vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 19:03 »
Γεια-χαρά σε όλους. Σας χαίρομαι που "ψάχνεστε". Διαβάζω διάφορα, καιρό τώρα, στο φόρουμ. Μου αρέσει το επίπεδό του. Κρατήστε το έτσι, ψηλά. Όσο για το συγκεκριμένο ατμο, τον έχω επισκευάσει πολλές φορές. Έχει πράγματι λίγο θέμα βραχυκυκλώματος. Θέλει προσοχή. Πάντως δεν έβαλα ποτέ "μακαρονάκι" ή το σιλικονάκι του CE4 και δεν είχα πρόβλημα. Το πρόσθετο φιτίλι  δε,  πάνω από την αντίσταση "περπατά". Παρέχει περισσότερο υγρό για ατμοποίηση. Αν δούμε ότι στραγγαλίζει την παροχή υγρού, βγάζουμε το "καπελάκι" και κόβουμε με ψαλιδάκι ένα χιλιοστό σε δυο απέναντι πλευρές του, έτσι που να περνά από εκεί όλο το φιτίλι. Όχι παραπάνω από ένα χιλιοστό γιατί θα έχει διαρροές. Αν θέλουμε να καταργήσουμε τις εγκοπές μετά βάζουμε απλά το "καπέλο" έτσι που να πέφτουν σε "νεκρό" σημείο, 45 μοίρες στροφή. 

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 23:43 »
καλησπερα,
εχετε να προτεινεται κανα καλο setup φυτιλοαντιστασεις για vmax + vivinova
εχω φυτιλι στα 2mm και στα 1,5mm
εχω συρμα 0,16 και 0,20

θελω ενα καλο setup για να μην βγαζει καθολου καμενο αν γινεται και να μου πειτε για το setup που προτεινεται στα ποσα volt να το χρησιμοποιω.
ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 01:51 »
Τα σετ απ παιζουν αναλογα και με τα γουστα, άλλο σεταπ προτεινεται για καποιον που θελει πολυ χτυπημα, ή για καποιον που θελει πιο πλουσια γευση, αν ειναι αρωματακιας ή κανει σκετη βαση κλπ.
Στις κεφαλές αυτων των ατμοποιητων, το βασικο ειναι να πετυχεις το παχος του φυτιλιου, αν ειναι πολυ λεπτο μπορει να εισχωρει υγρο και να εχεις γουργουρητα, αν ειναι πολυ παχύ, δεν εχεις καλη τροφοδοσια και σφιχτη τζουρα.
Θα προτεινα για αρχη δυο x 1,5 φυτιλι και 5 ολοκληρες σπειρες 0.20 συρμα, συν το υπολοιπο συρμα μεχρι τις ενωσεις. Το ιδανικο θα ηταν και συρμα χωρις αντισταση, αλλά επειδη η αποσταση απο τον θετικο ειναι πολυ μικρή, εγω τουλαχιστον τις φτιαχνω χωρις. Ενωνω μονο τον θετικο, προσεχοντας να μαγκωσω το συρμα στον πολο, στην αντιθετη πλευρα απο εκει που ξεκιναει απο την αντισταση, ωστε η διαδρομουλα του να ειναι στον αερα και να μειωθει η πιθανοτητα να αγγιξει το υπολοιπο σωμα (μιας και πεταμε το μονωτικο μακαρονι). Την άλλη ακρη απλα την βγαζω εξω, απο εκει που τροφοδοτειται το φυτιλι, κοβω και μαγκωνω στο πλαστικο σκουφακι της.
Αν σου δουλεψει καλα, δοκιμασε και 2 x 2.0 φυτιλι. Οσο πιο παχυ (χωρις να στραγγαλιζεται) τοσο καλυτερη τροφοδοσια και λιγοτερες πιθανοτητες καμενου.
Επίσης, προσωπικη διαπιστωση, τροφοδοτειται καλυτερα με "ξυρισμενο" το φυτιλι οσο πιο κοντα στις τρυπες, παρα αφηνοντας το "μακρυφυτιλο".

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2012, 01:56 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 02:04 »
εφτιαξα μολις μια με μακρια 3φυτιλια 2mm και 1,9ohm με 0,16 συρμα. χρειαζεται καπιο πλυσιμο πρωτα η το βαζω στον ατμο με το υγρο και ειμαι ΟΚ. εγω εριξα λιγακι υγρο κοντα στην αντισταση για να ποτιστει το εκλεισα και γεμισα με υγρο ολο το tank του vivi. στην αρχη ειχα μια περιεργη μυρωδια κατα το ατμισμα στα 4v με το vmax. στα 3,5V  το ιδιο. τωρα το εχω στα 3V και κατι ψηλογινεται αλλα μια ανεπεσθητη μυρωδια την εχω. δεν ξερω αν φυτιλιου η καμενου, γι αυτο λεω ειναι κατι που πρεπει να κανω αφου φτιαξω την φυτιλοαντισταση πριν την βαλω στον vivi και γεμισω το tank με υγρο?

ενω ειχα vivi με κοντο φυτιλι, αυτο που μολις εφτιαξα το εκανα με μακρυ για να μην γυρναω συνεχεια το vivi μεχρι να ποτισει με υγρο τα κοντα φυτιλια.
Επισης ακουω ενα θορυβο απο την πλακετα του vmax που πριν με 2,4ohm κεφαλη εργοστασιακη δεν τον ακουγα.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 02:09 »
δεν ξερω αν φυτιλιου η καμενου
Θα πρεπει να το μαθεις ομως  :))
Μαντευω οτι ειναι καμενου, αφου στα λιγοτερα βολτ μειωνεται, και κυριως αφου κατα τη γνωμη μου εβαλες πολυ παχυ φυτιλι, 3 επι 2μμ οπως λες.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 02:15 »
μαλλον καμενου ειναι ... το θεμα ειναι τι να το κανω αυτο το setup να το διαλυσω και να φτιαξω αλλο με βαση αυτα που μου ειπες παραπανω? στα ποσα ohm? και στα ποσα volt να ατμιζω? θελω και χτυπημα και γευση. κατι για ολα τα γουστα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 02:19 »
Ναι φτιαξε άλλο. Μιας και εχεις vv, αυξησε λιγο τα ωμ, θα εχεις λιγοτερες πιθανοττηες να παρεις καμενο, πιο πολλες σπειρες για πιο πολυ ατμο.
Επειδη το βιμαξ άλλα λεει κι αλλα κανει, ξεκινα με 2 ωμ στα 3 βολτ, και ανεβαζε σιγα σιγα.

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 02:22 »
οκ αυριο θα κανω νεο σεταπ και θα ενημερωσω. ευχαριστω.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 21:19 »
Τα σετ απ παιζουν αναλογα και με τα γουστα, άλλο σεταπ προτεινεται για καποιον που θελει πολυ χτυπημα, ή για καποιον που θελει πιο πλουσια γευση, αν ειναι αρωματακιας ή κανει σκετη βαση κλπ.
Στις κεφαλές αυτων των ατμοποιητων, το βασικο ειναι να πετυχεις το παχος του φυτιλιου, αν ειναι πολυ λεπτο μπορει να εισχωρει υγρο και να εχεις γουργουρητα, αν ειναι πολυ παχύ, δεν εχεις καλη τροφοδοσια και σφιχτη τζουρα.
Θα προτεινα για αρχη δυο x 1,5 φυτιλι και 5 ολοκληρες σπειρες 0.20 συρμα, συν το υπολοιπο συρμα μεχρι τις ενωσεις. Το ιδανικο θα ηταν και συρμα χωρις αντισταση, αλλά επειδη η αποσταση απο τον θετικο ειναι πολυ μικρή, εγω τουλαχιστον τις φτιαχνω χωρις. Ενωνω μονο τον θετικο, προσεχοντας να μαγκωσω το συρμα στον πολο, στην αντιθετη πλευρα απο εκει που ξεκιναει απο την αντισταση, ωστε η διαδρομουλα του να ειναι στον αερα και να μειωθει η πιθανοτητα να αγγιξει το υπολοιπο σωμα (μιας και πεταμε το μονωτικο μακαρονι). Την άλλη ακρη απλα την βγαζω εξω, απο εκει που τροφοδοτειται το φυτιλι, κοβω και μαγκωνω στο πλαστικο σκουφακι της.
Αν σου δουλεψει καλα, δοκιμασε και 2 x 2.0 φυτιλι. Οσο πιο παχυ (χωρις να στραγγαλιζεται) τοσο καλυτερη τροφοδοσια και λιγοτερες πιθανοτητες καμενου.
Επίσης, προσωπικη διαπιστωση, τροφοδοτειται καλυτερα με "ξυρισμενο" το φυτιλι οσο πιο κοντα στις τρυπες, παρα αφηνοντας το "μακρυφυτιλο".

εκανα 5 σπειρες με 0.20 συρμα και 2φυτιλια 2.0μμ. βγηκε 2,0 ohm και παει αρκετα καλα με το vmax στα 3,3Volt ... πως θα χωρεσω παραπανω απο 5 σπειρες ωστε να μην βραχηκυκλωση για να κανω πιο πολλα ohm αντισταση???
Επισης παλι ακουω ενα βουητο απο την πλακετα του vmax. τι ειναι αυτο γνωριζει κανεις? δεν το κανει συνεχεια, ποτε ναι ποτε οχι. Με την εργοστασιακη 2,4ohm του vivi δεν το εκανε.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 21:50 »
  Μετα απο αρκετες δοκιμες σε  crystal (2φυτιλια 2χιλ. μεσα στην αντισταση, 1 φυτιλι 2χιλ μεσα, 1 φυτιλι 1χιλ.εξω ) καταληξα στο συμπερασμα οτι την καλυτερη παροχη, χωρις καμμενο και διαροες ακομα κι αν ατμιζω καθετα με το επιστομιο προς τα κατω (ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΕΦΑΛΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΟ ΚΑΠΕΛΑΚΙ, που το εχω σαν τελευταια λυση) εχει με μονο' (καλο) φυτιλι 2 χιλ. (παρολο που ακουγεται "λιγο"), 0,20 συρμα, 3+2 σπειρες στριμενες σφιχτα με συνδετηρα και το ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ (δεν ειναι δυσκολο να τοποθετηθει, δεν καταλαβαινω γιατι να μην το ξαναβαζεις) για να μπορω να απλωσω τις σπειρες χωρις να κινδυνευει να ακουμπησει στο σωληνα το συρμα και βραχυκυκλωσει. Το πυρωνω και απο πανω με λεπτο κατσαβιδακι αν χρειαζεται "τακτοποιω" το συρμα. Αντισταση 1,8!
Λιγο καλυτερος απο το εργοστασιακο στησιμο και λιγο χειροτερος απο τον απολυτο ce4 με 2φυτιλια 2χιλ και 4+2 σπειρες 0,20 - 1,8Ω :respect:








Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 23:44 »
@Black_Cloud για τον θορυβο της πλακετας καλυτερα να ρωτησεις στο νημα του vmax.

Για να χωρεσεις περισσοτερες σπειρες, ειναι λιγο ...εξάσκηση στο στριψιμο. Εγω χωραω 9-10 σπειρες με συρμα χαμηλης αντιστασης, και οι σπειρες ειναι στο "αμεσως πριν να ακουμπουν η μια την άλλη".

@DIMTH προσωπικα καθε φορα που ανοιγω χρησιμοποιημενη εργοστασιακη αντισταση τετοιου ειδους, το μακαρονακι ειναι το μισο μαυρισμενο - καμενο, και μου εχει τυχει και σε καινουριο να παιρνω καμενο οχι λογω κακης τροφοδοσιας αλλά γιατι ακουμπαγε συνεχως η αντισταση στο μακαρονακι. Οποτε το πεταω, και περναω το αρνητικο συρμα απλά απο την τρυπα τροφοδοσιας και το μαγκωνω με το λαστιχενιο καπελακι.

Αποσυνδεδεμένος pavlos0160

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 04, 2012, 23:10 »
Απο που μπορω να αγορασω φυτιλι και συρμα(αντισταση) ωστε να μπορω να επισκευαζω τις αντιστασεις μονος μου στον Vivi Nova?

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 00:14 »
γυρνωντας πισω απο κει που ξεκινησα να φτιαχνω αντιστασεις .τους εργοστασιακους δηλαδη..εδω και μερικες μερες παιδευομαι με εναν μινι βιβι...
πλεον χωρις να με απασχολει ιδιαιτερα το χτυπημα προσπαθω να πετυχω οσο το δυνατον καλυτερη αποδοσης γευσης με αξιοπρεπες χτυπημα ...δοκιμαζοντας αρκετα setup με το μοναδικο σιρμα που εχω 0.17 κατεληξα σε 5 σπειρες 4αρι φιτιλι (2χ2) και ενα μονο απο πανω ακριβως απο την αντισταση....διαβαζοντας διαφορα ποστ για τον βιβι δοκιμασα και εκοψα πολυ κοντα τα φιτιλια...να μην ακουμπανε καν στο τανκ αλλα να αφηνουν ενα πολυ μικρο κενο απο αυτο...προς το παρον δουλευει αρκετα καλα με πολυ καλη γευση ντουμανι και μετριο χτυπημα πανω σε ego..
τα προηγουμενα σεταρισματα μου αφηναν μια μικρη επιγευση καμενου χωρις ενοχληση στο λαιμο αλλα χωρις να παιρνω την γευση του υγρου στο 100%


@τρομερη εντυπωση μου εκανε που δεν καταφερα να δουλεψω σωστα κατω απο 2.0 ωμ αντισταση χωρις να εχω επιγευση καμενου..ακομα και με 6αρι φιτιλι
κατω απο 4 σπειρες η γευση ειναι απαραδεκτη...
θα δοκιμασω με  0.15 μηπως πετυχω κατι καλυτερο....


@προς το παρον μαλον βγαλαμε λαβρακι με το εξτρα μονο φιτιλι πανω απο την αντισταση....επιτελους ..100% μπισκοτο στην επιγευση....


@παρατησα για πολλες ωρες τον ντριπερ και ατμιζω με το μινι....


@ τελικα οσες περισοτερες σπειρες τοσο καλυτερη αποδοσης γευσης...



Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 00:25 »
Πανο το 4ρι ή 6ρι φυτιλι ισως "στραγγαλιζεται" στην τρυπα τροφοδοσιας - εκτος αν εχεις ξυρισει το λαστιχενιο καπελακι απο πανω, οποτε ακυρο οτι σου λεω.
Η καλυτερη αποδοση σε μενα ειναι 3ρι φυτιλι, κλεινει ολη η τρυπα αλλά "αεράτα". Κι εγω ξυριζω φυτιλι να μην ακουμπαει καν στα τοιχωματα εξω του τανκ (για μακρυφυτιλο δεν το συζητω).

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 10:52 »


@προς το παρον μαλον βγαλαμε λαβρακι με το εξτρα μονο φιτιλι πανω απο την αντισταση....επιτελους ..100% μπισκοτο στην επιγευση....



Οντως δινει καλυτερη γευση? Θυμαμαι οτι ειχα δει σε 1-2 βιντεο που ελεγαν οτι για να δωσει καλη γευση πρεπει να μην εχει φυτιλι απο πανω. Πχ απο το 10ο λεπτο και μετα αυτου του βιντεο του Δημητρη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix