την τράβηξα. Βιδώνει και αυτός άψογα στο Seven-22, κατεβαίνει μέχρι εντελώς κάτω.




Προφανώς είναι κακοσχεδιασμένα τα σπειρώματα του κλώνου του kayfun ή μπορεί και να φταίει το δικό μου κομμάτι, άλλωστε είχε τόσα άλλα κουσούρια η συγκεκριμένη έκδοση του Kayfun.

Να συμπληρώσω και μερικά στοιχεία που μου διέφυγαν: Οι αυτονομίες που αναφέρω με την MNKE και την Enerpower αντίστοιχα, έγιναν με τον Ναυτίλο με κεφαλή 1,8Ω ρυθμισμένο στα 9W, που ζητούσε δηλαδή 2,2Α ρεύμα από τις μπαταρίες.

Επίσης να συμπληρώσω ότι για τη μεταφορά του Seven-22, αλλά και του e-Huge (χωρίς τον σωλήνα επέκτασης) και άλλων κυλινδρικών 26650 mods, εγώ χτύπησα από το fasttech αυτήν εδώ. Είναι μεν λίγο πιο μαλακή από ότι θα ήθελα, αλλά σε αυτά χρήματα τη θεωρώ πραγματικό κελεπούρι!  :thumpup:

Χωράει μέσα πραγματικά πολύ πράγμα!




Αποσυνδεδεμένος toufas

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολοι ατμίζουμε πια στο σπιτι....
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 17:36 »
Καλησπέρα σχετικά με τον 18650 -> 26650 adaptor μπαινει κανονικά και δουλευει αψογα ουτε κουνιεται η μαπταρια ουτε τιποτα. Παρ' όλα αυτα η διαφορά σε αυτονομια ειναι τεραστια (ουτε η μιση) ακομα και με μπαταριες με μαγαλη χωρητικοτητα (Panasonic NCRB 3400mah) Και σε σχετικά χαμηλη ισχυ (10-12.5 W) αν ανεβουμε πιο ψηλα αστα να πανε....

Θα αναρτησω και φωτο αργότερα ... ειμαι γραφειο και δεν το εχω μαζι μου ...

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2014, 23:34 »
Αυτό που αναφέρεις με τις μεγάλες διαφορές στην αυτονομία που παρατηρείται, αναλογικά πάντα, ανάμεσα στις μπαταρίες τύπου 18τάδε και τις 26650 το έχω παρατηρήσει κι εγώ φίλε toufas, αλλά επειδή δεν έχω καθόλου εξειδικευμένες ηλεκτρονικές γνώσεις δεν ήξερα πώς να το εξηγήσω.

Π.χ., έχω μια τετράδα 18350 μπαταρίες, δύο κόκκινες Efest V2 800άρες και δύο 1200άρες Trustfire. Με το ζόρι να δώσουν 2 ml αυτονομία υγρού στον Ναυτίλο μου, στα 9W και 4V στο Vamo V5. Άρα θα περίμενε κανείς, αναλογικά πάντα, η 26650 MNKE των 3500 mAh να δώσει το πολύ 9 ml αυτονομία υγρού στο Seven-22 με τον Ναυτίλο στα 9W και πάλι. Αλλά δίνει πολύ παραπάνω, τουλάχιστον 12 ml.

Με τις Enerpower των 4500 mAh, η διαφορά φαίνεται να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο. Θα έπρεπε να δίνουν το πολύ 11 ml αυτονομία υγρού, αναλογικά πάντα με τις 18350, αλλά αγγίζουν τα 16 ml. Βέβαια, υπάρχει και μία διαφορά στη παλαιότητα, για να πω την αλήθεια, μια και όλες οι 26650 μπαταρίες μου είναι ολοκαίνουριες, αλλά η μία από τις δύο Efest μου είναι πολύ φρέσκια, μόλις ενάμισι μήνα, και οι άλλες τρεις είναι όλες μόλις τεσσάρων μηνών μπαταρίες...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος toufas

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολοι ατμίζουμε πια στο σπιτι....
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2014, 10:49 »
Καλημέρα,

Κατ' αρχην οι φωτο που υποσχέθηκα







Συγνώμη για την κακη ποιοτητα ειναι τραβηγμενες απο κινητο.

Σχετικά με τις διαφορές στην αυτονομία σε μπαταριες ιδιας η παρομοιας χωρητικοτητας αυτό εχει να κανει με την εσωτερική αντίσταση της μπαταριας (και αντιστοιχα με τα Amperes που μπορει να δωσει)

Απλο παραδειγμα ειναι οι Sony Konion VTC5 18650 υψηλής απόδοσης high drain  30Α  που παρόλο που ειναι 2600mAh εχουν μεγαλυτερη αυτονομια ειδικά σε υψηλες απαιτησεις απο τις πχ. Panasonic NCR18650B 3400mAh 18650 

Αυτο συμβαίνει γιατι σε καταναλώσεις κοντα στο max εχουν μεγάλες πτωσεις τασεις. Μπορεις να το δεις στο Seven 22 καθως ο δεικτης της μπαταριας μετράει την ταση και οταν πατας το Fire button.




Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 19:15 »





Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Seven 22 / 30 by Pioneer4you
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2014, 07:23 »
Δεν έχει άμεση σχέση με το Seven-22, αλλά με το μεγαλύτερο αδελφάκι του, το Seven-30 πάλι από την Pioneer4you, αλλά μια και δεν υπάρχει αντίστοιχο νήμα, το αναφέρω εδώ. Δείτε εδώ, τι υποστηρίζει ο Αμερικάνος πωλητής του ebay.

Please be informed of this before purchasing this item[/i][/font]
There have been several reports, and we have confirmed, that there are issues when using Kanger Aerotank Mega or Giant with this mod. That will cause it to short the unit and fry the PCB[/i][/font]

Δηλαδή, όχι μόνο υποστηρίζει ότι υπάρχουν αναφορές από χρήστες για σοβαρά προβλήματα με τη χρήση του Aerotank Mega και Giant στο συγκεκριμένο mod, αλλά ότι ότι το έχουν επιβεβαιώσει και οι ίδιοι, το έχουν τσεκάρει δηλαδή με δικές τους δοκιμές!  ;D

Παρόλο που υπάρχουν και αρκετοί άλλοι πωλητές του Seven-30 στο ebay, κανένας άλλος δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι γιατί ο συγκεκριμένος να το αναφέρει αν δεν είναι αλήθεια, τρελός είναι και θέλει να βλάψει από μόνος του τις πωλήσεις του;!  ???

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πώς γίνεται δύο μόνο συγκεκριμένα μοντέλα ατμοποιητών, που προφανώς δουλεύουν απροβλημάτιστα σε άλλα mods, να καταφέρνουν να "βραχυκυκλώνουν" και στο τέλος να "ψήνουν" κιόλας την πλακέτα του Seven-30;  :hmmm:

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να αγοράσω τον Aerotank Mega, για να τον δοκιμαζα στο Seven-22.  :))




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix