vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 3 χρήστες
dvelev, manoslykos, tibolaso

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
@Atmos

Για την περίπτωση, καθώς και κάθε άλλη περίπτωση, καλύτερη είναι αυτή που σου δίνει κάποια στοιχεία ο κατασκευαστής.
Η Panasonic παίρνει την "μίνιμουμ ευθύνη" για το προϊόν της. NCR18500
Ο κύριος AndrewWan αφήνει σε άλλους την ευθύνη.

Από "τρίτους", η Panasonic έχει κάνα 10-15% μεγαλύτερη αυτονομία στα 10W, η οποία τείνει στο ίσα βαρκόπανα στα 12+W.
Από "τρίτους", η Panasonic έχει εσωτερική αντίσταση 68mΩ, η AW 26mΩ, κάνοντας προφανή τον προσανατολισμό της AW σε υψηλή ισχύ, ενώ της Panasonic σε υψηλή αυτονομία.

Από εμένα μια χαρά είναι οι μπαταρίες, με το mod και τον μη επισκευάσιμο πρέπει κάτι να κάνεις.
Όχι ότι μου πέφτει λόγος, αλλά στις διεθνείς ατμοσυνάξεις με ρωτάνε για τον αρχηγό...
 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ο αρχηγός ατμίζει πίπα δικής του σχεδίασης να τους πεις.
Mod και επισκευάσιμους ατμίζει όλος ο κόσμος. Πώς θα ξεχωρίζω;  :))  
Βγαίνω εκτός θέματος, αλλά πέρα από την πλάκα, ο επισκευάσιμος δεν με ελκύει καθόλου. Έχω έναν Lemo2 για δοκιμές υγρών και μόνο. Όσο για mod, το τελευταίο μου είναι ένα Evic VTC mini και το πήρα μόνο και μόνο για να δοκιμάσω TC με τον Lemo. Σαν την πίπα όμως...  :nope: Άλλη αίσθηση!!
Εξάλλου το έχω δηλώσει: http:/vaping.gr/index.php/topic,23905.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2022, 01:41 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Που θα μου πας, θα σε στρώσω στο στρίψιμο στην επόμενη τσιπουροκατάσταση  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
@shadockan

Στο δεύτερο ερώτημα , δεν μου απάντησες που τυγχάνει και το ποιο σημαντικό.. Γιατι αν λένε ψέματα εμένα προσωπικά δεν μου πολύ λέει κάτι αν δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος..

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Αν ατμίζεις στα 10 βατ δεν υπάρχει κίνδυνος. Αν έχεις μοντ με μια μπαταρία και το πας 75w υπάρχει κίνδυνος. Αν έχεις μηχανικό με μια μπαταρία και κάνεις αντίσταση 0.1Ω υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος.

Μην το συνεχίσεις τώρα σε φάση "ναι αλλά τι κίνδυνος, να μου σπάσει το δόντι ή να μου σπάσει το κεφάλι". Το ίδιο google έχουμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Aπαντησα φιλε μου .
Απαντησα και σ' αυτη τη σελιδα , οπως και σε τοσες αλλες πιο πριν.


Ο λογος που θελουμε να ειναι αληθινα αυτα που γραφει η ετικετα , δεν ειναι γιατι χρειαζομαστε τα 20 Α , αλλα γιατι με την ''αληθινη'' μπαταρια , θα ξερουμε και τι ανοχες εχει .


Για παραδειγμα , υπαρχουν ατομα που δουλευουν αντιστασεις σε Ωμικες τιμες που τραβανε ακομα και 10 Α απο τη μπαταρια.
Αν λοιπον η μπαταρια που εχουν στα χερια τους δεν ειναι 20αμπερη , αλλα 10αμπερη , τοτε δουλευουν τις μπαταριες στο οριο της ικανοτητας των.
Αυτο σημαινει οτι η μπαταρια μπορει να εχει και ασχημη αντιδραση.


Το κυριοτερο ομως ειναι , οτι βλεπουμε μπαταριες των 2800 --- 3500mAh και γραφουν 20-30-40 Α.
Αν η μπαταρια ειναι πραγματικα 2800+ mAh , τοτε η ανωτερη ενταση που ειναι ικανη να αποδοσει ειναι τα 10 Α.
Αυτες οι μπαταριες ομως , δεν ειναι ουτε IMR , ουτε INR/IMR.
Ειναι μπαταριες που στηριζονται στις ICR και ανηκουν στην ομαδα των INR/NCR (NCO-NCA).
Οι μπαταριες αυτες δυστυχως δεν ειναι μπαταριες για ενταση , αλλα για διαρκεια.
Η διαρκεια τους ομως επιτυγχάνεται με χαμηλες αποφορτισεις και καμια απο αυτες δεν ξεπερναει τα 4 C.
Η ποσοτητα δηλαδη του ρευματος που μπορουν να παραδωσουν , ειναι ιση με 4 C το ανωτερο.
Aν τωρα απο μια τετοια μπαταρια ζητησουμε ρευμα στο οριο ή περισσοτερο , η μπαταρια θα ανεβασει θερμοκρασια πολυ μεγαλη και η αντιδραση της δεν θα ειναι σαν των IMR - INR/IMR. 
Δεν θα ειναι δηλαδη προοδευτικη , αλλα ακαριαια.
Αυτο σημαινει οτι δεν θα μας προειδοποιήσει και ξαφνικα απο το πουθενα , μπορει να εχουμε ασχημα αποτελεσματα.
Μια μπαταρια IMR - INR/IMR , οταν θα φτασει σε σημεια επικινδυνα , θα δωσει μεγαλη θερμοκρασια , σφυριγμα , αερια και τελος απλα μια εκτονωση.
Πραγμα που δεν θα δουμε στις  ICR ή στις INR /NCR.
Eδω μπορει να φτασει ακομα και σε εκρηξη η μπαταρια και μαλιστα χωρις να δωσει καποιο προειδοποιητικο στοιχειο.
Οι μπαταριες αυτες εχουν μεγαλες εσωτερικες αντιστασεις , με αποτελεσμα να εχουμε ζορι στη μπαταρια ωστε να μας δωσει αυτο που θελουμε , αν ειναι παραπανω απο αυτο που μπορουν.


Οι μοναδικες μπαταριες INR/IMR στα 3000mAh ειναι η LG HG2 και η Samsung 30Q και η αποδοση τους ειναι 20 Amps.
Παραπανω mAh με μεγαλυτερη των 12 Amps (Panasonic NCR18650G 3600mAh 12 A) δεν υπαρχει.


Το ολο θεμα εχει να κανει πιο πολυ με την ασφαλεια μας .
Για τις 20αμπερες μπαταριες , απο την  εταιρια κατασκευης η καλυτερη αποδοση , ωστε να εχουμε δυναμη,αντοχη,ασφαλη λειτουργια και μακροζωία , ειναι τα 10 Αmps.
Kαι στα 20 Α φυσικα δεν υπαρχει θεμα , αλλα δεν κανει να δουλευει συνεχεια στο τερμα.
Οσο περισσοτερο δουλευει μια μπαταρια των 20 Α στο τερμα , τοσο περισσοτερο χαλαει....


Αρα με τις ψευτο20αμπερες αν το στοιχειο που θα εχουν μεσα δεν ειναι αυτο που λεει η ετικετα , δεν θα υπαρχει ουτε η ασφαλεια που προσφερουν οι IMR - INR/IMR , ουτε η ανοχη σε μεγαλο ζορι , ουτε η αντοχη σε υψηλες θερμοκρασιες που μπορει να εχουμε , ουτε η ηπια αντιδραση τους


Ενα αλο θεμα ειναι η αποδοση της μπαταριας.
Μια 20αμπερη IMR-INR/IMR , θα εχει σημαντικα μικροτερη πτωση τασης απο μια INR/NCR.
Η μεγαλυτερη πτωση τασης σε μια μπαταρια , σημαινει οτι υπαρχει και μεγαλυτερο ζορι .
Αρα η μπαταρια δεν εχει και την αντιστοιχη αποδοση σε σχεση με μια που εχει μικροτερη πτωση τασης.
Το να εχει μια μπαταρια μικρη πτωση τασης , σημαινει οτι αφου μπορει και κραταει ψηλα την ταση της , τοσο μικροτερες απωλειες θα υπαρχουν σε μηχανικο και τοσο περισσοτερο θα διαρκεσει σε VW.




Απο ολο αυτο , πιγαζει το οτι δεν εχει σχεση αν χρειαζομαστε τα 20 Α ή οχι , αλλα το οτι με μια μπαταρια INR/IMR οπως η LG HG2 και η Samsung 30Q , εχουμε αποδοση δυναμης , ασφαλεια , αντοχη της μπαταριας στις αποφορτισεις και χαμηλοτερη πτωση τασης , που σημαινει μεγαλυτερη διαρκεια .


Τετοιου ειδους μπαταριες δεν ειναι μονο οι δυο αυτες 3000ρες....


Υπαρχουν στην αγορα μπαταριες της ιδιας αποδοσης ισχυος , αλλα με λιγοτερα mAh .
Μπαταριες που μεχρι σημερα ειναι στην κορυφη της αποδοσης και εχουν κανει τους ατμιστες να πανε ενα βημα πιο πανω.


Sony VTC4 - VTC5 - VTC5A      (2100 - 2600 - 2500)
Samsung 20Q - 20R - 25R        (2000 - 2000 - 2500)
LG   HD2 - HE2 - HE4              (1500 - 2000 - 2500 - 2500)
Panasonic(Sanyo)  RX              (2050)

Eλπιζω να σε καλυψα φιλε μου...... :)

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω να είμαι στο σωστό θέμα .μου ήρθε σήμερα η LG hg2 και όπως ήταν την έβγαλα από το κουτί και την έβαλα στο vtc που μου ήρθε και αυτό σήμερα .την μπαταρία την έδειχνε λίγο πιο πάνω από την μέση και τώρα που το δουλεύω πέφτει σιγά σιγά .Πρέπει να κάνω κάτι σαν πρώτη φόρτιση ή δεν χρειάζεται ? Επίσης θα την φορτίσω από το mod γιατί δεν έχει έρθει ο εξωτερικός φορτιστής ακόμα .ξέρω ότι δεν συστήνεται αλλά λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δουλεψε την μεχρι να τελειωσει και φορτισε την κανονικα στο μοντακι αφου δεν εχεις φορτιστη.
Δεν εχεις θεμα ουτε κατα τη φορτιση , ουτε για το αν πρεπει να τη φορτισεις πρωτα.
Οι σημερινες μπαταριες δεν εχουν σχεση με τις μπαταριες του παρελθοντος.
Δεν χρειαζονται φορτισεις μεχρι να ερθουν σε πληρη λειτουργικοτητα.
Οπως ηρθε και οπως αποδιδει τωρα , ετσι θα αποδιδει και μετα απο μερικες φορτισεις.

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
 Καλησπέρα παιδιά,έκανα την ίδια ερώτηση και στις "εξπρές ερωτήσεις για μπαταρίες" αλλά μαλλον έκανα λάθος....  αν και αρκετά χρόνια ατμιστής δέν έχω ασχοληθεί με ιδιαίτερα χαμηλά sub ohms σε μηχανικά και έχω κάποιες απορίες.
Μετά απο μήνες πλύσης εγκεφάλου κατέληξα θύμα του καταναλωτισμού και αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου unregulated box mod για την εμπειρία και την μικρή μου συλλογή, τελικά θα παίξω σε σειρά 2*18650 με μηχανικό mod, που όλοι λένε να μην ασχοληθείς και τελικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον, απλά τα διπλά volt μου γυάλισαν το μάτι, ελπίζω κάποιο να με καταλάβετε.

 Με τα πολλά θέλω ασφάλεια στα 0.17-0.22 ( double alien clapton ) , με 30Α c και 40 peak θεωρητικά θα ζήσω, δίνω και 3Α καβάτζα, απ' ότι είδα η ποιο τεσταρισμένη μπαταρία που να έχει αυτές τις αποδόσεις είναι η 1500mah LG.

 1)Αυτό που δέν μπορώ να καταλάβω είναι το για πόσες περίπου τζούρες των 3ων δευτερολέπτων θα έχω με μόνο 3000 mah όταν αυτό το πράγμα θα βαράει 180 με 240 watt?
 2)Για αρχή θα βγάζω και θα μετράω τις μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο αλλά θέλω μια γενική ιδέα για το τι με περιμένει, σε περίπτωση που μου αρέσει θα μπορώ να κάτσω και να ατμίσω λίγη ώρα με ηρεμία η θα μετράω κυριολέκτικά τις τζούρες μου μέχρι να βγώ εκτός ορίον?
 3)Και ποιά είναι τα όρια αυτά? περίπου πόσα mah απο τα 1500 θα πρέπει να έχουν μείνει στην μπαταρία για να είμαι ασφαλείς?
4)Ενας αρχαίος σοφός όταν άτμιζα με σωλήνα μου είχε πεί απλά να μην πηγαίνω τις μπαταρίες μου κάτω απο την μέση και όλα θα πάνε καλά, ισχυει αυτό αυτό όταν παίζεις τις μπαταρίες κοντά στα όρια η πρέπει να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός?
5)Έχω δεί κάποιες μπαταρίες που υποτίθεται οτι κάνουν και αυτά που λένε και είναι στα 2000 και 2500 mah και υποτίθεται έχουν 30Α c , αλλά δεν βρήκα και τίποτα τεστ που να εμπιστεύομαι 1000%, υπάρχουν τελικά τέτοιες μπαταρίες? (σας παρακαλώ μήν δώ τίποτα links τύπου aspire 40 A c κλπ και πάει αλλού το θέμα)

Πρίν με κράξετε να σας πώ ότι όχι δέν θα έχω μόνιμα dual allien clapton πάνω ,απλώς θέλω να τις δοκιμάσω όσο γίνεται πιο ασφαλές.
6)Επίσης εάν κάτσει και με βολέψει στα 0.5-0.6 ohm αξίζει να πάρω άλλο ένα σετ παντρεμένες στα 20A ?εαν δεν έχω πέσει έξω σε αυτά τα ohm με μπαταρίες με διπλάσια mah θα έχω τουλάχιστον τριπλάσια διάρκεια στην μπαταρία, σωστά?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 20:36 από KingKong667 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω για αρχαιους σοφους αλλα στο μυαλο μου ηρθε ενας αρχαιος συμφορουμιτης.
Δεν καταλαβαινω ακριβως το γιατι μου ηρθε αλλα χαρηκα που τον θυμηθηκα.
Γεια σου βρε zoobi...  :bye:


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αμα ειναι ο zoobi σιγουρα κανει πλακα...... :))


Αντε τωρα να πεις  σε δεινόσαυρο πως να ατμισει...

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά,έκανα την ίδια ερώτηση και στις "εξπρές ερωτήσεις για μπαταρίες" αλλά μαλλον έκανα λάθος....  αν και αρκετά χρόνια ατμιστής δέν έχω ασχοληθεί με ιδιαίτερα χαμηλά sub ohms σε μηχανικά και έχω κάποιες απορίες.
Μετά απο μήνες πλύσης εγκεφάλου κατέληξα θύμα του καταναλωτισμού και αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου unregulated box mod για την εμπειρία και την μικρή μου συλλογή, τελικά θα παίξω σε σειρά 2*18650 με μηχανικό mod, που όλοι λένε να μην ασχοληθείς και τελικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον, απλά τα διπλά volt μου γυάλισαν το μάτι, ελπίζω κάποιο να με καταλάβετε.

 Με τα πολλά θέλω ασφάλεια στα 0.17-0.22 ( double alien clapton ) , με 30Α c και 40 peak θεωρητικά θα ζήσω, δίνω και 3Α καβάτζα, απ' ότι είδα η ποιο τεσταρισμένη μπαταρία που να έχει αυτές τις αποδόσεις είναι η 1500mah LG.

 1)Αυτό που δέν μπορώ να καταλάβω είναι το για πόσες περίπου τζούρες των 3ων δευτερολέπτων θα έχω με μόνο 3000 mah όταν αυτό το πράγμα θα βαράει 180 με 240 watt?
 2)Για αρχή θα βγάζω και θα μετράω τις μπαταρίες κάθε τρείς και λίγο αλλά θέλω μια γενική ιδέα για το τι με περιμένει, σε περίπτωση που μου αρέσει θα μπορώ να κάτσω και να ατμίσω λίγη ώρα με ηρεμία η θα μετράω κυριολέκτικά τις τζούρες μου μέχρι να βγώ εκτός ορίον?
 3)Και ποιά είναι τα όρια αυτά? περίπου πόσα mah απο τα 1500 θα πρέπει να έχουν μείνει στην μπαταρία για να είμαι ασφαλείς?
4)Ενας αρχαίος σοφός όταν άτμιζα με σωλήνα μου είχε πεί απλά να μην πηγαίνω τις μπαταρίες μου κάτω απο την μέση και όλα θα πάνε καλά, ισχυει αυτό αυτό όταν παίζεις τις μπαταρίες κοντά στα όρια η πρέπει να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός?
5)Έχω δεί κάποιες μπαταρίες που υποτίθεται οτι κάνουν και αυτά που λένε και είναι στα 2000 και 2500 mah και υποτίθεται έχουν 30Α c , αλλά δεν βρήκα και τίποτα τεστ που να εμπιστεύομαι 1000%, υπάρχουν τελικά τέτοιες μπαταρίες? (σας παρακαλώ μήν δώ τίποτα links τύπου aspire 40 A c κλπ και πάει αλλού το θέμα)

Πρίν με κράξετε να σας πώ ότι όχι δέν θα έχω μόνιμα dual allien clapton πάνω ,απλώς θέλω να τις δοκιμάσω όσο γίνεται πιο ασφαλές.
6)Επίσης εάν κάτσει και με βολέψει στα 0.5-0.6 ohm αξίζει να πάρω άλλο ένα σετ παντρεμένες στα 20A ?εαν δεν έχω πέσει έξω σε αυτά τα ohm με μπαταρίες με διπλάσια mah θα έχω τουλάχιστον τριπλάσια διάρκεια στην μπαταρία, σωστά?

Αγορίνα, 0.17Ω σε series mod είναι 50Α και 415W με φρέσκες μπαταρίες στα 4.2V η μια. Βάλε το battery sag, που είναι η μούντζα που σου ρίχνει η μπαταρία γι αυτό που πας να της κάνεις ( :tongue_smilie: ) θα πας περίπου στα 360W ή κάπου εκεί. Τι να σου πω, με καμιά HB4/HB6 μπορεί να την παλέψει το build σου για κανένα πεντάλεπτο ατμίσματος. Έχεις βρει build που να σε ικανοποιεί στα 360W; Και dual aliens να βάλεις, πάλι 360W δεν θέλει. Για το build 0.5-0.6 που λες κάνε ότι θες, βάλε καλές 20άμπερες και πάνω και δες τι σου αρέσει. Κάτω από αυτά τα Ω μην πας όμως. Δοκίμασε πρώτα το build σου με τα 0.17Ω σε ηλεκτρονικό με 200W για να πάρεις μια ιδέα αν θες να τα διπλασιάσεις σχεδόν...  ;D

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Θεωριτικά το build μου βγαίνει 0.225, το 0.17 είναι λίγο ακραία περίπτωση, αλλά το θέμα μου δέν είναι εκεί, αυτό που δέν κατάλαβα είναι τα 4.2V που αναφέρεις, βάση των 4.2 θα υπολογίσω? Είναι ποτέ η έξοδος 4.2 ή 3.5-3.7? απλά ρωτάω επειδή νομίζω οτι η διαφορά είναι τεράστια.... * 2 πάντα, ναι ξέρω τι σημαίνει σε σειρά, αλλά τα 8.4 volt πρώτη φορά τα παίρνω σαν data...
το μοντάκι των 200w δεν σου δίνει την 1 δευτερόλεπτο τζούρα με 50 μέτρα σύρμα στην αντίσταση... τουλάχιστον απο αυτά που ξέρω. Δέν ξέρω γιατί όλοι πιστεύετε οτι θα πάρω καμμένο, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι εάν έστω έχετε δεί πόσο υγρό ρουφάνε οι alien clapton χωρίς κάν το βαμβάκι....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2016, 22:20 από KingKong667 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Για το λογο αυτο ακριβως σου το λεμε αδερφε.
Ποσο υγρο θα εχεις και τι ατμοποιηση θα ειναι αυτη ;;;


Τελος παντων αδερφε , καναμε τετοια πραγματα πολυ πιο πριν και τωρα μας βλεπεις να ατμιζουμε σε νορμαλ επιπεδα .\
Αυτο θα επρεπε να σου λεει κατι λογικα.


Αφου θελεις να το κανεις βεβαια , κανεις δεν μπορει να σε εμποδισει .


Προσεχε ομως φιλε μου.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
1. 8.4v έχουν οι δύο μπαταρίες μαζί σε σειρά. Γιατί να ξεκινήσεις από 3.5-3.7; Εγώ πριν σου είπα 360w επειδή λόγω υπερβολικού φορτίου δεν μπορεί να σου δώσει η μπαταρία τα βόλτ της αλλά πιο κάτω. Έβαλα εγώ πριν ότι θα δώσει 3.9v η κάθε μπαταρία για να πάρω 360w. Μπορεί να δώσει παραπάνω, μπορεί και λιγότερο, δεν το ξέρω. Το ότι θα δώσει λιγότερο όμως δεν είναι κάτι θετικό που μας κάνει πιο ασφαλείς, είναι λάθος να σκέφτεσαι έτσι.

2. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το ηλεκτρονικό μοντ με 200w δεν δίνει την τζούρα με 50 μέτρα σύρμα. Βάλε τον ντριπερ σου πάνω με τα alien μέσα και πάρε τζούρα στα 200w. Δεν αλλάζει κάτι, 200w θα πάρεις. Απλά είπα ότι στο μηχανικό θα πάρεις πολύ παραπάνω από αυτό και ίσως να μην είναι ότι έχεις φανταστεί ακριβώς. Δεν είπα ποτέ ότι θα πάρεις καμένο. Το πιο πιθανό είναι ότι θα πάρεις φωτιά κανονική στην δεύτερη τζούρα. Το κάθε alien κρατάει μόνο του πόσο; 5-6 σταγόνες; Ας πούμε 15 τα σύρματα μόνα τους και τα βαμβάκια να κρατάνε μαζί και τα δύο 1-1.5 ml; Δεν νομίζω ότι αρκεί αυτό το υγρό για πάνω από μια τζούρα του δευτερολέπτου στα 350+w.

Δεν ξέρω, δεν μου ακούγεται ότι το έχεις σκεφτεί και πολύ καλά αυτό που θες να κάνεις, sorry. Και βασικά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Αν θες σύννεφα θα βγαλεις περισσότερα με ένα build που θα μπορείς να πάρεις καμία τζούρα της προκοπής. Γεύση; Εδώ γελάμε. Δεν δοκιμάζεις σταδιακά για αρχή από τα 0.6 και ανά 0.1 προς τα κάτω; Πιστεύω και μόνος σου κάπου εκεί λίγο κάτω από 0.4 θα σταματήσεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 40 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix